Hoppa till sidans innehåll

SALIG BLANDNING

20 FEB 2017 08:11
Söndagen bjöd på en blandad kompott med stafett, långlopp och jaktstart.
  • Skapad: 20 FEB 2017 08:11

Cuprejsen i Falun avslutades för seniorernas del med en jaktstart i fristil utifrån de tidigare loppens resultat, kul med en minitour.

Nedanstående resultat avser bara de avslutande fristilsloppen men skillnaden mot sammandraget är hårfin för våra åkare.

D.21, 10 km (JF) (47 delt)
1. Linn Sömskar, Umeå, 25.19
2. Maria Nordström, Ulricehamn, 25.24
3. Jennie Öberg, Piteå, 25.24
----
34. Malin Börjesjö, SIK, 28.21

H.21, 15 km (JF) (78 delt)
1. Anders Svanebo, Stockvik, 34.17
2. Viktor Thorn, Ulricehamn, 34.40
3. Simon Lagesson, Åsarna, 34.42
----
55. Martin Herbert, SIK, 38.49

Junisarna körde en distriktsstafett vilket är ett kul och bra initiativ, det finns alldeles för få stafetter numera.
Johan Herbert gör en sanslöst bra förstasträcka som han vinner och på andrasträckan gör NVSK:s förstaårsjunis Johan Ekberg en mycket strong insats mot de äldre motståndarna men tappar ned till en 4:e plats som sedan inte Axel Aflodal förmår att förbättra utan bevakar positionen in i mål.

H.17-20, 3x5 km (St.F) (23 lag)
1. Dalarna, 29.43
2. Örebro, 29.44
3. Småland, 29.44
4. Stockholm, 30.22

Många långlopp och våra åkare presterade bäst i Malung och anrika Skinnarloppet.
Marcus Ljungquist går från klarhet till klarhet och blir mycket spännande att följa de kommande säsongerna, han var inte skrämmande långt efter segraren, 7,7% för att vara exakt, vilket således är helgens klart främsta seniorinsats.
Damfältet höll väl inte riktigt samma klass som herrfältet men nog imponeras man av vår superveteran, Anna Svärdström, som egentligen är D.50, för det var ändå inga dåliga åkare hon hade framför sig på anständigt avstånd. Lite mindre av "toilet-style" i stakningen och Anna är en av världens bästa i D.50 !!

H.21, 45 km (MK) (521 delt)
1. Bill Impola, Bore, 1.53.23
2. Peo Svahn, Boxholm, 1.53.39
3. Robin Bryntesson, Sockertoppen, 1.55.46
----
21. Marcus Ljungquist, SIK, 2.02.10

D.21, 42 km (MK) (55 delt)
1. Ulrica Persson, Sunne, 2.08.36
2. Anna-Carin Söderström, Malung, 2.09.50
3. Catharina Ramhult, Ulricehamn, 2.09.51
4. Anna Svärdström, SIK, 2.17.07

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link