Hoppa till sidans innehåll

2015


DM NÄRMAR SIG…..

Med tanke på den vilja och entusiasm som spårmakarna på Täby Konstsnöspår visar upp denna ”vinter” så ska vi inte ge upp tanken på att det blir ett DM den 9/1, i skrivandets stund har det t.ex sprutats i typ ett dygn…..

Senast vi hade ett skejt-DM var 2013 då tävlingarna flyttades till Tierp och kördes ihop med Upplänningarna. Upplänningarna fick då så mycket spö att de sedan varit helt ointresserade av att samköra våra DM-arrangemang,…. en upplänning var topp 10 bland herrarna och han var 6:a och på damsidan såg det likadant ut…..

Förra året körde vi ihop med Sörmlänningarna och samma sak där en kille bland de 10 bästa och han var 6:a och likadant på damsidan så åkarna från kongliga huvudstaden är inte att leka med men Sörmlänningarna tänker i alla fall ta upp kampen ytterligare ett år i ett samarr-DM !!

För att väcka lite minnen återger vi resultatlistorna från till att börja med Skejt-DM 2013,

HERRAR
1. Peter Thunvall, IKJ, 40.16
2. Joacim Lindstedt, SIK, 40.17
3. Tomas Karlberg, NVSK, 40.39
4. Magnus Andersson, NVSK, 41.14
5. Peter Rune, TIS, 41.18
6. Jimmy Seger, Boo, 41.32
7. Sebastian Jansson, SIK, 42.01
8. Niclas Eklöw, SIK, 42.09
8. Kenneth Löfman, IKJ, 42.09
10. Edvin Lindmark, IKJ, 42.28
—–
11. Anders Boström, SIK, 42.34
13. Espen Hultgreen Weltzien, SIK, 42.54
14. Martin Herbert, 43.26

DAMER
1. Lisa Larsen, SIK, 13.55
2. Emilia Lindstedt, SIK, 14.36
3. Linnea Björn, SIK, 14.39
4. Mathilda Björn, SIK, 15.00
5. Malin Börjesjö, SIK, 15.09
6. Anna Evaldsson, IKJ, 15.52

Visserligen handlade det om klasisskt (stakning) vid fjolårets DM på just Arninge men på toppnivå är inte skillnaden så stor så även de resultaten känns lite intressanta:

HERRAR
1. Gustav Aflodal, SIK, 26.09
2. Martin Herbert, SIK, 26.23
3. Anders Zeffer, Mälarö, 26.28
4. Niclas Eklöw, SIK, 26.30
5. Claes Theander, SIK, 26.35
6. Espen Hultgreen Weltzien, SIK, 27.03
—–
12. Anders Boström, SIK, 27.26
13. Anders Wånell, SIK, 27.28

DAMER
1. Frida Erkers, SIK, 21.11
2. Malin Börjesjö, SIK, 22.22
3. Anna Svärdström, Enebyberg, 23.39

Trots att det bara är 3 år sedan senaste skejt-DM då i Tierp så känns det som om det är helt andra åkare det handlar om idag.

Förutom Peter Thunvall och Niclas Eklöw känns det tveksamt om det är någon mer från den topp-10 listan som känns lite heta i vinter, förmodligen hittar vi i stället segraren bland någon i kvintetten, Johan Herbert, Gustav Aflofal, Axel Aflodal eller Martin Herbert samtliga från Sundbybergs IK samt Axa:s Adam Steen, närmsta utmaning lär komma från Jens Rönnols också han från Sundbyberg, fast vi har lärt oss att aldrig räkna bort den här gossen Thunvall när det drar ihop sig till DM….. och Zeffer har sets träna flera skejtpass…….
Distriktets klart bäste åkare, Jimmie Johnsson, Axa, är tyvärr upptagen med Visma Ski Classic.

Samma sak på damsidan, där är Malin Börjesjö, Sundbyberg den enda som känns het från Tierp-tiden och Malin får utan tvekan bära favoritskapet i vinter. Svårt att se någon reell utmanare, förhoppningsvis kan Eleonora Olsmats, Sundbyberg plocka medalj men sedan är det extremt svårtippat, kanske Elin Löfås, Tureberg, kan få upp lite fart om hon plockat fram skejtskidorna igen och inte bara ”gubbåker”.

VÅLÅDALEN + NORSK VISDOM….

Lövet var vår enda representant i säsongens första långlopp som avgjordes uppe i Vålådalen. En klart godkänd insats blev det om man ger honom rätt tid vilket inte de officiella resultatlistorna lyckats med…..

Riktigt tuff konkurrens och kanske att en bra elitledsgräns skulle hamna på 1.45.

VÅLÅDALEN SKI MARATHON, HERRAR
1. Jerry Ahrlin, Swedeamount, 1.35.22
2. Jörgen Brink, Hudiksvall, 1.35.22
3. Jens Burman, Åsarna, 1.35.22
——
34. Niclas Eklöw, SIK, 1.46.43

Lite norsk visdom:

Når folk begynner for tidlig å stake mister de kapasiteten og utviklingen av et bedre oksygenopptak,

Självklart gäller ovanstående i större utsträckning ju yngre åkaren är och om man startar från en lägre nivå. Naturligtvis innebär det att även en 30-åring utan bakgrund i en konditionsidrott har mycket att vinna på att ”börja i rätt ände”…. dvs först bygga väggar och grund i form av teknik och motor innan taket i form av stakning läggs på. Kanske mer tveksamt för en 60-åring (om vi pratar flacka långlopp och rullrejs)

Förutsätter dock att man har en hög ambitionsnivå och lite tålamod för att bli så bra som man har förutsättningar för, går säkerligen att nå snabbare resultat (i flacka långlopp och på rullrejs) på en lägre nivå om man direkt bara matar på med stakning…..

Appråpå flacka långlopp, är det verkligen roligare för en motionär från Stockholm att för dyra pengar i startavgift och boende, resa etc åka ett stort flackt väg-/golfbane långlopp i Dalarna där skidorna ”måste” läggas ut tre timmar innan start, man ska köa till äckliga Bajamajjor och i bästa fall får man börja åka skidor i egen takt efter kanske 20 minuter och på varv 2 finns det inga spår kvar etc, detta i jämförelse med att åka ett småkuperat omväxlande lopp över 10-15 km till låg startavgift i närområdet (i alla fall i Uppland) ??????

Nästa rejs av intresse är väl Mora Pinglan den 2-3/1 där vi dock än så länge bara har Eleonora bland de anmälda och sedan får vi se om verkligen Axa SkiMarathon kan genomföras den 3/1 i Falun ??

RANKING SAMT MONGO-QUATTRO…..

Skidresultat.se har ju som tidigare noterats även en rankinglista med sina för- och nackdelar men givetvis är den intressant och för distriktet ser den ut enligt nedan per idag:

HERRAR
1. Jimmie Johnsson, Axa
2. Adam Steen, Axa
3. Martin Herbert, Sundbyberg
4. Gustav Aflodal, Sundbyberg
5. Axel Aflodal, Sundbyberg
6. Jens Rönnols, Sundbyberg
7. Johan Herbert, Sundbyberg
8. Espen Hultgreen Weltzien, Sundbyberg
9. Niclas Eklöw, Sundbyberg
10. Anders Zeffer, Mälarö

DAMER
1. Malin Börjesjö, Sundbyberg
2. Elin Löfås, Tureberg
3. Anna Svärdström, Sundbyberg
4. Anne-Li Lidman, Sundbyberg
5. Eleonora Olsmats, Sundbyberg
6. Frida Börjesson, Rullskidklubben

Känns väl som om den inte är helt fel även om vissa småjusteringar kanske skulle behöva göras för att helt stämma med verkligheten.

Kommande helg är det bara Lövet som tänker rejsa vad undertecknad känner till och det uppe i Vålådalen och deras SkiMarathon med ett ganska litet men riktigt starkt startfält.

Vädret på hemmaplan lämnar ju en övrigt att önska för oss som föredrar skidor på snö i stället för asfalt. Men det verkar bli läge om knappt en vecka för en första inteckning i den klassiska Mongo-Quattron (dvs att man kör rullisar minst en timme på julafton, nyårsafton, påskafton samt midsommarafton upplägget framforskat av SkidDoktor Yttermo).

Även om det finns ett hot i form av Täby Konstsnöspår som fantastiskt nog kör igång med 1,3 km klassiska spår på lördag, imponerande !!

Sedan kan ju läsaren ta sig en funderare på varför vi i Sverige i jämförelse med Norge har så oerhört mycket svårare att hävda oss på rejs längre än rena sprintlopp, var det 28 norrmän topp 33 i senaste Skancupen (Herrar) och två svenskar eller något sådant ??

Kan ge några stödord att argumentera kring: Vasaloppet, stakning, löpning, flacka banor, syreupptagning, innebandy……..

PALLPLATSER I ÄLVDALEN….

Dag 2 av Björnjakten i Älvdalen bestod av klassisk masstart och innebar inga större placeringsförändringar för våra åkare.

Lövet gjorde en stabil insats i seniorklassen på blanka skidor och kan nog med tillförsikt se fram mot långloppssäsongen.

Malin gjorde ett riktigt bra lopp där hon knaprade in på ledaren och slutsegraren Moa Olsson och var inte mer än 1,5 minut efter seniortjejer som Julia Svan och Annika Löfström över 10 km.

Martin tappade en placering i den klassiska delen men försvarade väl sin pallplats och var cirka halvminuten snabbare än Lövet på sina 10 km.
Gustav hade även i klassiskt en lite tyngre dag och var på behörigt avstånd från pallen och fick Lövetpisk med cirka 50 sekunder.

Eleonora fortsatte skaffa rutin och fartkänsla när hon jagade in på en 15:e plats, tempot på den klassiska delen var väl ungenfär 4 minuter efter Malin om det hade åkts en mil.

De yngre junisarna Axel och Johan fortsatte sin kamp strax utanför pallplaceringarna och Axel var den av alla Sumpanåkarna som höll högst tempo idag medan Johan inte var långt efter storebror i fart.

H.21, 10+10 km
1. Jimmie Johnsson, Axa, 49.43
2. Fredrik Byström, Orsa, 49.58
3. Kalle Grävling, Falun-Borlänge, 50.12
—–
30. Niclas Eklöw, SIK, 55.55
38. Victor Johansson, SIK, 62.44

D.19-20 7,5 + 10 km
1. Moa Olsson, Vansbro, 53.11
2. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 53.35
3. Evelina Sutro, Mora, 54.12

H.19-20 7,5 + 10 km
1. Filip Danielsson, Garphyttan, 44.46
2. Hugo Jacobsson, Falun-Borlänge, 46.53
3. Martin Herbert, Sundbyberg, 47.12
—–
13. Gustav Aflodal, SIK, 50.06

D.17-18, 7,5 + 7,5 km
1. Sofie Oskarsson, Leksand, 46.24
2. Emma Larsson, Kvarnsveden, 46.24
3. Ida Palmberg, Högbo, 47.53
——
15. Eleonora Olsmats, SIK. 51.57

H.17-18 7,5 + 7,5 km
1. Eric Rosjö, Hallby, 39.20
2. Erik Lieback, Ulricehamn, 39.40
3. Adam Persson, Hallby, 39.55
——
5. Axel Aflodal, SIK, 40.25
6. Johan Herbert, SIK, 40.53

Komplett resultatlista finns här: https://www7.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_583793/cf_359/resultatlista_s-ndag.PDF

Nu gäller det bland annat att jaga snö under jul- och nyårshelgen, MoraPinglan och Axa SkiMarathon kan sedan vara rejs som känns intressanta men som sagt det är ju även det där med snön…..

DAG 1 – BJÖRNJAKTEN I ÄLVDALEN

Gamla hederliga Björnjakten håller glädjande nog ställningarna som en av de få rejsingtävlingarna utanför cuperna och SM som har har hyfsat stora startfält.
Givetvis borde startfälten vara ännu större men många duktiga Vasaloppsstakare är uppenbarligen fortfarande tävlingsrädda och/eller förstår inte nyttan av lite fart och hårdhet.

Björnjakten är dessutom något så ovanligt och kul som en jaktstart över dagarna två och många av våra åkare öppnade riktigt starkt i skejtprologen och skapade väldigt bra utgångslägen inför den klassiska masstarten inte minst då våra sistaårsjunisar Malin och Martin som parkerade in sig på placering två.

Säsongsdebut fick vi se från Eleonora och av naturliga skäl saknades lite speed men en fullt godkänd juniordebut kunde vi bokföra.

En annan säsongsdebutant var Lövet i seniorklassen som trots ovanan med farten etc kunde parkera sin evige trätobroder Stefan Ekman med dryga 40 sekunder.

Som vanligt klent med övriga Stockholmare förutom Axaåkarna Jimmie.J och Adam.S, som sagt antingen är man tävlingsrädd eller också gillar man helt enkelt inte att åka/tävla skidor….

H.21, 10 km F
1. Jimmie Johnsson, Axa, 23.52
2. Anton Hedlund, Falun-Borlänge, 24.10
3. Edvard Sundman, Åsarna, 24.17
—-
32. Niclas Eklöw, SIK, 27.08
38. Victor Johansson, SIK, 29.54

D.19-20, 7,5 km F
1. Moa Olsson, Vansbro, 21.11
2. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 21.45
3. Evelina Sutro, Mora, 21.57

H.19-20, 7,5 km F
1. Filip Danielsson, Garphyttan, 18.14
2. Martin Herbert, Sundbyberg, 19.01
3. Hugo Jacobsson, Falun-Borlänge, 19.15
—–
12. Gustav Aflodal, SIK, 20.31

D.17-18, 7,5 km F
1. Emma Larsson, Kvarnsveden, 21.59
2. Sofie Oskarsson, Leksand, 22.02
3. Ida Palmberg, Högbo, 22.57
—–
14. Eleonora Olsmats, SIK, 24.51

H.17-18, 7,5 km F
1. Eric Rosjö, Hallby, 19.00
2. Erik Lieback, Ulricehamn, 19.01
3. Leo Johansson, Skillingaryd, 19.12
—–
4. Johan Herbert, SIK, 19.30
5. Axel Aflodal, SIK, 19.33

Dag 2 & 3 i Idre

Fortsättningen på förra inlägget är här! Jag, Malin Börjesjö, fick det ärofyllda uppdraget att skriva om lördag och söndagens cup-tävlingar i Idre och Gustav fick som han ville med nytt blod bakom tangenterna.

Lördag.

Temperaturen under lördagen var ungefär 4 plusgrader och fram mot eftermiddagen hade nästan all snö som föll under gårdagen töat bort. Alltså var föret väldigt blött och det var en hård dag på jobbet för alla tävlande.

För min del kämpade jag på i trögföret med tunga ben och kunde inte hålla tryck i åkningen men jag kämpade mig igenom loppet och fick en riktigt bra genomkörare!

Efter mig startade Adam och förstaårsjunisarna Axel och Johan. Jag tror Adam har haft bättre helger men kämpade hela vägen och höll humöret uppe trots sin besvikelse, han tog ju trots allt 7 placeringar från första varvningen till mål, vilket var mest under denhär dagen. Johan gick hårt och låg så bra som 11 tillslut vid första varvningen på en 3.35km lång bana, dock tröt krafterna mot slutet och han tappade lite mot de andra men placeringen räckte för att få poäng i Svenska juniorcupen. Tuff satsning, nästa gång räcker det. Även Axel öppnade hårt och låg 16 efter första varvningen, och liksom Johan tappade några placeringar mot slutet och de två var tillslut endast 2 sekunder från varandra. Även Axel fick poäng i cupen.

Efter detta startade H19-20 och där startade först Oskar. Oskar satsade på en annan taktik och tog tillslut tre placeringar från första varvningen, bra genomfört lopp av honom! Sedan gick Gustav ut och han låg länge med i täten, 6e plats efter första varvningen. Men liksom sin bror tappade han några placeringar mot slutet. Kanske satt gårdagens väldigt tuffa sprint fortfarande i. Martin höll i 10e platsen de två första varvningarna dessvärre tappade även han mot slutet. Jag tror att med bättre förhållanden och möjligtvis något piggare ben skulle killarna hållit hela vägen in J

Sist att starta idag var Jens. Vid de här laget hade jag hunnit äta lunch, ducha, kolla på julkalendern och vilat ett tag. Dagen var väldigt utdragen med första start (jag) 10:20 och sista (Jens) 14:10. Inte nog med det, de skulle köra 20km också. 50min tog rundorna för Jens och jag skulle säga att han borde vara nöjd med tanke på att hans fokus ligger på stakning nu och har knappt åkt skate innan.

Söndag.

Sista dagen var mer effektiv, 3,35km klassiskt skulle avverkas, under natten hade gårdagens slaskföre tryckts ihop och var nu ren isgata. Med möjligtvis lite grupptryck så bestämde sig alla i juniortruppen för att staka loppet, vilket jag tror vi var ensam klubb om att göra.

Lite tack vare en stukad fot bestämde jag mig för att staka banan, vilket jag var ensam om i tjej-juniorklassen. Men det lönade sig, jag körde loppet i snabbast möjliga fart för dagen och fick veta i mål att jag gick in som ledare. Tillslut var det endast en tjej som slog min tid, vilket betyder att jag fick min bästa placering i ett så pass stort sammanhang hittills och med stakning dessutom. Även resten av gänget körde bra i isföret! Vi var hela 4 st top 10 på söndagens staktävling!

Eftersom sista tävlingen inte var cuptävling så går jag inte in mer noggrant på denna mer än att jag kan säga att jag tycker alla gjorde bra insatser.

Jag vill tacka alla föräldrar som var med och bidrog med både grym mat och vallning. Det kunde inte vara en bättre säsongsöppning för oss juniorer!

Kram från Malin

CUPSTÄLLNING + BJÖRNJAKTSDAX….

Vi har ju på lite olika ställen fått utförliga rapporter från helgens cuptävlingar i Idre. Av någon anledning framförallt från de korta loppen men klart mindre från distansloppet :-)

Men som sagt grymma insatser i de korta loppen, 5 pers som är topp 13 i sprinten är mäktigt !!

På distansen finns det dock relativt en hel del att förbättra där vi inte har någon topp 13….., så fart och teknik är på topp nu gäller det att bygga kapacitet också !!

Sedan ska man givetvis ha klart för sig att konkurrensen är tuff och att överhuvudtaget ta sig in på övre halvan i dessa sammanhang är väldigt bra.

Brukar säga att är man inom 10% från segrartiden i respektive klass ”är man med i tävlingen” och vi hade följande marginaler i helgen:

Skejtsprintprolog:
Axel Aflodal, H.17-18, 0,5%
Johan Herbert, H.17-18, 3,2%
Martin Herbert, H.19-20, 3,4%
Gustav Aflodal, H.19-20, 4,5%
Malin Börjesjö, D.19-20, 6,6%
Adam Östling, H.17-18, 10,4%
Oscar Bröte, H.19-20, 16,1%
Kort stakdistans:
Malin Börjesjö, D.19-20, 0,5%
Axel Aflodal, H.17-18, 3,9%
Johan Herbert, H.17-18, 4,6%
Martin Herbert, H.19-20, 6,0%
Gustav Aflodal, H.19-20, 10,3%
Adam Östling, H.17-18, 12,5%
Jens Rönnols, H.21, 17,9%
Oscar Bröte, H.19-20, 27,1%
Skejtdistans:
Martin Herbert, H.19-20, 6,6%
Gustav Aflodal, H.19-20, 7,7%
Johan Herbert, H.17-18, 8,8%
Axel Aflodal, H.17-18, 9,9%
Malin Börjesjö, D.19-20, 15,5%
Jens Rönnols, H.21, 17,2%
Adam Östling, H.17-18, 19,2%
Oscar Bröte, H.19-20, 20,1%

Sammanlagd cupställning efter Idrerejsen:

H.17-18
6. Axel Aflodal
12. Johan Herbert
D.19-20
14. Malin Börjesjö
H.19-20
7. Gustav Aflodal
10. Martin Herbert

Till helgen fortsätter tävlandet med Björnjakten i Älvdalen som är en dubbeljakt över dagarna två och där finns bland annat följande namn i startlistorna:
D.17-18: Eleonora Olsmats
H.17-18: Axel Aflodal, Johan Herbert
D.19-20: Malin Börjesjö
H.19-20: Gustav Aflodal, Tobias Bjernulf, Martin Herbert
H.21: Niclas Eklöw, Victor Johansson

Fortfarande verkar övriga Sthlmsåkare, förutom Axaåkarna Jimmie.J och Adam.S, vara på Vasaloppsläger med någon kändisinstruktör för tävla verkar inte vara av intresse….

Dag 1 i Idre: sprint

Det var längesedan Sumpans åkare levererade så många bra resultat under en och samma helg, om det ens har hänt tidigare? Åtta topp-10-placeringar varav tre pallplatser lyckades vi kamma hem denna premiärhelg i cup-sammanhang.

Tävlandet inleddes på fredagen med sprint i fri stil. I vanlig ordning blev det hela försenat då Borås stod för tidtagningen. Extra jobbigt blev det för våra juniordebutanter i dessa cup-sammanhang som hade äran att få gå ut först av de grön-svarta stockholmarna. När arrangören väl hade fått igång tävlingen igen kunde vi efter ett tag konstatera att både Axel och Johan höll sig långt framme i den snörika tillställningen, som andra och femte man tog de sedermera plats i varsin kvartsfinal, fortsättning följer… Adam fick tyvärr se sig utslagen, knappa fem sekunder från vidare avancemang.

Näst på tur i startfållan stod Malin som tog sig vidare utan problem, som elfte flicka. Noteras bör att Eleonora, som skulle ha tävlat i den yngre flickklassen tyvärr fick lämna återbud pga. halsont.

De tidigare prestationerna var inspirerande för oss äldre killar som alla gjorde fina insatser. Martin var snabbast, som sjunde man, undertecknad näst därefter, som nionde och slutligen Oscar som 53e.

Efter en timme eller två, som spenderats i stugan där mat i olika former dukats fram var det så dags igen, för de båda yngre juniorklasserna. Nu skulle det hela komma att avgöras, på gott och ont. Johan tog plats i den tredje- och Axel i den fjärde kvartsfinalen. Johans kvartsfinal gick planenligt där en innerkurva och ett i övrigt slipat taktiskt sinne bäddade för vidare avancemang. Axel däremot fick omgående problem i sin kvartsfinal då staven knäcktes som en sticka i startögonblicket. Efter att ha jagat i vad som kändes som en evighet fick han snart en ny stav och kunde sedan runda större delen av fältet för att gå vidare som andre man.

I semifinalen sedan fick våra båda elegant åkande framtidslöften båda gå i samma heat, det andra. På den snötäckta banan fanns det inte mycket utrymme för omkörning, vilket hämmade Johan i sin jakt på den där åtråvärda finalplatsen. Som fjärde man räckte tyvärr inte tiden för att avancera som ”Lucky looser”. Axel tog sig däremot vidare.

