Hoppa till sidans innehåll

2014


SEGER I AXA SKI MARATHON !!!!!!

Japp, där satt den !!!!

Innan loppet snackade den aningen dåligt pålästa speakern om Annika Löfström och möjligen Emma Eriksson eller Julia Svan vilket tydligen passade vår superlångloppstjej, Emilia, alldeles utmärkt då hon tog Sumpans första stora långloppsseger sedan Jonas Larsson härjade i resultatlistorna för dryga 10 år sedan.

Det var kallt i Grönklitt och därmed kärvt vilket innebar att Löfström och Eriksson som bägge åkte utan fäste kroknade redan på andra varvet så den enda som kunde hänga med i Emilias tempo var Julia Svan som dock tvingades släppa en bit ut på sista varvet.

En skön segercheck på 10 000 kr samt givetvis vansinnigt kul för Emilia och Sumpan !!

Lite i skuggan av Emilia gjorde även Frida ett bra lopp i alla fall i 3 mil då det bonkade till ganska rejält men Frida lyckades ändå hålla ihop slutvarvet hyfsat och blev 5:a.

I herrklassen visade Niclas att än får junisarna stå på tillväxt även om Jens utmanade ända till de sista kilometrarna medan Martin startade raskt men dels fick lite ryggkänningar men även bonkade i överkroppen då han valde att gå utan fäste precis som Niclas.

Tobbe som fortfarande är yngre junis och därmed hänvisad till motionsklassen tog sig i mål på lite mer beskedliga 2.11 vilket bland annat innebar pisk av Wånell och Hübinette (2.09).

DAMER
1. Emilia Lindstedt, Sundbyberg, 2.00.49
2. Julia Svan, Vansbro, 2.01.33
3. Annika Löfström, Årsunda, 2.05.48
—–
5. Frida Erkers, SIK, 2.11.33

HERRAR
1. Fredrik Byström, Orsa, 1.46.14
2. Gustav Eriksson, Falun-Borlänge, 1.46.14
3. Jörgen Brink, Hudiksvall, 1.46.14
—–
52. Niclas Eklöe, SIK, 1.57.44
54. Jens Rönnols, SIK, 1.58.20
63. Claes Steimert, Rullklubben, 2.01.05
75. Anders Wånell, SIK, 2.02.56

Ska vi avslutningsvis gissa att elitledsgränsen hamnar på 1.56 och led 1 på 2.06 ??

I Morapinglan var det också kallt bland annat ställdes ungdomsklasserna in bägge dagarna, trist men säkerligen klokt.

Framförallt Gustav visade att han är bra med i matchen då han var mindre än minuten från en pallplats medan Malin och Adam hade lite längre upp men det är onekligen med beröm godkänt även för dem i kylan.

D.19-20
1. Jenny Solin, Sollefteå, 25.51
2. Karin Björnlinger, Ulricehamn, 25.52
3. Sara Wadman, Mora, 25.56
—–
8. Malin Börjesjö, SIK, 28.18

H.17-18
1. Erik Liebeck, Ulricehamn, 47.38
2. Adam Gillman, Garphyttan, 47.40
3. Hugo Jacobsson, Falun Borlänge, 48.05
—–
9. Gustav Aflodal, SIK, 49.02
22. Adam Östling, SIK, 53.15

LÅNGLOPPSPREMIÄR…

Mellandagarnas huvudnummer är givetvis den svenska långloppspremiären i form av AXA-SkiMarathon som kommer att avgöras på en tämligen trist bana i Grönklitt men som samlat ihop ett riktigt vasst startfält.

Hoppas nu bara inte kylan ställer till det för det ser ut att kunna bli ett riktigt spännande rejs inte minst för några av våra åkare.

Till exempel så blir detta lite av en debut för Emilia i riktigt tuff långloppskonkurrens. Emilia har ju visserligen imponerat i de långlopp hon har avverkat och har förmodligen väldigt goda förutsättningar för att bli riktigt, riktigt bra i denna disciplin men hon har aldrig tidigare mött sådan konkurrens som startlistan i Grönklitt indikerar, t.ex finns Annika Löfström och Julia Svan med i listan lär säkert kunna trilla in fler starka namn.

På herrsidan har vi också en deltagare som visat att han förmodligen har riktigt goda förutsättnigar att bli en mycket stark långloppsåkare, detta i form av sistaårsjunisen, Jens, som heller aldrig stött på denna konkurrens.

Tobbe finns också med i startlistan, dock måste han som yngre junis åka i Motionsklassen vilket innebär en riktigt dålig startposition men kul att han vill pröva på.

Kan bli en kamp mellan Jens och den betydligt mer rutinerade stakkillen, Niclas, om vem som blir första Sundbybergare i mål. Ska vi sedan gissa att Emilia kommer på pallen i damklassen och utkämpar en hård fight med Wånell om att bli tredje Sundbybergare i mål ??

Junisarna har sin MoraPingla över dagarna två och där har vi Adam, Tobbe (hur fixar han två rejs på samma dag ??) och Gustav i yngre junisklassen och Malin + Mathilda i damjunisklassen medan en nu förhoppningsvis ryggproblemfri Martin försvarar färgerna bland de äldre herrjunisarna.

FRIDA SKEJTSTARK I NORGE

Frida tog en tuff helg i Norge/Lillehammer med en rejäl resa, stark konkurrens och utslagsgivande (världscup-)banor för Skandinavisk Cup i dagarna tre.

Äntligen fick Frida då till ett ”problemfritt” skejtlopp vilket också då gav en mycket imponerande 24:e plats mindre än två minuter från pallen på 10 kilometers rejäl åkning !!

1. Maria Ström Nakstad, Norge, 29.02
2. Silje Öyre Slind, Norge, 29.32
3. Susanna Saapunki, Finland, 29.32
—–
24. Frida Erkers, SIK, 31.28

Lördagens skejtsprint blev ännu en gång mindre än sekunden från kvartsfinal, kanske lite mer överkroppspower ger stolpe in ?

1. Barbro Kvåle, Norge
2. Jennie Öberg, Piteå
3. Tuva Toftdahl Staver, Norge
—–
34. Frida Erkers, SIK

Söndagens klassiska lopp över 20 km i klassisk masstart beskrivs bäst som, helt bortvallad men ett okey träningspass…..

1. Silje Öyre Slind, Norge, 57.28
2. Silje Theodorsen, Norge, 57.29
3. Helene Söderlund, Mora, 57.38
—–
41. Frida Erkers, SIK, 1.08.19

Malin tog chansen till ett kul rejs i Älvdalen med deras jaktstart över dagarna två vilket tyvärr är lite ovanligt numera. Ännu en gång visade Malin att hon har en hög lägstanivå och börjar bli riktigt stabil i sin åkning då hon blev trea i äldre damjunisklassen.

D.19-20
1. Sara Wadman, Mora, 37.13
2. Sandra Olsson, Malung, 37.19
3. Malin Börjesjö, SIK, 39.43

Lite förvånande att inte fler tog chansen att köra i Älvdalen, för som det ser ut nu lär det väl bli lite klent med tävlandet innan MoraPinglan 27-28/12.

Från den stora skidvärlden kan noteras att superveteranen Anders Aukland, 42 år, visade många världscupåkare vem som är kingen när han solovann La Skambeda, kombinationen löp- och stakstark visade sig ännu en gång vara ett vinnande recept……

Noteras kan också att det var 16 norrmän först i den Skandinaviska Cupen i skejten. Inte förvånande när man sett de allt mer urholkade startfälten på USM, nu max 50 pers, för mindre än 10 år sedan 100 pers och i slutet på 70-talet en bra bit över 300 pers…. det blir inget bra i seniorklassen efter tag med sådana siffror…..

Vad talar egentligen för att skidåkningen inte utvecklas på samma sätt som löpningen, typ nu 70 pers som klarar 2 timmar på Lidingö, på 80-talet 300 pers ??

Tror inte ”Men nu klarar fler att staka uppför Risbergsbacken” talar för en motsatt utveckling…. skidor är och förblir en syreupptagningssport vilket kräver den typen av träning….

Man kan ju också fundera lite över världskonkurrensen i längdåkning när en nation som Norge kan dominera så totalt….

DM-UPPSNACK…..

Med fem och en halv vecka kvar till DM-helgen 2015 börjar man onekligen bli lite orolig för om det ”ska bli nått”.

Inte en minusgrad eller snöflinga i sikte så långt Yr-prognosen räcker men grusfritt på cykelbanorna……

Men under har skett förr så vi fortsätter hoppas på individuella DM-tävlingar i Brottby den 17/1 och DM-stafett på Rudan den 18/1, allt i klassisk stil denna gång.

Senast det var DM i klassiskt var det, som så mången gång förr, Rudan som var scenen och en sedvanlig pannkaksbana med tillhörande stakfest, året var 2012.

Resultat då i herrklassen:
1. Peter Thunvall, IKJ, 32.39
2. Johan Myhr, NVSK, 32.45
3. Anders Boström, BVOK, 32.48
4. Göran Kampegård, IKJ, 32.50
5. Tomas Karlberg, NVSK, 32.52
6. Anders Wånell, SIK, 33.12
7. Magnus Andersson, NVSK, 33.20
8. Håkon Breistrand, SIK, 33.23
9. Ulf Tingström, IKJ, 33.27
10. Kenneth Löfman, IKJ, 33.49

Resultat då i damklassen:
1. Emma Bivstedt, SIK, 30.47
2. Anna Lindmark, IKJ, 32.21
3. Anna Åberg, IKJ, 33.03
4. Jenny Ramstedt, SIK, 33.51
5. Maria Carlsson, NVSK, 34.47
6. Åsa Bergman, NVSK, 35.28

Senaste gången Stafett-DM gick av stapeln var 2013, då på Ågesta, tyvärr var det som mången gång förr strul med resultrapporteringen då så några resultatlistor med sträcktider och namn på åkarna dök aldrig upp men totalresultaten var enligt följande:

Herrar:
1. SIK, Lag.1, 1.27.27
2. SIK, Lag.2, 1.28.29
3. IKJ, Lag.1, 1.28.50
4. NVSK, Lag.1, 1.30.22
5. SIK, Lag.3, 1.30.23
6. SIK, Lag.4, 1.31.32

Damer:
1. SIK, Lag.2, 32.47
2. SIK, Lag.1, 32.50
3. IKJ, D.40, 34.54

Får återkomma med tips och spekulationer inför vinterns rejs !!

TOPPINSATSER I PITEÅ

Första dagen av cuphelgen i Piteå bjöd på två riktiga smällkarameller i form av Emilias 4:e plats i damklassen bara 12 sekunder från pallen samt Gustavs lika imponerande 2:a plats i de yngre herrjunisarnas sprint !!

Gustav blev därmed vår 5:e åkare att få bestiga pallen i J-cupssammanhang under de senaste 9 åren, imponerande !!

D.19-20, Sprint (K)
1. Hedda Bångman, Offerdal
2. Karin Björnlinger, Ulricehamn
3. Elina Rönnlund, Umeå
—–
24. Malin Börjesjö, SIK

Efter en ganska seg prolog fick Malin upp farten klart bättre i kvarten.

H.17-18, Sprint (K)
1. Markus Johansson, Zinkgruvan
2. Gustav Aflodal, Sundbyberg
3. Fredrik Arnberg, Stockvik
——
24. Tobias Bjernulf, SIK
74. Adam Östling, SIK

Förutom Gustavs toppinsats så gör Tobbe en riktigt bra sprint medan Adam kanske tittade lite väl noga på underlaget….

H.19-20, Sprint (K)
1. Oskar Svensson, Falun Borlänge
2. Olof Jonsson, Duved
3. Anton Persson, Bore
—–
39. Jens Rönnols, SIK
52. Martin Herbert, SIK

Helt okey sprint av Jens medan även Martin var lite väl intresserad av underlaget….

D.21, 10 km (K)
1. Helene Söderlund, Mora, 28.45
2. Maja Dahlqvist, Falun Borlänge, 28.51
3. Linn Sömskar, Umeå, 29.03
4. Emilia Lindstedt, SIK, 29.15
——
20. Frida Erkers, SIK, 30.31

Emilias grymma avslutning gav så när en pallplats men även Frida gör ett topplopp och visar ännu en gång upp sin nya höga klassiska nivå.

D.19-20, 5 km (F)
1. Elina Rönnlund, Umeå, 14.10
2. Hanna Eriksson, Mora, 14.13
3. Rebecca Öhrn, Vilhelmina, 14.18
—–
18. Malin Börjesjö, SIK, 15.12

Malin på väg mot riktigt bra form men fick lite trassel med luftrören på slutet.

H.17-18, 10 km (F)
1. Sebastian Samuelsson, Sollefteå, 24.07
2. Jonas Eriksson, Falun Borlänge, 24.18
3. Eric Rosjö, Hallby, 24.47
—-
17. Gustav Aflodal, SIK, 26.17
47. Adam Östling, SIK, 27.36

Stabilt lopp av Gustav som just nu är en klart bättre sprinter medan Adam får till säsongens hittills klart bästa lopp, kul !!

H.19-20, 10 km (F)
1. Oskar Svensson, Falun Borlänge, 23.14
2. Axel Ekström, Garphyttan, 23.18
3. Filip Danielsson, Garphyttan, 23.26
——
21. Martin Herbert, SIK, 25.12
32. Jens Rönnols, SIK, 25.37

Ingen bra säsongsstart för Martin, denna gång problem med ryggen igen, medan Jens var väldigt nära cuppoäng.

D.21, Sprint (F)
1. Maja Dahlqvist, Falun Borlänge
2. Linn Sömskar, Umeå
3. Jennie Öberg, Piteå
——
20. Emilia Lindstedt, SIK
31. Frida Erkers, SIK

Lite stolpe ut för våra damer, Emilia inte alls långt från en semi och Frida en halv sekund från kvarten.

Nästa helg kan det väl bli några starter i Norge och Skandinaviska Cupen samt i Älvdalen (Björnjakten).

SENASTE FIS-RANKINGEN

Säsongen har börjat rulla på och till helgen drar cuptävlingarna i gång uppe i Piteå och givetvis är Sumpan på plats med en stor trupp !!

För våra duktiga damseniorer ligger det bland annat platser till Skandinaviska Cupen i Norge nästföljande helg i potten.

För junisarna är det också viktigt att vara med från början då det är tidiga uttagningar till Ungdomslandskamper, Ungdoms-OS och JVM.

Plus att det nu bara är 6 veckor kvar till DM-helgen…..

Säsongsstarten innebär också att FIS-rankingen börjat uppdateras och så här ser våra klubbinterna listor ut för våra aktiva åkare:

DISTANS
1. Frida Erkers, D.21, 104,85
2. Martin Herbert, H.19-20, 110.19
3. Emilia Lindstedt, D.21, 121,71
4. Jens Rönnols, H.19-20, 157,58
5. Gustav Aflodal, H.18-18, 163,37
6. Mathilda Björn, D.19-20, 172,44
7. Tobias Bjernulf, H.18-18, 188,99
8. Malin Börjesjö, D.19-20, 203,36
9. Adam Östling, H.17-18, 327,01
10. Oscar Bröte, H.17-18, 349,81

SPRINT
1. Emilia Lindstedt, D.21, 122,33
2. Frida Erkers, D.21, 157,13
3. Gustav Aflodal, H.17-18, 157,94
4. Martin Herbert, H.19-20, 164,04
5. Tobias Bjernulf, H.17-18, 220,58
6. Mathilda Björn, D.19-20, 232,97
7. Malin Börjesjö, D.19-20, 255,88
8. Jens Rönnols, H.19-20, 262,82
9. Adam Östling, H.17-18, 478,29
10. Oscar Bröte, H.17-18, 600,95

GUSTAV PÅ PALLEN I IDRE…..

