Hoppa till sidans innehåll

NYA LANDSLAGSUPPDRAG

15 JAN 2017 19:08
Ännu en gång får vi se våra åkare i landslagsdrakt då både Axal Aflodal och Johan Herbert blivit uttagen till det yngre J-landslaget igen.
  • Uppdaterad: 15 JAN 2017 19:34

Snacka om talangfabrik !!

Med risk för att missa någon så har vi haft följande åkare som åkt i något av våra landslag under den senaste 10-års perioden:

Lisa Larsen
Christina Lövald-Hellberg
Linnea Björn
Martin Herbert
Gustav Aflodal
Frida Erkers (numera Mora)
Johan Herbert
Axel Aflodal

Lägger vi dessutom till att åkare som Hedda Bångman (numera Offerdal) och Jacob Nystedt (numera Hudiksvall) har skidfostrats i Sumpan blir undret ännu större.
Dessutom så har vi under denna period en 2:a plats i Tjejvasan genom Emilia Lindstedt (numera Falun-Borlänge).

Givetvis är ovanstående inte bara tillfälligheter och/eller tur utan vi har haft förmånen att ha ytterst ambitiösa individer plus naturligtvis ett gäng ledare som med ytterst knappa medel, såväl ekonomiskt som snömässigt etc, lyckats skapa förutsättningar och en miljö som gör det möjligt att utvecklas som skidåkare !!

Skulle säga att allt började i Storvik 2002 men den storyn får vi ta en annan gång.

Senast i raden av landslagsuppdrag är således Axel och Johan som även i år blivit uttagen till Juniorlandskampen, vi bockar och bugar !!

Kan ju i sammanhanget inte låta bli att förundras över att det trots att det bevisligen finns ledarkompetens i klubben av yttersta nivå finns medlemmar som ändå lägger förmögenheter på att träna med diverse dyra kommersiella grupperingar ??

Man kanske inte har några kompisar eller också tycker det smäller högre att bli kompis på Facebook med någon gammal Vasaloppsåkare etc ??

DM blev ju tyvärr inställt vilket man givetvis kan ha synpunkter på men det får vi också ta en annan gång.

I Mora så avgjordes i alla fall ett av de större långloppen, Moraloppet, och Antoine gjorde ytterligare ett storlopp när han var med i tätklungan ända in på upploppet.

Herrar, 43 km, MK (434 delt)
1. Victor Gustavsson, Mora, 1.54.40
2. Dan Moberg, Skövde, 1.54.40
3. Mattias Edvardsson, Årsunda, 1.54.41
----
8. Antoine Auger, SIK, 1.54.44

Malin hittade ett rejs i Borlänge med hyfsad konkurrens och gjorde ytterligare ett stabilt rejs.

Damer, 7,5 km, K (8 delt)
1. Sandra Olsson, Malung, 22.16
2. Maria Jonasson,Östersund, 22.57
3. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 23.17
----
6. Daniela Profir, SIK, 29.38

Nästa helg är Tjejskidan ett av våra huvudnummer.

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link