I finalen gjorde han processen kort med de övriga och segermarginal skrevs till hela sju sekunder. En meriterande seger, minst sagt.

I den första kvartsfinalen i D19-20 såg det länge bra ut för vår grön-svart-skrudade Malin, men så kom fallet och situationen blev för svår. En ihärdig kämpainsats bar trots fallet till en tredjeplats, men klockan hade tyvärr tickat för länge.

Så var det då dags för de bredaxlade herrarna i den äldre juniorklassen. Först ut i spåret av oss båda var Martin som trots trassel i sitt kvartsfinalheat enkelt tog sig vidare. En behaglig resa blev det även för undertecknad som utan bekymmer kunde hänga på den urstarke Bohuslän-sonen. Till skillnad från våra yngre bröder hamnade vi i varsin semifinal, med Martin först ut. Planen att gå om i banans tyngsta backe gick i stöpet då det blev alldeles för trångt vid sidan om ex-Stockholmaren Grate. Martin tappade då några platser och när sedan framförvarande inte orkade hålla ryggen på näste man, blev det hela övermäktigt.

Så var det då dags för undertecknad att försöka ta sig till det avslutande heatet. Efter en duglig startraka var det andraplats som gällde in i den första backen. I nästa backe blev det tätskifte i form av ledning för Sumpanåkaren och visst blev det väl en meter eller två när krönet närmade sig. Men i kraft av den på förhand upplagda taktiken klevs det åt sidan strax före krönet. Vad som inte riktigt gick enligt plan var att inte bara en utan två åkare tog plats framför i nedförslöpan ned mot stadion. Men efter en innerkurva var ordningen återställd och för några ögonblick var andraplatsen ett faktum. Men så kom en plötslig acceleration från bakomvarande och det såg ut som att en spurt skulle behövas över upploppet. Vad det var som hände därnäst är lite oklart, men på öronen stod han i alla fall, Viktor Thorn.

Finalen var alltså kommen och nu fanns det ingenting att spara på, ”morgondagens 10km är ett framtida problem”, citerat G.A. Prologsnabbaste Grate tog omedelbart kommandot från start med Aflodal och Novak tätt i rygg. När ex-Stockholmaren sedan skruvade upp farten i den tunga stigningen var det ingen som mäktade med den oerhörda tempoväxlingen. Men lucka till Novak blev det och över krönet var det öppna spjäll. Bakifrån närmade sig nu Göteborgaren Buskqvist, men in på upploppet höll Stockholmaren undan och bärgade sitt livs första pallplats i den äldre klassen. Karriärens hittills vassaste prestation, helt klart.

Vem som författar lördagens text återstår att se, men visst vore det väl trevligt med lite nytt blod bakom tangenterna?

På återhörande, Gustav

DAGS FÖR CUPPREMIÄR….

I dagarna 3 så öppnar den svenska junior- och seniorcupsäsongen upp på Idres främst konstsnöbelagda banor.

Det hela inleds på fredag med en skejtsprint, fortsätter på lördag med skejtdistans (5/10 km för junisarna och 15/20 km för seniorerna) för att sedan avslutas med en mycket underlig tävlingsdag då söndagen består av klassiska rejs över 3 resp 5 km….. (dock ej cupstatus…).

Glädjande nog är det hyfsat stora startfält t.ex så har lördagen 87 anmälda i D.17-18, 66 st i D.19-20, 112 st i H.17-18, 89 st i H.19-20 samt 111 st i H.21.

Vi kör med full trupp vilket innebär:

Eleonora Olsmats i D.17-18
Axel Aflodal i H.17-18
Johan Herbert i H.17-18
Adam Östling i H.17-18
Malin Börjesjö i D.19-20
Gustav Aflodal i H.19-20
Oscar Bröte i H.19-20
Martin Herbert i H.19-20
Jens Rönnols i H.21

Tyvärr skrämmande tomt vad gäller övriga Stockholmare, hittar bara Axa´s Adam Steen, H.21, i startlistorna. Men man är väl på Vasaloppsläger med bröderna Tynell etc……

Inte blir det roligare om man tittar på våra granndistrikt Uppland och Södermanland som vardera noteras för 3-4 deltagare och bara junisar.

Känns ju ganska trist att ett sådant befolkningstätt område har så få aktiva seniorer, bara en massa motionsstakare.

Men förhoppnings-/troligtvis blir det ett större gäng seniorer från ABCD-området som kör Björnjakten i Älvdalen den 12-13/12 ??

Visst har vi en del förhoppningar, med all rätt, på att få med oss några topp 10-placeringar från helgen, även om truppen består av inte mindre än 3 cupdebutanter.

Ett annat ”mått” vi använder oss av är målsättningen att man ska vara max 10% efter segrartiden i respektive klass och där är målet att samtliga aktiva ska fixa det.

Samtidigt som cuprejsen arrangeras det även ungdomstävlingar och lite kul är det att Sumpan därmed har inte mindre än 25 personer i startlistorna på lördag, imponerande !!

STABILA SPRINTINSATSER…

Sista tävlingsdagen i Brux hade skejtsprint på programmet och våra junisar som varit med i några år visade stabil form !!

Malin gjorde ett bra kval där hon noterades för 13:e tid men var sedan en bit i från i sin kvartsfinal men åker hem med vetskapen om att kapaciteten finns där.

D.17-20, Sprint, F
1. Linn Svahn, Umeå
2. Moa Lundgren, Umeå
3. Kristina Skjedal, Norge
—–
17. Malin Börjesjö, SIK

På killsidan så var Gustav nära att åka ur redan i kvalet där han noterade 26:e bästa tid men fick sedan bättre fart i kvartsfinalen för att sedan åka ur i semin men visst finns kapaciteten där för att ta sig till finaler när J-cupen drar i gång.
Martin var betydligt rappare än i lördagsloppet och var inte långt ifrån att även han ta sig till semi.
Att det är väldigt tufft för förstaårsjunisar att hävda sig i sprint mot några år äldre och starkare killar fick vi ytterligare ett bevis på när såväl Johan som Axel fick respass i kvalet. Johan gör dock ett jättelopp och är jättenära att ta sig vidare vilket hade varit en rejäl skräll.

H.17-20, Sprint F
1. Marcus Grate, Täfteå
2. Viktor Thorn, Ulricehamn
3. Marcus Fredriksson, Lycksele
—–
10. Gustav Aflodal, SIK
16. Martin Herbert, SIK
32. Johan Herbert, SIK
47. Axel Aflodal, SIK

Nästa anhalt blir nu J-cupen i Idre om två veckor. Vi hoppas alla håller sig friska och hittar rätt i formtoppningen inför dessa rejs liksom vi hoppas att serviceteamet börjar tagga till !!

GRYMMA JUNIORDEBUTER !!

Idag visade samtliga våra åkare som körde i Bruks en mycket gedigen premiärform som samtliga kan ta med sig med stärkt självförtroende !!

Främst lyfter vi på hatten för våra två förstaårsjunisar, Axel Aflodal och Johan Herbert, som gör mycket bra i från sig i konkurrens med upp till tre år äldre åkare !!

Först ut var Malin Börjesjö i tjejernas juniorklass och Malin visade även på snö det hon gett aningar om under barmarken nämligen att hon blir stark i vinter. Relativt kallt och skejt har tidigare inte varit Malins favoritlikör men denna gång funkade det väldigt bra och det var bara en minut upp till segerpallen…..

D.17-20, 5 km F
1. Karin Björnlinger, Ulricehamn, 12.32.7
2. Sara Wadman, Mora, 12.45.1
3. Moa Olsson, Vansbro, 12.47.1
——
16. Malin Börjesjö, SIK, 13.33.9

Jens fortsatte att åka bra i sin nya seniorkostym och visade att han även klivit fram något hack i skejt och skrev in sig som ytterligare em medaljkandidat inför DM.

H.21, 15 km F
1. Niklas Dyrhaug, Norge, 31.44.6
2. Daniel Myrmael Helgestad, Norge, 31.47.5
3. Chris Andre Jespersen, Norge, 31.54.4
——
21. Jimmie Johnsson, Axa, 33.28.9
107. Jens Rönnols, SIK, 37.21.5
128. Erik Ohlström, Rex, 40.59.9 (Uppland)

Sist men inte minst var det då dags för herrjuniorerna där våra debutanter Axel och Johan som sagt åkte grymt stabilt från första till sista skejtskär och Axel var mindre än 40 sekunder från pallen……
Martin Herbert som gör sitt sista juniorår och var kanske lite seg men höll ihop det på en mycket god nivå ändå.

H.17-20, 10 km F
1. Viktor Thorn, Ulricehamn, 22.41.9
2. Jonas Austad, Norge, 22.56.2
3. Filip Danielsson, Garphyttan, 23.17.5
—–
11. Axel Aflodal, SIK, 23.56.8
26. Martin Herbert, SIK, 24.30.1
41. Johan Herbert, SIK, 24.53.0

STARK SENIORDEBUT AV JENS….

Så var då säsongen igång och förutom de som valt de riktigt fina förhållandena i Gällivare är i princip hela Skidsverige på plats i Bruks.

Första dagen bjöd på klassiska rejs, korta 5 resp 10 kilometer i fina vinterförhållanden på en bana som bjöd på en blandning av de som åkte klassiskt och de som bara stakade.

Jens Rönnols som inför sin första seniorsäsong lagt ned betydligt mer tid än tidigare på snöförberedelser och det visade sig direkt att det har lönat sig då han kom undan detta eldprov med äran i behåll.

Vår 3:e års junis Gustav Aflodal som hade bestämt sig för en tuff öppning fick känna på skillnaden mellan junior- och seniorklass då Gustav som bl.a var sprintmedaljör på JSM i våras passerade som 78:a efter det första varvet av tre trots full gas.

I övrigt visade sig Stockholmare högt upp i resultatlistorna i form av Axa:s Jimmie Johnsson som utan fästvalla dunkade in som tvåa efter Petter Northug.
Undrar om det var någon som trodde att han skulle bli vass i år då han övergett de senaste årens dumheter att bara staka på träning…. ??

H.21, 10 km K
1. Petter Northug, Norge, 23.43.3
2. Jimmie Johnsson, Axa, 24.19.4
3. Martin Johansson, Mora, 24.21.4
—–
103. Adam Steen, Axa, 26.45.9
125. Jens Rönnols,SIK, 27.08.6
170. Gustav Aflodal, SIK, 28.50.3
172. Stefan Ekman, Strömsberg, 29.07.6 (Uppland)
178. Erik Ohlström, Rex, 29.50.1 (Uppland)

På damsidan var Charlotte Kalla som väntat överlägsen och tyvärr slogs man ännu en gång över skillnaden i bredd då det var 19 tjejer inom 10% från segrartiden medan det var 65 killar inom samma marginal från herrsegraren som nog kan sägas vara av samma kaliber som damsegrarinnan.

I morgon är det skejtdistans och även juniorklasser vilket innebär fler av våra åkare på banan, vi håller tummarna !!

PREMIÄREN NÄRA…..

Då är det inte många dagar kvar innan den svenska skidpremiären i Bruks äger rum. Som vanligt lär det inte bjudas på alltför lustiga förhållanden utan det blir väl att arrangören precis lyckas få ihop banorna och troligen då i någon avkortad version.

Som vanligt alltså fullständigt obegripligt att man ska envisas med att starta och avsluta säsongen alldeles för tidigt plus, som vanligt, att man envisas med att ha säsongspremiären, den svenska, alldeles för långt söderut, klart bättre förhållanden, som vanligt, i Gällivare t.ex.

Förberedelserna den senaste tiden har för de flesta ägt rum i Idre på deras 2,6 km långa slinga som varit trafikerad som Essingeleden i rusningstrafik.

Men som sagt nu är det dags och tittar man på anmälningsläget inför fredagens klassiska lopp över 5 resp 10 km så är det just nu 58 st anmälda till damklassen och 157 anmälda till herrklassen…… så även om vi har en riktigt vass damtopp så känns definitivt inte bredden stor….

Självklart har vi ett gäng åkare som planerar att köra och det enligt följande:

Fredag 10 km K, H.21

Gustav Aflodal som väljer att känna på seniorerna lite
Jens Rönnols som gör sin debut som senior

Lördag 15 km F, H.21

Jens Rönnols

Lördag 5 km F, D.20

Malin Börjesjö inleder sitt sista juniorår

Lördag 10 km F, H.20

Axel Aflodal gör debut som junior
Johan Herbert gör debut som junior
Martin Herbert inleder sitt sista juniorår

Söndag Sprint F, D.20

Malin Börjesjö

Söndag sprint F, H.20

Axel Aflodal
Gustav Aflodal
Johan Herbert
Martin Herbert

Förutom ovanstående åkare finns det glädjande nog ytterligare några Stockholmsåkare anmälda i form av Jimmie Johnsson och Adam Steen båda från Axa SC där det kan konstateras att Jimmie J verkar ha övergett att enbart staka då han även är anmäld till de både skejtrejsen.

Eftersom det är en premiär avstår undertecknad från att tippa några resultat men kan i alla fall konstatera att våra deltagare har haft en bra försäsong och som vanligt gäller att en bra premiär tar man med sig medan en dålig premiär den glömmer man !!

LANDSLAGSVALLNING + 2.36 I NEW YORK……

Det vi misstänkt i några år har nu i viss mån bekräftats, vi har tagit ett gäng vallasegrar…..

Så vi lyfter på hatten för vår vallare Klas.H som tackat ja till en förfrågan från Svenska Skidskyttelandslaget om att ingå i deras vallateam. Blir en hel del resande under vintern med andra ord, Rumänien och Östra Ryssland etc står på menyn….

Givetvis ett avbräck för våra inhemska cupåkare kommande säsong men förutsättningarna för kunskapsöverföring inom klubben finns ju alltid och blir knappast mindre med denna erfarenhet.

Vi har ju undrat förr vad han går på vår extremt stabile superveteran Claes.T och inte blir den undran mindre nu när snubben levererar 2.36.39 vilket gav en 55:e plats i New York Marathon !!

Nu hoppas vi bara att han så snart som möjligt trollar fram motivationen för att plocka fram rullisarna så kan det nog bli den där topp 100 placeringen i Vasan som han är sugen på.

Appråpå långlopp så har det nu planerats in två långlopp som det kan bli lite fokus på förutom de tidigare inplottade rejsen (J-Cup, DM, JSM och SM) och det är Axa Ski Marathon den 3/1 och Wadköpingsloppet den 7/2.

Som lite träningsinspiration kommer här namnen på hjältarna som gav oss stafettmedaljer i vinterns DM:

D.17-39, GULD
Malin Börjesjö
Eleonora Olsmats
H.17-39, GULD
Gustav Aflodal
Jens Rönnols
Martin Herbert
H.17-39, SILVER
Anders Boström
Claes Theander
Niclas Eklöw
D.40+, SILVER
Daniela Profir
Anne-Li Lidman
H.40-49, GULD
Henrik Ahnbrink
Anders Wånell
Kenneth Nybohm
H.50-59, SILVER
Mats Jansson
Jan Hasselgren
Björn Nordén

Övriga medaljer togs av:

IKJ: 2 st GULD, 1 st SILVER, 1 st BRONS
Rullklubben: 1 st SILVER, 3 st BRONS
Tureberg: 1 st BRONS

Blir tufft att platsa i vinterns stafettlag, så träna på……

TERRÄNG-SM + SNÖJAKTEN IGÅNG

Så har vi då ett antal av våra åkare på den första svenska utomhussnön för denna säsong. Det är som bekant Idre som bjuder upp med riktigt bra förhållanden.

Bra förhållanden är annars inte något man som skidåkare direkt är bortskämd med i början av säsongen men trots det är man oftast där och harvar i tämligen usla förhållanden i stället för att vara kvar hemma och egentligen kunna träna betydligt bättre i hyfsade barmarksförhållanden.

Kul då som sagt att Idre nu ”fått till det” och det är ju inte så mycket att be för nu när tävlingssäsongen börjar närma sig vilket i regel för tävlingsåkare innebär följande upptakt:

20-22/11, Bruksvallarna
4-6/12, Cuprejs i Idre
12-13/12, Björnjakten i Älvdalen

Som vanligt obegripligt att den stora mängd långloppsmotionärer etc som lägger ned massor av tid och möda på sin skidåkning väntar så länge med sin säsongspremiär för många i denna kategori ”vågar inte” rejsa ”riktiga” rejs. En säsong på max två månader från början av januari till i början av mars känns ju onekligen ganska trist om man nu verkligen gillar skidåkning…..

Några av våra åkare som just nu inte är i Idre har i stället sprungit Terräng-SM.

Malin Börjesjö visade ännu en gång att till vintern måste man nog se till att sickla bort skyddsparaffinet om man ska hänga med henne då hon trots lite begränsat med löpträning under hösten pga skada tog sig i mål som 10:a i D.19 (4 km) bland 21 st deltagare på tiden 15.33 vilket inte var mer än 53 sekunder från en pallplats !!

Även Martin Herbert i H.19 visade att han gjort jobbet under barmarken då han blev 12:a bland 32 st deltagare med tiden 20.45 på 6 km vilket var så pass lite som 1.09 från pallen !!

Kul också att det verkar som om övriga SkidStockholm har något på gång i form av NVSK:s duktige Johan Ekberg som blev 3:a i H.15 med 13.45 på sina 4 km.

Vår lite äldre storlöpare, Claes Theander, som varit höftskadad och bland annat därför missade Lidingöloppet försöker nu hitta en sen höstlöpform inför sitt deltagande i New York Marathon.
Detta senast genom att vinna ett rejs över 10 km i Södertälje med 136 deltagare och hans segertid blev 33.43.
Ska bli lite spännande att se om Claes hinner och orkar komma i sedvanlig skidform när han nu håller i löpsatsningen så långt in på hösten.

RAMSAU 2015

Så var årets läger för Sthlmseliten avverkat och liksom förra året var det Österrikiska Ramsau som var skådeplatsen för denna happening 6-11/10.

Förutom våra tre vassa junisar Gustav Aflodal, Malin Börjesjö och Martin Herbert var det Elin Löfås och Mikael Andersson bägge från Tureberg samt Anders Zeffer från Mälarö som var årets deltagare.

Första dagen blev mest en resdag där endast en kort kvällsjogg var det som tiden och mörkret tillät.

Dag 2 bjöd på ett ganska grått och trist väder men givetvis en tur upp glaciären för skidåkning på förmiddagen. Glaciären bjöd på ett riktigt skitföre där årets Vasalopp framstod som kanonfint men det hindrade inte deltagarna från att grisa ihop 1,5-2,5 timmes åkning.
Eftermiddagen hade sedan skidgång uppför störtloppsbanan i Schladming på schemat, där några valde att trycka på rejält enkel tur medan andra valde att ta det lite lugnare och dessutom springa nedför för att få ihop lite mer tid.

Dag 3 bjöd inte heller på ett särdeles lustigt väder men givetvis 1,5-2,5 timmars skidåkning ändå nu dock i bättre förhållanden. Denna eftermiddag föll valet på distanslöpning med mååånga höjdmeter plus en liten nödutryckning för att hämta hem en deltagare som fick lite ont i höften.

Dag 4 blev sedan äntligen en kanondag vädermässigt och då blev det till och med en hel del tid på ledarteamet på glaciären. Efter lunch och lite sova så plockades det återigen många höjdmeter, denna gång på rullisar och långa intervaller (10 minutare) från botten av ”Pichlvägen till Kabinbanan” dvs cirka 900 höjdmeter på typ 16 km.

Dag 5 blev en repris på gråväder och timmar på glaciären medan eftermiddagen sedan blev ett nytt besök i Schladmingbacken och skidgång för några och denna gång var Micke Andersson sugen på att testa sig med ett maxdrag och landade på imponerande 47.50 !!
Vi hade också några som valde att göra en repris på ”Pichlvägen till Kabinbanan” denna gång dock i distansfart på rullisarna.

Dag 6 var det sedan dax att åka hem med avfärd 04.30……

Sammanfattningsvis ett skitkul läger att vara ledare på med grymt starka och motiverade deltagare som garanterat kommer att bli väldigt tuffa att konkurrera med för övriga Stockholmare i vinter !!

6 veckor kvar till säsongspremiären i Bruks och 13 veckor kvar till DM-helgen…….

DM-GULD FÖR MALIN OCH GUSTAV + RAMSAU…

I ett strålande höstväder avgjordes årets rull-DM ute på Gålös fina bana i regi av Rullskidklubben.

I damklassen var vår storfavorit Malin obeveklig och avgjorde i princip tävlingen direkt då hon lyckades hänga med herrarnas tredjeklunga på det första varvet av fem och skapade redan då ett försprång på över två minuter….

Även om Malin sedan tvingades släppa denna klunga och fick åka mycket av den resterande tävlingen solo så drygade hon hela tiden ut försprånget som kom att bli hela sju minuter till slut.

Eleonora var länge med i kampen om pallplatserna men åkte av det gänget i början av varv fyra men lyckades ändå hålla ihop det bra och blev till sist fyra.

Kul att damklassen hade hela elva åkare på startlinjen vilket måste vara ett av de största damstartfälten i årets rullrejs.

DAMER
1. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 1.43.10
2. Elin Widecrantz, Hammarby, 1.50.05
3. Maria Backe, Rullklubben, 1.50.45
4. Eleonora Olsmats, SIK, 1.52.50

I herrklassen bildades det tidigt en tätklunga om 10 pers där vi hade tre åkare i form av Jens, Gustav och Lövet med. Förutom att två åkare åkte av klungan under det näst sista varvet hände det inte särskilt mycket förutom en del försök till fartökningar men enligt uppgift inget som var särdeles nära att orsaka någon splittring utan det blev en stor klungspurt vilket givetvis var ett drömscenario för vår sprintspecialist Gustav som också visade sig vara ganska överlägsen i spurten där Niclas visade racertakter och fick fram en lång fot som gav en tredjeplats medan Jens som väntat inte hade så mycket att sätta emot när det skulle spurtas men otroligt imponerande av Jens att sitta kvar i klungan med tanke på hans relativt ringa mängd rullträning.

HERRAR
1. Gustav Aflodal, Sundbyberg, 1.30.12
2. John Wiklund, Rullklubben, 1.30.14
3. Niclas Eklöw, Sundbyberg, 1.30.14
4. Stefan Ekman, Strömsberg, 1.30.14
5. Elis Weslien, Nybro, 1.30.14
6. Björn Haring, Östersund, 1.30.15
8. Jens Rönnols, SIK, 1.30.16
21. Kenneth Nybohm, SIK, 1.38.33

Nu laddar tre av våra åkare, Malin, Gustav samt Martin för att tillsammans med Stockholms Skidförbund åka på träningsläger till Ramsau i sex dagar.