Genomgående kunde vi notera mycket starka insatser av våra åkare i Idre där bland annat Gustav befäste sin position som en toppsprinter med sin pallplats.

Lördagens sprint var en ”riktig sprint” det vill säga med en åktid under 3 minuter.

Generellt för helgen kan konstateras att Frida fortsätter ligga på en hög seniornivå men också att vaderna fortsätter hindra henne från att få ut max i de längre skejtloppen förhoppningsvis har hon fått ordning på detta till cuprejsen i Piteå kommande helg.

Våra äldre damjunior Malin och Mathilda gjorde säsongsdebut och det såg riktigt lovande ut. Malin fick i sprinten känna på seniortjejerna då man slog ihop klasserna och det innebär förmodligen insikten att till nästa barmark åker de lite tyngre rullskidshjulen fram…..
Mathilda visade inga större spår av den lite trassliga försäsongen då hon blev sjua i söndagens distanslopp där även Malin såg riktigt lovande ut.

Martin som nu lyckades bättre med att begränsa sina ryggproblem visade hög nivå både i sprint och distans i äldre herrjuniorklassen där Jens visade att han även behärskar skejt på lite längre sträckor.

De yngre herrjunisarna, Tobbe och Gustav visade riktigt fina takter, extra kul faktiskt att Tobbe så totalt kunde vända sin sega premiärhelg till något helt annat denna gång !!
Gustav som sagt på pallen i sprinten och bara 11 sekunder från en ny pallplats på distansloppet.

Om sprintbanan var helt okey så måste nog distansbanan sägas att den var i lättaste laget för rejs på denna nivå.

Sprint, D.21 (F)
1. Elin Mohlin, Sollefteå
2. Frida Hallqvist, Åsarna
3. Julia Svan, Vansbro
——
7. Frida Erkers, SIK
28. Malin Börjesjö, SIK

Sprint, H.19-20 (F)
1. Viktor Thorn, Ulricehamn
2. Lukas Johansson, Jarl
3. Axel Ekström, Garphyttan
——-
7. Martin Herbert, SIK
30. Jens Rönnols, SIK

Sprint, H.17-18 (F)
1. Adam Persson, Borås
2. Hugo Jacobsson, Falun Borlänge
3. Gustav Aflodal, Sundbyberg
——
8. Tobias Bjernulf, SIK

D.21, 6,6 km (F)
1. Elin Mohlin, Sollefteå, 16.54
2. Emma Eriksson, Falun Borlänge, 16.56
3. Frida Hallqvist, Åsarna, 17.03
——
9. Frida Erkers, SIK, 17.29

H.21, 9,9 km (F)
1. Anton Lindblad, Sollefteå, 21.50
2. Simon Andersson, Falun Borlänge, 22.21
3. Gustav Nordström, Borås, 22.41
——
76. Viktor Johansson, SIK, 27.01

D.19-20, 6,6 km (F)
1. Moa Molander-Kristiansen, Domnarvet, 17.41
2. Karin Björnlinger, Ulricehamn, 17.42
3. Sara Wadman, Mora, 18.02
——
7. Mathilda Björn, SIK, 18.42
9. Malin Börjesjö, SIK, 19.07

H.19-20, 9,9 km (F)
1. Axel Ekström, Garphyttan, 22.43
2. Viktor Thorn, Ulricehamn, 23.10
3. Edvard Sundman, Åsarna, 23.23
—–
5. Martin Herbert, SIK, 24.01
14. Jens Rönnols, SIK, 26.02

H.17-18, 9,9 km (F)
1. Adam Persson, Borås, 24.10
2. Jonas Eriksson, Falun Borlänge, 24.10
3. John Leander, Åsarna, 24.40
——
5. Gustav Aflodal, SIK, 24.51
10. Tobias Bjernulf, SIK, 25.53

Nästa helg blir det således cuprejs i Piteå och med facit från denna helg finns det många skäl att känna optimism inför den helgen, vi har många åkare nu som uppenbarligen är starka !!

TOPPINSATSER I BRUKSSPRINTEN !!

Oj, vad gör jag nu då, släpper förbi henne igen, var en av tankarna som for igenom Emilia skalle när hon bombade om Charlotte Kalla halvägs in i kvartsfinalen…..

Tar ett tag att vänja både kropp och knopp med att man befinner sig på en helt ny och högre nivå, detsamma gäller Frida som gjorde ytterligare en grym klassisk insats !!!!

Mycket TV-tid och beröm av ”Blomman”, stort…..

DAMER (SK)
1. Charlotte Kalla, Piteå
2. Ida Ingmarsdotter, Åsarna
3. Hanna Falk, Ulricehamn
——
8. Emilia Lindstedt, SIK
22. Frida Erkers, SIK

Våra herrjuniorer lyckades dock inte alls lika bra denna gång och tyvärr så fick vi inte med någon till kvartsfinalerna, inga undanflykter från killarna, utan det vara bara konstaterande ”jag åkte inte tillräckligt fort idag”.

Lite stolpe ut var det dock både för Martin och Gustav som bara var cirka sekunden från ett avancemang.

Visserligen är sprint en gren som främst på killsidan kräver lite power men lite oroväckande verkar det vara med återväxten då få om ens någon av de yngre junisarna tog sig vidare från prologen……

HERRJUNIORER (SK)
1. Sivert Groetan Eriksen, Norge
2. Oeystein Ellefsen Sjoeli, Norge
3. Martin Hovin, Norge
——
34. Martin Herbert, SIK
36. Gustav Aflodal, SIK
69. Jens Rönnols, SIK
76. Tobias Bjernulf, SIK
86. Adam Östling, SIK
99. Oscar Bröte, SIK

Nästa helg är det dags för rejs i Idre, nya lopp nya möjligheter !!

Så nära var det...

Så nära var det...

FORTSATT STARKA TJEJER…..

Dag två i Bruks innebar att det var dags att plocka fram skejtskidorna och våra duktiga damåkare, Frida och Emilia, fick denna gång en hel del välförtjänt TV-tid och visade att gårdagens goda resultat inte var någon tillfällighet. Tvärtom ett av Emilia absolut bäste skejtrejs medan Frida gnällde lite över krampande vader.

DAMER (F)
1. Charlotte Kalla, Piteå, 26.32
2. Maria Rydqvist, Älvdalen, 27.24
3. Anna Haag, Mora, 27.33
—–
23. Emilia Lindstedt, SIK, 29.17
32. Frida Erkers, SIK, 29.41

I herrjuniorklassen hade vi inte mindre än 4 åkare på startlinjen och en del förhoppningar på en topp-10 placering för Martin men tyvärr fick han problem med ryggen ganska omgående i loppet och kunde inte alls göra sig själv rättvisa.
Kul att se var Oskar Brötes stora framsteg.

HERRJUNIOR (F)
1. Oskar Svensson, Falun-Borlänge, 23.54
2. Axel Ekström, Garphyttan, 24.04
3. Jan Thomas Jenssen, Norge, 24.23
——
30. Martin Herbert, SIK, 26.02
84. Tobias Bjernulf, SIK, 27.43
90. Oskar Bröte, SIK, 27.59
104. Adam Östling, SIK, 29.15

I morgon är det dags för klassisk sprint och det kanske i några centimeter nysnö !!

Kan ju även rapportera lite springning så här i början av skidsäsongen där våra löparkingar Claes och Hugo var starka i Tunnelloppet, fast man vet ju inte om detta är ett bra eller dåligt tecken att löpformen är så god i mitten av november…..

HERRAR, 10 km
1. Daniel Lundgren, Tureberg, 30.19
2. Napoleon Solomon, Fredrikshof, 30.27
3. Ebba Tulu Chela, Spårvägen, 30.30
——
13. Claes Theander, SIK, 33.30
15. Hugo Hultqvist, SIK, 33.55

STARK ÖPPNING AV VÅRA DAMER….

En av fördelarna med ett premiärlopp är att Du kan ta med Dig en bra insats och gå vidare med ett bra självförtroende men också att en mindre bra insats bara är att glömma då det är långt kvar av säsongen !!

Men helt klart så kan våra damseniorer gå stärkta ur denna premiär, 18:e resp 19:e svenska med hela eliten på plats, väldigt kul och imponerande !!!

Vära juniorkillar Jens och Gustav fick ju med sig lite nyttig erfarenhet om vad som krävs och höll ihop sina lopp bra och inte minst Jens gjorde en riktigt bra insats.

DAMER (K)
1. Charlotte Kalla, Piteå, 16.04
2. Sofia Henriksson, Piteå, 16.41
3. Anna Haag, Mora, 16.54
—–
20. Emilia Lindstedt, SIK, 17.34
21. Frida Erkers, SIK, 17.37

HERRAR (K)
1. Johan Olsson, Åsarna, 25.01
2. Calle Halfvarsson, Falun-Borlänge, 25.01
3. Lars Nelson, Åsarna, 25.23
——-
125. Jens Rönnols, SIK, 29.07
166. Gustav Aflodal, SIK, 30.51

Som värdemätare för våra juniorkillar och deras insats kan nämnas tiderna för några upplänningar, Stefan Ekman 30.46 och Erik Ohlström, 30.59, med andra ord klart godkänt !!

TIPS DAX….

Då är vi äntligen där, säsongspremiär……, glädjande nog ser det ut att bli lite kallare i Bruks än vad prognoserna för några dagar sedan förespeglade, så kanske kan det produceras ytterligare lite konstsnö som skulle förbättra förhållandena.

Ska bli spännande att se de nya banorna, tydligen ska det handla om mer/bättre skidåkning nu än de senaste årens ganska tråkiga och lätta banor som det till och med gick att ”dumstaka” sig igenom med lysande resultat, och sådana banor vill vi ju inte se !!!!

Fredagen innebär klassiska rejs, förmodligen med 3-4 minusgrader och ett nötande före, dvs gissningsvis klister i botten och kallvalla ovanpå.

Givetvis hur svårt som helst att tippa men ska vi gissa att herrpallen kommer att utgöras av några av följande killar:

Emil Jönsson, Calle Halfvarsson, Jens Eriksson, Daniel Richardsson samt kanske då Johan Olsson.

Sumpans bidrag i form av junisarna Jens och Gustav får nog mest ägna sig åt att se och lära denna gång.

Damklassen lär väl kunna få Britta Johansson, Charlotta Kalla, Sofia Bleckur samt möjligen Sofia Henriksson som pallaspiranter.

Gissar att Emilia är starkast av våra åkare kan vi hoppas på topp 15 bland svenskorna ??

Lördagens skejt innebär även juniorklasser men där avstår vi att tippa. Seniorklasserna lär förmodligen se samma toppåkare på herrsidan

Dampallen lär väl också bli densamma möjligen att vi byter bort Bleckur mot Wikén och Sundling.

När det handlar om skejt så tror vi mest på Frida denna gång och även hon kan kanske klämma sig in bland de 15 bästa svenskorna ??

Söndagens sprint går fan inte att tippa så det avstår vi.

De åkare vi har på plats är således:

Gustav Aflodal
Tobias Bjernulf
Mathilda Björn
Oscar Bröte
Frida Erkers
Martin Herbert
Emilia Lindstedt
Jens Rönnols
Adam Östling

Tyvärr inga övriga Stockholmare och det kryllar inte direkt av åkare från våra granndistrikt som Uppland, Södermanland, Östergötland, Västmanland etc.
Lite trist men desto mer imponerande att våra åkare (och ledare) har denna gnista och ambitionsnivå, får vi dessutom med oss några bra resultat i denna konkurrens så……

LISA TIMEOUTAR……

Sumpans, hittills, enda världscupåkare, Lisa ”Sparven” Larsen snart 24 år, har som bekant nu haft ett antal säsonger på raken som kantats av skador och sjukdomar.

Lisa har nu under barmarken hyfsat väl lyckats få bukt med skadorna och träningen har funkat helt okey så länge det handat om ”lugnt och långt” men så fort intensiteten skruvats upp har förkylningen etc dykt upp.

Siktet har givetvis i flera år varit inriktat mot VM på hemmaplan men nu blir det i stället ett antal månader i det Schweiziska skidparadiset Engadin och ett jobb som skidlärare.

Självklart trist för oss andra men förmodligen klokt och bra på lite sikt. Målet är ju som vanligt att man även ska rejsa som H/D.40 !!

Dessutom kanske en jättemöjlighet för de som är sugna att åka Wordloppet, Engadin Ski Marathon (F) 2015-03-08 !!

Så nu gäller det för övriga damåkare i klubben att snäppa upp sig och fylla i den tredje kostymen till SM-stafetten !!

DET NÄRMAR SIG….

Med bara dryga veckan kvar till säsongspremiären som för de flesta blir i Bruks börjar det bli lite nerv och snack, vem är i form, vem har toppat sig, vem siktar på vad etc, etc.

Självklart kommer vi att vara på plats med ett gäng åkare och ledare. Även för ledarna och framförallt vallarna är det bra att få några rejs i vallklossen för att hitta prylarna och känslan.

Spännande till exampel att våra juniorkillar Jens (20 år) och Gustav (18 år) anmält intresse för att ta chansen att mäta sig med seniorerna i fredagens klassiska lopp (nästa fredag alltså…).

Om inte annat kravlöst och spännande för junisarna att kunna jämföra sig med Johan Olsson och grabbarna (vad är förresten oddsen på att han DNS:ar ?)

Sedan kan man ju undra över hur länge de här dårskaperna med att starta säsongen så tidigt ska fortsätta ?? Varje år är det samma visa överallt, skitdåliga förhållanden och sedan slutar säsongen alldeles för tidigt när det finns snö i massor och förhållandena är perfekta……

Ser ju likadant ut i Norge och Finland etc men de Tyska TV-kanalerna kanske absolut vill ha världscuprejs i november ??

Kan också tyckas lika knäppt att den inhemska premiären ska äga rum i Bruks där det väldigt sällan är bra förhållanden så pass tidigt medan Du i till exempel Gällivare 9 gånger av 10 har klart bättre förhållanden om man absolut ska gå i gång så tidigt.

Hoppas det inte beror på att Förbundsfolket i Falun tycker det är lättare att åka till Bruks…… (Bruks är jättetrevligt och man gör ett jättejobb med sina förutsättningar men som sagt vill man ha bästa möjliga sportsliga förutsättningar finns det nog bättre alternativ)

Appråpå svåra frågor så finns den ju alltid där, den där om Vasaloppet är bra eller dåligt för tävlingsidrotten skidor ??

