Hoppa till sidans innehåll

MÅNGA LOPP + NYA DYKNINGAR

06 FEB 2017 13:12
Som sig bör ganska många starter och traditionen att gå på näbben i direktsändning lever vidare...
  • Skapad: 06 FEB 2017 13:12

SM-tävlingarna fortsatte på lördag med stafetterna och glädjande nog hade vi även i år ett lag på plats i herrklassen, detta i form av Martin Herbert, Axel Aflodal och Johan Herbert.

Tyvärr har vi ännu inte "fått till det" i någon SM-stafett och i år hamnade vi åter lite väl långt efter för att det ska framkalla några jubel. Men vi hoppas att killarna lär sig av att få åka mot de bästa och blir inspirerade att verkligen göra jobbet på hemmaplan.

Herrar, 3x10 km (K) (31 st)
1. Falun-Borlänge, 1.18.12
2. Åsarna, 1.18.19
3. Stockvik, 1.18.41
----
25. Sundbyberg, 1.27.07

SM avslutades sedan med Skiathlon och här fullföljde Martin den nya klubbtraditionen med att gå på näbben i direktsändning....
30 resp 15 km Skiathlon i lite lurigt före är ingen barnlek och kräver såväl syreupptag som teknik och styrka av god klass för att kunna leverera.
Inte heller här blev det några jubelresultat men som sagt vi har förstaårsseniorer och det finns många år kvar att bygga kapacitet.

Herrar, 30 km (DJ) (75 delt)
1. Markus Hellner, Gellivare, 1.11.53
2. Jens Burman, Åsarna, 1.11.56
3. Anders Svanebo, Stockvik, 1.11.57
----
59. Martin Herbert, SIK, 1.22.02

Damer, 15 km (DJ) (45 delt)
1. Charlotte Kalla, Piteå, 37.37
2. Stina Nilsson, Mora, 39.14
3. Emma Wikén, Åsarna, 39.34
----
34. Malin Börjesjö, SIK, 46.29

I Evertsberg var det långlopp och Antoine valde att tävla även denna helg, börjar kanske bli lite väl många långlopp på raken nu vilket också syntes på resultatet som var bra men inte riktigt i nivå med tidigare prestationer.
Eleonora är också en åkare som kan bli bra på långlopp vilket hon visade med sin 3:e plats, Oscar.B visade att han nu börjar få ordning även på den klassiska åkningen.

Herrar, 46 km (MK) (247 delt)
1. Anders Solin, Mora, 2.00.29
2. Mattias Edvardsson, Årsunda, 2.01.39
3. Tobias Köpman, Mora, 2.01.50
----
13. Antoine Auger, SIK, 2.06.31

Herrar 27 km (MK) (25 delt)
1. Karl Ingard, Rex, 1.18.12
2. Gustav Jonsson, Hällbybrunn, 1.18.17
3. Oskar Danielsson Frost, Dal-Järna, 1.19.21
----
8. Oscar Bröte, SIK, 1.23.19

Damer 27 km (MK) (28 delt)
1. Hanna Eriksson, Mora, 1.24.17
2. Emma Eriksson, Falun Borlänge, 1.29.04
3. Eleonora Olsmats, Sundbyberg, 1.30.51

Wadköpingsloppet kördes på en slinga som mätte 3 km, kan tyckas tveksamt om man verkligen ska genomföra långlopp under dylika förutsättningar.
Claes Theander gjorde säsongsdebut men har en rejäl bit kvar till sedvanlig kapacitet.

Herrar 40 km (MK) (118 delt)
1. Robin Bryntesson, Sockertoppen, 1.50.25
2. Adam Steen, Axa, 1.50.28
3. Peo Svahn, Boxholm, 1.50.42
----
15. Claes Theander, SIK, 2.04.38

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link