Totalt består Stockholmstruppen av sex åkare så det är jättekul att vi fått med tre stycken i denna eminenta församling. För den som vill kvala in till nästa års läger är givetvis goda insatser på DM (i år som bekant fristil) av stor vikt men naturligtvis finns även en dörr öppen för de som presterar på till exempel SM och/eller Vasan/Tjejvasan.

LIDINGÖ SAMT SNART RULL-DM

Fem deltagare på Lidingö är både kul och bra. Dessutom gör alla fem riktigt bra i från sig utifrån sina förutsättningar med skador etc !!

Milbanan som var det som gällde för våra deltagare är ganska tuff, kanske 1,5 minut långsammare än en platt landsvägsmil. Dock kan ju diskuteras om Lidingöloppet numera kan benämnas som terränglopp då underlaget, precis som på de flesta elljusspår nu för tiden, är mer likt ett parkettgolv än en terrängbana…. men även orienterarna springer ju asfalt numera så det är väl så det ska vara…..

Axel visade ännu en gång vilken tävlingsmänniska han är när ha dundrade in på 36.02 i den yngre juniorklassen vilket gav en 9:e plats.

I den äldre juniorklassen haltade Martin in på 37.10 med lite vadproblem och Gustav slet sig i mål på 38.14, detta gav en 15:e respektive en 19:e plats.

I den yngre damjuniorklassen så fortsatte Eleonora på den inslagna vägen att överraska positivt då hon gled in på en 12:e plats med tiden 46.02.

Malin valde att springa damloppet på söndag där hon trots en del skadeproblem under hösten gick i mål på 44.31 vilket gav en 40:e plats.

Bland distriktets herråkare noterades bland annat nedanstående tider på den klassiska 3-milen:

Martin Holmstrand, Axa, 1.55.24
Anders Söderlund, NVSK, 1.57.32
Tobias Johansson, Axa, 2.04.36
Claes Steimert, Rullklubben, 2.06.25

Klart tunnare på damsidan där Jenny Ramstedt, SIK, toppade distriktets ”skidåkarlista” med sina 2.29.16.

Kul i alla fall att notera att vår gamla bekant Lisa Larsen vaknat till liv igen och sprang in på 2.14.00.

På söndag är det dags för Rull-DM ute på Gålö, glädjande nog på lånerull. Tänk om det kommande år även gick att få loss 3:or som lånerull då skulle det bli klart mer skidlikt (om det nu är eftersträvansvärt).
Det vore även kul om det någon gång kunde vara något annat än klassiska masstarter, men man får förstå arrangörerna eftersom massan bara vill staka tillsammans.

Arrangerande Rullklubben bjuder ju på en fin bana och ett ganska intressant startfält där nuvarande startlista indikerar att Malin lär bli svårslagen i damklassen och där vi hoppas att Eleonora kan ta silvret men hon får tufft motstånd i medaljkampen främst från Maria Backe, Linda Forsström och Helena Zingmark alla från Rullklubben.
På herrsidan får väl Gustav bära ett litet favoritskap om ryggen håller men han utmanas hårt av segraren i Skigorullen, John Wiklund från Rullklubben, sedan är ju en kille som Elis Weslien, Nybro, visserligen inte med i DM och en ganska oprövad rulleåkare men stark i skidspåret. Kampen om DM-bronset lär bli hård mellan killar som Johan Myhr, NVSK, Tommie Lindholm, Rullklubben, kanske Markus Bäck, Yuppie även om han är oprövad i rullsammanhang, Claes Steimert, Rullklubben och förhoppningsvis Niclas Eklöw från Sumpan.

Sedan undrar vi ju var är åkarna från Vasatrofésegrarna Tureberg och som vanligt IKJ är, kör de som vanligt bara interna testrejs eller ?????

Även vår nya jätteklubb, Axa SC är ju milt sagt dåligt representerade.

TUFFARE KONKURRENS…..

FIS-rankingen är givetvis den stora och överskuggande rankingen men på det nationella planet är inte den ”nya” rankingen från Skidresultat ointressant, inte minst som den även tar med rullisar och är betydligt mer ”lättsökt” för användning på distriktsnivå etc.

Vi i Stockholm har ju den stora äran att hälsa en ny klubb välkommen in i gemenskapen i form av Axa SC vilket ju ganska kraftigt ökar konkurrensen !!

Nuvarande ranking från Skidresultat har därför följande Stockholmstopp:

HERRAR, SNÖ:

1. Jimmie Johnsson, Axa
2. Adam Steen, Axa
3. Martin Herbert, SIK
4. Gustav Aflodal, SIK
5. Jens Rönnols, SIK
6. Espen Hultgreen Weltzien, SIK
7. Anders Zeffer, Mälarö
8. Martin Holmstrand, Axa
9. Ted Armgren, Axa
10 Niclas Eklöw, SIK

DAMER, SNÖ:
1. Malin Börjesjö, SIK
2. Elin Löfås, Tureberg
3. Anna Svärdström, SIK
4. Anne-Li Lidman, SIK
5. Frida Börjesson, Rullklubben
6. Maria Backe, Rullklubben

HERRAR, ASFALT:
1. Jimmie Johnsson, Axa
2. Gustav Aflodal, SIK
3. Adam Steen, Axa
4. Axel Aflodal, SIK
5. John Wiklund, Rullklubben
6. Martin Herbert, SIK
7. Tommie Lindblom, Rullklubben
8. Tomas Jelinek, SIK
9. Göran Hammarsson, Rullklubben
10. Niclas Eklöw, SIK

DAMER, ASFALT:
1. Malin Börjesjö, SIK
2. Eleonora Olsmats, SIK
3. Maria Backe, Rullklubben
4. Anne-Li Lidman, SIK
5. Jessica Svensson, Rullklubben
6. Helena Zingmark, Rullklubben

RULL SM + 4 MÅNADER KVAR…..

Helgens Rull-SM i Uppsala blev ju tyvärr inget lyft vad gäller deltagare varken vad gäller kvalitet eller kvantitet.

Men man kan ju inte mer än konkurrera med de åkare som är på plats och en som gjorde detta fantastiskt bra var Gustav som sopade hem juniorklassen, både lördagens klassiska masstart och söndagens individuella skejt !!

På söndag blev det dessutom en liten häftig dubbelseger för bröderna brothers då lillebror Axel sluggade till sig en andraplats !!

En andraplats blev det även för Malin i damernas juniorklass i lördagens lopp !!.

Eleonora fick tyvärr inga motståndare i lördgaens klassiska rejs i D.15-16 men på söndag dök det i alla fall upp två medtävlare och då blev det en andraplats för Eleonora.

Vi gratulerar givetvis kämpen, Tomas Jelinek, som tog en efterlängtad seger i H.45 efter en stenhård spurtduell !!

Kul också att Rullskidklubben hade några av sina duktiga åkare på plats under lördagens rejs men på söndagen var det tyvärr dåligt med åkare från Rullklubben så kanske det inte är en Rullskidklubb utan en Stak-klubb ??
Sällskapet från distriktet under söndagen kom i stället främst från Täby IS:

Sedan kan konstateras att det nu återstår 4 månader till en av säsongens höjdpunkter, DM-helgen, när Stockholms RacingKing och RacingQueen ska koras och de prestigefyllda stafettmedaljerna ska fördelas.

Till vintern avgörs ju det individuella DM:et i Fristil, vilket torde innebära skejt för de flesta men givetvis öppet även för det numera så vanligt förekommande nya åksättet, Stakning med tjuvskejt…..

Senast det begav sig för Fristil-DM, 2013, fick vi följande toppresultat:

DAMER
1. Lisa Larsen, SIK
2. Emilia Lindstedt, SIK
3. Linnea Björn, SIK
4. Mathilda Björn, SIK
5. Malin Börjesjö, SIK
6. Anna Evaldsson, IKJ

HERRAR
1. Peter Thunvall, IKJ
2. Joacim Lindstedt, SIK
3. Tomas Karlberg, NVSK
4. Magnus Andersson, NVSK
5. Peter Rune, TIS
6. Jimmy Seger, Boo
7. Sebastian Jansson, SIK
8. Niclas Eklöw, SIK
8. Kenneth Löfman, IKJ
10. Edvin Lindmark, IKJ

Senast det begav sig för Stafett-DM, 2015, fick vi följande toppresultat:

DAMER
1. SIK
2. IKJ
3. IKJ

HERRAR
1. SIK
2. SIK
3. Tureberg
4. NVSK
5. NVSK
6. Mälarö

FARTSKILLNAD – LÖPSAMBAND – RULL SM….

Vinterns klassiska DM-rejs på Arninge golfbana var ju ett rent staklopp i mycket snabbt före dvs väldigt likt rullskidor.

Lite intressant att jämföra kilometertider mellan Skigorullen och detta DM:

Roger Huononen, SRK: 3.12 på DM och 2.49 på Rullen
Tomas Jelinek, SIK: 2.52 på DM och 2.36 på Rullen
Anders Zeffer, Mälarö: 2.31 på DM och 2.29 på Rullen
John Wiklund, SRK: 2.36 på DM och 2.25 på Rullen
Malin Börjesjö, SIK: 2.59 på DM och 2.56 på Rullen
Daniela Profir, SIK: 3.31 på DM och 3.41 på Rullen.

Konstateras kan att trots att DM avgjordes på i princip snabbast tänkbara före på lättast tänkbara bana och över bara 10,5 km så har 5 av 6 åkare snabbare kilometertid på Rullen som var 37 km och då kanske med i snitt 10 % så helt klart är rullskidor på 2:or en klart snabbare sport än snöstakning.

Man kan också roa sig med att titta lite på sambandet mellan tider på Xtreme Running och Vasaloppsprestationer.

Delar vi in klubbens åkare som varit topp 500 under 2000-talet i 4 grupper ser vi något mycket intressant (om än inte så överraskande)
Ber givetvis om ursäkt om jag missat någon som hör hemma på denna lista.

Elitserien (dvs topp 200)
Jonas Larsson, Bengt Ring, Jörgen Melder och Claes Theander, dessa gossar har ett genomsnittligt pers på Xtremen på cirka 58 minuter
Division 1 (201-300)
Bengt-Erik Andersson, Hugo Hultqvist, Henrik Ahnbrink, Edvin Lindmark, Niclas Eklöw, Anders Boström, dessa gossar har ett genomsnittligt pers på Xtremen på cirka 62 minuter
Division 2 (301-400)
Odd-Roar Jacobsen, Anders Svensson, Henrik Holmberg, Anders Wånell, Anders Hübinette, dessa gossar har ett gnomsnittligt pers på Xtremen på cirka 65 minuter
Division 3 (401-500)
Jan Hasselgren, Sebastian Jansson, Martin Holmberg, Henrik Granström , dessa gossar har ett genomsnittligt pers på Xtremen på cirka 67 minuter

58-62-65-67…. tillfällighet eller ej ??

Till helgen avgörs Rull-SM i Uppsala med klassiskt på lördag och skejt på söndag. Som vanligt svårt att spekulera i placeringar och chanser eftersom startfältens kvalitet och omfång kan variera väldigt mycket.

Men följande åkare har vi anmälda:

Eleonora i D.16, lördag + söndag
Malin i D.17-20, lördag + söndag
Axel i H.17-20, lördag + söndag
Gustav i H.17-20, lördag + söndag
Adam i H.17-20, lördag

Övriga från Sumpan:
Oscar Ahnbrink i H.16, lördag + söndag
Kenneth Nybohm , H.40, lördag
Tomas Jelinek, H.45, lördag

Vi hoppas på friska och skadefria åkare som slipper tekniska missöden !!

7 av ovanstående åkare var anmälda till Skigorullen men bara 3 av dem kom i mål……

SKIGORULLEN

Vi inleder givetvis med att gratulera Malin till en överlägsen seger i Skigorullen över cirka 37 km !!

Malin gjorde som väntat processen kort med övriga medtävlare och ryckte direkt åt sig en stor ledning som hon sedan bara ökade för varje staktag.

I klungan bakom Malin så hade vi Eleonora med och minst lika kul var att hon ganska enkelt kunde plocka hem den klungspurten och säkra en dubbel till Sumpan !!

Både Malin och Eleonora har nu närmast siktet inställt på Rullskid-SM i Uppsala nästa helg.

Damer
1. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 1.48.42
2. Eleonora Olsmats, Sundbyberg, 1.54.57
3. Linda Forsström, Rullskidklubben, 1.55.01

I herrklassen ställde vi vårt största hopp till Gustav och det visade sig befogat då han tillsammans med Rullskidklubbens John Wiklund direkt skapade en ganska stor lucka till de övriga men efter cirka 10-15 km så sa tyvärr ryggen stopp för Gustav så det var bara att kliva av.

Rullskidklubbens urstarke Wiklund fortsatte dock bara att mata på och kunde soloköra till sig en seger på dryga 2,5 minut, imponerande !!

Bakom Wiklund så låg större delen av loppet en duo bestående av Mälarös Anders Zeffer samt Turebergs Magnus Svensson. Zeffer klagade efter loppet lite på att han varit alldeles för seg i början och då blev avhängd direkt, men inte som undanflykt utan bara ett konstaterande att det är oerhört viktigt att vara med i starten på ett rullskidlopp.

Nu blev i stället Niclas vår bäste åkare och det var kul att se att Lövet nu börjat få upp farten igen efter en lite seg sommar.

Herrar
1. John Wiklund, Rullskidklubben, 1.29.28
2. Anders Zeffer, Mälarö, 1.32.05
3. Magnus Svensson, Tureberg, 1.32.47
4. Johan Nilsson, Edsbyn, 1.33.39
5. Claes Steimert, Rullskidklubben, 1.33.39
6. Niclas Eklöw, Sundbyberg, 1.33.39
—-
12. Tomas Jelinek, SIK, 1.36.26
13. Marcus Lagerquist, SIK, 1.36.26

Tror verkligen på iden att ha tävlingar på lånerull, det är onekligen det som ger störst rättvisa men arrangören fick idag märka av en av svårigheterna med detta nämligen att ha rätt fördelning på lånerullisar mellan NNN och Salomon….. man kunde ju tro att NNN skulle vara största märke men det var det definitivt inte…….

Nästa rullrejs i distriktet är DM ute på Gålö den 4/10, även där med lånerull i alla fall till de seedade åkarna.

INFÖR SKIGORULLEN + XTREME

På lördag är det då dags för vårt rullskidrejs, Skigorullen i Kungsängen, på lånerull från just Skigo för att skapa så rättvisa förhållanden som det nu går.

Loppet avgörs, precis som i princip alla rullskidrejs numera, i form av en klassisk masstart över dryga 4-mil. Det vore ju onekligen kul med kanske några kortare lopp med individuell start och givetvis även rejs i fristil. Men så är det, allt och alla har idag snöat in på Vasaloppet med tillbehör.

Som startlistorna ser ut just nu så ser damklassen en solklar segerfavorit i vår Malin Börjesjö och en nästan lika klar favorit till andraplatsen i form av vår nyblivna skidgymnasist Eleonora Olsmats medan kampen om den tredje pallplatsen kan bli tuffare kanske med ett litet plus för Rullklubbens starka Maria Backe men Sumpan har två starka nyförvärv i Karin Marell och AnnaKarin Söderström som nog kan utmana här.

I herrklassen är det jättekul att kunna konstatera att det är upplagt för en riktig toppfajt mellan vår DM-king Gustav Aflodal och Mälarös Vasaloppsking, Anders Zeffer, kan bli hur spännande och kul som helst !!

Kampen om tredjeplatsen lär inte bli mindre spännande den och kanske är det en annan av våra nyblivna skidgymnasister, Axel Aflodal, som står längst fram där i den kampen om han nu håller hela distansen. Utmanare finns till exempel i form av urstarka veteraner som Linnés Magnus Graas och Turebergs Magnus Svensson men kanske även vår egen rullskidspecialist, Tomas Jelinek, kan slå till.

Efter gårdagens finallopp är så årets XtremeRunning-serie över. Finalloppet såg för övrigt Sumpans Hugo Hultqvist som segrare, grymt !!

De högst preliminära och personliga ”skidåkarlistorna” över årets prestationer blev då så här:

Damer
1. Anna-Karin Strömstedt, Föredetting, 68.49
2. Eleonora Olsmats, SIK, 76.51
3. Jenny Ramstedt, SIK, 77.02

Herrar
1. Hugo Hultqvist, SIK, 58.35
2. Anders Söderlund, NVSK, 59.20
3. Jens Rönnols, SIK, 60.29
4. Markus Bäck, Yuppie, 60.58
5. Björn Wennblom, Yuppie, 61.09
6. Tomas Karlberg, NVSK, 63.01
7. Claes Steimert, SRK, 63.44
8. Johan Ekberg, NVSK, 64.02
9. Carl-Henrik Niper, IKJ, 64.22
10. Henrik Ahnbrink, SIK, 66.22
11. Axel Aflodal, SIK, 66.35

Tyvärr ganska svårt för våra skidgymnasister att lyckas pricka in något av dessa lopp vilket till stor del förklarar att så få av dem finns med på listan. Men för distriktets övriga hemmaåkare ser det bokstavligen lite väl tungt ut, det lär inte räcka med att bara staka…. men å andra sidan hoppas vi att segraren Hugo ökar sin stakdos med minst 500% annars är risken stor för H.55-pisk i vinter….

INGEN VASASTAFETT I ÅR…. SUMPAN vs JONAS BUUD

Kändes lite trist att inte ha något lag i Vasastafetten i år men samtidigt lite tur att vi inte anmält något lag med tanke på skadesituationen etc….

Rooney är skadad, Theander är också skadad, därmed är även Lidingöloppet i farozonen för dem, två andra som också snackat Lidingölopp, Hugo och Lövet, lär väl knappast heller komma till start där.

Förra året gjorde vi ju en jätteinsats när vi blev 2:a i Mixedklassen på tiden 5.34, lite kul att jämföra den insatsen med det grymma lopp som Jonas Buud bjöd på i år när han ”själv sprang alla sträckor”.

Förmodligen lite snabbare förhållanden i år än vad det var 2014 när det var ganska blött, men som sagt 10 pers mot 1 pers….

Smågan: Herbert 33.15 – Buud 35.11, 1-0
Mångsbodarna: Jens 53.22 – Buud 55.40, 2-0
Risberg: StorBjernulf 41.05 – Buud 41.53, 3-0
Evertsberg: Hugo 45.00 – Buud 48.12, 4-0
Oxberg: Theander 55.20 – Buud 54.05, 4-1
Hökberg: Frida + Sparven 37.39 – Buud 34.48, 4-3
Eldris: Malin + Lövet 37.35 – Buud 39.09, 5-4
Mora: Rooney 31.19 – Buud 26.10, 6-4

Sumpan 2014 = 5.34
Buud 2015 = 5.45

Fy fan vilken monsterman !!

Undrar hur bra han egentligen är ?? Vet inte hur konkurrensen är på Ultradistanser, vet att ”den vite mannen” brukar hävda sig bra, men vet å andra sidan inte hur stort dylikt är bland ”de svarta männen”.

Grym var också Jenny Ramstedt som tog sig i mål som 18:e dam på tiden 9.15 !!

ALLIANSLOPPET + 1000 KR TILL JENS !!

Jätterullskidrejset, Alliansloppet, har avgjorts och som vanligt ett riktigt starkt startfält även om väl årets elitfält inte riktigt kunde mäta sig med förra årets stjärnglans.

Många par lånerullisar vilket är bra, dock inga lånerullisar i juniorklasserrna.

Bland seniorerna fanns det bara en Stockholmare i elitklassen (dvs med lånerull) i form av Lövet. Känns som om det här var ett steg i rätt riktning för Niclas som legat lite lågt med träningen hittills under barmarken men nu är på G är skruva upp inför vintern.

Herrar
1. Jens Eriksson, Dala-Floda, 1.41.53
2. Morten Eide Pedersen, Norge, 1.41.54
3. Markus Ottosson, Umeå, 1.41.54
—-
86. Niclas Eklöw, SIK, 1.58.26

Vi sätter inga placeringar på de snabbaste Stockholmarna som åkte på egna rullisar eftersom det inte känns riktigt relevant utan nöjer oss med att konstatera några starka tider:

John Wiklund, Rullklubben, 1.52.39
Tomas Jelinek, SIK, 1.55.58
Tommie Lindblom, Rullklubben, 1.55.58
Robert Carlsson, Tureberg, 1.58.11
Kenneth Nybohm, SIK, 2.01.10

I herrjuniorklassen som åkte 2 av 3 varv var bröderna brothers, Gustav och Axel starka.

Gustav Aflodal, SIK, 1.11.31
Axel Aflodal, SIK, 1.11.39

I damjuniorklassen som också åkte 2 av 3 varv visade Malin ännu en gång att långlopp är hennes grej.

Malin Börjesjö, SIK, 1.27.41

Nu hoppas vi Sthlms alla starka rullåkare anmäler sig och laddar för Skigorullen den 5/9, med lånerullisar till alla i tävlingsklasserna för största möjliga rättvisa.

I tisdags var det dags för höstupptakt på Xtremerunning och denna gång hade vi glädjande nog en löpare som klarade hem 1000-lappen i Rikuspris, detta i form av Jens Rönnols som noterades för 1.00.29 !!!!!!!!!!!

En annan stark skidåkare var NVSK:s Anders Söderlund som sprang på 59.48.

Vi kan också nämna att Espen Hultgreen Weltzien blev 5:a på norska mästerskapen i Ultralångorientering.

I övrigt lyfter vi på hatten för mannen som försvarade sitt VM-guld på 10 000 m, Mo Farah, som var en sedvanligt tämligen oberörd segrare på tiden 27.01 efter ha bränt sista kilometern på 2.28 och sista varvet på 54 sek……., han springer alltså tillsynes lätt 9 stycken 1000-ingar på 2.43.7 (utan vila…) och trycker sedan en 1000-ing på 2.28 med kanske 13 sek på sista 100-ringen……världens just nu bäste idrottsman ??

TACK OCH HEJ, EMILIA, FRIDA OCH MATHILDA

Vi har ju fått ett stort tapp på tjejsidan inför den kommande säsongen, förutom tidigare omskrivna Lisa så lämnar ju Emilia för Falun-Borlänge, Frida för IFK Mora och Mathilda för Rembo.

Vår nuvarande brist på ledare som både har rätt/bra kompetens och intresse/tid för seniorverksamhet på elitnivå är ju anledningen till att seniortjejerna försvinner.