Senast var det väl till exempel Swedbank som stolt annonserade att de stöttade konstsnöspåret på Gärdet och därmed svensk skidåkning… hmmm….spåret på Gärdet styrs väl i princip uteslutande på kommersiella grunder och lär ju knappast bjuda på någonting annat än ytor för sporthandeln och stakgubbarnas Vasaförberedelser……tror inte man släpper till tid och plats för ungdomsträning och lokala tävlingar etc.

På det lokala planet verkar det som om herrklassen på DM får förutsättningar att bli ännu tuffare och oviss då duktige Anders Zeffer nu äntligen verkar bestämt sig att köra för en Sthlmsklubb och då i form av Mälarö SOK, kul !!

DM kommer ju i år att köras ihop med Södermanland och där verkar gamla fina Tunafors SK fått lite fart då man ”värvat in” Andreas Karlsson och Patrik Lind till en ”topp-100 satsning” så dessa killar vill nog också vara med och fajtas i DM-rejset (dock givetvis separata DM-tecken).

JENS RÖNNOLS…..

Säsongen närmar sig allt mer och mer och då känns det som om det är dags att ta ett snack med vår sistaårsjunis, Jens Rönnols.

Du gick ju ut från OL-gymnasiet i Hallsberg i våras, vad har Du gjort sedan dess ?
Sommarlov….., näe, men vi är ett gäng killar som pluggade och tränade ihop på OL-gym som hyr ett hus i Hallsberg och tränar, med mera, ihop.
Den senaste tiden har jag även jobbat cirka 10 timmar i veckan på Posten.

Hur mycket träning blir det då ?
Varierar förstås men mellan 10-20 timmar i veckan brukar det bli och så här års blir det kanske 60% av träningstiden på rullisar.

Vad har Du för mål inför kommande säsong ?
10 km klassiskt på JSM är det stora målet sedan ser jag mycket fram mot JSM-stafetten.
Även DM och då seniorklassen är ett stort mål, har ingen riktig koll på gubbarna i distriktet men de snackar tydligen mycket i alla fall om hur bra de är…..

Undertecknad ser en framtida riktigt duktig långloppsåkare i Dig, hur ser Du på den tävlingsformen ?
Jo, jag är sugen på långlopp framöver men väntar med en satsning mot det tills jag avverkat juniortiden.
Men jag har i alla fall börjat träna lite mer stakåkning.

Vad ser Du annars som Dina styrkor som skidåkare ?
Uthålligheten och tjurigheten samt att jag har betydligt lättare att hänga med uppför än på platten.
Kanske lite starkare i klassiskt.

Det är inte många som pallar att ta steget från junis till seniorklassen, får vi se Jens tävla som senior ?
Ja, det törs jag nästan lova !

Som väl alla vet är Du ju även en riktigt grym orienterare, ge lite exempel på tunga meriter där
Som junior har jag t.ex ett JSM-guld i H.17-18 på långdistans och som ungdom så har jag 6 st totalsegrar i O-ringen.

Vem är snyggaste tjejen i Sumpan då ?
Finns många….. men säg Linnea Björn då.

Hur funkar det med damseniorerna när Ni är ute på cuper etc ?
Märker inte av dem så mycket men de är snälla och duktiga, fixar med mat och städning och sådant där.

Vad är det bästa respektive sämsta med livet i Sumpan då ?
I jämförelse med många andra klubbar verkar vi ha mycket bättre sammanhållning och sedan har Klas vallning funkat väldigt bra.
Det sämsta är nog Tobbe Bjernulfs Go-cartkörning, det är en skamfläck.

Därmed tackar vi Jens för pratstunden och önskar lycka till samt börjar fundera på vem som ska bli nästa ”offer”……

INSPIRATIONSFILM MED SUPERLISA MED MERA…..

Med lite drygt 4,5 vecka kvar till tävlingspremiären i Bruks och med förmodligen fina förhållanden i Gällivare redan kommande helg på deras 5-kilometare men med grått, blött och blåsigt höstväder på våra breddgrader kan det vara bra med en liten inspirationsfilm.

Från världscupstafetten i just Gällivare november 2012 där Lisa körde 3:e sträckan i det svenska lag som kom på en 2:a plats, Sumpans, hittills, enda pallplacering i världscupsammanhang !!

Otroligt imponerande att se hur Lisa mal ner åkare som Steira och Roponen och vinner den 3:e sträckan !!

Dessutom kul att höra kommentatorerna flera gånger notera att Lisa ligger på 98-99% av maxpuls och att de inte tror att det kommer att hålla med sådana pulsnivåer men det brydde sig inte Lisa om denna dag, allt går bara man är hård !!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=oubDiFPLaW0

Lisa kör mellan cirka 28-39 minuter in i filmen. Noteras kan också att det bara var Björgen som var snabbare än Lisa i denna stafett…..

Säsongen är som sagt nära nu och nedan har vi ett gäng prioriterade rejs:

21-23/11: Premiären i Bruksvallarna
6-7/12: Junior- och Seniorcup i Piteå
2-4/1: Juniorcup i Torsby
9-11/1: Skandinavisk- och Seniorcup i Falun
17-18/1: DM-helgen i Stockholm
28/1-1/2: SM + Seniorcup i Ånnaboda
6-8/2: Juniorcup i Örnsköldsvik
11-15/3: JSM i Sundsvall
21-24/3: SM + Junior- och Seniorcup i Kalix

Dessutom ett extra öga på:

28/2: Tjejvasan
8/3: Vasaloppet

Vi hoppas givetvis också på lite representation vid de övriga Skandinaviska Cuperna,

12-14/12 i Norge
21-22/2 i Lettland
24-25/2 i Estland

Samt också vid den Nordiska Juniorlandskampen i Örnsköldsvik 6-8/2.

RAPPORT FRÅN RAMSAU……

Efter ett sent förkylningsåterbud från Sparven så blev det 4 st Sumpanåkare (Emilia, Frida (Tvättbjörnen), Bosa och Claes Lorentz) som kompletterades av IKJ:s Carl-Henrik Niper i Sthlms Skidförbunds Team som i tisdags (7/10) begav sig mot ett 6-dagars träningsläger i Ramsau.

Redan kvällen innan utsattes ledarduon (Hasselgren från SIK och Yttermo från IKJ) för övertalningsförsök från en sömnig Frida om att få skjuta på den bestämda samlingstiden på Arlanda och imponerande nog lyckades hon hitta en blotta i Yttermos gard som innebar att han godkände detta.

Vi lyckades i alla fall trots detta och trots att det givetvis strulade vid inlämningen av skidfodralen komma iväg med flyget till München.

Väl på plats väntade vår hyrbuss som efter en ganska lång resa till Ramsau under Bosas kartläsande vilket innebar att vi fick se många traktorer och många byar i stället för den klart snabbare motorvägen.

Väl på plats blott en halvtimme innan middagen så satte direkt ledarduon nivån för lägret genom att kasta sig ut på en löptur i det milt sagt kuperade landskapet medan de aktiva trynade på rummen.

Sedan rullade dagarna på med tidig uppfärd med kabinbanan till glaciären på cirka 2 675 meters höjd som bjöd på strålande solsken och en serpentinslinga på närmare 10 km och med ett antal höjdmeter då det antingen var nedför eller uppför och i princip aldrig platt.

Många landslag på plats med polska OS-guldmedalören, Kowalczyk, som den stora stjärnan.

Lindstedt och Kowalczyk tar drickapaus

Lindstedt och Kowalczyk tar drickapaus

Eftermiddagarna ägnades sedan åt löpturer där till och med vår löparfantom Claes Lorentz gick i vissa av uppförsbackarna eller rullskidor antingen i Pischlbacken eller på den upp till 5,5 kilometer långa rullskidbanan.

Hemresan i söndags (12/10) innebar en betydligt snabbare bilfärd till flygplatsen i München då vi denna gång använde oss av GPS:en.

Sammanfattningsvis ett kanonläger med ett sagolikt väder och ett riktigt supergäng som förhoppningsvis gav riktigt bra träning och mycket inspiration inför kommande säsong !!

Så det är bara att nu börja slutspurten inför säsongen kvalrejs, DM och SM (Seniorklasserna), om Du vill hänga med på nästa års tripp som förhoppningsvis kan bjuda på något liknande arrangemang för Stockholms Toppåkare.

Noteras kan att vår yngre junis, Gustav Aflodal, verkar vara på rätt väg då han persade i Hässelbyloppet (10 km) med tiden 35.52.

 

MALIN ÖVERLÄGSEN PÅ GÅLÖ + RAMSAU……

Kul att Rullskidklubben återupplivat 7,5 kilometersvarvet ute på Gålö som är klockrent för rullrejs, senast det tävlades där var 16 år sedan.

Denna gång var det masstart, PU-hjul och 5 varv som gällde såväl för damer som herrar. I damklassen var Malin obeveklig och försvann nästan direkt utom synhåll för sina konkurrenter och inkasserade en överlägsen seger, detta efter att i princip hela loppet haft följe med 3 stycken starka gubbar.

Damer

1. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 1.37.55
2. Linda Forsström, Rullklubben, 1.42.27
3. Maria Backe, Rullklubben, 1.43.06

Bland herrarna så debuterade vår superungdom, Axel Aflodal, bland de stora grabbarna och han gjorde det med den äran då han hela loppet väl hängde med i den jagande förstaklungan (segraren ryckte ifrån redan på det första varvet). Vår rullskidspecialist Jelinek hade inte riktig koll på utrustningen idag och tvingades till ett stopp för att meka lite.

Herrar

1. Fredrik Ousbäck, Skövde, 1.20.44
2. Fredrik Ström, Bålsta, 1.21.15
3. Johan Myhr, NVSK, 1.21.16
—–
9. Axel Aflodal, SIK, 1.21.17
12. Tomas Jelinek, SIK, 1.30.50
15. Kenneth Nybohm, SIK, 1.30.52

Således en riktigt dålig insats av Sumpan, helt klart är vi frånrullade både vad gäller topp och bredd på hemmaplan, mycket oroväckande….

Skillnad var det då när det som sagt senast begav sig ute på Gålö (1998) då såg herrtäten ut enligt följande:
1. Jonas Larsson, SIK, 2. Robert Lilja, SIK, 3. Ulf Tingström, Tumba, 4. Jan Hasselgren, SIK…….

Betydligt roligare är i stället att vi är betydligt bättre representerade på Stockholms Skidförbunds Elitläger i Ramsau kommande vecka där 5 av 6 åkare kommer från Sumpan i form av: Frida Erkers, Lisa Larsen, Emilia Lindstedt, Anders Boström samt Claes Theander.

För att kvala in i detta team till nästa år gäller att i seniorklassen prestera på individuella DM den 17/1, SM-veckan i Ånnaboda 28/1 – 1/2 samt möjligen att några riktiga kanonlopp på Vasan resp Tjejvasan också kan kvalificera.

LIDINGÖ…..

Blåsigt, men ganska fint väder var förutsättningar var dagens hårdhetstest ute på Lidingö.

I herrklassen hade vi ju sett fram mot en intern klubbduell mellan Claes.T och Hugo.H men Claes gav aldrig Hugo chansen att få häng och sedan totalbonkade Hugo under loppets andra halva…..
Claes blev preliminärt tredje bästa skidåkare totalt och klart bäst i sta´n bland skidåkarna. Stark var också Samuel Carlsson som fixade två timmars gränsen.

1. Lewis Korir, Kenya, 1.37.13
2. Leme Abere Chane, Etiopien, 1.38.04
3. Ezekiel Cherop, Kenya, 1.40.27
—–
34. Lars Suther, Mora, 1.53.11
41. Erik Wickström, Ulricehamn, 1.54.07
45. Claes Theander, SIK, 1.54.33
67. Anders Söderlund, NVSK, 1.57.18
69. Oskar Svärd, Tvärred, 1.57.27
88. Kenneth Löfman, IKJ, 1.58.53
94. Samuel Carlsson, SIK, 1.59.24

Juniorerna som sprang 10 km noterades väl inte för några toppinsatser. Kanske lite svårt för dessa att leverera under en tung träningsperiod som hösten är men en som levererade var i alla fall en av Sveriges absolut största skidtalanger just nu, Sollefteås Ebba Andersson, som noterades för den klart godkända tiden 36.58, skulle tro att det bara är Charlotte Kalla bland landets skidtjejer som skulle klara att hänga med där…
Vi får hoppas på bättre juniorfart på snö !!

Pojkar 17

1. Emil Danielsson, Dala-Järna, 33.44
2. Leo Magnusson, Sävedalen, 34.41
3. Simon Sundström, Lidingö, 35.34
—-
20. Gustav Aflodal, 38.13

Flickor 19

1. Heidi Mårtensson, Modum, 36.58
2. Caroline Johnson, Linköping, 37.03
3. Johanna Matintalo, Finland, 37.17
—-
11. Malin Börjesjö, SIK, 45.42

Pojkar 19

1. Andreas Jansson, Hässelby, 32.25
2. Johan Lindgren, Mölndal, 33.23
3. Gabriel Steffensson, Sävedalen, 33.54
—-
12. Martin Herbert, SIK, 37.07

Kommer ihåg att på gammeltiden så lyftes inte på ett ögonbryn om en äldre tonårskille sprang milen under 40 minuter och var han dessutom konditionsidrottare så lyftes inga ögonbryn om han åtminstone inte var under 35 minuter, men det är nya tider nu…..

Avslutningsvis kan också noteras att vår före detta skidhjälte numera sångfågel, Linnea Björn, uppenbarligen väl håller i löpformen då hon noterades för 1.06.31 på dagens 15 km:ers lopp vilket innebär att om hon fortsätter hålla den nivån så är hon en mycket stark kandidat till ett eventuellt Vasastafettlag nästa år….

Vi måste förresten också givetvis uppmärksamma att Jens Rönnols blev 6:a på JSM i Orientering (medeldistans dvs cirka 30 min tävlingstid) blott 29 sekunder från pallen.

MAN GLÖMMER FORT……

Hur förhållandena är under cirka 25% av barmarkssäsongen, det vill säga som det är nu, plus 4 grader och lite regn…….

Att träna på ”surfhjul” i solsken och 25 grader varmt det fixar vem som helst men det är nu vinnarna skiljs från förlorarna, mörkt, blött, kallt, blåsigt, halt och snart kommer väl ”grustraktorn” ut också…..

Några, förhoppningsvis, uppiggande rejs återstår dock, som Lidingö till helgen och rullrejs på Gålö nästa helg. Dock klent med anmälningar från ”di våra”, bara Malin på Lidingö t.ex, men det finns ju efteranmälan…..

Annars har vi ju 4 stycken från klubben som spänt bågen för att gå under 2 timmar i år, Samuel.C, Niclas.E, Hugo.H och Claes.T, kanske vi i alla fall kan hoppas och tro att 3 av herrarna ska fixa detta ??

Appråpå rullskidor, så noterades att den väl lästa bloggaren, Erik Wickström, hade ett litet utlägg kring det här med 3:or eller 2:or på rullisarna där han inte (heller) riktigt förstod varför man ska åka på 2:or, han avslutade med något i stil med:
”Om det skulle vara bra att träna på ett motstånd som är betydligt lättare än det man tävlar på så skulle väl löpare träna betydligt mer löpning i nedförsbackar ??”

