Hoppa till sidans innehåll

EN HELG I BODEN

17 DEC 2017 17:03
Toppformen är inte riktigt där ännu vi hoppas den kommer efter nyår...
  • Skapad: 17 DEC 2017 17:03

Vår fantastiska rad av juniorframgångar fick ett litet hack uppe i Boden men nu drar åkarna hem på jul- och nyårsfirande och lär säkert vara i bättre form vid nästa tillfälle i Östersund 5-7/1.

Tävlingarna inleddes med klassiska sprintar och vi fick halva truppen dvs 2 av 4 vidare till kvartsfinalerna vilket är helt okey och givetvis är Axels 15:e plats bra på riktigt !!

D.17-18, Sprint (K), (75 delt)
1. Moa Hansson, Landsbro
2. Tilde Bångman, Offerdal
3. Hilma Törngren, Sävast
----
49. Olivia Lavén, TIS
61. Paige Lembke, SIK

H.17-18, Sprint (K), (98 delt)
1. Pål Jonsson, Strömnäs
2. William Poromaa, Åsarna
3. Gustav Kvarnbrink, Umeå
----
7. Johan Ekberg, NVSK
49. Oskar Ahnbrink, SIK
97. Johannes Josefsson, TIS

D.19-20, Sprint (K) (45 delt)
1. Frida Karlsson, Sollefteå
2. Moa Lundgren, Umeå
3. Johanna Hagström, Ulricehamn
----
25. Eleonora Olsmats, SIK

H.19-20. Sprint (K) (63 delt)
1. Gustav Berglund, Mora
2. Jacob Nystedt, Hudiksvall
3. Eric Rosjö.Hallby
----
15. Axel Aflodal, SIK

Distansloppen gav cuppoäng till Eleonora och Axel samt gav en intressant fråga, har det någonsin tidigare hänt att en förstaårs junis på killsidan gått in och vunnit bägge premiärrejsen dessutom på bättre distanstid än de äldre junisarna ?? Pål Jonsson, Strömnäs är vass, riktigt vass....

D.17-18, 5 km (K) (65 delt)

1. Hanna Abrahamsson, Eksjö, 15.20
2. Olivia Alm, Strömnäs, 15.29
3. Moa Hansson, Landsbro, 15.29
----
36. Olivia Lavén TIS, 17.13
61. Paige Lembke, SIK, 18.38

H.17-18, 10 km (K) (85 delt)
1. Pål Jonsson, Strömnäs, 26.32
2. William Poromaa, Åsarna, 26.46
3. Gustav Kvarnbrink, Umeå, 27.11
----
8. Johan Ekberg, NVSK, 27.54
49. Oskar Ahnbrink, SIK, 30.16
85. Johannes Josefsson, TIS, 34.19

D.19-20, 5 km (K) (41 delt)
1. Frida Karlsson, Sollefteå, 14.26
2. Moa Lundgren, Umeå, 14.44
3. Johanna Hagström, Ulricehamn, 14.57
----
24. Eleonora Olsmats, SIK, 16.46

H.19-20, 10 km (K) (56 delt)
1. Anton Elvseth, Norge, 26.36
2. Leo Johansson, Skillingaryd, 26.44
3. Erik Rosjö, Hallby, 26.46
----
22. Axel Aflodal, SIK, 28.13

Vi bockar och bugar för NVSK:s Johan Ekberg som imponerar och verkligen är med i matchen inför till exempel J-landskampen.

En annan NVSK-åkare som imponerat i helgen är rullskidkingen Jonas Böhlmark som blev 31:a i grym konkurrens i Östersunds Classic bara 8,5 minut från täten.

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link