Hoppa till sidans innehåll

PALLPLATSER I BODEN

19 DEC 2016 07:52
Såväl Axel som Johan fixade pallplatser i J-Cupspremiären !!
  • Skapad: 19 DEC 2016 07:52

En riktigt stark helg genomfördes i Boden där gruppens resultat på gammeltiden definitivt fixat en tårta under söndagen dvs tillräckligt stor andel av åkarna inom 10% efter segraren !!

Cuphelgen inleddes redan på fredag med seniorernas klassiska lopp där försöket med så kallade teknikzoner där stakning var förbjuden fick lite fiaskostämpel då bl.a herrsegraren valde att staka hela loppet och saxa sig igenom teknikzonen...

Om herrsegraren kan också nämnas att han inte kör särdeles mycket stakning på rullisarna men är en mycket god löpare......

Damer 10 km K (43 delt)
1. Ebba Andersson, Sollefteå, 28.09
2. Sofia Henriksson, Piteå, 28.12
3. Evelina Settlin, Hudiksvall, 28.27
----
32. Malin Börjesjö, SIK, 31.02 (11,1% efter)

Herrar 15 km K (86 delt)
1. Oskar Kardin, Östersund, 38.38
2. Viktor Thorn, Ulricehamn, 38.41
3. Marcus Ruus, Åsarna, 38.44
----
55. Martin Herbert, SIK, 41.31 (7,5%)

Sedan på lördag var det då dags för klassiska sprintar och här var definitvt stakning "the shit".
Axel var grym hela dagen och dominerade såväl kvart som semi och final, men även Johan är urstark och tar sig hela vägen till final, bägge två i H.17-18.
Även Eleonora i D.17-18 tar sig vidare från prologen.
Oscar och Oskar är en bit från avancemang men skaffar sig erfarenheter.

Damer Sprint K (43 delt)
1. Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge
2. Evelina Settlin, Hudiksvall
3. Sofia Henriksson, Piteå
----
35. Malin Börjesjö, SIK (10,4%)

Herrar Sprint K (76 delt)
1. Anton Karlsson, Åsarna
2. Carl Quicklund, Östersund
3. K-J Westberg, Borås
----
61. Martin Herbert, SIK (11,2%)

H.19-20 Sprint K (65 delt)
50. Oscar Bröte, SIK (15,6%)

D.17-18 Sprint K (65 delt)
25. Eleonora Olsmats, SIK (12,1%)

H.17-18 Sprint K (82 delt)
1. Axel Aflodal, SIK (2,4% i prologen)
6. Johan Herbert, SIK (5,1%)
63. Oskar Ahnbrink, SIK (16,0%)

Söndagens rejs var i fristil med masstart för seniorerna och individuellt för junisarna.
Bra laginsats även här givetvis med extraplus för Johans 2:a plats H.17-18 !!

Damer 10 km FM (42 delt)
1. Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge, 27.03
2. Sofia Henriksson, Piteå, 27.05
3. Helene Söderlund, Mora, 27.07
----
24. Malin Börjesjö, SIK, 28.58 (7,1%)

Herrar 15 km FM (84 delt)
1. Gustav Eriksson, Falun-Borlänge, 35.40
2. Johan Häggström, Piteå, 35.42
3. Viktor Thorn, Ulricehamn, 35.42
----
40. Martin Herbert, SIK, 37.56 (6,3%)

H.19-20 10 km F (65 delt)
28. Oscar Bröte, SIK, 27.56 (11,7%)

D.17-18 5 km F (62 delt)
11. Eleonora Olsmats, SIK, 15.13  (7,6%)

H.17-18 10 km F (74 delt)
2. Johan Herbert, SIK, 26.03 (1,6%)
7. Axel Aflodal, SIK, 26.38 (3,9%)
31. Oskar Ahnbrink, SIK, 27.59 (9,1%)

Lite oroväckande med det låga deltagarantalet i D.17-18 och H.17-18, hoppas verkligen att det var en engångsföreteelse.

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link