Hoppa till sidans innehåll

SCANDIC CUP 2015-2016

13 MAJ 2016 13:39
Årets J-cup avslutades i Gällivare med en 3 km lång skejtprolog följt av en 15 km lång klassisk jaktstart. Fanns givetvis förhoppningar om riktigt goda placeringar på...
  • Uppdaterad: 16 NOV 2016 08:58

Årets J-cup avslutades i Gällivare med en 3 km lång skejtprolog följt av en 15 km lång klassisk jaktstart. Fanns givetvis förhoppningar om riktigt goda placeringar på skejtprologen då flertalet av våra åkare under säsongen gjort bättre resultat på kortare lopp men det var bara Martin som blev 6:a och Axel som blev 10:a som skaffade sig en position bland topp 10.
I den avslutande jaktstarten lyckades Malin bäst då hon klättrade ända upp till en 6.e plats medan Johan tog sig upp till en 8.e plats och Martin blev 10.a. Övriga placeringar blev Axel 12:a och Gustav 17:e.

I den sammanlagda cupen blev då till sist Malin den av våra åkare som fick bäst slutplacering då hon kom på en mycket imponerande 6.e plats vilket känns helt logiskt då Malin verkligen gjort en kanonsäsong med en sällan skådad jämnhet och på en nivå som varit ett antal snäpp högre än tidigare vilket är jättekul.

Även Axel och Gustav placerade sig topp 10 men här har resultatnivån varit lite ojämnare, visserligen högre toppar i sprint men också djupare dalar i distansloppen.

SLUTSTÄLLNING

D.17-18
1. Frida Karlsson, Sollefteå                                                                                                                                                                                                                           2. Johanna Hagström, Falköping
3. Moa Lundgren, Umeå
——
47. Eleonora Olsmats, SIK

H.17-18                                                                                                                                                                                                                                                                 1. Jacob Nystedt, Hudiksvall
2. Adam Persson, Hallby
3. Eric Rosjö, Hallby
—–
7. Axel Aflodal, SIK
11. Johan Herbert, SIK

D.19-20
1. Rebecca Öhrn, Vilhelmina
2. Elina Rönnlund, Umeå                                                                                                                                                                                                                     
3. Mathilda Björn, Rembo

——
6. Malin Börjesjö, SIK

H.19-20
1. Viktor Thorn, Ulricehamn
2. Marcus Grate, Täfteå                                                                                                                                                                                                                                

3. Max Novak, Offerdal                                                                                                                                                                                                                                     
——                                                                                                                                                                                                                                                                       

10. Gustav Aflodal, SIK                                                                                                                                                                                                                                
14. Martin Herbert, SIK

Förutom ovanstående 6 åkare som tagit cuppoäng har vi haft med Adam Östling i H.17-18 och Oscar Bröte i H.19-20.

Skribent: Michael Lembke
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link