Hoppa till sidans innehåll

MICKE OCH GUNNAR - BÄST I KLUBBEN

23 MAR 2017 08:56
Vi tar ytterligare en vända med Vasaloppet och kollar vem som egentligen är bäst
  • Skapad: 23 MAR 2017 08:56

Finns som sagt mycket statistik etc runt Vasan och därmed måste vi givetvis kolla vem som egentligen är bäst.

Skulle ju vara satans konstigt om inte de snabbaste åktiderna hör hemma bland män i åldern typ 21-40 år men det behöver ju i sig inte innebära att de gör den främsta idrottsliga prestationen.

Vi börjar med att utgå från att damsegraren är lika bra som herrsegraren och säger därmed att är man 20% efter i damklassen så motsvarar det att vara 20% efter i herrklassen, så vår bästa damåkare, Anna Svärdström, som åkte på 5.21 får därmed den "könsneutrala" tiden 4.53.

Så här såg därmed vår könsneutrala topplista ut:

1. Samuel Carlsson, 4.30.48
2. Antoine Auger, 4.36.53
3. Henrik Granström, 4.53.36
4. Anna Svärdström, 4.53.41
5. Anders Hübinette, 4.55.54
6. Martin Höglund, 4.56.56
7. Niclas Eklöw, 4.58.06
8. Stefan Wiklund, 4.58.19
9. Tomas Jelinek, 4.59.34
10. Micael Nilsson, 4.59.38

Tittar vi i stället på placering bland svenskarna i respektive åldersklass får vi en helt annan bild:

1. Micael Nilsson,, 5:a i H.55
2. Gunnar Lindahl, 9:a i H.55
3. Anna Svärdström, 11:a i H.50 (Omräknad tid)
4. Henrik Granström, 31:a i H.45
5. Stefan Wiklund, 40:e i H.45
6. Tomas Jelinek, 47:a i H.45

Medan killar som Samuel och Antoine här kommer långt ned med sina placeringar som 73:a och 87:a i H.21......

Så ska klubbens och förbundets styrelse inte riskera att hamna i en diskussion om diskriminering för att man främst stöttar vissa givna åldrar utan ska stötta idrottsliga prestationer så ska givetvis Micke och Gunnar finnas med där......

Vidgar vi vyerna till hela Stockholm så skulle vi även där kunna utnämna Micke Nilsson till Stockholms bästa Vasaloppsåkare och väl i samma kategori som Axel Aflodal och Johan Herbert dvs i yppersta Sverigeelit i sin åldersklass.
För det är ju så att i veteranklasserna är Vasan det i särklass närmsta ett Veteran-SM vi kommer det saknas inte många av de bästa i resultatlistorna.

1. Micael Nilsson, Sundbyberg, 5:a i H.55
2. Tommie Lindblom, Rullskidklubben, 6:a i H.50
2. Claes Hjertman, Åkersberga, 6:a i H.60
4. Anders Backman, Tureberg, 7:a i H.55
4. Göran Hillgren, Rullskidklubben, 7:a i H.60
6. Gunnar Lindahl, Sundbyberg, 9: i H.55
7. Johan Myhr, NVSK, 10:a i H.40
7. Kenneth Berglund, Axa, 10:a i H.50
9. Carl Troedsson, Rullklubben, 11:a i H.40
9. Anna Svärdström, Sundbyberg, 11:a i H.50 (Omräknad tid)

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård ❋ Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


SUNDBYBERGS KONSTSNÖSPÅR

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link