Sedan är det ju tveklöst även så att såväl Emilia som Frida är dalatjejer och vill givetvis gärna representera dalaklubbar. Lite kul i det sammanhanget är att såväl Emilia som Frida inte var välkomna i sina nya klubbar som förstaårsseniorer då de inte bedömdes vara tillräckligt bra och/eller lovande…

Men tar man chansen i Sumpan, är ambitiös och äter sin gröt, ja då blir man bra !!

Och tagit chansen och ätit sin gröt har verkligen både Emilia och Frida gjort, sällan eller aldrig har vi haft några så ambitiösa och målmedvetna åkare.

Deras utvecklingskurvor har också stegrats brant med fantastiska toppar som Emilias 2:a plats i Tjejvasan och Fridas uttagning till U.23-VM som höjdare !!

Bägge tjejerna har dessutom varit helt fantastiska att ha med i truppen och bidragit med minst lika mycket utanför spelplanen som på densamma !!

Som en bieffekt tappar vi även då lite ledarkapacitet där framförallt mamma Lindstedt varit en grym tillgång som matchef och pappa Lindstedt har gjort en hel del bra vallningar.

Sedan finns det anledning att tro att Emilia nog återvänder för hon saknar fortfarande ett DM-guld på snö, såväl individuellt som i stafett, och utan ett sådant är man givetvis ingen ”riktig” skidåkare.

Hoppas verkligen tjejerna kommer att trivas i sina klubbar och att det kommer att fungera bra med vallning och annat.

För vår juniortjejj Mathilda är det alltså en återförening med sina tvillingbröder som är nyblivna junisar som är aktuell. Rembo har inte funnits med på allvar i cupcirkusen på många år och vi önskar givetvis såväl klubben som Mathilda lycka till i dessa sammanhang !!

För Mathildas skull hoppas vi att klubbytet innebär att hon får chansen att verkligen ta reda på vilken kapacitet hon har genom att hålla sig frisk och skadefri, för det är få åkare som har haft en sådan lång sjuk- och skadejournal som hon…

Även Mathilda har varit en toppentjej att ha med i gänget liksom pappa Thomas som varit en enorm klippa i många år i vallabodarna.

LÄGERRAPPORT

Måndag 3/8

Började bra, alla passade tiden, hyrbussen fanns på plats och alla prylar och deltagare fick precis plats.
Första anhalt var sedan ett soligt Lugnet där ett löptest på 3000m bana skulle genomföras på en arena som vi delade med ryska bandymästarna Jenisej som sprang intervaller på gräsplanen.
Efter lite strul med att få tillgång till de utlovade omklädningsrummen så drog vi i gång bland annat med ambitionen att få in alla under målbilderna 10.15 för killar och 11.30 för tjejerna.
Tror förresten detta var första lägret där samtliga deltagare var med på löptestet, känns lovande, och utav de totalt 12 deltagarna så fick vi i alla fall in 7 stycken under målbilderna med Martin Herberts 9.44 som topprestation.
Kul också att falubördige Samuel ”Rooney” Carlsson tittade förbi och morsade, Rooney ska nu plugga i Luleå några år men räknar givetvis med att fortsätta åka för Sumpan.
Efter buffélunch drog vi vidare till rullskidbanan i Snöå/Dala-Järna. 5 km fin rullskidbana med rejäl kupering och massa skidskyttebanor, omklädningsrum mm mitt ute i skogen men inget liknande i hela Storstockholm (eller Falun),……., hmmm…
Vi åkte i cirka 2 timmar och det blev en hel del åkning på 2:ans växel.
Raggardusch, fruktstund och därefter vidare mot Lindvallen där vi checkade in i vår Timmerbystuga där ledarna Janne och Hugo raskt drog i hop lägrets kulinariska höjdpunkt, korv- och böngryta med makaroner !!
Efterrättsansvariga Malin och Marcus bjöd på äppelpaj med vaniljsås.

Tisdag 4/8

Efter att ha bland annat avnjutit ”grötchefen” Skalmans perfekta havregrynsgröt tillsammans med ICA-Basic Lingonsylt så var det dax för dryga 3 timmars löpning på fjället under ledning av Bosa (som dock inte sprang i stövlar trots uppmaning från svärfar).
Lunch och sovstund följdes sedan av 2 timmar stakning nere vid älven där några gossar sedan tog en utökad studiekurs genom att avsluta med att även staka upp till stugan i stället för att åka buss.
Noteras från köksfronten kan att matansvariga under dagen lyckades bränna fast såväl sås som spaghetti med Svintoinköp som nödvändig följd…
Efterrättsansvariga var Eleonora och Gustav som bjöd på fruktsallad med glass.

Onsdag 5/8

Backintervaller i tröskelfart, 6×10 minuter, med 3 minuters vila och nedfärd med buss efter 3 stycken inklusive skifte från klassiskt till skejt stod på förmiddagsschemat.
Bra insatser och många höjdmeter blev summeringen av detta pass.
Eftermiddagen var sedan ganska dimmig så därför beslöts att köra löppasset nere i klassisk vasaloppsmark i form av en tur i skogarna och över myrarna mellan Smågan och Tennäng.
En del mygg och regnskurar var en extra krydda under de cirka 2 timmarna.
Till lunch dök en av lägrets mest efterlänktade personer, kökschefen Calle, upp och snäppte, enligt samstämmiga deltagare, upp matnivån åtskilliga nivåer (nästan Ingridklass !)….
Johan och Skalman avslutade dagen med smulpaj på vinbär och blåbär med grädde och glass.

Torsdag 6/8

Hugo tog, efter att ha piggnat till efter några dagars lätt förkylning, befälet över ett skidgångspass i slalombackarna ovanför stugan.
Efter sedvanlig sovstund så blev det klassiska rullisar på eftermiddagen och närmare 2,5 timme dels nerefter älven och sedan upp förbi Lindvallen, Högfjällstorget etc för att avsluta uppe på toppen med de asfalterade kilometrarna av Kungsleden.
Efterrättspatrullen rapporterar att Oscar och Martin serverade chokladpudding med grädde och glass.

Fredag 7/8

Dags att pröva tävlingshjulen för eftermiddagens skejtrejs. Blev lite finåkning samt 3 stycken supersprintsheat vardera för att väcka kroppen efter veckans lite mer mängsbetonade träning.
Omgruppering, efter lunch och städning, till boende i Idre Fjäll och sedan laddning inför kvällsrejset, Idre Fjäll Hill Climb, i fristil och på tävlingshjul där vi vill framföra ett stort tack till Alewalds och Swenor för all hjälp med att få fram låneskidor !!
Som sig bör åkte sedan vissa bra och vissa mindre bra, givetvis mycket beroende på hur man reagerat på veckans relativa hårdkörning och att rullisar är grennära men ändå inte ”the real stuff” etc, etc.
Banan mätte dryga 9 km och ganska många höjdmeter från Idre By till Idre Fjäll.
Följande tider noterades av våra åkare:
Malin Börjesjö, 27.24
Eleonora Olsmats, 31.31
Martin Herbert, 22.45
Axel Aflodal, 22.51
Johan Herbert, 24.02
Oscar Bröte, 26.01
Niclas Eklöw, 24.51
Marcus Lagerquist, 25.33
Anders Wånell, 25.48
Hugo Hultqvist, 27.34
Tyvärr ingen annan åkare från Stockholm.
Givetvis ytterligare en efterrättsraport, Niclas och Axel slog till på ICA´s kladdkaka samt grädde och glass !!

Lördag 8/8

Nytt backrejs,denna gång i klassisk stil och på egna 2:or vilket bland annat får effekten att materialet kan variera mer men skitsamma detta är och var ett rullrejs och således inte mer än ett bra, kul och viktigt led i träningen inför vintern.
Följande tider noterades för våra åkare:
Malin Börjesjö, 35.23
Eleonora Olsmats, 40.03
Axel Aflodal, 29.40
Martin Herbert, 30.05
Johan Herbert, 32.13
Oscar Bröte, 32.49
Marcus Lagerquist, 33.04
Anders Wånell, 33.33
Niclas Eklöw, 33.58
Hugo Hultqvist, 34.37
Glädjande nog ytterligare en deltagare från Sthlmsområdet trots att det inte var stakrejs, detta i form av Yuppies Björn Wennblom som imponerade med 30.37 !!

Reflektioner: Junioreliten var betydligt närmare senioreliten på mer lättrullade skejthjul än på lite tyngre rullande klassiska hjul.
Såväl, Jörgen Brink som Jimmie Johnsson och Axel Bergsten både diagonalade och körde med frånskjut….

Tyvärr var Gustav Aflodal drabbad av en lätt förkylning bägge tävlingsdagarna vilket stoppade honom från start.
Därefter hemfärd mot Stockholm och bland annat Sommarskidskolan !!

Stort tack till samtliga deltagare för ett mycket bra genomfört läger, orkar vi hålla i detta blir det bra till vintern !!!!!!

Lite bilder finns här: https://photos.google.com/share/AF1QipO6XEdiSBm7ve5k0lclzJv-QXv2WSyWFzThqZejzb8dWR5Cn1yRsgPJKAbQtfsvEA?key=QTJpbjA2RlVMc28tNTBmLWNwRHV6WC1mR3piRzd3

LÄGERDAX OCH NORSKARNA TRÄNAR FEL…..

På måndag (3/8) är det dags för årets barmarksläger, denna gång i Lindvallen och Idre.

Kul att så många som 10 aktiva tänkt sig att dyka upp och extra spännande givetvis att se våra nya junisar, Eleonora Olsmats, Axel Aflodal och Johan Herbert, alla dessa tre ska sedan i höst nollas på skidgymnasiet i Mora.

Övriga lägerdeltagare är Anders Wånell, Niclas Eklöw, Marcus Lagerquist (ambitiös nybörjarsenior), Malin Börjesjö, Martin Herbert, Gustav Aflodal och Oscar Bröte. Anders Boström velar fortfarande mellan lägenhetsrenovering och träning.

Ledare är Jan Hasselgren, Hugo Hultqvist och Carl Olsmats.

Träningsplaneringen är givetvis lite preliminär och flexibel men så här kan det bli:

3/8
FM: Löptest, 3000m bana i Falun
EM: Rulldistans (F), 2 tim, Rullskidbanan i Dala-Järna
4/8
FM: Löpdistans, 3 tim
EM: Rulldistans, stakning, 2 tim
5/8
FM: Rullintervaller, backe, (K+F), 6 x 10 min
EM: Rulldistans (K), 2,5 timme
6/8
FM: Skidgångsintervaller
EM: Löpdistans, 2 tim
7/8
FM: Fartlek, rullisar (F), 1 tim
EM: Rullrejs i Idre, backe (F)
8/8
FM: Rullrejs i Idre, backe (K)

Förhoppningsvis är ovanstående ett recept som bland annat kan hjälpa till att försvara våra 4 guld (av 4 möjliga), 3 silver och 1 brons från vinterns DM-kross !!

Hoppas bara det blir några regnfria stunder….

Det är ju alltid väldigt kul som ledare när man kan följa en åkare med en positiv utveckling och i Sumpan så begränsar vi ju oss inte till enbart idrottslig utveckling utan försöker stimulera många trådar.

I detta sammanhang är det således väldigt kul att få ta del av vår trotjänare, Niclas, och hans utveckling på bilfronten där han gått ifrån en Peugeot 406 till en Golf för att nu ha hamnat i en Audi A4 Avant, snacka om positiv utveckling !!!!

Var ju tidigare en kort intensiv debatt kring rullskidor vad gäller seedning träning etc där det bl.a framkom från en del håll rön om att det enda moderna 2015 är att träna rullskidor/stakning och att allt annat i princip är förlegat.

Detta låter väldigt då spännande då det under sommaren framkommit att bland annat norrmännen inte känner till det utan fortfarande lägger en hel del tid annan träning typ springning…..

Till exempel har noterats att stakmonstret, ”Pölsa”, sprungit intervaller, 10x1000m med en snittid på cirka 3.05, att Didrik Tönseth och Niklas Dyrhaug springit 3000m på 8.35 loch 8.54, och bland de norska damerna har till exempel Astrid Uhrenholdt Jacobsen sprungit 3000m på 9.57.

Inte heller bland alla duktiga svenska långloppsstakare har dessa rön blivit kända ännu, till exempel så har Oskar Svärd och Marcus Jönsson sprungit en lite kuperad och knixig stadsmil på 33.38 resp 33.43.

Finns således utrymme för omkastningar i kommande vinters resultatlistor….

Glöm inte att anmäla Dig till vår Skigorulle den 5/9, tävlingsklasserna åker på lånerullisar, övriga i motionsklasserna. Dock begränsat antal lånerullisar så det hastar lite med anmälan.

JENS STARK PÅ JVM OCH GUSTAV STARK PÅ SM….

Jens Rönnols som kör lite orientering som försäsongsträning imponerade stort under JVM i Norge med en individuell 8:e plats på medeldistansen och en 17:e plats på långdistansen plus en mycket stark stafettsträcka som gav en 5:e plats för Sveriges andralag.

Därmed visade Jens att grunden finns där inför vintern nu gäller det bara att få upp trycket även på rullisarna och inte minst i stakningen.

Bra tryck på rullisarna har redan vår junis Gustav Aflodal som i seniorklassen på Rull-SM i Sundsvall knep en 20:e plats i det klassiska backloppet.

Som vanligt synd att inga av de övriga många starka rullskidåkarna i Stockholm inte fanns med, men de kanske tränar lite för modernt/ensidigt för att åka ett SM med en kraftig uppförsbacke ??

H.21
1. Anders Svanebo, Stockvik, 18.03
2. Robin Norum, Umeå, 18.20
3. Jörgen Brink, Delsbo, 18.32
——
20. Gustav Aflodal, SIK, 19.54

Nu är det bara lite dryga tre veckor kvar innan vi drar på barmarksläger i Lindvallen som avslutas med deltagande på de två rullrejsen i Idre (7-8/8) där vi som vanligt hoppas på att få se flera Stockholmare visa vad de går för.

Som det ser ut just nu har vi följande aktiva lägerdeltagare:
Axel Aflodal, H.17-18
Gustav Aflodal, H.19-20
Oscar Bröte, H.19-20
Malin Börjesjö, D.19-20
Niclas Eklöw, H.21
Johan Herbert, H.17-18
Martin Herbert, H.19-20
Marcus Lagerquist, H.21
Eleonora Olsmats, D.17-18
Anders Wånell, H.40

Plus ledarna: Janne, Hugo och Calle.

Vi avslutar med ett citat från en svensk landslagsledare när han fick frågan om varför de norska junioråkarna var så mycket bättre i stakningen på ett sprintrejs:

”- Ja, egentligen är de inte i sig snabbare på att staka eller tränar mer stakning, skillnaden är att de orkar staka eftersom de har bättre motor….”

STOCKHOLM ROLLERSKI

Stort och starkt startfält, sedan finns ju alltid snacket om rättvisan när den tävlas på ”egna” 2:or, kan skilja väldigt mycket i rull men så är det, part of the game…. orkar inte kommentera att ett sådant lopp är seedningsgrundande till Vasan…..

Den sistnämnda osäkerhetsfaktorn slipper vi ju t.ex på vårt eget rejs, ”Skigorullen”, den 5/9 i Kungsängen där det blir låneskidor (2:or) till tävlingsklassen, känns bra !!

Hoppas verkligen hela Stockholmseliten dyker upp då !!

Helgens hårding utnämner vi utan tvekan Gustav Aflodal till som körde alla rejsen i Stockholm Challange och dessutom genomgående på en riktigt hög nivå, kan bli nått !!!

Resultatservicen står väl inte riktigt i paritet med startavgifternas storlek på detta arrangemang men har svårt att se att någon skulle ha en chans mot Gustav i sammandraget….

Dessutom i flera fall ingen klubbtillhörighet på åkarna i den något osäkra resultatlistan cirka 18 timmar efter målgång….

Vad gäller rullskidrejset så var det många Stockholmare som var starka och starkast i Sumpan denna gången var ”superrullgubben” Tomas Jelinek som malde ned Niclas och en av naturliga skäl ganska sliten Gustav på slutet.

Herrar 42 km

1. Jörgen Brink, Hudiksvall, 1.34.11
2. Marcus Ottosson, Umeå, 1.34.25
3. Axel Bergsten, Skövde, 1.35.06
——
11. John Wiklund, Rullklubben, 1.42.24
15. Tommie Lindblom, Rullklubben, 1.42.42
21. Johan Myhr, NVSK, 1.46.39
22. Tomas Jelinek, SIK, 1.46.42
23. Claes Steimert, Rullklubben, 1.47.40
24. Björn Wennblom, Yuppie, 1.47.43
25. Gustav Aflodal, SIK, 1.47.55
26. Niclas Eklöw, SIK, 1.48.14

OROVÄCKANDE….

Känns inte bra att det är så få bra skidåkarresultat hittills i år på Xtremen….

Var ju t.ex någon smarting som kommit på att Petter Eliassen var i princip oslagbar på långloppen i vinter trots att han inte tränat speciellt mycket stakning och det var att hans testvärde låg på 89 vid helkroppsarbete och 80 vid överkroppsarbete, så med hög fart från början blir det lite mycket mjölksyra för ”stakmonstren” med för dåligt syreupptag…. Gjerdalen är ett annat exempel på detta……

Givetvis beror mycket på medfödda faktorer men som sagt vill man öka syreupptaget maximalt är inte SkiErg lösningen…..

Så få Sumpanresultat att vi plockar med alla skidåkare vi hittar för att få till en hyfsad Extremelista so far:

Damer
1. Anna-Karin Strömstedt, ???, 1.08.49
2. Eleonora Olsmats, SIK, 1.16.51
3. Jenny Ramstedt, SIK, 1.17.02

Reflektion, Sthlms-damer vill åka lika långa distanser som herrarna men verkar lite tveksamt om de ”vill göra jobbet” eller vad är anledningen till så få i resultatlistorna ??

Herrar
1. Hugo Hultqvist, SIK, 58.49
2. Markus Bäck, Yuppie, 1.00.58
3. Tomas Karlberg, NVSK, 1.03.01
4. Carl-Henrik Niper, IKJ, 1.04.22
5. Axel Aflodal, SIK, 1.06.35
6. Oliver Angelsiöö, Storvreta, 1.07.09
7. Mikael Videfors, Tureberg, 1.07.35
8. Jakob Tholander, SIK, 1.09.28

Kan också notera att en av distriktets starkaste skiddamveteraner, D.45:an Anna Svärdström, tog sig runt Vättern på 8.02 och var då lite missnöjd över att på slutet ha ”klantat bort klungan” så hon missade sub8, imponerande !!

De bästa D.45:orna brukar på Lidingöloppet springa på lite drygt 2.20 och det känns väl ungenfär jämförbart prestationsmässigt.

Brukar kunna vara med H.60 i klungorna som dundrar in på kring 7.00 och det finns ingen H.60 som kommer i närheten av 2.00 på Lidingö i det fall man vill jämföra prestationer….

Oskar Svärd brukar väl landa på lite drygt 1.50 på Lidingö och han satt väl med inte brutalt mycket cykelträning med i en klunga som landade på cirka 6.45 förra året ??

Med andra ord, det är ”rått” att prestera i löpning…..

VIKTIGA DATUM…

Några datum att notera i kalendern:

150803-150808, Barmarksläger i Lindvallen

150905, Förhoppningsvis arrangerar vi ett rullrejs (K) i Kungsängen på lånerullisar från SkiGo

151006-151011, Läger i Ramsau för Team Stockholm

151204-151205, J-Cup i Idre

160109-160110, DM-helg i Stockholm

160116-160117, J-Cup i Åsarna

160219-160221, J-Cup i Hudiksvall

160316-160320, JSM i Torsby

160401-160402, J-Cup i Gällivare

Sedan hoppas vi även kunna ”styra upp” några långlopp.

LITE TRÄNINGSINSPIRATION ??

Måste börja med ett citat från ett norskt skidgym appråpå vad som är viktigt för att åka fort på skidor oavsett om det är kort eller långt, klassiskt eller skejt.

Detta efter att man genomfört ett rullskidtest, givetvis uppför:

”Denne testen har vist seg å korrelere godt med resultat i langrenn, klassisk som skate, distanse som sprint,
Det er faktisk bare maksimalt oksygenoptak som har en bedre sammenheng med prestasjon enn denne testen.”

Den gångna vintern såg ju Gustav Aflodal och Frida Erkers som King och Queen i Stockholm vad gäller racing och nu till vintern är det ju dags för skejt den 9:e januari då våra DM-tecken ska fördelas.

Senast det begav sig för ett Skejt-DM var ju i Tierp 2013 och då fick vi följande resultat:

DAMER
1. Lisa Larsen, SIK
2. Emilia Lindstedt, SIK
3. Linnea Björn, SIK
4. Mathilda Björn, SIK
5. Malin Börjesjö, SIK
6. Anna Evaldsson, IKJ
7. Kristin Larsson, NVSK
8. Anne-Li Widén, SIK
9. Julia Seger, Boo
10. Maria Carlsson, NVSK

Känns att det, som vanligt, är ett stort tapp av åkare på damsidan, inte många av ovanstående som lär stå på startlinjen i vinter för att försvara sina positioner.

HERRAR
1. Peter Thunvall, IKJ
2. Joacim Lindstedt, SIK
3. Tomas Karlberg, NVSK
4. Magnus Andersson, NVSK
5. Peter Rune, TIS
6. Jimmy Seger, Boo
7. Sebastian Jansson, SIK
8. Niclas Eklöw, SIK
8. Kenneth Löfman, IKJ
10. Edvin Lindmark, IKJ
11. Anders Boström, SIK
12. Ulf Tingström, IKJ
13. Espen Hultgreen Weltzien, SIK
14. Martin Herbert, SIK
15. Johan Myhr, NVSK
16. Hugo Hultqvist, SIK
17. Leo Larsen, SIK
18. Carl-Henrik Niper, IKJ
19. Anders Svensson, SIK
20. Olle Yttermo, IKJ

Här är det, som vanligt, en betydligt större kontinuitet och det är nog inte så många av ovanstående som inte lär stå på startlinjen vid vinterns DM.

Ska vi redan nu ge oss på ett tips inför den 9:e januari 2016 så får det bli så här:

DAMER
1. Malin Börjesjö, SIK
2. Eleonora Olsmats, SIK
3. Frida Börjesson, SRK

HERRAR
1. Martin Herbert, SIK
2. Gustav Aflodal, SIK
3. Espen Hultgreen Weltzien, SIK
4. Peter Thunvall, IKJ
5. Tomas Karlberg, NVSK
6. Axel Aflodal, SIK

Synd att Claes Theander, SIK och Anders Zeffer, Mälarö lär vägra skejt även i vinter för det hade varit spännande att se vad de mycket ”flåsstarka” herrarna hade kunnat prestera.

TACK OCH HEJ, LISA LARSEN…

Då är det alltså offentligt att Sumpans genom tiderna mest meriterade skidåkare, Lisa Larsen, lämnar klubben till förmån för Ulricehamn.