Förutom käpphästen, 3:or på rullisarna, så kan ju konstateras att käpphästen nummer två, ”Du måste träna mycket och tuff löpning för att bli bra” verkar hålla även vad gäller en kille som Petter Northug som nyligen rejsade 5 000 m på 15.16….. och han är ju ingen löpare direkt….

Klart med Brottby nu som tävlingsarena för vinterns uppgörelse om kunga- och drottningkronorna i Stockholm vid individuella DM (K) den 17/1. (Favorittipsen just nu 3,5 månad innan…. faller på Martin Herbert och Emilia Lindstedt)

58 dagar kvar till Bruksvallsrejsen, dvs typ 100 träningstimmar……

RULLSPRINT

RullSM-premiären för ”knockout-/supersprint” (F) eller vad man nu ska kalla det blev en ganska underhållande historia om vi bortser från det ofrivilliga uppehållet pga trasslet med tidtagningen.

Undertecknad tycker till exempel att skidorna går åt helt fel håll när man hela tiden gör sprintarna längre och längre, är det sprint så är det….

Lite halvtråkiga långa intervaller på 1-1,5 km känns inte direkt som sprint utan mer som medeldistans utan då är detta koncept med ”man mot man dueller” betydligt roligare och man premierar lite andra egenskaper än de som gäller på 15 km och det är väl det som är meningen ??

Trist att framförallt damklassen var så tunn men det hindrar inte att såväl Emilia Lindstedt som tog silver och Eleonora Olsmats som plockade hem bronset ska ha mycket applåder för sina insatser.

Verkligen kul och imponerande att se hur bra Emilia har hanterat sin rehab efter fotoperationen i våras, glömmer hon nu inte bort att titta lite på skejttekniken så kommer det att bli racertakter i vinter !!!

På killsidan var startfältet lite fylligare och där visade vår blixtsnabba junis, Gustav Aflodal, att lördagens framgångar inte var någon tillfällighet när han tog sig ända till ”match om 3:e pris” där han knappt fick ge sig mot den erkänt mycket snabba Emil Johansson, detta efter att bland annat ha fajtat ned den tungt rullskidmeriterade Samuel Norlén i kvartsfinalen.

DAMER
1. Ida Jonsson, Duved
2. Emilia Lindstedt, Sundbyberg
3. Eleonora Olsmats, Sundbyberg

HERRAR
1. Victor Gustavsson, Mora
2. Tobias Westman, Stern
3. Emil Johansson, Jarl
4. Gustav Aflodal, SIK
—-
11. Axel Aflodal, SIK
12. Victor Johansson, SIK

I veteranklassen som åkte klassiskt visade sig Rikard Swedberg var en riktigt snabb typ då han stakade sig fram till en fjärdeplats.

Om några veckor arrangerar Rullklubben ett rullrejs ute på Gålö, vi hoppas givetvis att vi får med ett gäng åkare där.

Annars är det nu bara cirka 2 månader kvar till säsongen börjar dra igång……

MEDALJREGN PÅ RULL-SM + HALVMARA

Japp, där satt den !!

SM-guld för damer till Emilia och SM-silver för Frida plus JSM-guld för Gustav !!

Emilia infriade favoritskapet och vann damklassen efter att ganska tidigt ha seglat ifrån Frida och de övriga konkurrenterna och körde tillsammans med urstarka damjuniorsegrarinnan Olivia Hansson från Garphyttan medan Frida låg med gubbklungan (för att citera en känd skidåkare…)

I herrjuniorklassen så vann Gustav guld efter en stenhårt spurt främst mot Månkarbos Jakob Jansson, där det till sist skiljde kanske 25 centimeter till vår spurtstarka junis fördel !!

I DM-kampen så var givetvis Emilia och Frida överlägsna medan våra herrar tyvärr var långt från några medaljer….

SM-D.21
1. Emilia Lindstedt, Sundbyberg, 1.02.52
2. Frida Erkers, Sundbyberg, 1.03.56
3. Fia Jobs, Skåne, 1.04.54
—–
6. Emelie Norlén, SIK, 1.27.24

SM-H.21
1. Viktor Gustavsson, Mora, 1.19.39
2. Tobias Westman, Stern, 1.19.39
3. Viktor Hansson, Garphyttan, 1.19.39
—–
16. Niclas Eklöw, SIK, 1.29.49
18. Viktor Johansson, SIK, 1.42.23

SM-H.17-20
1. Gustav Aflodal, Sundbyberg, 1.00.34
2. Jakob Jansson, Månkarbo, 1.00.34
3. Sebastian Olsson, Stockvik, 1.00.35

DM-Herrar
1. Anders Söderlund, NVSK, 1.24.21
2. Göran Hammarsson, Rullklubben, 1.24.22
3. Mats Norman, Rullklubben, 1.24.24

DM-Damer
1. Emilia Lindstedt, SIK, 1.02.52
2. Frida Erkers, SIK, 1.03.56
3. Jessica Svensson, Rullklubben, 1.11.23

På Stockholms Halvmara så fick vi en fin kamp mellan våra två löpargiganter, Claes Theander och Hugo Hultqvist, där Hugo startade bäst och låg lite före fram till efter 15 km när Claes lyckades sega sig förbi och sedan hålla undan in i mål.

Tiderna blev 1.14.21 för Claes och 1.14.57 för Hugo, ser onekligen verkligen bra ut inför Lidingö där grabbarna förhoppningsvis kan hjälpa varandra till nya stortider.
Killarnas tider kan till exempel jämföras med NVSK:s duktige Tomas Karlberg som noterades för 1.22.50.

HUGO I STORFORM + DAX FÖR RULL SM……

I går avgjordes årets Xtremefinal och segrade gjorde vår storlöpare, Hugo, som verkligen är i storform nu eller vad sägs om tiden 56.04 !!

Därmed fick vi följande topplistor för år 2014 bland distriktets skidåkare på den mycket utslagsgivande banan:

HERRAR
1. Hugo Hultqvist, SIK, 56.04
2. Anders Söderlund, NVSK, 59.49
3. Samuel Carlsson, SIK, 1.00.13
4. Tomas Karlberg, NVSK, 1.01.15
5. Gustav Aflodal, SIK, 1.02.28
6. Viktor Larsson, IKJ, 1.03.16
7. Carl-Henrik Niper, IKJ, 1.03.28
8. Tobias Bjernulf, SIK, 1.03.40
9. Anders Boström, SIK, 1.05.10
10. Anders Hübinette, SIK, 1.06.03

DAMER
1. Frida Erkers, SIK, 1.09.44
2. Malin Börjesjö, SIK, 1.11.13

Till helgen är det då nu dags för Rull-SM (tillika DM) i regi av Nacka Värmdö SK.

Följande Sumpanåkare återfinns i anmälningslistorna inför lördagens klassiska masstarter:

Axel Aflodal, H.15-16
Malin Börjesjö, D.17-20
Gustav Aflodal, H.17-20
Tobias Bjernulf, H.17-20
Frida Erkers, D.21
Emilia Lindstedt, D.21
Emelie Norlén, D.21
Niclas Eklöw, H.21
Victor Johansson, H.21
Henrik Ahnbrink, H.40
Tomas Jelinek, H.40
Kenneth Nybohm, H.40
Peter Jamell, H.50

Favorit i damklassen utnämner vi vår egen Emilia Lindstedt till och där tror vi nog även att Frida Erkers ska komma på pallen och i herrklassen så får IFK Umeå:s Robin Norum segertipset.

Således så blir Emilia även DM-favorit på damsidan där hon nog främst utmanas av, förutom då Frida förstås, vår junis Malin Börjesjö.

På herrsidan känns DM-kampen mer eller mindre omöjlig att tippa, i normalfallet hade väl vår Niclas Eklöw varit favorit men då han återigen drabbats av en extremlång förkylning känns det väldigt öppet då fjolårssegraren från NVSK, Peter Larsson, inte visat samma styrka i år (hittills..), så vi drar till med Göran Hammarsson från Rullskidklubben !!

Lite trist att en klubb som IKJ som vi vet verkligen åker mycket rullskidor och gillar stakning och platta banor är helt utan representanter när vi har ett SM på hemmaplan, likaså att arrangörsklubben har sådana stora skidprofiler som Mange, Myhr och Karlberg vid sidan av banan.
Noteras kan också att ingen av distriktets 3 bästa Vasaloppsåkare (Theander, Andersson, Boström) finns med i startlistan.

NYGAMMALT DM-INSLAG

Kommande vinter är givetvis fajten om vem som är Kongliga Huvudstadens Skidkung respektive Skiddrottning en av de stora höjdarna.

Planen är dessutom att återigen plocka fram den riktiga Mästaren genom att återuppväcka den fruktade Ålders-/Könsjakten över 10 km (K).

Tävlingen innebär att deltagarna får ett tidshandikapp beroende på ålder och kön där en äldre damveteran skulle starta först och en herrsenior sist och först i mål vinner.

För att exempelgöra detta system kommer här några exempel på starttider för några av klubbens medlemmar:

0.00, Sussie Jansson (dvs skulle starta först i detta gäng)
2.00, Lars Hagrot (dvs skulle starta 2 minuter efter Sussie)
2.00, Daniela Profir
3.00, Jan Hasselgren
3.00, Malin Börjesjö
3.30, Emilia Lindstedt
5.15, Henrik Ahnbrink
6.00, Gustav Aflodal
6.15, Martin Herbert
6.15, Anders Wånell
6.30, Claes Theander
6.30, Jens Rönnols
6.45, Niclas Eklöw

En herrsenior som Niclas ska alltså plocka in 3.15 på en damsenior som Emilia och 4.45 på en ärrad veteran som Lars Hagrot.

Veteranerna får bjuda seniorerna på förmånen att jaga, det har visat sig att det behövs…….

LITE MER VASASTAFETT + RULL SM

Börjar givetvis med länken till Linnea Björns framträdande i Idol:

https://www.youtube.com/watch?v=d7UyETvP21w

Därefter en uppdaterad statistik över våra Vasastafettsinsatser:

Str.1
Martin Herbert, 33.15
Jacob Nystedt, 33.16
Fredrik Bjernulf, 34.41
Frida Erkers, 38.23
Linnea Björn, 43.57
Str.2
Jens Rönnols, 53.22
Jens Rönnols, 57.12
Micke Videfors, 59.39
Märta Larsen, 62.44
Anders Boström, 63.45
Str.3
Fredrik Bjernulf, 41.05
Jens Rönnols, 42.47
Niclas Eklöw, 42.53
Evelina Larsson, 52.13
Malin Börjesjö, 53.09
Str.4
Hugo Hultqvist, 45.00
Fredrik Bjernulf, 48.52
Joacim Lindstedt, 53.59
Anders Wånell, 56.49
Linnea Björn, 57.11
Str.5
Hugo Hultqvist, 54.47
Hugo Hultqvist, 54.52
Claes Theander, 55.20
Henrik Ahnbrink, 66.13
Emilia Lindstedt, 66.44
Str.6
Leo Larsen, 18.03
Frida Erkers, 18.15
Malin Börjesjö, 19.44
Reino Martin, 22.26
Sara Nordahl, 25.09
Str.7
Niclas Eklöw, 17.35
Emilia Lindstedt, 19.12
Lisa Larsen, 19.24
Anders Wånell, 19.49
Anna Herbert, 23.03
Str.8
Tobias Bjernulf, 16.54
Tobias Bjernulf, 17.30
Malin Börjesjö, 17.46
Anne-Li Widén, 20.09
Eleonora Olsmats, 21.39
Str.9
Niclas Eklöw, 19.49
Martin Herbert, 20.42
Lisa Larsen, 22.05
Tord Brunswik, 23.58
Anna Alm, 24.50
Str.10
Samuel Carlsson, 31.19
Martin Herbert, 35.05
Joacim Lindstedt, 36.07
Lisa Hallberg, 42.05
Gunnar Lindahl, 43.45

Lite skidåkartider från årets Vasastafett:

Str.1
Gustav Eriksson, Falun/Borlänge, 31.27
Daniel Svensson, Mora, 32.19
Adam Steen, Falun/Borlänge, 33.09
Str.2
Martin Johansson, Mora, 49.19
David Frisk, Mora, 52.36
Rikard Andreasson, Laisvall, 64.25
Str.3
Lars Suther, Mora, 37.24
Linus Larsson, Karlslund, 41.32
Anders Solin, Mora, 42.17
Str.4
Patrik Karlsson, Karlslund, 51.24
Henrik Eriksson, Mora, 52.53
Str.5
Mikael Sandgren, Mora. 57.04
Jan Ottosson, Åsarna, 57.45
Str.6
Maja Dahlqvist, Falun/Borlänge, 18.15
Str.8
Anna Dyvik, Falun/Borlänge, 17.57
Str.10
Oskar Svensson, Falun/Borlänge, 32.06
Mattias Argårds, Mora, 33.13

Nästa större grej att ladda för är givetvis Rullskid-SM på ”hemmaplan” den 13-14/9.
Klassisk masstart på lördag och supersprint skejt på söndag.
Ska vi sticka ut hakan och hoppas på en medalj i damklassen genom Emilia ??

VASASTAFETT + ALLIANSLOPP

En riktigt, riktigt imponerande laginsats av våra löpare i Vasastafetten gav till sist en 2:a plats bland 322 st fullföljande lag i Mixedklassen och en 5:e plats totalt bland 482 st fullföljande lag !!!!!

Stort att få bestiga prispodiet vid Vasaloppsmålet.

Löparnas egna berättelser hittar Du här: https://www.sikskidor.se

Då ska vi dessutom även betona att vi hade ett gäng starka löpare som stod beredda att hoppa in vid eventuella skador/sjukdomar så vi har en bra bredd just nu, jag säger bara Tobias Bjernulf, Mathilda Björn och Emilia Lindstedt, m.fl, m.fl !!!!

Martin Herbert, 33.15
Jens Rönnols, 53.22
Fredrik Bjernulf, 41.05
Hugo Hultqvist, 45.00
Claes Theander, 55.20
Frida Erkers, 18.15
Lisa Larsen, 19.24
Malin Börjesjö, 17.46
Niclas Eklöw, 19.49
Samuel Carlsson, 31.19

Men även om vi hade ledningen under några kilometer under slutet på 4:e och i början på den 5:e sträckan var vi aldrig riktigt nära att rå på KFUM Örebro som helt enkelt hade ett för bra lag för oss i år med sina 10 st rena löpare.
Däremot var det ju en totalkross av 3:an Falun-Borlänge SK som inledde starkt men sedan stängde Fredrik på den 3:e sträckan hårt och brutalt den dörren framför någon junis så det rådde aldrig någon tvekan om vilka som var dominanterna bland skidklubbarna !!

1. KFUM Örebro, 5.29.08
2. Sundbybergs Skidor, 5.34.35
3. Falun-Borlänge SK, 5.43.45

Tittar vi framåt känns det inte omöjligt att nästa säsong sikta på att ta sig under 5.30, för det är tuff konkurrens om platserna och visst ska vi väl t.ex kunna förvänta oss att våra seniordamer ska kunna klämma in sig en bra bit under 4 min/km på så korta sträckor (helt nödvändigt om man ska hänga med på snö så småningom).

