Hoppa till sidans innehåll

DM 2017 AVGJORT

26 JAN 2017 09:55
Adam Steen försvarade kungakronan medan Anna Svärdström var snabbaste dam.
  • Skapad: 26 JAN 2017 09:55

Årets DM blev en ganska innovativ tävling, dels kanske det första mästerskapsrejset som genomförts i mörker dels för att damerna förmodligen körde det längsta damloppet i Sverige med individuell start.

Givetvis saknades många starka åkare men icke desto mindre så imponerades man över sättet som de aktiva hanterade förhållandena.

Damklassen blev speciell på flera sätt förutom distansen i och med att den klart snabbaste åkaren, Anna Svärdström, tävlade i D.50.....

Anna är ju givetvis ett fenomen men som skrivits förut, det är lite tunt med tjejer i den verkliga "prestationsåldern".

Fast det är klart, Anna har fysisk kapacitet vilket bland annat cirka 7.45 på sommarens Vätternrunda skvallrar om....dessutom gör hon en och annan chin etc...

Damer, 15 km (K) (15 delt)
1. Anna Svärdström, Sundbyberg, 52.55
2. Helena Zingmark, Rullklubben, 54.22
3. Anna Lindmark, IKJ, 55.30
4. Jessica Moverare, IKJ, 56.12
5. Anna-Karin Söderström, Sundbyberg, 56.15
6. Linda Forsström, Rullklubben, 56.38

På herrsidan försvarade som sagt Axa:s Adam Steen sin titel från föregående år och det ganska klart.
Antoine hängde med hyfsat under de 2-3 första varven (av 8) men sedan växte avståndet.

Adam visar verkligen "seniortakter" när han genomför dessa DM-lopp, han kommer ner från Falun, är förberedd, går ut och gör sitt jobb utan snack och tjafs och dessutom på en hög niva, imponerande !
Även Antoine kommer ner från Falun på en blixtvisit och gör ett mycket gott dagsverke.

Dessutom får vi väl säga att Marcus Ljungquist får ett litet genombrott när han blir totalfyra inte alls skrämmande långt från de i Dalarna boende grabbarna.
Lite mer tävlingsvana med allt vad det innebär och ytterligare något år av bra träning så kan Marcus bli bra på riktigt !!

HERRAR 15 km (K) (43 delt)
1. Adam Steen, Axa, 40.08
2. Antoine Auger, Sundbyberg, 41.36
3. Peter Thunvall, IKJ, 43.30
4. Marcus Ljungquist, Sundbyberg, 43.36
5. Carl Troedsson, Rullklubben, 44.41
6. Andreas Degerfeldt, Tureberg, 45.37
7. Lars Martinsson, NVSK, 45.42
8. Pontus Karlsson, Tureberg, 45.46
9. Magnus Svensson, Tureberg, 45.56
10. Anders Hübinette, Sundbybeg, 46.11
 
Som vanligt saknar vi många av de åkare och klubbar som brukar säga att de tillhör "de bästa i Stockholm".....

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link