Bakgrunden är givetvis att våra båda övriga damstjärnor, Frida och Emilia, valt att lämna och Lisa vill inte vara själv ute på tävlingar etc och i Ulricehamn finns det flera duktiga tjejer typ Hanna Falk och Maria Nordström.

Trist på sitt sätt givetvis men kul att Lisa fortfarande vill fortsätta sin skidsatsning.

Finns givetvis många minnen från åren med Lisa, det första kommer redan från 2003….

Vi hade året innan vunnit Storviksstafetten vilket väl kan sägas vara vårt genombrott som en ”stormakt” inom svensk ungdomsskidåkning och vi hade ett minst lika bra lag på G till stafetten 2003 men så fick vi ett återbud från en av tjejerna i laget vilket ställde till problem.
I denna stafett skulle det vara minst två tjejer (av 5 åkare totalt) och lagets sammanlagda ålder fick vara högst 66 år.
Det enda alternativet som fanns för att ”få ihop det” var att kalla in Lisa Larsen och undertecknad tvekade länge om det ens var någon idé att åka upp till Storvik när vi var tvungna att ha Lisa i laget för hon var ingen större stjärna då om man uttrycker sig diplomatiskt…

Resultatet blev heller inte så lysande men det blev det ju ändring på så småningom.

Genombrottet på nationell nivå kom väl med USM-bronset i Mora 2005 och sedan rullade det som bekant på i rask takt med en massa JSM-guld, ett antal JVM-medaljer samt inte minst den där världscuphelgen i Gällivare som gav en individuell 7:e plats och en 2:a plats i stafetten plus givetvis VM-deltagandet i Val Di Fiemme mm.

Lisa är ju dessutom klubbens enda åkare i modern tid som oavbrutet vandrat igenom ungdoms- och juniorverksamheten och fortsatt som senior och med Lisa försvinner också den sista av åkarna som banade väg för alla våra fantastiska efterföljare genom att göra en rejäl satsning och ta sig in på skidgym och visa att det funkar att komma från Stockholm och leverera, övriga åkare som får sägas ingick i det gänget, Christina Lövald-Hellberg, Klas Hasselgren och Märta Larsen har ju vikt ned sig sedan länge.

Kommer t.ex ihåg det här gänget som på eftermiddagen var själva på skidstadion i Sveg efter förmiddagens jaktstartsprolog i Folksam Cup när de tränade korta intervaller för att ytterligare vässa formen inför kommande USM medan övriga distrikt låg hemma i soffan och käkade praliner….

Lisa hade det som sagt lite tungt i spåren de första ungdomsåren men med en grym vilja och hårdhet marscherade hon raskt uppåt i resultatlistorna, ett mått på den inneboende kapaciteten är t.ex hennes tid på Xtremen när hon var 17 år och 9 månader, 1.01.54, undrar hur många av våra killar som klarar det idag ??

Så vi gratulerar Ulricehamn till att ha fått, en på många sätt, fantastisk åkare och vi gratulerar även Lisa till ytterligare ett bra val av klubb !!

Lycka till !!!!!!!!!!!!!!!!!

2.35 PÅ MARAN AV THEANDER + JVM FÖR JENS !!

Vi börjar med att gratulera två hårdingar i form av Claes Theander och Jens Rönnols till deras framgångar.

Claes dunkar till med 2.35 på Sthlms Maran, som inte är någon av de snabbaste marorna vilket innebär 19:e plats bland svenskarna och 12 minuter eller 8% från SM-guldet….. helt okey av en heltidsarbetande 40-årig motionär…..

Man kan ju undra vad denna man ”går på” men enligt uppgift var det framförallt en stor revanschlusta efter det i Claes tycke totalt misslyckade Vasaloppet som gav motivation till att underkasta sig 8 veckors rejäl hårdkörning….

Superkul också att Jens blev uttagen till det svenska JVM-laget i orientering, ett stort GRATTIS till den prestationen !!

JVM avgörs i Norge senare i sommar och sedan har Jens utlovat en rejäl satsning mot långlopp och Vasan !!

Med på Maran var också Hugo Hultqvist som stapplade in på den ytterst respektabla tiden 2.46 efter att ha haft riktigt trasiga ben den sista halvtimmen.

Uppe i Falun har det varit rullrejs på 2:or och ett mycket starkt startfält. Kul och mycket imponerande att vår starka junis, Gustav Aflodal, kunde hänga med riktigt bra bland de stora grabbarna över 42 km då han blev 15:e man på tiden 1.52 att jämföra med 1.47 för killarna i täten vilket var Fredrik Byström, Jens Eriksson och Calle Halfvarsson etc. Ett helt gäng elitledsåkare fick smaka på juniorpisk från Gustavs sida, kul !!

Klart tyngre hade t.ex Niclas Eklöw det då han kom i mål efter 2.09 och på en 32:a plats.

Rullrejs var det också i Östervåla i form av Vålarullen, här var det väl PU som gällde och inte alls samma konkurrens som i Falun men vår rullskidspecialist, Tomas Jelinek, visade ännu en gång hur stark han är då han blev 4:a efter att ha hängt med tätklungan hela loppet som vanns av starka Viktor Hansson, Garphyttan.

Noteras kan också en 3:e plats för Malin Börjesjö i ett 5 kilometers löprejs uppe i Falun, 1.48 efter segrarinnan, Maria Nordström från Ulricehamn Skidor.

KONKURRENS…

Friidrott är kul på många sätt inte minst för att resultaten är väldigt definitiva genom åren. Visserligen har väl skor, banor, kläder etc utvecklats en del på 40 år men inte så vansinnigt mycket.

Tittar vi på de två stora löpdistanserna 5 000 m resp 10 000 m ser sverigetoppen genom tiderna ut som följer:

5000m
1. Anders Gärderud, från 1976
2. Jonny Danielsson, från 1988
3. Dan Glans, från 1979

Av topp 10 är ett resultat från 2010-talet… men fem från 70-/80-talet…..

10 000m
1. Jonny Danielsson, från 1989
2. Mats Erixon, från 1982
3. L-E Nilsson, från 1986

Av topp 10 är noll från 2010-talet… men åtta från 70-/80-talet…

På 70-/80-talet hade man inga pulsklockor, inga hörlurar på sig när man tränade, inga kompressionsstrumpor, man sprang både fortare och mer på träning och det var betydligt fler som verkligen tränade…kanske det gav resultat, vem vet ??

Skidor är betydligt svårare att jämföra då det har skett en betydligt större teknikutveckling både vad gäller spår, valla och utrustning, men rent logiskt känns det kanske lite tveksamt om skidåkarna idag skulle vara bättre än de på gammeltiden om man drar paralleller till löpningen. Som sagt självklart snabbare men knappast med högre kapacitet.

Helt klart har i alla fall bredden på skidåkningen följt den i löpningen, på ett USM i mitten/slutet av 70-talet var det cirka 300 deltagare i H.16 nu är det kanske 50….

Tittar man på till exempel Sthlm Marathon så blev man t.ex i mitten på 80-talet typ 15:e svensk på 2.24 medan den tiden hade räckt till att bli bäste svensk 2014…

Eller vår grymme marathonking, Claes Theander som var 29:e svensk 2014 på 2.39, den tiden hade gett en placering som svensk nummer 114 i mitten på 80-talet…

Detta ger en, på sitt sätt, intressant problematik för våra skidgymnasier, ska de anpassa träningen efter eleverna eller efter de krav som finns för att vi även i framtiden ska ha en chans att hänga med internationellt ??

BARMARKSREJS

Glädjande nog är det flera av våra åkare som redan varit lite aktiva i lite sommaridrotter, kul och bra sätt att få lite variation och att hålla uppe lite tempo.

Blivande förstaårsjunisen, Axel Aflodal, debuterade på Xtremen i bitvis lite tunglöpta förhållanden och noterades för 1.09.01, så nu finns det en notering att överträffa, givetvis hoppas vi på att få fler än Hugo Hultqvist under timmen och självklart ska väl alla elitjunisar fixa 1000-lappen i Rikuspris dvs 1.02.30 för killar och 1.10.30 för tjejer (motsvarar Riku Kyllönens notering som 60-åring) ??!!

Några sekunder snabbare var numera motionären och tidigare landslagsåkaren, Anna-Karin Strömstedt som noterades för 1.08.49.

Malin Börjesjö fick kliva upp på prispallen som tvåa i IK Rex tävling Ottarsloppet över 5 km med tiden 21.03 i damklassen.

Gustav Aflodal var nere i Torsby och rejsade rullisar uppför Hovfjället, 7 km. Det blev en 6:e plats i juniorklassen, som hade riktigt bra startfält, med tiden 25.16 om någon är sugen att testa nästa gång Ni är nere i Torsby, PU-hjul satt det på rullisarna och tekniken var klassiskt.

Vår superorienterare, Jens Rönnols, fortsätter att imponera, nu med en seger på medeldistans uppe i Dalarna i någon form av VM-/JVM-test, dessutom en 3:e plats på långdistansen och en 9:e plats i sprint, detta i juniorklassen,grymt !!

Även bröderna Martin och Johan Herbert springer en hel del orienteringstävlingar med bra resultat för det mesta.

Vår tredje löpare som fixat Lidingö på under två timmar, Samuel Carlsson, visar också fin vårform med några pallplatser på tävlingar kring 10 km, bl.a i ett av alla dessa lopp ute på Djurgården, och då med tiden 34.28.

Finns kanske fler resultat som förtjänar att uppmärksammas och rapportera gärna själv in goda prestationer som sker.

Från Norge kan noteras att mannen som inte direkt brukar vara vassast och smalast på försäsongen, Petter Northug, i alla fall noterades för 32.28 på 10 000 meter bana, detta om någon fortfarande tvivlar på vikten av löpstyrka/flås för skidåkare….

Sedan appråpå stakning och långlopp så kan noteras att den gångna säsongens kanske 3 starkaste långloppsåkare, Petter Eliassen, Anders Aukland och Tor Asle Gjerdalen var 5:a, 7:a och 11:a i den norska rejsingpremiären (K) i Beitostölen i november 2014, tror inte man når de placeringarna i den konkurrensen och på norska banor om man ”bara” stått och ”dumstakat” hela sommaren……

RAMSAU + LINDVALLEN + RANKING MED MERA…..

Kul att kunna konstatera att inte mindre än 3 stycken av våra superjunisar blivit uttagna till ”Team Stockholm” och deras läger i Ramsau i oktober, Malin Börjesjö, Gustav Aflodal samt Martin Herbert är det som har lite glaciäråkning som väntar. Sällskap på resan får de av Mälarös Anders Zeffer samt Turebergs Mikael Andersson.

Som en definitiv avslutning på säsongen 2014/2015 har nu FIS-rankingen kommit och den ger följande rangordning bland våra åkare:

Distans
1. Martin Herbert, 112.48
2. Gustav Aflodal, 134.99
3. Jens Rönnols, 155.16
4. Malin Börjesjö, 175.27
5. Adam Östling, 220.35
6. Tobias Bjernulf, 261.86
7. Oscar Bröte, 275.92

Sprint
1. Gustav Aflodal, 145.17
2. Martin Herbert, 189.07
3. Tobias Bjernulf, 239.17
4. Malin Börjesjö, 258.20
5. Jens Rönnols, 295.81
6. Adam Östling, 377.17
7. Oscar Bröte, 490.43

Närmsta gruppaktivitet blir ett barmarksläger med Lindvallen som bas under perioden 3-8/8, i det lägret planeras då dessutom Idres båda HillClimb-tävlingar på rullisar att ingå samt givetvis stärkande och sköna långa löppass i fjällterräng.

Med på det lägret får vi då också rookiesarna Eleonora Olsmats, Axel Aflodal samt Johan Herbert vilket ska bli både spännande och kul att se om de har gjort jobbet som krävs för att vara redo för en vinter på juniorcirkusen !!

Avslutningsvis så lyfter vi fram våra starka löpare Claes Theander och Hugo Hultqvist som i SIK Skidors färger i helgen, vid tävlingar på Kungsholmens asfalt, visade att löpformen är på väg då Claes noterades för 1.13.30 på halvmaran och Hugo för 34.14 på milen.

SÄSONGEN 2015/2016 ÄR I GÅNG !!

Jaha, då är 1:a maj passerad och då är det inget att be för längre, försäsongen är i gång…..

Vad vi hoppas på av vår unga trupp inför kommande säsong är att de gör jobbet vad gäller ”motoruppbyggnad”. Krasst är det ju så att har man tränat/tävlat skidor sedan man varit 10 år blir i regel inte löptiderna bättre efter junioråldern.

För att hänga med någorlunda i juniorklasserna skulle jag säga att ribban ligger på 10.15 för killar och 11.30 för tjejer på 3000 m. Ska man dessutom vara på en nivå som gör att man är ”på racingbanan” som senior så är nog ribban ännu högre typ 9.30 för killar och 10.45 för tjejer.

Givetvis finns det alltid undantag som bekräftar regler men de är ganska få och ofta finns då kapaciteten på cykel eller rodd etc i stället.

Intressant fakta i sammanhanget är att vår klart bästa långloppsåkare, Claes Theander, i princip inte åker några rullskidor annat än som ”återhämtningspass” förrän efter Lidingöloppet eller att vår klart bäste racingåkare på kuperade banor, Espen Hultgreen Weltzien, knappt inte åker några rullskidor alls utan går direkt från skogslöpning till skidåkning……

Men då bränner de också av löpmilen på 32-33 minuter eller Lidingö på 1.50-1.54.

Självklart skulle de dock givetvis vara ännu bättre skidåkaren om de kunde plussa på dagens träning med 100 timmar rullskidor men frågan är om de skulle vara lika bra skidåkare om de tränade tvärtom dvs i princip bara rullisar, tveksamt….

Sedan hoppas vi också att man inte bara surfar på 2:orna när det åks rullskidor utan det är nog även för tjejerna bara så att det krävs lite motstånd för att få tillräcklig belastning, inte minst på våra breddgrader som inte direkt utmärks av ”cupkupering”.

Träningstrappan varierar givetvis på bakgrund etc men ungenfär så här brukar den väl ligga:

Året man tävlar i HD-16: 350 tim/år
HD-17: 450 tim/år
HD-18: 500 tim/år
HD-19: 550 tim/år
HD-20: 600 tim/år

Ovanstående tål att tänkas på för de som börjar fundera på skidgymnasium om några år. Tyvärr tror undertecknad, vilket kanske inte är politiskt korrekt, att det krävs mer och tidigare specialisering numera än för 20-50 år sedan.
Detta eftersom dagens unga inte på långa vägar rör sig lika mycket ”naturligt” som man gjorde på ”gammeltiden” och ska man då nå en hyfsad nivå i en konditionsidrott och tåla den träning som krävs högre upp så räcker det oftast inte med att ”bara” spela innebandy och datorspel alltför långt upp i åldrarna.

Ovanstående alltså under förutsättning att det är en elitkarriär som hägrar, är målet ”bara” att åka Vasan på 4.59 är givetvis förutsättningarna helt annorlunda.

Från truppen försvinner som tidigare meddelats seniortjejerna Emilia och Frida liksom juniortjejen Mathilda. Seniortjejen Sparven, som hoppas komma tillbaka i god form, har inte bestämt sig ännu hur hon gör med ett eventuellt klubbyte eller ej.

Jens tar klivet upp bland seniorerna där vi verkligen hoppas att han gör en satsning mot långlopp där han har alla förutsättningar i världen att bli riktigt bra och kanske därmed äntligen leda oss till en inteckning i Vasatrofén.

Nya från ungdomsverksamheten blir Axel Aflodal, Johan Herbert och Eleonora Olsmats vilka alla tre ska börja på Skidgym i Mora.

Övriga juniorer är: Adam Östling, Gustav Aflodal, Tobias Bjernulf, Oscar Bröte, Malin Börjesjö samt Martin Herbert.

Preliminärt blir första aktiviteten för detta gäng ett barmarksläger i Sälenfjällen 3-8/8.

STARK AVSLUTNING AV EMILIA + NY JSM-MEDALJ FÖR JENS….

Emilia Lindstedt verkar inte kunna göra dåliga lopp under säsongen 2014/2015 så även hennes avslutningslopp såväl för säsongen som för Sumpan i Bruksvallarna och Fjälltoppsloppet blev givetvis också en bra prestation.

Damer 31 km (F)
1. Stina Nilsson, Mora, 1.28.17
2. Ida Ingmarsdotter, Åsarna, 1.28.21
3. Anna Haag, Mora, 1.28.24
—–
6. Emilia Lindstedt, SIK, 1.30.20

Pojkar, 19-20, 31 km (F)
1. Jan Thomas Jenssen, Norge, 1.20.41
2. Lars Gunnar Skjevdal, Norge, 1.22.13
3. Edvard Sundman, Åsarna, 1.22.40
—–
22. Martin Herbert, SIK, 1.27.58

Avslutningsdagen var det sedan dags för den sedvanliga Knall-Crossen där vår mycket rappa junis, Gustac Aflodal trivdes som fisken i vattnet och visade att han är grymt snabb och teknisk när han segrade i H-17-18 klassen närmast före Jonas Eriksson, Falun-Borlänge och Sebastian Samuelsson, Sollefteå.

På barmark ute i den mörka skogen visade Jens Rönnols att han inte bara är en stark skogslöpare utan även en mycket säker orienterare då han plockade hem bronset i JSM i nattorientering för H.19-20.

På barmark men i dagsljus så har det varit premiär för årets upplaga av Extreme Running och Hugo Hultqvist slog till direkt och sopade hem en 1000-lapp i Rikus pris då han flög runt på 58.49 !!

EMILIA + FRIDA VÄNDER HEMÅT + STORLOPP AV JENS…..

Våra duktiga damseniorer, Emilia Lindstedt och Frida Erkers har beslutat att de lämnar Sumpan och vänder hem till någon dalaklubb, vilken/vilka klubbar det blir är dock inte helt klart ännu.

Vi tackar och bockar för de 5 resp 3 säsongerna vi har fått glädjen att på nära håll se dessa toppentjejer utvecklas från ”små ankungar” till flygfärdiga skidåkare i skiktet strax under den yppersta eliten.

I övrigt noterar vi att Jens Rönnols dragit stor nytta av sin skidträning då han direkt i orienteringens säsongsstart slog till med silver på JSM på den ultralångadistansen som ställer stora krav på löpkapaciteten !!

VASA-ADEL….

I brist på annat lite modern historia från Vasaloppet och Tjejvasan.

Resultaten avser 2000-talet.

Tjejvasan, Stockholm

1. Emilia Lindstedt, Sundbyberg (2:a)
2. Emma Bivstedt, Sundbyberg (25:a)
2. Christina Lövald-Hellberg, Sundbyberg (25:a)
4. Elin Löfås, Tureberg (27:a)
5. Malin Börjesjö, Sundbyberg (32:a)
6. Sara Eskilsson, Haninge (38:a)
7. Frida Erkers, Sundbyberg (39:a)
8. Anna Evaldsson, IKJ (42:a)
9. Karin Rådström, Nynäshamn (43:a)
10. Emma Jansson, Sundbyberg (51:a)
10. Anne-Li Lidman, Sundbyberg (51:a)

Tjejvasan, Sumpan

1. Emilia Lindstedt (2:a)
2. Emma Bivstedt (25:a)
2. Christina Lövald-Hellberg (25:a)
4. Malin Börjesjö (32:a)
5. Frida Erkers (39:a)
6. Emma Jansson (51:a)
6. Anne-Li Lidman (51:a)
8. Evelina Larsson (53:a)
9. Lisa Larsen (58:a)
10. Märta Larsen (63:a)

Vasaloppet, Stockholm

1. Jonas Larsson, Sundbyberg (14:e)
2. Jörgen Melder, Sundbyberg (39:a)
3. Anders Zeffer, Mälarö (83:a)
4. Peter Rune, Vasastan (94:a)
5. Hans Carlsson, Väsby (118:e)
6. Andreas Johansson, NVSK (129:a)
7. Claes Theander, Sundbyberg (139:a)
8. Mikael Andersson, Tureberg (147:a)
9. Tobias Nylander, Yuppie (150:e)
10. Robert Carlsson, Tureberg (176:a)

Vasaloppet, Sumpan

1. Jonas Larsson (14:e)
2. Jörgen Melder (39:a)
3. Claes Theander (139:a)
4. Bengt Ring (198:a)
5. Anders Boström (215:e)
5. Hugo Hultqvist (215:e)
7. Bengt-Erik Andersson (265:a)
7. Edvin Lindmark (265:a)
9. Henrik Ahnbrink (268:a)
10. Niclas Eklöw (277:a)

Säkert missat någon.

Sedan får vi givetvis inte glömma de legendariska Sumpanmonstren som Bertil Jonasson och Matti Rähkönen som placerade sig som 2:a respektive 4:a i Vasan en gång i tiden !!

Lars Hagrot var 53:a i Vasan en gång i tiden (1984) dock då tävlandes för en annan klubb.

JENS STARK I ÅRE….

Så har då även säsongens sista riktigt tunga långlopp avverkats och kanske fick vi nu se Sumpans blivande långloppsking, Jens Rönnols, få ett litet genombrott med en insats som kan ge en elitledsseedning inför nästa säsong redan nu som junior. Tipset är 2.25 eller 2.30 för elitledet.

Detta även om sista milen blev lite tung men fram till dess hade det gått riktigt fort men Jens lyckades trots hålla ihop det riktigt bra ändå.

Årefjällsloppet, Herrar
1. Petter Eliassen, Norge, 2.04.27
2. Tord Asle Gjerdalen, Norge, 2.05.18
3. John Kristian Dahl, Norge, 2.06.20
—–
70. Jens Rönnols, SIK, 2.29.01
90. Niclas Eklöw, SIK, 2.36.06
98. Robert Carlsson, Tureberg, 2.39.55
99. Magnus Svensson, Tureberg, 2.40.25
118. Johan Myhr, NVSK, 2.43.13
137. Ulf Tingström, IKJ, 2.51.51

Intressant fenomen att vissa åkare tillåts representera sammanslutningar som t.ex CCC1000 i resultatlistorna i en sanktionerad tävling…..

I min värld gäller registrerade klubbar samt registrerade långloppsteam, och vad av detta är CCC1000 ??

Är det en klubb ska åkarna diskas eftersom de tidigare under säsongen representerat andra klubbar…… eller hur agerar tävlingsledningen ??

Ett annat intressant fenomen är att så många väljer att representera Axa SC i dessa sammanhang, undrar hur mycket skidspår och ungdomsverksamhet etc som det alternativet bidrar med i Skidsverige ??