I Trollhättan var det rullrejs på 2:or och förhoppningsvis var det hyfsat rättvist mellan de seedade åkarna som fick lånerullisar, i övrigt var det väl sedvanlig cirkus med hjulköp på nätet av hjul som egentligen är ettor men som saknar märkning etc, etc..

1. Johan Kjölstad, Norge, 1.43.57
2. Markus Ottosson, Umeå, 1.43.58
3. Calle Halfvarsson, Falun-Borlänge, 1.43.58
—–
48. John Wiklund, Rullklubben, 1.50.25
95. Göran Hammarsson, Rullklubben, 1.58.15
111. Anders Söderlund, NVSK, 1.59.11
114. Gustav Aflodal, SIK, 2.00.48
125. Tomas Jelinek, SIK, 2.01.54

Inga bragdinsatser av våra åkare men hyfsat stabilt.

Ska vi ännu en gång försöka hjälpa seedningskommittén så bör väl gränserna hamna enligt nedan:
Elit: 1.50
Led 1: 1.55
Led 2: 2.00

Sedan bör som vanligt påpekas att det är helt koko att kunna seeda sig till skidlopp via rullskidor…..

Prisutdelning Vasastafetten

STATISTIKDAX !!!!

Nu har vi ju varit med i Vasastafetten i två år med följande resultat:

2012

5:a i Mixedklassen med 5.59.29
23:a i Mixedklassen med 6.50.50

2013

6:a i Damklassen med 6.54.56
7:a i Herrklassen med 5.48.39

Finns därmed lite resultat per sträcka:

Str.1
Jacob Nystedt, 33.16
Fredrik Bjernulf, 34.41
Frida Erkers, 38.23
Linnea Björn, 43.57
Str.2
Jens Rönnols, 57.12
Micke Videfors, 59.39
Märta Larsen, 62.44
Anders Boström, 63.45 (Tjejpisk…)
Str.3
Jens Rönnols, 42.47
Niclas Eklöw, 42.53
Evelina Larsson, 52.13
Malin Börjesjö, 53.09
Str.4
Fredrik Bjernulf, 48.52
Joacim Lindstedt, 53.59
Anders Wånell, 56.49
Linnea Björn, 57.11
Str.5
Hugo Hultqvist, 54.47
Hugo Hultqvist, 54.52
Henrik Ahnbrink, 66.13
Emilia Lindstedt, 66.44
Str.6
Leo Larsen, 18.03
Malin Börjesjö, 19.44
Reino Martin, 22.26
Sara Nordahl, 25.09 (Panikinlånad skidgymlärare)
Str.7
Niclas Eklöw, 17.35
Emilia Lindstedt, 19.12
Anders Wånell, 19.49 (Tjejpisk..)
Anna Herbert, 23.03
Str.8
Tobbe Bjernulf, 16.54
Tobbe Bjernulf, 17.30
Anne-Li Widén, 20.09
Eleonora Olsmats, 21.39
Str.9
Martin Herbert, 20.42
Lisa Larsen, 22.05
Tord Brunswik, 23.58
Anna Alm, 24.50
Str.10
Martin Herbert, 35.05
Joacim Lindstedt, 36.07
Lisa Hallberg, 42.05
Gunnar Lindahl, 43.45

I år hoppas vi på följande tider:
Martin Herbert, 33.15
Jens Rönnols, 53.15
Fredrik Bjernulf, 41.30
Hugo Hultqvist, 46.15
Claes Theander, 53.30
Frida Erkers, 19.30
Lisa Larsen, 18.30
Malin Börjesjö, 18.45
Niclas Eklöw, 20.00
Samuel Carlsson, 33.30

DAX FÖR VASASTAFETTEN…..

På lördag är det dags för årets Vasastafett och i år har vi valt att satsa på ett lag i Mixedklassen. Tyvärr bara ett lag med från Sumpan i år, lite synd att vi inte får upp fler på banan i denna stora möjlighet till skön klubbsamvaro.

Vi har de senaste åren varit hyfsat nära pallen men stupat på framförallt tuff konkurrens men också på massor av skador/sjukdomar.

Vågar egentligen inte skriva det men hittills har det sett riktigt bra ut, det är väl egentligen bara Emilia som saknas på grund av sin fotoperation tidigare i sommar men Emilia är nu på G i alla fall och det är faktiskt inte säkert att hon hade platsat ändå för så bra är vår nuvarande tjejtrio !!

På killsidan saknar vi egentligen inte någon, möjligen Espen, men det är tyvärr bara att inse att han är orienterare….

Siktet är inställt på en tid mellan 5.35-5.40 vilket i ”normalfallet” innebär att vi i högsta grad är med i pallkampen, men det är mycket som ska stämma och vi har i nuläget noll koll på årets konkurrens och otyget med en massa ”köpelag”, det är onekligen så mycket roligare med en fajt mot t.ex Falun-Borlänges skidåkare etc än Team Sportia med 10 inköpta löpare på gränsen till landslaget.

Det tilltänkta laget i nuläget ser ut så här:

Str.1: Martin Herbert (9,2 km, ganska mycket uppför)
Str.2: Jens Rönnols (14,3 km, mycket rötter, typisk orienterarsträcka)
Str.3: Fredrik Bjernulf (10,8 km, tung barksträcka)
Str.4: Hugo Hultqvist (12,4 km, tuff sträcka upp till Evertsberg)
Str.5: Claes Theander (15 km, längsta sträckan, bitvis tung)
Str.6: Frida Erkers (4,5 km, ganska segt uppför bitvis)
Str.7: Lisa Larsen (4,7 km, fin sträcka att bomba på)
Str.8: Malin Börjesjö (4,7 km, snabblöpt sträcka)
Str.9: Niclas Eklöw (5,5 km, småkuperad men annars bombning)
Str.10: Samuel Carlsson (8,9 km, ganska lättlöpt)

Urstarka reserver har vi i form av:

Tobbe Bjernulf, Anders Boström och Mathilda Björn !!

Blir dessutom premiär för våra nya löparlinnen som Trimtex bidragit med till årets lag.

Nu hoppas vi på racertakter från alla ända in till Mora !!!!!!!!!!!!!!

JENS STARKAST I KLASSISKT….

Det var bara våra herrjunisar som ”vågade” ge sig på backen från Idre By till Idre Fjäll med klassiska rullisar (2:or) under fötterna.

Jens var ganska klart snabbast av våra åkare vilket visar vilken enorm uppförskapacitet den grabben har för hans stakning är på ren svenska ganska vek och särdeles många rullmil har det väl heller inte blivit men styrka/motorn finns där så med ett större skidfokus nu under hösten/vintern kan kanske Jens bli vinterns komet ?!

Gårdagens starkaste, Martin, hade idag oturen att under senare delen av loppet knäcka sin egen stav, men han hängde dessförinnan inte riktigt med lika bra i den klassiska åkningen som i den fria stilen.

Gustav och Tobbe krigade bra men det är tufft för yngre junisar när det blir klassiskt och lite tuffare banor, men grabbarna har väl nyckeln till gymmet hoppas vi.

1. Fredrik Andrée, Bengtsfors, 26.46
2. Viktor Thorn, Ulricehamn, 26.54
3. Marcus Fredriksson, Lycksele, 27.03
—-
12. Jens Rönnols, SIK, 29.13
15. Gustav Aflodal, SIK, 30.30
17. Martin Herbert, SIK, 31.41
Tobias Bjernulf, SIK, DNF

Som jämförelse kan nämnas att herrseniorklassen vanns på 25.36 (Robin Norum) och damseniorklassen på 29.47 (Lina Korsgren).

SUPERLOPP AV FRIDA !!!

I riktigt tuff konkurrens så slog Frida Erkers till och blev tvåa i Idre Fjäll Hill Climb (F), bland de som fick känna på vad vår elegant åkande skejtspecialist går för var till exempel Britta Johansson Norgren (som blev 4:a)…..

Frida var för övrigt loss några hundra meter före mål på krönet (rejset var mellan Idre By och Idre Fjäll, typ 9 km) men blev i kapprullad och sedan knappt frånspurtad men en mycket meriterande och klar andraplats blev det !!!!

Vår andra deltagare i damklassen, Lisa Larsen, hade det betydligt tyngre och fick se sig distanserad med dryga två minuter, men efter att nu varit frisk och skadefri en längre period så hoppas vi att racertakterna kommer även där när nu träningen förhoppningsvis intensifieras en del.

1. Sara Nordstrand, Hudiksvall, 24.07
2. Frida Erkers, SIK, 24.09
3. Maria Nordström, Ulricehamn, 24.14
—-
8. Lisa Larsen, SIK, 26.17

I herrjuniorklassen som startade tillsammans med herrseniorerna visade fjolårets stjärnskott, Martin Herbert, att han ligger väl i fas med träningen när han hängde med i den blandade senior-/juniortätklungan med namn som Jörgen Brink m.fl, m.fl och även Martin var aktiv på slutet men kroknade lite de sista hundratalet metrarna.
Även Gustav Aflodal visade att han är på rätt väg då han som förstaårsjunis hängde med en bra bit innan snöret gick av, en annan förstaårsjunis är Tobbe Bjernulf som också krigade bra efter att ha fått lida av ett lite för högt utgångstempo denna gång.

1. Viktor Thorn, Ulricehamn, 21.25
2. Fredrik Andrée, Bengtsfors, 21.41
3. Eddie Edström, Stockvik, 21.42
—-
7. Martin Herbert, SIK, 21.50
12. Gustav Aflodal, SIK, 23.14
17. Tobias Bjernulf, SIK, 25.38

Kan ju avslutningsvis konstatera att ett så pass långt backrejs som detta säger betydligt mer om skidkapaciteten än vad ett platt hängrejs gör.

Frida på pallen

LÄGER DAG 4

Efter lite gnäll om för lite sömn så körde vi igång det sista passet nästan mitt på dagen, dvs 10.00 var det samling vid Kårsta Kyrka för ett klassiskt distanspass.

Två varv, där fuskvarvet är cirka 16 km och riktiga varvet cirka 17 km, så med lite ”upphämtningsåkning” på första varvet för en del så varierade väl åkdistansen mellan 32-36 km.

Riktigt skönt väder efter nattens uppfriskande åskväder och med fri fart på varv två så bjöd givetvis Anders.W och Niclas upp till ett klassiskt ”gubbvarv” som ställde av de flesta. Martin Herbert konstaterade att på skidgym är distansfarten betydligt lägre och att man där i stället ofta kör några korta ”tokryck”, undertecknad tror att en blandning är bra, att alltid åka mysfart skapar inga skidåkare…..

Kul också att kunna konstatera att aldrig har väl ett rullpass med Sumpan med över 10 deltagare haft så få ”surfare” som denna gång då inte fler än 27% hade ”surfhjul”.

Sammanfattningsvis ett riktigt bra pass, frånsett att Hugos rullisar skar ihop, givetvis längst bort på varvet, detta trots att många hade ont både här och där efter de senaste dagarnas övningar.

På ren svenska dessutom satans bra genomfört läger av de aktiva, bra stämning och riktigt, riktigt bra inställning, kul !!!!!!

Nästa aktivitet blir Vasastafetten om knappa tre veckor.

LÄGER DAG 3

Riktigt varmt var det på solsidan av Väsjöbacken där dagens inledande pass kördes i form av ett antal stavlöpnings/skidgångs intervaller uppför backen.
Påbudet var 10 st för H.17-20 och H.21, 8 st för D.17-20 samt H.40 och 6 st för D.45 samt H.50, någon rättvisa måste det ju vara…..
Undertecknads erfarenhet är att just denna typ av övning är det som under barmarksperioden kan säga mest om vinterns resultat om vi pratar ”riktig” skidåkning dvs där det går lite upp och ned och fästvalla krävs.
Så en tidig prognos blir då att både Jens Rönnols och Martin Herbert blir tuffa för de såg starka ut i värmen liksom Malin Börjesjö som nog har förutsättningar att ta ett kliv i vinter (i alla fall om det blir några pass på rullisar med lite motstånd).
Men även Tobbe Bjernulf är stark liksom lägrets stora överraskning, Erik Yngve, hoppas han ger sig själv chansen till fortsatt vettig träning även i höst och vinter.

Efter en nedjoggning på elljusspåret så var det dags för dusch och lunch, denna gång i regi av Ingrid och i Backhopparklubbens barack.

Vi fick även besök av en äldre backhopparledare som höll låda oavbrutet i minst två timmar om backhoppning och diverse annat.

Efter någon timmes vila fuskade vi lite pga värmen och tog bilarna till Vallentuna för ett lite kortare skejtpass innan vi klev in i gymet för ett ganska rejält pass core-/spänst-/styrka, sjukt imponerande att se hur alla fajtades med de i vissa fall ganska ovana (men bra) övningarna.

Tipset är att det kan vara lite träningsvärk på vissa håll i morgon….

I morgon blir det bara ett pass, klassisk rulldistans med start 10.00 från Kårsta Kyrka.

LÄGER DAG 2

Samling ute vid Eriksö hos Vaxholmskanotisterna, där två biffiga tjejer med landslagsmeriter blev våra fröknar och efter sedvanligt stök med lite paddelteknik och frambärning av kanoter blev det dags för rejs.
Grenen var den något udde, ”Kanotkastning”, som innebar masstart, 5 varv på en triangelbana där varje varv avslutades med att köra full fart upp på land med kanoten, plocka fem stenar som skulle kastas i en hink där varje miss innebar en straffrunda löpning.
Efter en hård kamp fick vi fram två värdiga mästare som bägge ledde respektive klass större delen av tävlingen.
Damklassen toppades således av Lisa Larsen medan herrklassen fick se Erik Yngve som den starkaste, vi gratulerar !!

Därefter gavs möjlighet att prova lite slankare kanoter och konstateras kan att det var tur att vi inte fick rejsa i dessa skapelser då ungenfär hälften av våra deltagare fick sig ett ofrivilligt dopp….

Avslutningsvis som erbjöd Kanotklubben 1000 kr till den som klarade att paddla 10 meter i en tävlingskajak och vi hade sju tappra som försökte men tyvärr tror jag inte att de tillsammans fick ihop 10 meter…..

Sedan lunchdax, denna gång i form av catering och lasagne. Beställt var stora portioner vilket tydligen kan tolkas lite olika eftersom det var lite gnäll från vissa håll på att det var för lite mat.

Därefter lite vila i Kanotklubbens superfina klubbstuga som även innehåller två välutrustade gym, appråpå gym så kan noteras att Kanotklubbens stolthet, världsmästaren på 200 m, Petter Östman (?), som agerade prisutdelare, bänkar 170 kg men också springer 3000 m under 11 minuter.

Eftermiddagspasset var sedan klassiska rullisar på den fint kuperade (för att vara Sthlm) Bogesundsvägen, många valde trots det att bara staka, kanske kul och bra, kanske inte.

Totalt landade de flesta på cirka 2.30 i träningstid på detta pass.

