Hoppa till sidans innehåll

LÅNGLOPPSHELG

13 FEB 2017 09:34
Inga toppresultat noterades under helgens långlopp men hyfsad bredd på G
  • Skapad: 13 FEB 2017 09:34

Jätteloppet, deltagarmässigt, Grönklitt Skimarathon med cirka 1 200 åkare anmälda, var helgens huvudnummer.

Som vanligt var Antoine vår starkaste åkare i dessa sammanhang, men han börjar bli ganska sliten nu efter många långloppshelger på raken så nu blir det en träningsperiod fram till säsongens huvudnummer, Vasan.

Antoine hängde med den 12-13 man stora tätklungan större delen av varv 1 men fick sedan släppa och tappade ganska mycket på varv två när det var tomt i batterierna och farten därefter.

Marcus och Rooney gjorde säsongsdebut och noterades för stabila insatser även om det nog kan finnas ännu mer att plocka ut där med lite fler rejs på Mackan vilket ger bättre startposition och lite mer träning efter handskadan på Rooney.

HERRAR, 42 km (MK) (843 delt)
1. Anders Solin, Mora, 1.51.46
2. Filip Danielsson, Bore, 1.51.47
3. Gabriel Thorn, Bengtsfors, 1.51.51
----
21. Antoine Auger, SIK. 1.56.54
35. Marcus Lagerquist, SIK, 2.01.40
38. Samuel Carlsson, SIK, 2.02.12

Ska vi gissa att Elitledet hamnar på 1.55 och Led 1 på 2.05 ??

I damjuniorklassen så vann Eleonora överlägset på halva distansen med tiden 1.08.00.

I Åsarna så fanns Jens på startlinjen och noterades för en stabil insats dock troligen ett antal minuter från elitledsseedning.

HERRAR, 45 km (MK) (176 delt)
1. Anton Karlsson, Åsarna, 1.58.20
2. Simon Lagesson, Åsarna, 1.58.20
3. Nils Persson, Östersund, 1.58.31
----
25. Jens Rönnols, SIK, 2.05.52

Malin hamnade på något sätt i Norberg och körde Kristinaloppet.

DAMER, 30 km (MK) (73 delt)
1. Linn Sömskar, Umeå, 1.23.30
2. Terese Therell, Umeå, 1.23.37
3. Karin Wallén, Rembo, 1.24.16
----
9. Malin Börjesjö, SIK, 1.27.20

Avslutningsvis kan vi inleda Vasaloppshetsen med att kika lite på Stockholm topp-10 i Grönklitt:

1. Anders Boström, CP 1000, 1.54.22
2. Antoine Auger, Sumpan, 1.56.54
3. Björn Wennblom, CP 1000, 1.56.55
4. John Wiklund, Rullklubben, 1.57.19
5. Mikael Andersson, Tureberg, 1.57.35
6. C-H Niper, IKJ, 2.00.20
7. Claes Steimert, Rullklubben, 2.00.45
8. Marcus Lagerquist, Sumpan, 2.01.40
9. Samuel Carlsson, Sumpan, 2.02.12
10. Carl Troedsson, Rullklubben, 2.04.10

Vi får se om LK kommer ut med några nya direktiv vad som gäller Vasaloppstrofén med tanke på DM-flytten, tidigare gällde i alla fall minst 3 DM-deltagare av de 5 i laget.

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link