Eller hur mycket bidrar CCC1000 till skidspår och ungdomsverksamhet etc, för de 20 000 kronorna eller vad det nu är varje medlem betalar, skulle bli ett ganska bra tillskott i klubbkassorna om några av dessa personer i stället placerade dessa pengar i en riktig skidklubb och dessutom tror jag inte de får sämre träning/sällskap där….

Lyckliga lär väl i alla fall Södermanlands Skidförbund bli som får del av alla Axa-åkares startavgifter under Vasaloppsveckan, tror det var typ 1 500 stycken som representerade ”Havregrynen” bara i Vasan.

Ännu en gång kan konstateras att Sveriges långloppsåkare inte alls är med i matchen och tyvärr lär detta på sikt innebära, liksom i racingen, att medias intresse för längdåkning lär sjunka i rask takt framöver om inte några kliver fram och ”gör jobbet”.

Nu var det ju en hel del välmeriterade racingåkare med, både svenska och icke svenskar, men som så mången gång förr fick de smaka när långloppseliten satte upp farten, detta trots att det denna gång bjöds på bra kupering.

UPP OCH NER I KALIX…

Säsongens sista ”tunga” racingrejs kördes i Kalix på deras superfina och utslagsgivande banor. Tänk om vi hade tillgång till banor av den karaktären här i Stockholm, förmodligen skulle vi se lite andra resultatlistor på DM då….

Tävlingarna inleddes med damseniorernas SM på 30 km (F) i masstart. Emilia och Frida höll följe i stort sett hela loppet och gjorde ännu en gång väldigt övertygande lopp !!

Hela dameliten med Charlotte Kalla var på plats så farten blev hög från början trots detta är våra damer mindre än 5 % efter segrarinnan som dessutom råkar vara världsmästare…..

SM, damer 30 km (F):
1. Charlotte Kalla, Piteå, 1.17.12
2. Ida Ingmarsdotter, Åsarna, 1.17.48
3. Stina Nilsson, Mora, 1.17.48
——
13. Emilia Lindstedt, SIK, 1.20.48
15. Frida Erkers, SIK, 1.20.57

Nästa uppgift för vår damduo var sprintstafetten i klassiskt. Här räckte man dock inte riktigt till utan blev utslagna och hamnade på 11:e plats (10 lag till final). Framförallt var det väl Frida som hade lite svårt att hänga med men efter ytterligare en försäsong med lite mer styrka och timmar på 3:orna så finns kapaciteten där nästa år.

På den tredje tävlingsdagen var det dags för junisarna att göra entré på en kort prolog (2,5 km) i skejt inför avslutningsdagens jaktstart.

Givetvis små marginaler på en så kort distans men klart bäst läge skapade, inte oväntad, Gustav i H.17-18 när han blev 8:a blott 3,5 sekund från pallen.

Martin blev i H.19-20 19:e man, 22 sek från pallen och Malin blev i D.19-20 21:a 39 sek från pallplats.

Avslutningsdagen var det sedan inte SM för seniorerna utan avslutningsdistansen i Intersport Cup, 5 km (F).

Här kändes det som om luften lite hade gått ur våra damer och efter en helt fantastisk säsong med i princip bara topprestationer är det kanske inte så underligt.
Men marginalerna är små och konkurrens är tuff i toppen på damseniorsidan så avstånden är ändå inte så avskräckande.

D.21, 5 km (F)
1. Charlotte Kalla, Piteå, 13.18
2. Ida Ingmarsdotter, Åsarna, 13.21
3. Maria Nordström, Ulricehamn, 13.35
—–
19. Frida Erkers, SIK, 14.36
25. Emilia Lindstedt, SIK, 14.54

Junisarna körde sedan sin jaktstart i skejt och återigen var det Gustav som höll flaggan högst när han visade att han även klarar av 15 km (F) på en tuff bana.

H.17-18 (Prolog + 15 km F)
1. Jonas Eriksson, Falun-Borlänge, 42.46
2. Hugo Jacobsson, Falun-Borlänge, 44.25
3. Adam Gillman, Garphyttan, 44.33
——
9. Gustav Aflodal, SIK, 45.15

H.19-20 (Prolog + 15 km F)
1. Oskar Svensson, Falun-Borlänge, 41.15
2. Viktor Thorn, Ulricehamn, 41.43
3. Björn Sandström, Täfteå, 42.34
—-
28. Martin Herbert, SIK, 46.25

D.19-20 (Prolog + 10 km F))
1. Jenny Solin, Sollefteå, 34.23
2. Moa Molander-Kristiansen, Domnarvet, 34.23
3. Lisa Vinsa, Jukkasjärvi, 34.24
—–
24. Malin Börjesjö, SIK, 39.30

TUNG STAFETT + NY LÅNGLOPPSSEGER FÖR EMILIA

Det har hänt förr och även i större sammanhang men denna gång var det vår tur att drabbas av en startsträcka som helt förstörde vår JSM-stafett.

Vi hade med all rätt stora förhoppningar på vår startman i förstalaget, Gustav, efter hans tidigare insatser under JSM-veckan, men en krånglande rygg ville annat och Gustav växlade ut som 36:e lag, 2.15 efter täten på cirka 6,5 km:ers åkning. Bland annat var andralagets startman, Adam Östling, som gjorde kanske sin bästa insats under veckan, på 25:e plats 43 sekunder före.

Jens och Martin gjorde sedan de bästa de kunde och förde upp oss till en 16:e plats medan Tobbe och Oscar krigade för andralaget vilket gav en slutgiltlig 31:a plats.

Extra olyckligt var att vi inte lyckades knipa 15:e platsen (5 sekunder i från) då det hade inneburit att vi blivit seedade i nästa års JSM-stafett som avgörs i skejt och då är det ju extra viktigt med en bra startposition, nu kan det till exempel bli en startposition som 40:e lag……

1. Garphyttan, 50.28
2. Åsarna, 50.58
3. Stockvik, 51.08
—–
16. SIK, 55.22
31. SIK, 58.16

Då gick det bättre uppe i Västerbotten där Emilia noterades för ytterligare en överlägsen seger i ett gammalt anrikt långlopp, denna gång i form av 7-mila, som för damer är drygt 4 mil……

1. Emilia Lindstedt, Sundbyberg, 1.57.49
2. Lovisa Modig, Sävast, 2.04.28
3. Sofia Lindberg, Robertsfors, 2.10.38

Närmast laddar nu våra åkare för Kalix kommande helg där SM i masstart och sprintstafett + de avslutande cuploppen står på programmet.

GUSTAV I TOPPFORM !!

Gustav Aflodal visar med eftertryck under JSM-veckan att han är Stockholms racingking 2015.

Det började i torsdags med en andraplats i sprintprologen (F) som sedan följdes upp med starka och kontrollerade insatser i kvart och semi för att sedan krönas med en bronsmedalj i finalen !!

Detta är såvitt som undertecknad känner till Sumpans första manliga medalj på JSM-nivå !!

I övrigt gick det lite tyngre än vi hade hoppats i sprinten då det förutom Gustav ”bara” var Malin och Mathilda som klarade sig vidare från kvalet.

Sprint (F), D.19-20
1. Mimmi Björn, Umeå
2. Moa Molander Kristiansen, Domnarvet
3. Linnea Stark, Stockvik
—–
27. Malin Börjesjö, SIK
30. Mathilda Björn

Sprint (F), H.17-18
1. Markus Johansson, Zinkgruvan
2. Oscar Lindell, Stockvik
3. Gustav Aflodal, Sundbyberg
—–
35. Tobias Bjernulf, SIK
73. Adam Östling, SIK
87. Oscar Bröte, SIK

Sprint (F), H.19-20
40. Martin Herbert, SIK

Men den allra första distansen på JSM var onsdagens Dubbeljakt och där var utan tvekan Mathildas starka återkomst i tävlingsspåren efter en försäsong och säsong med hur mycket problem som helst det stora glädjeämnet. Mathilda överraskade dessutom positivt och gjorde en grym avslutande skejtdel.

Dubbeljakt, D.19-20
15. Mathilda Björn, SIK
18. Malin Börjesjö, SIK

Dubbeljakt, H.17-18
43. Adam Östling, SIK
47. Oscar Bröte, SIK

Dubbeljakt, H.19-20
30. Jens Rönnols, SIK
32. Martin Herbert, SIK

Idag lördag var det sedan dags för 5/10 km klassiskt med individuell start och då slog Gustav till med en ny topprestation som denna gång gav en 4:e plats, mycket starkt !!

I övrigt får vi nog tyvärr konstatera att våra åkare inte riktigt hittat formtoppen till detta mästerskap även om Malin avslutade starkt och gjorde en klart godkänd insats.

Damer, 19-20
1. Hedda Bångman, Offerdal, 17.36
2. Rebecca Öhrn, Vilhelmina, 18.03
3. Lisa Vinsa, Jukkasjärvi, 18.11
—–
17. Malin Börjesjö, SIK, 19.29
21. Mathilda Björn, SIK, 19.39

Herrar, 17-18
1. Fredrik Arnberg, Stockvik, 26.46
2. Adam Gillman, Garphyttan, 27.07
3. Sebastian Samuelsson, Sollefteå, 27.08
4. Gustav Aflodal, Sundbyberg, 27.38
—-
69. Adam Östling, SIK, 30.59
77. Oscar Bröte, SIK, 31.32
86. Tobias Bjernulf, SIK, 32.11

Herrar, 19-20
1. Oskar Svensson, Falun-Borlänge, 24.13
2. Filip Danielsson, Garphyttan, 24.48
3. Viktor Thorn, Ulricehamn, 24.51
—–
30. Martin Herbert, SIK, 27.25
40. Jens Rönnols, SIK, 27.52

I morgon söndag är det då dags för de avslutande stafetterna där vi hoppas kunna ställa två herrlag på benen. Det torde dessutom vara två lag som är ganska revanschsugna och som vill visa vad de egentligen kan och vill, så vi hoppas att vallateamet prickar rätt och att vi får se på racertakter i morgon !!

DAGS FÖR JSM…

Efter lite tveksamheter givetvis på grund av den extremt milda vintern så är det nu i alla fall klart att Stockvik kan arrangera årets JSM med start i morgon onsdag (11/3).

För den som sovit på geografilektionerna kan informeras om att Stockvik är Sundsvall.

Givetvis är vi på plats och det med en stor trupp bestående av inte mindre än 8 stycken aktiva;

Gustav Aflodal, H.17-18
Tobias Bjernulf, H.17-18
Oscar Bröte, H.17-18
Adam Östling, H.17-18
Mathilda Björn, D.19-20
Malin Börjesjö, D.19-20
Martin Herbert, H.19-20
Jens Rönnols, H.19-20

Program:
Onsdag: Dubbeljakt, vallarnas mardrömsaktivitet där vi har 6 st åkare anmälda. Störst chans till en topp 10 placering ger vi Martin som efter, en för honom, lite seg säsong hoppas att det ska lossna nu till JSM och får han bara en bra resa i den inledande klassiska delen kan det gå riktigt bra. Kul också att vi äntligen tror oss få se den extremt sjuk- och skadedrabbade Mathilda på startlinjen igen.
Torsdag: Skejtsprint där vi har 7 st anmälda. Kanske vår största chans till medalj i dessa mästerskap genom Gustav som verkligen laddar för detta rejs. Går det riktigt bra så kanske vi kan få med oss inte mindre än uppåt 6 åkare till kvartsfinalerna vilket vore riktigt häftigt.
Fredag: Vilodag, vilket innebär testet på ledarnas förmåga att skapa avkopplande och utvecklande aktiviteter för truppen, vi ser med spänning fram mot att få se vad som står på den menyn.
Lördag: Klassisk distans med individuell start och samtliga 8 anmälda. Sista individuella stora juniorrejset för Jens som också laddat för detta hela säsongen, kanske även dags för Malin att visa att formen från Tjejvasan håller i sig.
Söndag: Klassisk stafett där vi har 2 lag anmälda i killklassen ! Om alla är friska har vi en jättechans att med förstalaget vara med och slåss riktigt högt upp i listan, kanske till och med en riktigt bra dag vara med i bronsfajten.

Ett fantastiskt gott betyg till vår verksamhet som lyckas plocka fram och hålla inte mindre än 8 stycken åkare som bedöms hålla en tillräcklig nivå för att på ett förhoppningsvis godkänt sätt ”överleva” ett JSM.

Det är nog bara hemmaklubben Stockvik plus IFK Mora och Åsarna som har klart större trupper sedan är det väl klubbar som Sumpan, Ulricehamn, Sävast etc som också har stora trupper.

Men det är klart nu pratar vi JSM och då gäller inte bara storleken utan kanske främst resultat så lycka till och ha kul !!!!!

GRATTIS TUREBERG OCH ZEFFER !!

Bara att konstatera att det gick inte heller denna gång att vinna Vasatrofén……

Som väntat blev Tureberg alldeles för starka främst beroende på att de verkligen lyckades vara bäst när det gällde samt att det dök upp ett helt nytt namn i form av Robert Carlsson som åkte fort satan !!

Vi hade som vanligt några starka namn på bänken denna gång i form av Emilia och Espen men det var väl dessutom bara Samuel ”Rooney” Carlsson som verkligen ”fick till det” av våra åkare.

Men det är ingenting att skylla på, bara att lyfta på hatten för Tureberg som var ganska överlägsna och som var alldeles för starka !!

Väldigt stark var också Mälarös, Anders Zeffer, som väntat blev klart bästa Stockholmare och det dessutom på en placering klart topp 100 vilket är det bästa en Stockholmare har levererat sedan Jörgen Melder blev 39:a år 2006.

Vasan, Herrar
1. Petter Eliassen, Norge, 4.01.48
2. Anders Aukland, Norge, 4.01.53
3. Stanislav Rezac, Tjekien, 4.02.12
—–
83. Anders Zeffer, Mälarö, 4.44.21
164. Claes Theander, SIK, 4.56.45
176. Robert Carlsson, Tureberg, 4.58.38
179. Mikael Andersson, Tureberg, 4.59.01
189. Jacob Bergstrand, Enebyberg, 5.00.23
201. Mikael Karlsson, NVSK, 5.01.44
216. Claes Steimert, SRK, 5.02.51
230. Arvid Claesson, Yuppie, 5.04.13
232. Samuel Carlsson, SIK, 5.04.20
233. Fredrik Lindström, Vaxholm, 5.04.26
—–
264. Anders Boström, SIK, 5.07.07
410. Anders Wånell, 5.15.53
412. Niclas Eklöw, SIK, 5.16.02
415. Henrik Granström, SIK, 5.16.08

Vasan, Damer
1. Justyna Kowalczyk, Polen, 4.41.02
2. Britta Norgren, Sollefteå, 4.45.18
3. Seraina Boner, Schweiz, 4.49.16
—-
45. Frida Börjesson, SRK, 6.08.19
72. Maria Backe, SRK, 6.22.18
95. Ingela Gahne, Enebyberg, 6.38.12

Vasatrofén, 2015
1. Tureberg (Carlsson, Andersson, Svensson, Warrén, Degerfeldt), 25.25.41
2. Sundbyberg (Theander, Carlsson, Boström, Wånell, Eklöw), 25.40.07
3. IKJ (Thunvall, Niper, Tingström, Eriksson, Löfman), 26.13.43

INFÖR VASAN

Så är det då dags igen för de 9 milen mellan Berga By och Mora.

Känns ju som om andelen av landets tävlings- och elitmotionärer som har Vasan som huvudmål ökar för varje år. Kanske inte en optimal utveckling för skidåkningen i Sverige som tävlingsidrott men finns mycket bra med det också.

En effekt av det osannolika intresset är ju att det t.ex var väldigt svårt att hinna anmäla sig i våras och många av elitmotionärerna har en gammal kultur av att man ska vänta med anmälan vilket i år innebär att man inte har särdeles bra koll förrän på tävlingsdagen vilka som kommer till start efter alla köp- och säljtransaktioner av startplatser.

Ovanstående underlättar ju t.ex inte om man vill spekulera lite i hur det ska gå för våra Sthlmsåkare.

Men vi börjar med att påminna om förra årets Sthlmstopp:

139. Claes Theander, SIK, 4.30.36
147. Mikael Andersson, Tureberg, 4.32.44
215. Anders Boström, SIK, 4.39.28
217. Carl-Henrik Niper, IKJ, 4.39.39
230. Johan Myhr, NVSK, 4.40.58
240. Ulf Tingström, IKJ, 4.41.46

Segrade i den prestigefyllda Vasatrofén. som delas ut till Kongl Huvudstadens bästa 5-mannalag, gjorde IKJ.

2015 har vi i skrivandets stund 4 st Sthlmsåkare som på ett eller annat sätt kvalat in i elitledet vilket är riktigt bra och det är;
Claes Theander, SIK
Mikael Andersson, Tureberg
Anders Zeffer, Mälarö
John Wiklund, Rullklubben

Tipset att bli bästa Stockholmare i årets Vasa placerar vi nog på Mälarös starka veteran Anders Zeffer som känns väldigt stabil och kanske till och med kan knipa en placering topp 100 en riktigt bra dag.

Främsta utmanare utnämner vi en annan stark veteran, i form av Sumpans Claes Theander, till.

Turebergs stakmaskin Micke Andersson har väl inte sett riktigt lika vass ut i år som förra året men kommer säkert att bli topp 200 även i år.

I övrigt vill undertecknad minnas att vi sett en del bra insatser under säsongen från Sumpans stakare Lövet och Skalman och givetvis får man aldrig glömma bort NVSK:s stakkung, Johan Myhr, i dessa sammanhang.

En mycket intressant start som vi hoppas på att få se är från vår supertjej, Emilia, som mycket väl kan bli i alla fall topp 250 bland killarna i så fall, tänk till exempel om hon skulle smiska upp T2:an och Myhren !!??

Vasatrofén ser ut att kunna bli en riktig rysare även i år med flera starka lag i kampen.

Knapp favorit utses härmed Tureberg till, detta kanske inte för att de absolut har de 5 starkaste åkarna på papperet men för att de känns stabila och riktigt sugna på att plocka hem årets pokal. Truppen som kan göra det är väl i första hand Roddarn, Pontus.K, Degen, Magnus.S, Daniel.K samt Ola.W

Som vanligt har väl Sumpan det på papperet kanske starkaste laget men det brukar ju bli lite för mycket DNS och missöden för att det ska räcka ända fram men en trupp bestående av t.ex, Lorentz, Bosa, Lövet, Skalman, Emilia och Samuel.C (Rooney) ska givetvis kunna sopa hem det om det inte vore just för det där med om….

Fjolårssegrarna IKJ känns kanske inte riktigt lika heta i år men har några killar, typ T2:an, Najper och Lökman plus givetvis SM-åkaren Thunvall som är grymma på att toppa formen till Vasan och brukar också vara stabila vilket brukar visa sig vara en mycket viktig faktor.

NVSK har förutom Myhren ytterligare några stabila killar typ Söderlund och Magnus.K men kanske att det blir lite för tunt för att det ska räcka ända fram i år särskilt som man väl har starka killar som Mange och Karlberg i TV-soffan.

Rullklubben är också en nykomling som kan vara med i matchen om i alla fall en pallplats men det förutsätter nog i så fall att Wiklund visar att rullskidseedningen är tillämpbar men killar som Claes.S och kometen Tommie.L blir säkert att räkna med.

Yuppie brukar skramla lite innan och ibland ha något spännande nyförvärv, Mr.Bäck har sett stark ut men sedan är det kanske lite tunnare.

Spännande blir det och som alltid lika svårt att välja från godishyllan vad man ska ha med sig i soffan när man följer den stora tätklungan fram till den norska spurtsegern eller vågar vi hoppas på att några VM-åkare vågar trycka gasen i botten ??

Tänk till exempel om Johan.O, Daniel,R, Anders.S samt Anders.A (med fästvalla) trycker gasen i botten redan i startbacken och skaffar sig 1 minuts ledning på krönet efter 5 km och sedan samarbetar….. eller om de trycker till upp mot Oxberg…..

EMILIA LINDSTEDT !!!!!!!!!!

Vilken rysare, förmodligen blev det säsongsbästa vad gäller maxpuls när Emilia dunkar in på upploppet i ledning i Tjejvasan efter att ha gjort ett jättejobb i tätklungan under stor del av loppet och inte minst under loppets slutskede.

Stakmonster som Britta Norgren och Annika Löfström, VM-åkare som Hanna Falk med flera toppnamn fick tugga när Emilia gick upp och dunkade så det bara sjöng om det.

Inte förrän under loppets allra sista meter så lyckades norskan Laila Kveli pressa sig förbi med någon meter men en fantastiskt meriterande 2:a plats blev det för Emilia !!

Tycker även Emilia skötte sig helt okey i den efterföljande TV-intervjun, finns således nu nödvändig Star Quality….

Dessutom utlovade hon inför hela svenska folket och pojkvännen, Claes, att hon nu också ska satsa mot Vasaloppet, vilket innebär att det kommer att bli en och annan kille som kommer att få smaka lite Tjejpisk…..

Med beröm godkänt får även vår starkt åkande junis, Malin, som blev 32:a och ännu en gång visade att även hon är en tjej som har förutsättningar att bli riktigt duktig på långlopp.
Malin blev kanske lite överraskande näst bästa Stockholmstjej då hon bland annat lyckades hålla Turebergs starka Elin Löfås bakom sig.

Tjejvasan, 30 km (K)
1. Laila Kveli, Norge, 1.19.11
2. Emilia Lindstedt, Sundbyberg, 1.19.12
3. Lina Korsgren, Falun Borlänge, 1.19.12
—–
32. Malin Börjesjö, SIK, 1.29.05
36. Elin Löfås, Tureberg, 1.29.38
54. Helene Ripa, Haninge, 1.32.14
61. Anna Svärdström, Enebyberg, 1.33.25
78. Frida Börjesson, SRK, 1.34.34
89. Ingela Gahne, Enebyberg, 1.35.37
123. Maria Backe, SRK, 1.38.57
124. Jessica Moverare, IKJ, 1.39.12
132. Cecilia Karlsen, Vattenfall, 1.39.54

För Tjejvasatrofén innebar detta att Sumpan överlägset sopade hem sin 3:e raka inteckning och därmed pokalen för gott !!

1. SIK (Lindstedt, Börjesjö, Ramstedt), 4.33.41
2. Rullklubben (Börjesson, Backe, Svensson), 5.00.50
3. IKJ (Moverare, Åberg, Hallman), 5.07.31

Ska vi gissa att Emilia ganska snart får ett eller annat samtal från något långloppsteam ??

Verkligen kul att Emilia nu får dessa framgångar, hon har gått ”den långa vägen” och med stort tålamod och hög målmedvetenhet jobbat på och då kommer också resultaten !!