Kvällspasset handlade sedan om lite högre farter då det var KM i Go-Cart ute hos Järfälla MK. Vissa körde lite fortare och vissa körde lite långsammare och vissa lyckades till och med köra av träd som stod en bra bit utanför banan….

Prislistan blev i alla fall:
1. Klas Hasselgren, Team BMW
2. Jens Rönnols, Team Alfa Romeo
3. Niclas Eklöw, Team VW Golf

Klart snabbaste dam var Järfällas stolthet, Malin Börjesjö, Team No Driving License

Avslutar med en hälsning från Martin Herbert, till distriktets 30-plussare typ Theander, Karlberg, Thunvall, Zeffer, att han sover väldigt lugnt inför vinterns DM-batalj….

LÄGER DAG 1

Samling strax innan 09.oo vid Skavlöten i Täby för ett distanspass löpning. Som vanligt en del bangningar när det handlar om löpning men ovanligt få återbud denna gång vilket känns lovande inför vintern.

Så med Klas och Janne som vägvisare på MTB (den sistnämnda på MTB pga ett knä som inte gillar springning just nu) och med ett gäng bestående av Erik Yngve, Tobbe.B, Frida.E, Henrik Aflodal, Hugo, Gustav.A, Daniela, Niclas.E, Malin.B, Jens.R samt Anders Wånell på MTB så drog vi iväg.

Bland annat passerades Täbys högsta naturliga punkt, det fruktade Löttingemassivet 58 möh…., de livsfarliga tjurhagarna vid Såstaholm, alla rötterna på stigen vid Fjäturen, de hopplösa nya ”kraftvägarna”, de tuffa backarna på slutet av Enebybergsfemman etc…

Imponerande nog så lyckades gruppen efter cirka 2.10 göra en tjusig gemensam målgång vid Enebybergs IP, nästan gemensam då Henrik ”försvann” på slutet då han hade hittat en genväg vid Rösjöparkeringen….

Väl vid EIP så serverade dagens kökschef, Katharina.H, ICA-cola och Ramlösa samt bananer som uppladdning inför en av årets höjdpunkter, Bänk-KM !!!

Som vanligt gäller att det som sker på lägren stannar där men vi kan väl i alla fall gratulera Malin Börjesjö till sin hittills tyngsta titel i sitt unga liv då hon vann damklassen på 45 kg, samt givetvis också Niclas Eklöw som triumferade i herrklassen med sina 90 kg.

Därefter då dusch samt lunch i Enebybergs IF:s fina klubbhus, typ Bulgur, rödbetor, feta ost, en massa gröna saker, kyckling samt bröd.

Någon timmes vila innan skejtrullisarna åkte fram, nu hade förresten även vår duktiga knatte, Axel Aflodal anslutit efter att ha klarat av sina kyrkliga förpliktelser.

Gänget drog sedan då iväg genom Enebyberg, Erikslund, Kyrkbyn, Vallentuna, Skålhamra, Kyrkbyn, Skogberga med mål i Skavlöten. Skålhamravägen innehåller ju bland annat en del backar som kräver en stunds jobb på 2:ans växel.

Åter en grym kollektiv insats även om det blev ganska varmt och lite kämpigt på slutet för en del, åktiden blev väl till slut mellan 2.18-2.20, onekligen ganska uppskattat när vår följebilförare, Klas, bjöd på kall dricka med cirka 5 kilometer kvar.

Så cirka 16.45 stängde vi dagen, nästan, Anders Börjesjö fixade en massa pluspoäng när han bjöd på cola eller glass till det nu ganska varma och sega gänget, tror även några avslutade med ett dopp i den välbesökta Rönningesjön.

Som sagt ett kanongäng och en kanondag, vi saknade givetvis en del men det är kanske skillnad på att kalla sig tävlingsåkare och att träna som en sådan ??

Vem vet det kanske dyker upp några bilder från springningen snart, beror på den tekniska kompetensen……

Uppvärmning inför Bänk-KM


Malin pressar Hugo uppför


Jens skruvar upp tempot framför Erik

DET SVÅRA STEGET…..

Har alltid varit ett stort och svårt steg men likafullt kan man inte undgå att tycka det är jättetråkigt att så stor del av junisarna inte förmår ta steget att bli tävlande seniorer.

Sumpan är idag riktigt, riktigt bra på att lyckas få med oss våra duktiga ungdomar upp i juniorklasserna absolut bland de bästa i klassen här men tyvärr har vi lika svårt som de flesta andra klubbar att få över åkarna till seniorlivet.

Jämfört med många andra klubbar så satsar Sumpan relativt mer på junisarna än seniorerna och i jämförelse med, skulle jag sticka ut hakan och säga att Sumpan satsar relativt sett mer än, alla andra klubbar på våra vuxna motionärer i jämförelse med tävlingsseniorerna.

Men det känns ändå inte som om detta skulle vara av särdeles stor avgörande betydelse när det gäller att få åkare att vandra hela vägen genom klubben.
Är motivationen slut så är den, men synd att man inte ger det chansen för det är trots allt oftare roligare som senior då utbudet på tävlingar etc är så mycket större än ”bara” 4-5 tillfällen per år med superstressade cup-/JSM-rejs.

Titta till exempel på vilka superduktiga junioråkare som i princip inte gjort ett enda lopp som senior:

Christina Lövald-Hellberg: Tog en kort period i USA och satsar främst på sina arkitektstudier men tävlar i alla fall en del på lite lägre nivå i orientering samt kör en del skidbingo, men var en stor talang med en fantastisk fin åkekonomi och kapacitet som nog hade kunnat ge riktigt bra långloppsresultat etc.

Klas Hasselgren: Tappade helt motivationen efter skidgym och har helt lagt ned trots att det även här fanns grymt fin åkekonomi och ett bra åkhuvud och startsnabbhet för bra långlopp. Finns i alla fall kvar i skidvärlden som duktig slipare och vallare.

Märta Larsen: Flyttade till USA för collagestudier och skidåkning men där hon inte riktigt fick de framgångar hon nog hade fysiska förutsättningar för på grund av diverse skador och sjukdomar, Har nu lyckats få jobb som bizznizz-woman ”over there” och satsar i stället på det.

Emma Bivstedt: Som redan som D.16 var med och vann JSM-guld i stafett och även plockade hem en seger i Tjejskidan men en mycket långvarig sjukdomsperiod tog bort motivationen. Väldigt synd för Emma var en mycket fin tekniker och snabb åkare som också tidigt visade bra kapacitet i t.ex Tjejvasan.

Evelina Larsson: Var med och åkte SM-stafett som 17-åring och hann också med att vinna Tjejskidan innan det även här dök upp en långvarig sjukdomsperiod som tog kål på motivationen. Evelina var en vinnarskalle av sällan skådat slag som helt klart hade fysiken för att kunna ha haft väldigt kul med sin skidåkning som senior.

Linnea Björn: Trots en 4:e plats i sista JSM-loppet som 20-åring och medverkan i yngre J-landslaget så tog motivationen slut precis när det var dags att kliva in i seniorklassen. Linnes enorma vilja och målvetenhet hade utan tvekan kunnat ge henne många spännande år i seniorklassen.

Men där finns också till exempel, Fredrik Carlsson, Joakim Carlsson, Edvin Lindmark, Anna Lindmark, Emma Jansson och Endre Stjernström, Leo Larsen och Erik Bröte som varit med och känt på den riktiga krutröken som juniorer men som inte finns med som aktiva seniorer idag.

Faktum är att Lisa Larsen är den ända nu riktigt aktiva senioren i klubben som ”gått hela vägen” genom ungdom- och junior-leden.

Visserligen ska man absolut inte sluta hoppas, på flera av ovanstående åkare, för vi har ett stort antal mycket goda exempel i distriktet idag på åkare som gått skidgym och sedan av olika anledningar inte haft en spikrak seniorkarriär men som idag är mycket, mycket kompetenta äldre seniorer/veteraner som ser ut att ha satans skoj med sin skid-bakgrund/åkning, viktigt är väl dock att inte helt försvinna från träningen under alltför lång tid.

Goda exempel här är bland annat:
Claes Theander, SIK
Peter Rune, TIS
Johan Myhr, NVSK
Tomas Karlberg, NVSK
Magnus Andersson, NVSK

Så vi hoppas verkligen att någon/några av våra ovanstående före detta åkare tänder till igen !!!!!

Nu är det för övrigt bara ett halvår kvar till en av säsongens stora höjdpunkter, DM-helgen, med 10/15 km (K) plus stafett (K). I vinter verkar det dessutom som om vi ska få med oss Sörmlänningarna vilket till exempel ytterligare spetsar till nivån och utökar startfälten, kanske kan bli typ 250 startande, även om det givetvis fortsatt blir separata DM-medaljer etc.

LÖP-SM + NÄSRULLEN….

Några tappra som insett att tävling är bästa träning, denna gång i form av ett rullrejs i Avestatrakten, Näsrullen, som avgjordes på PU-hjul samt premiär för SM 10 km landsvägslöpning i Malmö.

Uppe i Dalarna blev det heller inte denna gång några bragdresultat av våra rullskidåkare, störst förhoppningar hade vi givetvis på Niclas men han var inte riktigt vaken när ”tåget gick” så var den dagen förstörd sedan.

DAMER
1. Olivia Hansson, Garphyttan, 1.22.23
2. Jennifer Forsmark, Malung, 1.30.05
3. Karin Arvelius, Västerås, 1.32.57
4. Daniela Profir, SIK, 1.48.22

HERRAR
1. Viktor Hansson, Garphyttan, 1.12.35
2. Jesper Nyström, Falun-Borlänge, 1.12.39
3. Samuel Norlén, Stern, 1.12.41
12. Johan Myhr, NVSK, 1.17.22
15. Niclas Eklöw, SIK, 1.18.08
16. Tomas Jelinek, SIK, 1.18.10
23. Hugo Hultqvist, SIK, 1.22.25

Premiären för SM 10 km lockade många deltagare och bland annat då vår Claes.T som verkligen har en imponerande förmåga att leverera på topp varje gång han står på startlinjen !!

En bit över 33 minuter på milen är inte illa av en 39-åring, håller han den nivån ytterligare ett år blir det VSM-medalj. (En VSM-medalj på löpning 10 km är tyvärr lite mer konkuransutsatt än en VSM-medalj på skidor…..)

HERRAR
1. Ababa Lama, Hälle, 29.13
2. Mustafa Muhammed, Hälle, 29.18
3. Johan Larsson, Strömstad, 29.26
43. Claes Theander, SIK, 33.19

2,5 vecka kvar till vårt barmarksläger på hemmaplan och 4,5 vecka kvar till Vasastafetten !!

Börjar förresten bli dags att visa vad man går för inför Vasastafetten, många som fortfarande inte har några kända löpresultat i år typ Lisa, Björnarna, StorBjernulf och Herbert.
Men det finns ju bland annat ett Xtremerejs i augusti som passar perfekt !!

RULLREJS…..

Rullskiddelen av Stockholm Challenge är avgjord och enligt flera av varandra oberoende källor var det precis som vanligt på rullskidrejs, en jättestor skillnad i rull mellan deltagarna men samtidigt ganska kul.

Just det där med ojämnheten i rull är lite skoj för det brukar vara rullskidfantasternas främsta argument, att det är så rättvist, men undertecknad har kört ett antal rullrejs och tveklöst där upplevt mycket större skillnader i rull än vad skillnaden i glid brukar vara vintertid…..

Inga bragdinsatser av våra deltagare i tävlingsklasserna noterades, dock en del andra starka Stockholmsinsatser.
Juniorer och seniorer körde samma bana och startade samtidigt kan vara värt att förtydliga.

HERRAR

1. Marcus Johansson, Ulricehamn, 1.45.07
2. Jerry Ahrlin, Hotagen, 1.45.08
3. Anton Karlsson, Åsarna, 1.45.08
14. John Wiklund, Rullskidklubben, 1.46.32
15. Anders Zeffer, Mälarö, 1.46.35
23. Tommie Lindblom, Rullskidklubben, 1.50.03
26. Ola Warrén, Tureberg, 1.53.52
27. Niclas Eklöw, SIK, 1.54.00
45. Tomas Jelinek, SIK, 1.58.51

JUNIORER

1. Marcus Fredriksson, Lycksele, 1.45.17
2. Mattias Westerlund, Lycksele, 1.53.51
3. Sebastian Samuelsson, I.12, 2.01.37
4. Gustav Aflodal, SIK, 2.01.41

Tror dessutom att denna tävling var seedningsgrundande till Vasan, vilket känns som total galenskap, i alla fall om man vill ha ”rätt person i rätt led”.

Men OK, säg då max 1.46 för elitled, 1.51 för led 1, 1.56 för led 2 osv.

Ser således tufft ut om vi ska få med några medaljer på rull-DM i höst, som jag tror avgörs i samband med rull-SM i regi av NVSK.

Närmast på aktivitetskartan står vårt Barmarksläger i Stockholm 31/7-3/8 och därefter Vasastafetten den 23/8.

ÄNNU MER SPRINGNING….

Fortsätter tjata om springning men också lite cykel…..

Bara 3 tappra som ställde upp på vår tilltänkta Xtremesatsning i tisdags, inte bra, men bra gjort av de 3 som sprang !!

Frida och Gustav lyckades klara Riku´s pris och kvitterade därmed ut varsin 1000-lapp inför Midsommar, Gustav meddelade att han tänkte köpa upp en kartong av någon nyutkommen chipssort och Frida skulle lägga pengarna på att komplettera sin folkdräkt….. medan Malin hade sekunderna på fel sida denna gång.

Vi kan därmed uppdatera vårens Xtremelista för distriktets skidåkare av någorlunda klass och har då följande topp:

DAMER
1. Frida Erkers, SIK, 1.09.44
2. Malin Börjesjö, SIK, 1.11.13

HERRAR
1. Hugo Hultqvist, SIK, 58.37
2. Anders Söderlund, NVSK, 59.49
3. Samuel Carlsson, SIK, 1.00.13
4. Tomas Karlberg, NVSK, 1.01.15
5. Gustav Aflodal, SIK, 1.02.28
6. Viktor Larsson, IKJ, 1.03.16
7. Tobias Bjernulf, SIK, 1.03.40
8. Anders Boström, SIK, 1.05.10
9. Anders Hübinette, SIK, 1.06.03
10. Carl-Henrik Niper, IKJ, 1.08.57

Som en fortsättning på propagandan ”att de stora skidpojkarna även springer fort” kommer här några resultat från den gamla klassiska löptävlingen Offerdalsmilen som brukar avgöras i mitten av juni på en tämligen lättlöpt terräng-/vägmil.
Just dessa resultat är från 2010:

Johan Olsson, 31.48
Anders Södergren, 32.57
Jerry Ahrlin, 33.15

Som ett nytt moment i propagandan att lägga större fokus på att träna ”motorn” om Du ska åka fort på skidor (även långlopp och sprint..) kan också noteras att killen som för några månader sedan stakade in topp 10 på Vasan, var 4:a på SM-femmilen och som sprang riktigt fort på sin sträcka i 10-mila, Oskar Svärd, noterades för 6.56 på Vätternrundan i år…… dvs är Du genomtränad så är Du snabb oavsett underlag etc….

