Hoppa till sidans innehåll

AXEL VANN SCANDIC CUP !!

27 MAR 2017 07:48
Då har Sumpan fått sin första segrare i den sammanlagda Svenska Juniorcupen (Scandic Cup), grattis LillAflo !!
  • Skapad: 27 MAR 2017 07:48

SM-avslutningen med sprintstafett plus de individuella kraftproven 30/50 km kombinerades med avslutningen av Juniorcupen uppe i ett varmt Umeå.

Tyvärr inga sprintstafettlag för Sumpan i år men Martin fanns på startlinjen för mandomsprovet 50 km skejt med individuell start.

Martin visade sig vara distriktets hårdaste åkare när han som ända Stockholmare fanns med i resultatlistan, visserligen väldigt långt efter men helt klart med lite mer hår på bröstet efteråt.

Klart skrämmande att se den mycket dåliga återväxten i svensk manlig rejsskidåkning då medelåldern för de 5 första åkarna var cirka 35 år...... dessutom skulle knappast segrartiden räckt till mer än som bäst en typ 25:e plats i en världscup etc....

Herrar, 50 km F (68 delt)

1. Anders Svanebo, Stockvik, 2.10.18
2. Markus Hellner, Gellivare, 2.10.28
3. Martin Johansson, Mora, 2.11.01
----
43. Martin Herbert, SIK, 2.31.39

Junisarna nkörde som sagt sin cupavslutning som bestod av en prolog över 3 km följt av en jaktstart över 10/15 km, allt i fristil.

Bäst i prologen lyckades Johan som blev 5:a i H.17-18 medan Eleonora blev 8:a i D.17-18, Oscar.B blev 28:a i H.19-20 medan Axel kanske var lite tyngd av stundens allvar när han blev 18:e man i H.17-18 och plötsligt var inte totalsegern så given längre.

Sedan blev söndagens jaktstarter en av årets sämre insatser då Axel klev av och Eleonora inte kom till start medan Johan tappade ned till en 21:a plats, dagens enda positiva insats gjorde Oscar.B som i sitt sista J-cupslopp avancerade till en 22:a plats.

Men trots avslutningsdeblacet så lyckades alltså då Axel stå som slutsegrare i årets J-cup i H.17-18, kul !!

Vi fick dessutom topp-10 placeringar i sammandraget såväl på Johan (7:a) i H.17-18 som Eleonora (8:a) i D.17-18, precis lika kul !!

Dessutom avslutade Oscar.B sin juniorkarriär med att bli 46:a i H.19-20-sammandraget.

Topptrion i H.17-18:

1. Axel Aflodal, Sundbyberg, 274 p
2. Ossian Rosenberg, Duved, 262 p
3. Leo Johansson, Skillingaryd, 241 p

Antoine körde Årefjällsloppet och gjorde här en betydligt bättre insats än i det för honom misslyckade Vasaloppet när han nu blev 67:a mindre än 20 minuter efter täten vilket kan innebära att han plockade tillbaka elitledsplatsen.

H.21, 54 km MK (399 delt)

1. Anders Aukland, Norge, 2.14.16
2. Tord Asle Gjerdalen, Norge, 2.14.16
3. Oskar Kardin, Östersund, 2.14.21
----
67. Antoine Auger, SIK, 2.33.15

Kul att Sverige äntligen fick en pallplats i långloppscirkusen, inte oväntat genom en kille som springer mycket och fort (typ 32 min på milen) och som inte bara stakar rullskidor under barmarken.....

Oskar.A var i Norge och körde Storlienrennet (MF) som blev nedflyttat från fjället till Meråker pga den hårda vinden.
Oskar blev 12:a i juniorklassen på tiden 1.12.22 över cirka 24 km, på samma distans vann Anna Haag damklassen på 1.05.43 och ingen mindre än Petter Northug herrklassen på 58.37.

Nu är det bara avslutningshelgen i Bruks kvar innan vi stäger den här säsongen.

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link