En annan reflektion från loppet är att de som ”tokfokuserar” på stakning dvs ”bara” stakar på träning och tävling kan få en liten kick år 1 men det verkar inte funka i flera säsonger, nämner inga namn men det känns som om det finns exempel både på dam- som herrsidan som styrker detta.

Stakning är viktigt, grymt viktigt, om man vill åka fort men det är ingen religion, utan ibland bäst med ”blanke ski” och ibland med fäste och definitivt viktigt att träna allsidigt, inte minst för att inte tappa motorstyrka.

Behöver jag tillägga att Emilia att ”blandar” och att hon nu valde ”blanke ski” i Tjejvasan för att det var det snabbaste sättet att åka denna dag.

VM – SISTA CHANSEN ??

Johan Olsson, vilken hjälte !!

Visserligen var det väl Sixten som tillskrev Wassberg epitetet, ”Den Sista Mohikanen”, men tycker ändå att det passar väl in på just Johan Olsson.

Han är den sista kvarlevan av den bästa skidgeneration som enligt undertecknat existerat nämligen den med Björn Dähli och Per Elofsson etc. De hade en teknik som med smärre justeringar funkat även idag och överlägsna testvärden jämfört med dagens åkare. Liksom Johan givetvis chanslösa i en sprint men överlägsna i kuperade distanslopp med individuell start, detta i jämförelse med dagens åkare.

Tillfällighet att Kalla och Olsson är riktigt löpstarka och levererar höga testvärden och vinner guld, näe knappast det är fortfarande detta som är grunden för skidåkning, sedan får de som har stakning som religion och ursäkt för att inte träna motorn säga vad de vill….

I morgon är det dags för herrstafetten och kanske är det sista gången som Sverige nämns som favorit i dessa sammanhang ??

Olsson lär ju knappast köra något mer mästerskap och frågan är hur Richardsson och Hellner resonerar ??

Därbakom finns Halfvarsson men sedan är det ”tomt som i en AIK-skalle”, frånsett då kanske en 30-årig Nelson, så det gäller att ta chansen att njuta i morgon sedan kan det vara för sent…..

Drömmen, förutom VM-framgångar på de återstående distanserna, är givetvis att Johan Olsson orkar ladda om till Vasan är pigg och sätter igång EBK:n i Lundbäcksbackarna, parkerar Stakmonstren och avslutar likt Lundbäck med Vasakransen runt halsen…..

På lördag är det Tjejvasadax och det har förutsättningar att bli riktigt kul i år då vi hoppas att Emilia ska fortsätta att leverera på samma höga nivå som tidigare under säsongen och då kan hon mycket väl vara med och slåss om en pallplats !!

Ser ut att kunna bli ganska knepiga vallaförhållanden vilket kanske talar för en stakare som Britta Norgren men hänger bara Emilia med i början vilket hon haft lite problems med de senaste åren då blir det nog spännande……

Frida som precis har kommit hem från sitt Skancup-äventyr i Baltikum har inte bestämt sig ännu för om hon ska åka eller ej men Malin planerar att åka och kan säkert vara med och konkurrera om en plats topp 35.

Emilias tuffaste konkurrent om att bli bästa Stockholmare, om inte frida åker, lär väl i så fall bli Turebergs duktiga Elin Löfås.

Även om Frida inte åker så är väl Sumpan skyhöga favoriter att försvara sina tidigare segrar i Tjejvasatrofén, för bakom finns det starka komplement som Anne-Li Lidman och Jenny Ramstedt etc.

Förmodligen lär väl Rullklubben och IKJ lägga beslag på de efterföljande platserna men det är lite svårtippat då det är svårt att veta exakt vilka som kommer till start.

FRIDA OCH EMILIA FORTSÄTTER IMPONERA !!

Våra superdamer, Frida och Emilia, fortsätter hålla en imponerande hög och jämn nivå.

Frida är på turné med Skandinaviska Cupen i Baltikum och har hittills kört två rejs i Lettland, ett klassiskt med individuell start och en masstart i skejt och som vanligt gick det lite bättre i skejten även om det är väldigt kul att ta del av Fridas positiva utveckling även i klassiskt.

10 km K
1. Katrine Rolsted Harsem, Norge, 29.14
2. Barbro Kvaale, Norge, 29.39
3. Silje Theodorsen, Norge 29.40
—-
24. Frida Erkers, SWE, 32.01

20 km, MF
1. Kathrine Rolsted Harsem, Norge, 48.46
2. Silje Oeyre Slind, Norge, 48.49
3. Silja Theodorsen, Norge, 48.50
—–
13. Frida Erkers, SWE, 50.13

Emilia valde att köra anrika Skinnarloppet i Malung och ännu en gång visade hon vilken grym långloppsåkare hon är när hon tämligen överlägset segrade i damklassen. Damklassen som i Skinnarloppet startar 30 min före herrklassen och kör 42 km istf 45 km vilket ger lite andra förutsättningar än när starten sker tillsammans med herrarna men det spelade som synes ingen roll.

Damer, 42 km, MK
1. Emilia Lindstedt, Sundbyberg, 2.01.06
2. Kristina Roberto, Karlslund, 2.04.29
3. Olivia Hansson, Garphyttan, 2.06.50

Vår långloppsking, Claes Lorentz, visade att han är på väg att hitta Vasaformen även i år, då han blev klart bäste Stockholmare på tiden 2.04, vilket var 12 minuter efter segraren, Pölsa Pettersen.

Appråpå Vasan så har inte Emilia bestämt sig för om hon ska köra den eller ej, men om hon gör det skulle inte undertecknad bli förvånad om hon lätt blir topp 6 bland distriktets herrar och således en rejäl förstärkning för vårt lag i Vasatrofén i så fall.

LÅNGLOPPSKONKURRENS….

Ganska ofta hör man kommentarer av typen, det är så tuff konkurrens idag på långloppen, det är så många som är bra idag etc, etc.

Personligen skulle jag snarare påstå att det är precis tvärtom, det är betydligt enklare idag att nå goda placeringar på de inhemska långloppen.

Då menas de större långloppen, givetvis mycket enklare generellt idag då det fullständigt kryllar av lokala långlopp.

Eller varför skulle skidåkningen följa ett annat mönster än t.ex löpningen där ju resultatnivån tokrasat eftersom vi är tjockare och sämre tränade än t.ex på 80-talet ??

Konkret exempel:

1987 vann Thomas Eriksson, Domnarvet, Norrbärke SkiMarathon på tiden 2.14.20, han gjorde detta i mycket tuff konkurrens av t.ex bröderna Blomqvist, Hans Persson, Lars Håland m.fl.

På 42:a plats i H.21 återfinns, den för veteraner välbekante, Leif Markfjärd på tiden 2.25.17, dvs han var ganska exakt 11 minuter efter.

Jämför man detta med t.ex helgens stora långlopp, Grönklitt SkiMarathon, skulle en åktid på 11 minuter mer än segraren, Jörgen Brink, ge en 16:e plats…….

Tar man dessutom hänsyn till den längre åktiden pga av sämre spår och utrustning samt tuffare bana och räknar procentuell skillnad, ja då är den ovan nämnde 42:a platsen 1987 värd en 13:e plats 2015…..

Skulle säga att detta ganska exakt speglar utvecklingen i löpning.

Produktionstiden för att bli en god skidlöpare (dvs någon som får bra placeringar) var också betydligt längre på gammeltiden än idag där en åkare med hyfsade fysiska grundförutsättningar på 1-2 år kan nå mycket goda placeringar. Detta bland annat även på grund av att dagens banor är betydligt enklare för att alla ”ärkeblåbär” ska kunna ta sig runt. ”Aldrig har vi haft så många som åker så sakta….”

I lopp som Vasaloppet kompenseras ovanstående förfall av att antalet utlänningar, läs norrmän, är betydligt högre, men undertecknad är inte så övertygad om att det ändå är svårare att nå en topp 200-placering idag jämfört med typ 1987.

VÄRLDSCUP….

Frida var ju uttagen sedan tidigare men även reservuttagna Emilia fick chansen att åka Världscup i den nationella gruppen vid helgens WC-rejs i Östersund.

Konstateras kan ju, att givetvis, fattas det en del upp till de bästa i världen men så där vansinnigt skrämmande är inte avståndet ändå….

Emilia var således cirka 5% från ett avancemang i sprinten och på distansloppet var avståndet cirka 8% både för Emilia och Frida upp till 10:e platsen och det är mycket men kan säkerligen krympas om tjejerna får vara friska och skadefri och kan bibehålla motivationen ytterligare några år.

Sprint, K
1. Malin Björgen, Norge
2. Maiken Caspersen Falla, Norge
3. Stina Nilsson, Sverige
—–
45. Emilia Lindstedt, SWE

10 km, F
1. Charlotte Kalla, Sverige, 23.26
2. Marit Björgen, Norge, 24.02
3. Therese Johaug, Norge, 24.19
—–
55. Emilia Lindstedt, SWE, 26.43
56. Frida Erkers, SWE, 26.46

Förra helgen så vann vår starke långsloppsåkare, Claes Lorentz Theander, ett av många seedningslopp i form av XL-Byggslingan i Östergötland, kanske inte med världens tuffaste konkurrens men en seger är en seger.

XL-Bygg
1. Claes Theander, Sundbyberg, 1.58.24
2. Peter Ettling, Skogspojkarna, 2.01.16
3. Jacob Halvarsson, Karlslund, 2.01.47

Nu i helgen så blev det en 3:e plats för Lorentz i Stockholm Skimarathon

Sthlm Skimarathon
1. Anders Zeffer, Mälarö., 2.07.54
2. Robin Norum, Umeå, 2.10.18
3. Claes Theander, Sundbyberg, 2.10.33

INTENSIV HELG….

En helg med massor av lopp av olika typer har lagts till handlingarna bland annat så fortsatte Frida att åka väldigt bra på U.23-VM där hon trots lite känningar i vaderna igen lyckades bli 17:e dam dryga minuten från pallen.

15 km, Skiathlon
1. Nathalie von Siebenthal, Schweiz, 41.00
2. Barbro Kvåle, Norge, 41.22
3. Giulia Stuerz, Italien, 41.26
—-
11. Anna Dyvik, SWE, 42.29
16. Evelina Settlin, SWE, 42.46
17. Frida Erkers, SWE, 42.49
20. Maja Dahlqvist, SWE, 43.11

Insatserna från Frida imponerade tydligen mycket på UK så det blev nu till och med en plats i den (nationella) svenska distanstruppen som ska få åka Världscup i Östersund kommande helg !!

Mycket svårbegripligt blev dock inte vår andra superdam, Emilia, uttagen i denna trupp utan fick nöja sig med att bli reserv både på sprint och distans, väldigt märklig uttagning kan tyckas då Emilia definitivt förtjänat en plats i truppen.

Men en ny överlägsen seger i den svenska långloppscupen blev det i alla fall.

Västgötaloppet, 42 km
1. Emilia Lindstedt, Sundbyberg, 2.01.07
2. Karin Nilsson, Arvidsjaur, 2.13.10
3. Catharina Ramhult, Borås, 2.14.07

Junisarna höll till uppe i Örnsköldsvik där det var kombinerad juniorlandskamp och juniorcup.

Gustav körde i den svenska landslagsdräkten och lyckades som väntat bäst i sprinten där han blev 13:e man.

Notera kan den stora norska dominansen på killsidan detta trots att det här var en helt ny norsk trupp istället för den som imponerade på Ungdoms-OS förra veckan……

Våra junisar noterades för följande placeringar:

Sprint H.17-18
13. Gustav Alflodal
85. Adam Östling
114. Oscar Bröte

Distans H.17-18
59. Gustav Aflodal
100. Oscar Bröte
106. Adam Östling

Sprint D.1-20
23. Malin Börjesjö

Distans D.19-20
22. Malin Börjesjö

Sprint H.19-20
27. Martin Herbert
35. Jens Rönnols

Distans H.19-20
10. Martin Herbert
41. Jens Rönnols

Avslutningsvis kan noteras att återväxten ser bra ut då våra knattar för 4:e gången på raken tog medalj i stafetten på USM, undrar om någon svensk klubb någonsin har mäktat med den prestationen ??

FRIDA TOLVA PÅ U.23-VM !!!!!

Frida slog tidigt i morse, svensk tid, till med ett riktigt superlopp i Kazakstanska Almaty där U.23- samt Junior-VM avgörs och detta på favoritdistansen (?) 10 km (F).

Frida inledde redan i förrgår sitt äventyr med att som sista dam gå vidare till kvartsfinal i den klassiska sprinten, sedan var hon dock på ganska behörigt avstånd från att avancera vidare.

Men idag var det, som väntat, betydligt bättre drag under skidorna och Frida blev näst bästa svenska och var mindre än minuten från guldet !!

Vi bockar och bugar och hoppas på kommande kanoninsatser även under de fortsatta mästerskapen där nu 15 km Skiathlon på lördag återstår för U.23-damerna.

Damer, 10 km (F)
1. Barbro Kvaale, Norge, 27.20
2. Daria Storozhilova, Ryssland, 27.26
3. Nathalie Von Siebenthal, Schweiz, 27.26
—–
4. Evelina Settlin, SWE, 27.36
12. Frida Erkers, SWE, 28.19
15. Maja Dahlqvist, SWE, 28.35
21. Anna Dyvik, SWE, 29.00

Damer, Sprint (K)
1. Francesca Baudin, Italien
2. Silje Theodorsen, Norge
3. Giulia Stuerz, Italien
—–
9. Maja Dahlqvist, SWE
14. Anna Dyvik, SWE
15. Evelina Settlin, SWE
30. Frida Erkers, SWE

ESPEN OCH EMILIA STARKA PÅ SM !!

SM-tävlingarna fortsatte med 10/15 km skejt och de yttre förutsättningarna bestod av ganska ymnigt snöfall och nollgradigt vilket kanske inte ställde till så stora vallaproblem men där det kunde vara ganska stora skillnader på materialet beroende på struktur och karaktär på skidorna.

Men uppenbarligen funkade detta ganska bra för våra åkare då vår ”Gubbe i lådan”, Espen, ännu en gång visade att han hittat en formtopp och trivdes som fisken i vattnet på Ånnabodas fina banor då han efter en stark avslutning landade på 37:e plats, mindre än 5 minuter från täten och ganska långt före övriga Stockholmare, där Martin som nog nu började bli lite sliten efter två tuffa lopp tidigare under veckan, ändock var stabil som näst bäste Stockholmare.

Herrar, 15 km (F)
1. Calle Halfvarsson, Falun-Borlänge, 36.39
2. Daniel Richardsson, Hudikvall, 37.16
3. Anders Södergren, Hudiksvall, 37.20
—–
37. Espen Hultgreen Weltzien, SIK, 41.36
61. Martin Herbert, SIK, 43.18
78. Tomas Karlberg, NVSK, 45.31
82. Peter Thunvall, IKJ, 46.26

I damklassen fortsatte Emilia att åka på sin nya och väldigt höga nivå vilket denna gång innebar en 11:e plats mindre än sekunden från topp 10 efter ett rakt igenom stabilt lopp.
Malin gjorde debut på denna nivå och fick ”smaka” på skillnaden mellan en junior- och en seniorbana men höll ihop det jättebra och var ändock inte alltför avskräckt efteråt utan blev bara mer medveten om vad som behöver förbättras framöver.

Damer, 10 km (F)
1. Charlotte Kalla, Piteå, 25.04
2. Anna Haag, Mora, 26.23
3. Emma Wikén, Åsarna, 26.30
——
11. Emilia Lindstedt, SIK, 28.25
40. Malin Börjesjö, 32.23

SM-tävlingarna avslutades sedan med de klassiska sprintarna på en ganska lång bana och ännu en gång imponerade Emilia stort då hon inledde med att vara 6:a i prologen och fortsatte sedan med att vinna sin kvartsfinal !!
I semifinalen blev det sedan tuffare men tyvärr försvann finalchansen då Emilia i sista kurvan hakade ihop med Mora:s Helene Söderlund varpå bägge gick omkull och sedan var den sprinttävlingen slut, men en placeringrad som ser ut så här: 10:a, 11:a, 11:a, bör ju självklart innebära att Emilia kommer att få åka Världscup i Östersund om två veckor (nationell grupp) !!
Malin krigade på men det fattas ännu några timmar på lite trögare rullskidhjul innan hon kan konkurrera fullt ut bland ”de stora tjejerna” men det kommer !!

Damer, Sprint (K)
1. Hanna Falk, Ulricehamn
2. Magdalena Pajala, Piteå
3. Maria Nordström, Ulricehamn
—–
11. Emilia Lindstedt, SIK
36. Malin Börjesjö, SIK

Malin passade förresten på att vinna ”Ladies Ski for Life” på Solvalla dagen innan hon åkte ned till SM.

1. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 31.58
2. Anne-Li Lidman, Sundbyberg, 33.55
3. Ingela Gahne, Enebyberg, 34.02

Nästa helg är det Juniorlandskamp och Junior Cup i Örnsköldsvik där vi har Gustav med i det yngre J-landslaget och i övrigt hoppas vi på så många friska och starka åkare som möjligt.

Ungdoms-OS

Efter två mindre lyckade tävlingar var det nu äntligen dags för sprint. Klassisk sprint på en tuff och utslagsgivande bana. En bansträckning som jag på förhand inte hade mycket att klaga på då denna typ av bana antagligen passar mig rätt bra. Men så var det ju så att de yttre förutsättningarna också spelar sin roll i det hela – idag mer än vad det vanligen brukar göra. Snöfallet var påtagligt. Efter två superbt fina tävlingsdagar som brutits av med kraftigt snöfall då vi inte varit på plats hade arrangören nu, till skillnad från tidigare, prickat in sämsta möjliga tidpunkt för vad som komma skulle. Nollgradigt ”kräksnö”-före är alla vallares värsta mardröm. Det är en hårfin gräns mellan vad som ska gå av rugg och fäste. Kanske hade det varit smartast att helt enkelt köra skateskidor, men så långt tänkte ingen av oss… Eller ja, den vinnande norrmannen och de båda fransmännen åkte visserligen alla tre på blanka skidor. Jag är minst sagt imponerad av att de orkade staka runt den tuffa banan, men saxandet hade de kunnat skippa, för det går inte att saxa på skateskidor utan att glida…

Som bäst rankad var det då alltså jag som stod på startlinjen med nummer ett på bröstet. Något som dessvärre var en klar nackdel i förhållandena som varade. Arrangörens startpersonal vägrade att lyssna på oss svenskar när vi vädjade om att de skulle släppa ut föråkare. Föråkare, vars uppgift är att hålla igång spåren då det snabbt bildas lager av nysnö i dem. Men icke, så jag fick agera förpatrull åt de bakomvarande helt enkelt. Redan efter de första springande diagonalstegen satt snön likt fotbojor under skidorna. I fartställning som stakning, stakning med frånskjut som diagonal – allt, utom saxning och ”diagonal utan glidfas” var ren pina och slit. För visst kändes kroppen som den ska – någorlunda bra tryck i stakningen och ett härligt klipp i steget. Men icke, de yttre förhållandena satte stopp för mig idag. Förvisso gick jag vidare från prologen som 14e (och bäste svensk) och därefter vidare till semifinal efter en stark avslutning, där jag spurtade ned den, på förhand andrerankade finnen. I semifinalen orkade jag helt enkelt inte lägga ned det hästjobb som krävs för att kunna hänga med de övriga släpandes på de snöklumpar som jag bar under mig. Jag kan ändå stolt säga att jag gjorde vad jag kunde, in i det sista. Så länge som halva banan låg jag kloss i rygg på den prologvinnande ryssen, som trea men när det återigen frös under något fruktansvärt och jag höll på att stå på näsan över ett krön förlorade jag mycket av det som fortfarande fanns kvar i mina ben. Jag fick då se mig passerad av hela fältet, varpå jag tog tillbaka en placering som jag sedermera förlorade kort därefter. In i den sista stigningen som bar av hela vägen upp i mål hade jag fortfarande kontakt med de framförvarande, men då jag var tvungen att gå på en lägre växel tappade jag snart kontakten med de bortflyende ryssarna och fransmännen och snart fanns det inte mycket kvar att göra. En tolfte plats blev det slutligen och det är ändå inte fy skam, framför allt inte med tanke på omständigheterna. Jag vill inflika att sprintbanan i dessa förhållanden var på tok för lång och inte på något sätt kan kallas för sprint då det tog uppemot fyra minuter att åka den. Avslutningsvis vill jag tacka vallare och alla runtomkring. Att mina skidor inte gick som vi hade hoppats var pga. skidval och de yttre omständigheterna. Lennart, Emil och Linus har gjort det riktigt bra, tack!

BÄST I STA´N PÅ SM-STAFETTEN OCH GUSTAV SPRINTSNABB..

Kul med 30-talet lag på startlinjen på herrarnas SM-stafett och jättekul med tre lag från Stockholm i form av Sumpan, Tureberg och NVSK.

Nyttigt också att se att det trots allt krävs lite fler verktyg i lådan för att klara av den här typen av skidåkning än pannkaksstakning.

Bland annat måste man kunna valla, och/eller ha ett par väl utprovade ruggskidor i fodralet.

Martin stod emot bra på den tuffa startsträckan och släppte 3 minuter på täten i form av Marcus Hellner, sedan slog, ”Gubben i lådan”, den något ojämne Espen till med ett riktigt panglopp på andra sträckan och växlade ut oss 3.50 efter täten som nu bestod av Johan Olsson.
Sedan föll tyvärr Niclas som en sten genom fältet men lyckades i alla fall med god marginal hålla undan för Tureberg och ett gäng övriga lag.

Herrar, 3×10 km (K)
1. Åsarna IK,, 1.17.55
2. IFK Mora, 1.18.00
3. Hudiksvalls IF, 1.19.25
—–
23. SIK, 1.29.07
26. Tureberg, 1.35.37

Sträcktider Sumpan:
Martin, 28.08
Espen, 27.13
Niclas, 33.45

Sträcktider Tureberg:
Pontus Karlsson, 32.22
Andreas Degerfeldt, 32.22
Mikael Andersson, 30.52

I Lichtenstein och Ungdoms-OS var det idag dags för sprint och som väntat nådde då våra svenska åkare klart bättre placeringar, vi är i Sverige duktiga på främst teknik men sämre på syreupptagning numera på ungdomssidan.

Riktigt vass insats av vår Gustav som krigade sig vidare till en semifinalplats och därmed visade att han har en rejäl speed som håller även i denna tuffa konkurrens !!

Pojkar
1. Petter Stakston, Norge
2. Martin Collet, Frankrike
3. Matis Boucarra Gaubert, Frankrike
——
8. Hugo Jacobson, SWE
12. Gustav Aflodal, SWE
20. Adam Persson, SWE
31. Jonas Eriksson, SWE

EMILIA 10:A på SM !!!!!!!!

Snacka om genombrott !!