SPRINGNING…..

Noterade att ”stakmonstret” Jimmie Johnsson har kört ett löptest över 3000m och noterats för 9.05 vilket inte var pers men ett resultat han tyckte var i alla fall okey.

Lärdom av detta är väl att skidor är och förblir en konditionssport vilket innebär att först måste grunden läggas i form av en rejäl syreupptagning sedan kan man lägga på de i sammanhanget väldigt små stenarna i form av stakning, fräsig teknik, pannband, brillor i pannan etc.

Ovanstående gäller oavsett om det är sprint eller långlopp som hägrar, trist då det är så mycket roligare att sticka ut och köra en snabbdistans på lättrullade skejtrullisar eller ett stakpass på någon platt runda på klassiska rullisar…..

Därför väldigt intressant att följa distriktets bättre skidåkare och deras framfart på Xtremen.

1. Hugo Hultqvist, SIK, 58.37
2. Anders Söderlund, NVSK, 59.49
3. Samuel Carlsson, SIK, 1.00.12
4. Tomas Karlberg, NVSK, 1.03.09
5. Viktor Larsson, IKJ, 1.03.16
6. Tobias Bjernulf, SIK, 1.03.40
7. Anders Boström, SIK, 1.05.10
8. Anders Hübinette, SIK, 1.06.03

I en tidigare skrivning listades några av klubbens bättre resultat på 2000-talet och kapaciteten för några av dessa åkare var väl ungenfär följande på Xtremen:

Jörgen Melder: 58.30
Jonas Larsson: 1.00.00
Espen Hultgreen Weltzien: 57.00
Claes Theander: 56.30

På damsidan

Lisa Larsen: 1.01.30
Emilia Lindstedt: 1.07.30
Frida Erkers har vi inte sett på banan ännu men nog borde det kunna bli typ 1.07

Så det känns som om gränserna för Riku´s pris, 1.02.30 resp 1.10.30 mycket väl speglar vad som krävs för att tillhöra distriktseliten, för svensk elit krävs väl typ 5 minuter bättre. (Även för långloppare…)

EN ANNAN RANKINGLISTA….

Snackar man rankinglistor är det ju i regel FIS-rankingen som avses men sedan några år tillbaka så har den ambitiösa www.skidresultat.se också en egen rankinglista där även ”icke FIS-rejs” ingår etc.

Så här ser då klubbens topp 13 ut enligt denna lista:

1. Martin Herbert, 88,6
2. Jens Rönnols, 85,7
3. Espen Hultgreen Weltzien, 84,8
4. Gustav Aflodal, 83,9
5. Tobias Bjernulf, 81,9
6. Niclas Eklöw, 81,8
7. Frida Erkers, 81,5
8. Emilia Lindstedt, 80,9
9. Lisa Larsen, 80,8
10. Axel Aflodal, 80,7
10. Claes Theander, 80,7
12. Joacim Lindstedt, 80,5
13. Hugo Hultqvist, 80,0

Sumpans totala dominans i distriktet understryks av att det bara finns ytterligare en Stockholmsåkare över 80 Points och det är Turebergs duktige Mikael Andersson som har 86,1.

Toppresultaten är:

1. Jörgen Melder, Skinnarloppet 2004, 90,5
2. Jonas Larsson, Bessemerloppet, 2003, 90,0
3. Espen Hultgreen Weltzien, Team Sportia, 2012, 89,2
4. Martin Herbert, JSM, 2014, 89,1
5. Lisa Larsen, WC, 2012, 87,4
6. Gustav Aflodal, Scandic Cup, 2014, 86,3
7. Jens Rönnols, Scandic Cup, 2014, 86,1
8. Joacim Lindstedt, Team Sportia, 2013, 85,7
9. Claes Theander, Bergebo, 2014, 84,2
10. Jan Hasselgren, Norrbärke, 2004, 83,4
11. Tobias Bjernulf, Scandic Cup, 2014, 83,0
12. Frida Erkers, SM, 2014, 82,9
13. Niclas Eklöw, Intersport, 2014, 82,8
14. Emilia Lindstedt, SM, 2014, 82,3

Undertecknads högst personliga rankinglista över skidprestationer under 2000-talet ser ut så här:

1. Lisa Larsen, 7:a på Världscupen i Gällivare, 2012
2. Jonas Larsson, 14:e på Vasaloppet, 2000
3. Jörgen Melder, 39:a på Vasaloppet, 2006
4. Emilia Lindstedt, 11:a på SM, 2013
5. Espen Hultgreen Weltzien, 13:e Sverige Cupen i Ulricehamn, 2012
6. Frida Erkers, 24:a på Skandinaviska Cupen i Otepää, 2014
6. Claes Theander, 139:a på Vasaloppet, 2014

MÅNGA RESULTAT…..

Kul och bra att många av våra vassaste skidåkare tävlar i diverse sporter även under sommaren, kanske just därför de är vassa ??

Nedanstående resultatrapportering är säkerligen inte fullständig men det får vi stå ut med, det som rapporteras det rapporteras…..

Svårt att ranka prestationer men onekligen känns Claes Theanders 44:e plats på Sthlms Maran med tiden 2.39.19 som en av våra bättre barmarksprestationer så här långt.
Claes hade följande miltider, 36.54, 37.16, 37.36 samt 38.51, kanske inte är så många som ens skulle hänga med i en mil där…..

Dalarullen var något så ovanligt som en rullskidtävling med lite kupering och glädjande nog börjar det också tävlas mer och mer på 2:or vilket gör det hela lite mer skidlikt, riktigt tuffa startfält dessutom.
Malin, Frida och Niclas var våra åkare på plats och av dessa så var det väl vår junis Malin som gjorde ett helt okey lopp bland de stora tjejerna, framförallt bra att vara med och få en uppfattning om vad som krävs.
Frida har fortfarande en del jobb kvar med sin klassiska åkning och Niclas fick som så mången gång förr lite problem med utrustningen.

Damer
1. Annika Löfström, Årsunda, 1.55.06
2. Maria Nordström, Ulricehamn, 1.56.31
3. Sara Lindborg, Falun/Borlänge, 1.56.38
7. Malin Börjesjö, SIK. 2.09.08
8. Frida Erkers, SIK, 2.17.34

Herrar
1. Jens Eriksson, Dala-Floda, 1.39.02
2. Gustav Eriksson, Falun/Borlänge, 1.41.12
3. Simon Andersson, Falun/Borlänge, 1.41.15
26. Niclas Eklöw, SIK, 1.56.33

Sprint-SM i orientering är en lite skum aktivitet i stadsmiljö men där hade vi 3 st på plats, i form av Espen, Jens och Herbert.

Espen kvalade in till herrarnas C-final vilket gav en slutgiltlig 68:e plats, medan Jens tog sig till junisarnas A-final där han blev 13:e man medan Herbert blev utslagen i kvalet och sedan avstod att springa sin B-final.

IK Rex arrangerade sitt traditionella Ottarslopp (terränglöpning) där vi hade 2 stycken med på herrarnas 21 km, Hugo som blev 3:a på tiden 1.22.32 samt Samuel Carlsson som blev 4:a på 1.25.41, med här var också NVSK:aren Tomas Karlberg som blev 5:a på 1.27.52.
På damernas 5 km så återfanns även här Malin på startlinjen och Malin vann juniorklassen och hade även klart bättre tid än damsegraren med sina 19.58.

Så det ser bra ut inför Vasastafetten den 23/8 !!!!!

SOMMARAKTIVITETER…..

Den 16-19/6 är det ju Sommarskidskolan så den 17/6 försöker vi samla ihop så många som möjligt för att springa Xtreme Running och med gemensamma krafter försöka få in så många som möjligt på ”pristid” (Riku´s pris/1 000 kr) dvs 1.02.30 för killar och 1.10.30 för tjejer.
Kul/bra om övriga klubbmedlemmar samt övriga starka skidåkare i Stockholmsområdet också vågar sig fram då, vi kommer att via Forumet på huvudhemsidan meddela vilken starttid vi satsar på, kanske det även kan bli en gemensam macka efteråt.

Sedan den 31/7 – 3/8 kör vi ett öppet barmarksläger på hemmaplan med sedvanlig blandad hårdkörning och givetvis med målsättningen att få in klassiker som bänk- och go-cart KM.
Öppet läger innebär att det är fritt fram för övriga klubbmedlemmar att hänga på något/några pass om man vill/kan.
Även här kommer vi att annonsera tider/aktiviteter via Forumet på huvudhemsidan.

Den 23/8 gör vi ett nytt försök att nå prispallen bland alla ”köpelag” i Vasastafetten, denna gång siktar vi på Mixedklassen och truppen just nu är:
Frida Erkers
Malin Börjesjö
Lisa Larsen
Mathilda Björn
Linnea Björn
Hugo Hultqvist
Claes Theander
Jens Rönnols
Samuel Carlsson
Martin Herbert
Fredrik Bjernulf
Tobias Bjernulf
Anders Boström
Niclas Eklöw
Joacim Lindstedt

Den 13-14/9 har sedan Värmdörullen fått SM-status så där ska vi givetvis vara med och hugga.

För den som inte riktigt hittar in bland ovanstående aktiviteter finns ju alltid IKJ:s ”Pricka Tiden”……

CLAES THEANDER !!!!!

Nästa åkare som drabbas av en djuplodande intervju är Claes Theander…..

Börjar med att gratulera till de två tunga meriterna att ”samma säsong” springa Lidingö på 1.53 och bli 139:a på Vasan.
Tackar för det, jag är jättenöjd med de insatserna och även lite förvånad främst över Lidingö då jag hade en hel del skadeproblem innan och fick köra mycket alternativ träning.

Vilken av insatserna ser Du som den största prestationen då ?
Nja, de är väl ganska lika men kanske att som Stockholmare med taskiga möjligheter till förberedelser på snö lyckas bli 139:a är kanske lite större ändå.

Men om vi backar bandet lite och frågar vad Claes.T är för kille ?
Ja, det är en bra fråga men jag är 39 år, bor på Södermalm, jobbar heltid som datakonsult (hos HiQ) och har en dataingenjörutbildning i botten (120 p på KTH)

Hur ser skid-/idrottsbakgrunden ut då ?
Började åka som ungdom i Mälarhöjden, klev sedan över till Sumpan, var väl inte sådär jätteframgångsrik som ungdom men kom i alla fall in på skidgym (RIG) i Ulricehamn dock utan att nå några topplaceringar.
Sedanefter skidgym försvann motivationen under ett antal år och det blev mest kompisar och party men efter ett tag började i alla fall springa och köra styrka igen.
Sedan blev det ett Vasaloppsryck 2005-2006 och efter det lite tuffare satsning på löpning som sedan efter några år ytterligare även blev skidor.

Stämmer ryktet att Du bara löptränar efter Vasan och rullisarna kommer fram först efter Lidingö samt att Du hade åkt väldigt lite skidor innan årets Vasa ?
Japp, i normalfallet inga rullisar under sommaren men förra sommaren blv det några pass pga löpskadan. Vintertid försöker jag dock att springa 3-4 mil i veckan för att hålla igång det.
Så när jag stod på startlinjen i Berga By hade jag väl cirka 70 mil skidor och 100 mil rullisar i kroppen. Vilket givetvis var i minsta laget så där är målet att det ska bli betydligt mer.

Hur är det med fästvalla då ?
Egentligen är jag nog bäst när det krävs fästvalla men i årets Vasa hade jag ingen fästvalla och förra året hade jag minimalt för att klara första backen. Men jag anpassar mig efter förhållanden och bana etc så att åka utan fästvalla är ingen religion som det tyvärr verkar ha blivit för vissa.

Hur får Du ihop träningen då när Du jobbar heltid ?
Springer kanske 10 mil/veckan och stor del av detta blir transportlöpning till och från jobbet sedan blir det oftast ett tuffare pass/tävling samt ett långpass under helgerna.
Gäller att utnyttja tiden till exempel brukar jag på höstarna passera gymmet på väg till jobbet och där köra ett pass på SkiErgen.
Vintertid (höstarna) försöker jag utnyttja flextiden så gott det går så jag kan få några skid- (rull)pass på förmiddagar.
Men visst är det viktigt att man bland annat väljer ”rätt partner” för att det ska funka.

Var ligger målbilden för Lidingö och Vasan nu då ?
Brukar kanske inte snacka så mycket resultatmål men helt klart så hoppas jag kunna förbättra mig i bägge loppen !!

Hur tänker Du inför vinterns höjdpunkt, DM-helgen, med 15 km (K) och stafetten då ?
Jag ser mig ju inte själv som någon stakgubbe utan hoppas på en lite kuperad bana för då ska våra duktiga junisar få jobba, det lovar jag !!
Stafetten ska vi givetvis vinna, gärna dubbelt som senast….

Vem är snyggaste tjejen i Sumpan då ?
Jag måste erkänna att jag har dålig koll, vet bara hur Lisa Larsen ser ut och hon ser ju trevlig ut, men i min ålder så inser man ju att skönhet kommer inifrån !!

Om Du skulle värva någon till Sumpan, vad skulle Du marknadsföra då ?
Tveklöst våra dräkter, de är klart snyggast.

Då tackar vi för pratstunden och önskar lycka till, närmast i Sthlms Maran, men vem tycker Du vi ska skärskåda nästa gång ?
Tycker vi fortsätter med en långloppsåkare och då gärna Bosa !!


FRIDA ERKERS !!!!!

Dags att fortsätta serien med de fruktade åkarintervjuerna, denna gång är det dags för Frida Erkers……

Gratulerar till de stora framstegen i vintras, Du måste vara jättenöjd med säsongen ?
Ja, absolut även om jag inte är så förvånad, det kändes bra under barmarken så jag hade nästan hoppats på ännu bättre !
Men visst är jag nöjd särskilt med att jag lyckats lyfta min klassiska åkning så mycket.

Men om vi backar bandet lite, vem är Frida Erkers ?
Jag är 22 år, uppväxt i Leksand, kört för Sumpan i två säsonger, tävlade i princip inte i skidor som ungdom utan då var det främst orientering som gällde. Men ett gäng kompisar gick/började i Mora så då smet jag in på en Skidbingoplats där men kom snart att satsa på längd.
Nu bor jag i Falun och pluggar Tekniskt basår på (Skid-)Högskolan och hoppas att någon gång i framtiden börja läsa till Civilingenjör troligen då i Umeå.
I orienteringen har jag förresten ett stafettbrons från JSM samt en 11:e plats från USM på meritlistan.
Sedan är jag sambo med Christian.

Vem är det som städar och lagar mat i det förhållandet då ?
Det är jag som sköter den biten oftast.

Men Du, om man heter Frida Erkers och kommer från Leksand då måste man väl antingen ha en folkdräkt eller en fiol eller kanske t.o.m båda ?
Ingen fiol men jag har faktiskt en folkdräkt !!!

Många slutar ju tyvärr när de blir seniorer men inte Du, vad driver Dig ?
Tycker jag har mycket kvar att ge och tycker framförallt att det är kul.
Blev för mig liksom för många andra lite slött på skidgym de sista åren och för att hänga med i seniorklassen krävs betydligt mer och tuffare träning än för juniorklassen och det gäller att ge detta några år.
För mig blev det verkligen en kick att börja i Falun och då börja träna klart hårdare och med mer struktur etc.