Efter en säsong där resultaten varit på en klart högre nivå än tidigare fortsatte denna utveckling med en mycket imponerande 10:e plats på SM-Dubbeljakten över 15 km i Ånnaboda.

Det var främst en urstark insats i den avslutande skejtdelen som förde upp Emilia som en av Sveriges 10 bästa damer !!!!!

Vi kan givetvis inte förvänta oss ytterligare topp10-placeringar men det ska bli oerhört intressant att följa de för Emilia återstående distanserna på SM, 10 km (F) samt sprint (K).

Väldigt välförtjänt framgång för en superseriös tjej !!

SM, Damer, Dubbeljakt
1. Charlotte Kalla, Piteå, 35.35
2. Stina Nilsson, Mora, 36.34
3. Emma Wikén, Åsarna, 36.36
——
10. Emilia Lindstedt, SIK, 38.54

I herrklassen gjorde vår tuffa junis, Martin, debut på denna nivå och även han gör en klart godkänd insats då han landar 10 minuter efter segraren, Marcus Hellner, på knappa 3 mils dubbeljakt, riktigt bra av en junis !!!

SM, Herrar, Dubbeljakt
1. Marcus Hellner, Gellivare, 1.09.04
2. Lars Nelson, Åsarna, 1.09.06
3. Johan Olsson, Åsarna, 1.09.11
—–
50. Martin Herbert, SIK, 1.19.04

Ungdoms-OS fortsatte i Lichtenstein med 7,5 km skejt för gossarna och även denna gång blev de svenska insatserna mer av arten många och viktiga erfarenheter än topplaceringar.

1. Janosch Brugger, Tyskland, 19.06
2. Egor Kazarinov, Ryssland, 19.18
3. Petter Stakston, Norge, 19.29
—–
10. Jonas Eriksson, SWE, 20.05
41. Hugo Jacobsson, SWE, 21.03
47. Gustav Aflodal, SWE, 21.16
53. Adam Persson, SWE, 21.46

SPURTSEGER FÖR MALIN + UNGDOMS-OS….

Malin lyckades plocka hem Tjejskidan efter en stenhård och jättespännande spurtstrid mot vår gamla bekant, Evelina Larsson numera Kvarnsveden, som trots fästvalla under skidorna gav hårt motstånd i stakningen.

TJEJSKIDAN, 12,5 km

1. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 39.30
2. Evelina Larsson, Kvarnsveden, 39.31
3. Anna Svärdström, Enebyberg, 40.28

I Lichtenstein har den första distansen avgjorts i Ungdoms-OS och det blev som vanligt norska segrar i både pojk- och flickklassen (Här handlar det om åkare som max är 18 år).
Vår representant, Gustav, blev 3:e svensk dock på behörigt avstånd från de bästa men säkerligen med åtskilliga erfarenheter rikare.

POJKAR, 10 km (F)
1. Petter Stakston, Norge, 27.08
2. Herman Martens Meyer, Norge, 27.18
3. Janosch Brugger, Tyskland, 27.25
—–
13. Jonas Eriksson, SWE, 28.21
46. Hugo Jacobsson, SWE, 30.11
47. Gustav Aflodal, SWE, 30.12
49. Adam Persson, SWE, 30.27

Nu ska det vara anmält och klart till kommande SM-vecka och så här ska det åkas:

Dubbeljakt på onsdag 15 km för damer och 30 km för herrar:
Emilia Lindstedt
Martin Herbert

Stafett på torsdag, 3×10 km klassiskt för herrar:
Martin Herbert
Espen Hultgreen Weltzien
Niclas Eklöw

Skejt på lördag, 10 km för damer och 15 km för herrar:
Malin Börjesjö
Emilia Lindstedt
Martin Herbert
Espen Hultgreen Weltzien

Klassisk sprint på söndag:
Malin Börjesjö
Emilia Lindstedt

Vi hoppas på goda insatser och tv-tid !!

RANKING + SM PÅ G….

Flera av våra åkare har rejält snäppt upp sina rankingpoäng och det är bra dels för att det givetvis speglar en kvalitetsförbättring men också för att det ger bättre utgångslägen i framtida masstarter etc.

Så här ser då rangordningen ut bland våra bättre åkare just nu:

DISTANS
1. Frida Erkers, 90,08
2. Emilia Lindstedt, 96,08
3. Martin Herbert, 105,99
4. Gustav Aflodal, 142,97
5. Jens Rönnols, 148,27
6. Malin Börjesjö, 191,50

SPRINT
1. Emilia Lindstedt, 107,42
2. Gustav Aflodal, 133,62
3. Frida Erkers, 138,22
4. Martin Herbert, 177,16
5. Tobias Bjernulf, 212,93
6. Jens Rönnols, 224,74

I respektive åldersklasser hittar vi de främsta rankingplaceringarna på Gustav som är rankad 1:a i Sverige på Sprint i H.17-18 och 8:a på distans medan Martin Herbert är rankad 10:a i Sverige på distans i H.19-20.

Kommande vecka är det så dags för en av årets höjdpunkter, SM-veckan i Örebro (Ånnaboda).

Tyvärr på sitt sätt men samtidigt kul på många andra sätt är ju vår trupp lite mindre än vi hade tänkt då Frida är på U23-VM i Kazakstan och Gustav är på Ungdoms-OS i Österrike.

De största förhoppningarna sätter vi nu givetvis till Emilia och kanske är det framförallt den avslutande klassiska sprinten som är den distans som Emilia har störst chans på och i andra hand den inledande dubbeljakten.

Vi siktar högt och hoppas och tror på en placering topp 12 i sprinten och topp 20 på dubbeljakten !!

Med i startlistorna finns också den något överraskande uppdykande Espen Hultgreen Weltzien som kör skejtloppet samt junioren Martin som kliver upp och känner på de stora grabbarna på allvar. Även Malin kommer förmodligen att kliva upp och känna på seniorerna på någon/några distanser.

Dessutom har vi mycket glädjande nog ett herrstafettlag med där Martin och Espen kompletteras med vår långloppsspecialist Niclas Eklöw som därmed med största sannolikhet tvingas använda benen.

STAFETTKROSS + STAK-KM……

DM-stafetten som genomfördes på Rudan, på den förmodligen plattaste DM-banan någonsin, blev en fin uppvisning från vår sida även om vi plågades av lite för många återbud, inte minst på damsidan.

Damstafetten blev lite avslagen då Frida kastade in handduken på morgonen då hon kände sig lite risig och, högst begripligt och klokt, inte ville riskera något inför stundande U23-VM.

Detta innebar att Malin i princip efter 100 meter hade avgjort damstafetten och kunde växla ut knatten Eleonora Olsmats i en överlägsen ledning som hon enkelt sedan kunde försvara.
Det var till och med så att de främsta hoten kom ifrån ett gäng D.40-lag som hade en desto mer spännande kamp.

Damer
1. Sundbybergs IK, 26.40
2. IKJ, D.40, 28.31
3. Sundbybergs IK, D.40, 28.52

På herrsidan var det betydligt jämnare även om det här kändes ganska avgjort efter första sträckan när ”Sthlms-kingen” Gustav kunde växla ut Jens med rejäl ledning.
Men på andra sträckan syntes det tydligt att Jens har en hel del jobb kvar att göra med sin stakning då seniorlagets Claes Theander kunde mer än halvera försprånget.
Martin var dock säkerheten själv på slutsträckan och gav inte jagande Niclas Eklöw i seniorlaget och Tureberg någon chans att få kontakt.
En imponerande dubbel blev det dock även detta år !!
Kul att notera att vår knatte på startsträckan, Johan Herbert, kunde växla ut som tredje Stockholmslag med bara en senior plus Gustav före sig !!

Herrar
1. Sundbybergs IK Lag 1, 57.57
2. Sundbybergs IK Lag 2, 58.23
3. Turebergs IF, 58.50

Avslutningsvis måste vi ju givetvis offentliggöra listan som visar vem som egentligen är bäst i klubben på stakning…….

Listan baseras på resultaten på individuella-DM på Arninge och har korrigerats med handikapplistan som används på Åldersjakten och är inte jämförbar mellan herrar och damer utan bara inom respektive kön:

Damer:
1. Frida Erkers, 21.11
2. Malin Börjesjö, 22.07
3. Anne-Li Lidman, 24.21
4. Daniela Profir, 25.35

Herrar:
1. Gustav Aflodal, 25.24
2. Martin Herbert, 25.53
3. Björn Nordén, 26.16
4. Claes Theander, 26.20
5. Niclas Eklöw, 26.30
6. Jan Hasselgren, 26.48
7. Tobias Bjernulf, 26.50
8. Anders Wånell, 26.58
9. Espen Hultgreen Weltzien, 27.03
10. Henrik Ahnbrink, 27.15

GUSTAV OCH FRIDA BÄST I KONLIGA HUVUDSTADEN !!

Att vår U23-landslagsåkare Frida ganska lätt skulle vinna damklassen var ingen större skräll och att vår yngre landslagsjunior Gustav skulle vinna var ingen skräll men ändock lite oväntat.

Banan i Arninge mätte 1,5 km och skulle åkas 5 varv av damerna och 7 varv av herrarna och innehöll ju inte särdeles många höjdmeter men bjöd på ett fantastiskt fint underlag särskilt med tanke på väderförutsättningarna under veckan.

Malin var den enda som kunde bjuda upp till lite kamp i damernas stakåkning och blev tvåa lite drygt 1.10 bakom Frida.

Bland herrarna så blev Martin tvåa 14 sekunder bakom och Tobbe 13:e knappt 1,5 minut bakom.

Förmodligen hade våra åkare en ganska stor fördel av att ha kört ett antal korta rejs medan det för gubbarna i de flesta fall var säsongsdebut och därmed en stor mjölksyrachock.

Damer
1. Frida Erkers, Sundbyberg, 21.11
2. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 22.22
3. Anna Svärdström, Enebyberg, 23.39

Herrar
1. Gustav Aflodal, Sundbyberg, 26.09
2. Martin Herbert, Sundbyberg, 26.23
3. Anders Zeffer, Mälarö, 26.28
—-
4. Niclas Eklöw, SIK, 26.30
5. Claes Theander, SIK, 26.35
6. Espen Hultgreen Weltzien, SIK, 27.03
11. Anders Boström, SIK, 27.26
13. Tobias Bjernulf, SIK, 27.35

En bra veterantid noterades på Anders Wånell i H.40 med 27.28.

Nu laddar vi för morgondagens stafetter !!

Vår monster-långloppstjej, Emilia, fortsätter att krossa motståndet i de stora långloppen, denna gång blev det en övertygande och mycket imponerande seger i Intersportloppet och därmed leder Emilia långloppscupen överlägset efter 2 av 5 lopp !!!!!

Damer
1. Emilia Lindstedt, Sundbyberg, 2.03.23
2. Kristina Robredo, Karlslund, 2.04.14
3. Linn Sömskar, Umeå, 2.07.52

U23-VM FÖR FRIDA PLUS DM….

Nu rasar landslagsuppdragen in !!

Nästa åkare som blev uttagen att få representera fosterlandet blev Frida som ytterst välförtjänt lyckades knipa en av 4 damplatser till U23-VM i Kazakstan !!

Stort grattis till Frida och alla andra som mer eller mindre bidragit till detta !!

Fortfarande tror arrangören på att det ska gå att genomföra individuella DM på Arninges konstsnöslinga om 1,5 km. Vi håller tummarna för att inte vädret eller trasiga pistmaskiner etc ska sätta käppar i hjulet för detta.

Just nu är det 221 st anmälda och av detta är 36 st Sörmlänningar som kör sitt DM tillsammans med Sthlm, men således inte mindre än 183 Stockholmare just nu (några enstaka från andra distrikt finns också).

Mest intressanta är givetvis huvudklasserna D.21 och H.21 som också är de klasser som är kvalificerande för träningsbidrag från Sthlms Skidförbund och uttagning till Team Sthlm.

Stor favorit i damklassen är givetvis Frida och hon lär främst utmanas av Malin som tar klivet upp från juniorklassen samt Turebergs Elin Löfås (fd Karlsson).

Herrklassen ser ut att kunna bli hur tuff och jämn som helst med massor av pallkandidater. En intressant fråga är t.ex hur stor fördel våra junisar har av att ha tävlat ganska mycket i jämförelse med de i vissa fall dubbelt så gamla supergubbarna ??

Kan bli en rejäl mjölksyrachock att köra en så kort sträcka som 10 km på en så pass lätt bana……

Fegar och tippar inga placeringar men säger att pallplatserna kommer att fördelas mellan följande åkare:

Gustav Aflodal, Sundbyberg
Mikael Andersson, Tureberg
Martin Herbert, Sundbyberg
Claes Theander, Sundbyberg
Peter Thunvall, IKJ
Anders Zeffer, Mälarö

Söndagens stafett är nog aningen osäkrare om den kan genomföras men fortfarande hoppas vi för stafett är vansinnigt kul !!

Här år planen att vi på herrsidan främst ska matcha dels ett rent juniorlag och dels ett seniorlag och bägge lagen lär förhoppningsvis vara med i tätstriden.

NVSK som siktar på SM-stafetten kommer givetvis att utmana tufft och har också ganska många åkare att välja bland, IKJ kan säkerligen vara med och utmana om en pallplats men räcker knappast ändå fram till en segerchans.

Blir det stafett så blir det en ganska kort och väldigt platt variant, typ 6-7 km per sträcka i herrklassen och 4-5 km per sträcka i damklassen.

På damsidan är givetvis målet att minst ta en dubbel, gärna en trippel om alla är friska !!

STABIL SÖNDAG + UNGDOMS-OS !!

Skandinaviska Cupen i Falun avslutades för damernas del med Skiathlon 7,5 + 7,5 km och både Emilia och Frida visade ännu en gång att de har etablerat sig på en ny hög nationell nivå.
Denna gång räckte det till en 12:e respektive 13:e plats bland de svenska tjejerna lite drygt 3 minuter efter en världsåkare som Astrid Jacobsen på 15 km.

1. Astrid Jacobsen Uhrenholdt, Norge, 42.09
2. Sofia Bleckur, Mora, 42.13
3. Martine Ek Hagen, Norge, 42.36
—–
25. Emilia Lindstedt, SIK, 45.24
28. Frida Erkers, SIK, 45.39

I Torsby så avslutades även helgens J-cupande med en Skiathlon och här gladde framförallt Gustav med en 6:e plats som bevis på att han nu även börjat på att bli en distansåkare av rang.

Men även de övriga grabbarna höll ihop sin åkning på ett positivt sätt även om det i vissa fall, som det ofta är i masstarter, var lite strul här och där under resans gång.

H.17-18
1. Fredrik Andersson, Sollefteå, 52.17
2. Jonas Eriksson, Falun-Borlänge, 52.42
3. Hugo Jacobsson, Falun-Borlänge, 53.06
—–
6. Gustav Aflodal, SIK, 53.31
24. Adam Östling, SIK, 56.08

H.19-20
1. Viktor Thorn, Ulricehamn, 49.10
2. Oskar Svensson, Falun-Borlänge, 49.12
3. Björn Sandström, Täfteå, 49.12
—–
23. Martin Herbert, SIK, 53.10
31. Jens Rönnols, SIK, 54.18

Gustavs goda insatser under säsongen belönades sedemera med en plats i det yngre svenska juniorlandslaget både till Ungdoms-OS i Lichtenstein och till Ungdomslandskampen !!

Ett stort grattis givetvis till Gustav men ett minst lika stort grattis till alla ledare, ingen nämnd och ingen glömd, inom klubben som varit med och bidragit till att vi nu lyckats få ytterligare en åkare på denna nivå !!

Det är ett helt fantastiskt jobb som läggs ned alla kalla blöta kvällar i Ursvik, i vallabodar, med att ordna finansiering, att laga mat, att administrera, att transportera, att peppa och bry sig om och detta under många, många år och dessutom obetalt förutom alla kuliga stunder !!

Nu hoppas vi att arrangörerna i Arninge och på Rudan verkligen klarar av att genomföra helgens DM-tävlingar trots att vädret verkar göra sitt bästa för att sabba….

STARKA JUNIORER I TORSBY

Vi summerar riktigt bra insatser av samtliga våra fyra juniskillar vid dagens cuprejs i Torsby över 10 km skejt.

I den yngre klassen så startade Gustav stenhårt och var i ledning efter första mellantiden vid 2,8 km, sedan tröt krafterna mer och mer men Gustav lyckades i alla fall hålla ihop det hela så bra att det blev en lysande 9:e plats !!
Förstaårsjunisen Adam går från klarhet till klarhet och efter ett riktigt stabilt lopp rakt igenom så blev det till sist en minst lika lysande 24:e plats !!

H.17-18
1. Jonas Eriksson, Falun-Borlänge, 30.58
2. Adam Gillman, Garphyttan, 31.21
3. Erik Lieback, Ulricehamn, 31.38
—–
9. Gustav Aflodal, SIK, 32.46
24. Adam Östling, SIK, 34.04

I den äldre juniorklassen så slog Martin till med en mycket bra 8:e plats efter en ganska lugn öppning men med desto högre fart under loppets mellandel !!
Även Jens klättrade stadigt i resultatlistan efter sin sedvanligt lugna start och landade till sist på en fin 27:e plats !!

H.19-20
1. Viktor Thorn, Ulricehamn, 29.45
2. Axel Ekström, Garphyttan, 30.01
3. Björn Sandström, Täfteå, 30.18
—–
8. Martin Herbert, SIK, 32.14
27. Jens Rönnols, SIK, 34.07

Alltså en riktigt bra laginsats med 4 killar som tog cuppoäng och två av dessa som var inom vår gamla ”tårtgräns”, dvs mindre än 10% efter klassegraren.

I Falun och Skandinaviska Cupen var det klassisk sprint med stenfuffa startfält.

Tyvärr lyckades ingen av våra damer att gå vidare till kvarten, närmast var Emilia som var 1.72 från ett avancemang som 18:e svenska, vilket är en riktigt bra insats av Emilia som inte brukar vara någon prolograket medan Frida var 9.23 från att gå vidare som 23:e svenska.

1. Kari Vikhagen Gjeitnes, Norge
2. Kathrine Rolstedt Harsem, Norge
3. Stina Nilsson, Mora
—–
35. Emilia Lindstedt, SIK
54. Frida Erkers, SIK

SUPER-FRIDA !!

Japp, där satt den också !!

Den här gången var det Frida som dunkade till med ett riktigt superlopp i Falun och Skandinaviska Cupen över 10 km skejt.

Konkurrensen kan man ju inte klaga på till exempel så lär nog alla tre tjejerna på pallen ha kommit topp 10 på VM med dessa insatser…..

Frida, som tidigare under säsongen har fått lite problem med vaderna i skejtloppen och därmed inte kunnat gjort sig själv rättvisa fick nu verkligen visa vilken kapacitet hon har när hon blev 8:e svenska och inte mer än 1.46 efter Charlotte Kalla på 10 km skejt….

Vi ska heller inte glömma bort vår andra supertjej, Emilia, som gjorde ännu en mycket stark insats när hon blev 14:e svenska tjej, 2.31 efter Kalla.

Således helt grymma insatser i tuffast tänkbara konkurrens på utslagsgivande banor. Vi lyfter på hatten för två grymma damer !!

1. Charlotte Kalla, Piteå, 25.26
2. Martine Ek Hagen, Norge, 25.33
3. Astrid Uhrenholt Jacobsen, Norge, 25.44
——
19. Frida Erkers, SIK, 27.12
37. Emilia Lindstedt, SIK, 27.57

Tyvärr hade vi inga killar med i Falun men det var en och annan norrman med, trots att tävlingen avgörs i Sverige är det 58 st norrmän bland topp 100 att jämföra med 29 svenskar…..

Till exempel så var tredje bästa svensk på 31:a plats……

Beröm ska av flera anledningar ges till NVSK:s Tomas Karlberg som var den enda som försvarade Sthlms färger då han blev 168:e man, 7.35 efter segraren Matti Heikkinen, Finland på 15 km skejt.

Våra junisar körde JVM-test i klassisk sprint i Torsby, tyvärr med en del bortfall på grund av sjukdomar men två tappra gossar som kom till start var Gustav och Martin och bägge två gjorde mycket bra ifrån sig då de avancerade vidare från prologen men sedan var det stopp för bägge två i kvartsfinalen.

1. Viktor Thorn, Ulricehamn
2. Peter Nilsson, Lycksele
3. Marcus Grate, Täfteå
—–
22. Gustav Aflodal, SIK
30. Martin Herbert, SIK

I morgon fortsätter tävlandet med klassisk sprint i Falun och individuell skejtdistans i Torsby.

Vad gäller DM-helgen den 17-18/1 är ännu inga beslut fattade, arrangörerna gör allt för att kunna genomföra tävlingarna och nu hoppas vi att hjältarna på Arninge och Rudan orkar och att de får lite hjälp i form av kyla och nederbörd.

FALUN + TORSBY + LITE DM…

Kommande helgs huvudnummer är givetvis den svenska deltävlingen i Skandinaviska Cupen som avgörs i Falun. Startfälten är bland de grymmaste som har skådats i Sverige på länge med cirka 100 damer och 200 herrar i dagarna tre.

Givetvis är våra topptjejer, Frida och Emilia på plats och med tanke på de resultat som tjejerna visat under säsongsupptakten känns det inte helt omöjligt med placeringar topp 30 vilket vore väldigt imponerande bland annat med tanke på den norska mobiliseringen till dessa tävlingar.

Tyvärr har vi dock inga åkare i herrklassen.

Junisarna drar till Torsby för att dels köra ett JVM-test dels för att köra andra deltävlingen i J-cupen.

De som ska försvar klubbfärgerna ser ut att bli Adam och Gustav i H.17-18, Malin i D.19-20 samt Martin och Jens i H.19-20. Gustav blev ju sprinttvåa vid den senaste deltävlingen och är väl den som har störst chans till en riktigt framskjuten sprintplacering även denna gång.

Vad gäller DM-tävlingarna den 17-18/1 så känns det som om de tilltänkta tävlingsplatserna, Brottby och Rudan, kan glömmas bort. Arrangörerna för det individuella rejset den 17/1 jobbar hårt för att hitta en fungerande reservort och det ser lovande ut med Avesta, vi hoppas att tävlingsledaren snarast kommer ut med mer info angående detta.
Tyvärr verkar dock arrangörerna för stafetten den 18/1 kasta in handduken utan kamp, till exempel verkar det ju inte omöjligt att Arninge ska kunna bjuda på en 1,5 kilometersslinga till dess och det skulle väl kunna funka att köra på det om viljan verkligen fanns i så fall.

Uppdaterad: 30 SEP 2016 10:10 Skribent: Anders Wånell
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård ❋ Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


SUNDBYBERGS KONSTSNÖSPÅR

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link