Nog för att Du klivit framåt rejält i klassiskt men visst finns det bra mycket mer att plocka i t.ex stakningen för Dig ?
Helt klart även om jag gått framåt mycket där vilket är en stor del i lyftet. Som junis tränade jag kanske stakning 1-2 g/mån mot nu kanske 3 g/vecka och dessutom mer styrka etc.

Appråpå klassiskt så finns det ett rykte att Du alltid har bakhalt i klassiskt trots likadan vallning som de andra ?
Var kanske så förut men nu stämmer det inte, beror förmodligen på mer styrka och bättre material.

Hur ser träningsupplägget ut i stort under barmarken ?
Inledningsvis blir det ganska mycket löpning och sedan glider det över mot större andel rullisar , på hösten är det kanske 2/3-delar rullisar och 1/3-del löpning plus att jag kör helkroppsstyrka 2 g/vecka, tror förresten att det sistnämnda gjort att jag klarat mig ganska bra från skador då jag fått en ”bra balans” i kroppen styrkemässigt.

Målsättningar säsongen 2014/2015 ?
Framförallt är det nu dags att komma topp-10 i något cuplopp !!

Det stora målet är givetvis DM (k), vad tror Du om chanserna där ?
Kommer att bli tufft och ovisst, det är flera som har chansen där, blir tufft men visst siktar jag på att vinna !!

Kommer Du att träna heltid i sommar, eller ?
Mycket heltid blir det men några dagars jobb som inhoppande receptionist etc lär det nog bli

Det är ju ganska många småjunisar med ute på cuperna vad tycker Du om dem ?
De är ju lite jobbiga, främst för att de är så vilsna i största allmänhet….
Tobbe till exempel glömmer ju precis allt och Gustav är ju helt radiostyrd på att sova…

Du tränar ju mycket med Moa Larsson, Falun-Borlänge SK, om Du skulle försöka värva henne till Sumpan, vilka 3 skäl skulle Du trycka på då ?
För det första skulle hon slippa bli bortvallad.
För det andra så är våra grön/svarta dräkter klart snyggare än deras hemska dräkt.
För det tredje så har vi mycket godare och bättre mat ute på tävlingarna.

Vem är snyggaste killen i Sumpan då ?
Har ju nästan bara träffat en massa småkillar men det är klart Leo Larsen är ju en liten läcker toyboy….

Vem tycker Du vi ska ta ett snack med nästa gång då ?
Hmmm, svår fråga… men den där Claes Theander vore ju intressant att få veta lite mer om !!

STARK ÖPPNING PÅ XTREMEN…..

Några av klubbens löpare såg riktigt starka ut redan i tisdagens premiär av årets Xtreme Running som bjöd på en för årstiden ovanligt snabb bana.

Klart snabbast av de våra var vår löparhjälte, Hugo, som med marginal kröp under timmen.

17-årige Tobbe Bjernulf visade att han klivit framåt flera steg då han var bara dryga minuten från att casha in en 1000-lapp avseende Riku´s pris.

Även Bosa gör en bra insats då han efter flera års löpfrånvaro pga en skadad fot ändå går in och gör en klart anständig apriltid.

Klubbens superveteran i löpning, 50-årige Åke Forslund, smällde också till med en stark tid, lite ålderhandikapp på den och hans tid är ”värd” under timmen.

En annan veteran som imponerade var IKJ:s urstarka H.45:a, Viktor Larsson, som noterades för 1.03.16.

Hugo Hultqvist, 58.37
Tobias Bjernulf, 1.03.40
Anders Boström, 1.05.10
Åke Forslund, 1.06.45

Hoppas vi får fler skidåkare som vågar sig på denna utmaning än vad fallet varit de senaste åren, säger som sagt väldigt mycket om flåsstatus och skidor är som sagt fortfarande en konditionsidrott, gäller även för de som tänker sig att staka fort…….

Som tidigare gäller också 1.02.30 för killar och 1.10.30 för tjejer om man vill ”vara lika snabb som en grym H.60″ och casha in 1 000 kr.

Avslutar med att informera om att kommande vinter ser ut att innehålla två DM-helger, dels den sedvanliga, 17-18/1 med individuell klassisk (10/15 km) samt en stafett i klasssisk stil men också den 7-8/2 då det planeras en skejtsprint för att se vem som är snabbast i sta´n och inte minst det stora mandomsprovet en individuell 5-mil (3-mil för damerna)…. förhoppningsvis på en gammal hederlig smal, kuperad och knixig bana för att se vilka som är tuffast i sta´n.

Finns givetvis ett antal tänkbara banor för en dylik övning, kanske med start och mål i Skavlöten med 3 varv på 15 km:ers rundan runt Täby IP + ett varv på 5:an, finns säkert något kul söder om sta´n också !!

HERBERT STARK I AVSLUTNINGEN

Då kan vi väl säga att säsongen 2013/2014 är stängd då Fjälltoppshelgen i Bruksvallarna ägt rum. Av någon anledning ganska få av våra åkare på plats men de som var där gjorde bra ifrån sig och inte minst visade vår yngre junis, Martin Herbert, att storformen satt i hela säsongen då han på distansloppet blev 7:a mindre än två minuter på pallen och inte mer än dryga 7 minuter efter seniortäten över 28 km.

Supersprint 100 m, F, Herrar, Prolog

1. Ludvig Soegnen Jensen, Norge, 11.80
2. Adam Johansson, Mora, 12.00
3. Petter Northug, Norge, 12.04
58. Martin Herbert, SIK, 13.53

Fjälltoppsloppet 28 km, F, Damer

1. Marika Sundin, Sollefteå, 1.24.51
2. Astrid Oyere Sind, Norge, 1.24.52
3. Stina Nilsson, Mora, 1.26.20
11. Emilia Lindstedt, SIK, 1.33.16

D.19-20

1. Magni Smedsaas, Norge, 1.27.32
2. Moa Molander.Kristiansen, Domnarvet, 1.31.33
3. Sofia Myhr, Funäsdalen, 1.31.46
9. Linnea Björn, SIK, 1.38.35

H.17-18

1. Jan Thomas Jenssen, Norge, 1.18.33
2. Ole Martin Flataker, Norge, 1.18.35
3. Jonas Eriksson, Falun-Borlänge, 1.18.44
7. Martin Herbert, SIK, 1.20.41
32. Tobias Bjernulf, SIK, 1.29.48

Cross, F, H.17-18

1. Marcus Fredriksson, Lycksele, 2.11.23
2. Magne Harborg, Norge, 2.11.74
3. Jan Thomas Jenssen, Norge, 2.11.93
11. Martin Herbert, SIK, 2.18.33

På barmarken visade Jens Rönnols att han direkt kan översätta skidåkarfysiken och få med sig karttekniken då han tog JSM-silver i H.19-20 i natt-orientering, stort grattis till det !!!

DÅLIGT MED TÅRTOR 2013/2014…..

Om tårtkraven var för tuffa eller om prestationerna inte var på topp kan ju diskuteras men fakta är att det blev väldigt dåligt med smaskens den gångna säsongen……

Topp 5 på SM-stafetten damer: Tjejerna krigade stenhårt och var med i medaljkampen in på sista sträckan men föll därefter tillbaka, Frida gjorde kanske sitt livs lopp på andra sträckan men årets konkurrens var tuffare än tidigare.

Före 3 lag på SM-stafetten herrar: Tyvärr inget lag på startlinjen då resultaten och motivationen hos våra herrar inte var tillräcklig denna vinter.

Seger på DM-stafetten herrar + damer: Inställt….

Seger på DM herrar + damer: Inställt…..

En hel cuphelg utan DNS och DNF: YES, TÅRTA !!!!, den första helgen funkade men sedan blev det sämre….

Medalj på JSM-stafetten flickor: Tjejerna krigade på bra men det hade krävts toppform på alla och att man verkligen lyft

Topp 6 på JSM-stafetten pojkar: Inte långt borta, bättre seedning hade kunnat hjälpt men vi hade ett ungt lag så nästa år…

3 st topp 200 på Vasan: Inte ens nära, som vanligt för mycket skador, sjukdomar och dåliga formar, den enda som är riktigt stabil är Claes.T

3 st topp 30 på Tjejvasan: Inte ens nära, av någon anledning för få som ställer upp samt sjukdomar, Emilia gör ett superduper lopp

Minst 1 åkare på pallen i varje Sthlmslånglopp: Inställt…..

I övrigt kan konstateras att inför nästa säsong så kvalade Jens via Årefjällsloppet med god marginal in i led 1 och var dryga 4 minuter från elitledet, medan Espen som körde Engadin Skimarathon i Schweiz med dryga minuten i marginal kvalade in i led 1.

Till säsongsavslutningen i Bruks har vi Tobbe, Herbert samt Gustav i startlistorna i H.17-18 medan Emilia ensam försvarar äran bland seniorerna.

Men med tanke på den ringa mängden tårtor så borde alla vara fit inför löpsäsongen där vi räknar med att alla klarar ”Riku´s pris” på Xtremen under Sommarskidskoleveckan !!!!!!!!!!!!!

JENS KLART STARKAST I ÅREFJÄLLSLOPPET….

Det har skrivits och sagts förr men vi har ett väldigt starkt sparkapital på långloppssidan i form av 19-årige Jens Rönnols som utan tvekan har alla förutsättningar i världen att bli vår näste elitledsåkare när han bestämmer sig för att ta klivet över till långloppen.

I lördagens något avkortade Årefjällslopp visade han våra övriga långloppare ryggen direkt och blev klart bäste Stockholmare.

En gissning är att Jens insats skulle vara värd ungenfär en 250:e plats på Vasan och att seedningstiderna kanske hamnar på 3.05 för Elit och 3.25 för Led 1.

Avståndet upp till senioreliten är dock 25-30 minuter dvs 4-5 minuter per mil men det avståndet kan nog kapas en hel del om Jens börjar köra lite mer specialträning dvs stakning.

Niclas och Skalman hade en jämn kamp dock ganska långt bak i listorna. Klart mest soltid fick i alla fall Bosa som inte hade bråttom…

1. Daniel Richardsson, Hudiksvall, 2.44.41
2. Stanislav Rezac, Tjeckien, 2.45.58
3. Anders Aukland, Norge, 2.45.58
85. Jens Rönnols, SIK, 3.14.17
105. Anders Söderlund, NVSK, 3.22.46
111. Mats Larsson, Yuppie, 3.25.57
122. Niclas Eklöw, SIK, 3.31.44
123. Anders Wånell, SIK, 3.31.53
147. Anders Hübinette, SIK, 3.42.06
234. Anders Boström, SIK, 4.01.20

En annan av våra åkare som har fantastiska förutsättningar för att bli en grym långloppsåkare är Emilia som denna helg körde ett kort skejtrejs, detta i form av Laxspelen i regi av IFK Umeå, ingen fullträff för Emilia denna gång men ett rejs är alltid ett rejs !!

1. Linn Sömskar, Umeå, 24.36
2. Carolin Andersson, Gellivare, 25.27
3. Clara Auland, Sävast, 26.09
4. Emilia Lindstedt, SIK, 26.45

Malin gjorde en riktigt tidig löppremiär, vilket är kul, ute på Kongliga Djurgården, då hon var med och sprang Premiärmilen.
42.10 blev tiden vilket är klart godkänt i mars, innebär att det kan bli under 40 i höst !!

Undertecknad hävdar, som bekant (?), att skidor fortfarande är en konditionsidrott och ska man vara med och leka på hyfsad nationell nivå så krävs det generellt att man som kille klarar att springa milen på typ 35 minuter och som tjej på typ 40 minuter.

VASALOPPSNÖRDERI…..

Finns ju mycket Vasaloppsstatistik etc att leka med numera till exempel resultat per åldersklasser.

Antalet svenska åkare som placerade sig 1-150 respektive 151-500:

H.21: 57 st – 87 st
H.35: 8 st – 35 st
H.40: 6 st – 43 st
H.45: 1 st – 21 st
H.50: 0 st – 7 st
H.55 och uppåt: 0 st – 0 st
H.19-20: 0 st – 0 st

Så i alla fall vad gäller bredden så är det klar dominans av H.21:or även om toppen främst utgörs av H.35 och H.40.

Våra klart bästa åkare i årets lopp, Claes Theander och Anders Boström placerade sig som 67:e respektive 107:e svenskar totalt.

H.35-toppen är lite intressant:
1. Daniel Tynell
2. Oskar Svärd
3. Dan Moberg
4. Martin Rosvall
5. Jerry Ahrlin
6. Kalle Gräfnings
7. Anders Högberg
8. Claes Theander

Således bara idel ädel adel som slår vår heltidsarbetare, respekt !!

Vasaloppet är ju utan tvekan det som kommer närmast ett veteran-SM i vårt land och de bästa åldersklassplaceringarna för distriktet blev:

3:a i H.50: Henric Malmqvist, Saltsjöbaden, 4.46.31 (319)
4:a i H.50: Magnus Svensson, Täby, 4.47.40 (329)
8:a i H.35: Claes Theander, SIK, 4.30.22 (139)
15:e i H.45: Patrik Attemark, NVSK, 4.50.58 (398)
16:e i H.35: Peter Thunvall, IKJ, 4.42.27 (257)
17:e i H.40: Johan Myhr, NVSK, 4.40.58 (230)
17:e i H.35: Kenneth Löfman, IKJ, 4.42.31 (261)
19:e i H.40: Ulf Tingström, IKJ, 4.41.46 (240)

Distriktets bästa H.21:a, Mikael Andersson, Tureberg blev 56:a i sin åldersklass med 4.32.44 (147) och Bosa blev 77:a med sina 4.39.28 (215).

En slutsats att dra är kanske att den fysiska kapaciteten inte försämras särdeles mycket upp i H.35 och H.40 utan här handlar det mer om att ha kvar motivation och inte minst ha de ekonomiska- och sociala förutsättningarna att kunna satsa det som krävs.
Sedan börjar det gå lite tyngre när man kommer upp i H.45 för att riktigt rasa i H.50 och sedan är det totalhaveri…..

SM OCH SCANDIC CUP ÅSARNA

Jag och Emilia anlände Åsarna redan i onsdags tillsammans med våra servicemän/lagledare/coacher/chaufförer/vallare, Klas och Claes. I torsdags var det sedan dags för oss att debutera tillsammans i teamsprintsammanhang. Efter lite väl orutinerade växlingar tog vi oss ändå vidare till final på tid. Väl i finalen hade vi ändrat på taktiken och det visade sig vara bra då vi tog oss i mål som 7a, med häng på både Umeå och Domnarvet som blev 5a/6a. Vi kände att vi hade gjort vad vi kunnat för dagen och var nöjda med insatsen.

Fredagen innebar vilodag för oss och förstärkning från juniorerna + Henrik och kökschef Anders.

I lördags var juniorerna först ut med en prolog på 2,5 km klassiskt. Det hade frusit på under natten och alla som varit i Åsarna vet att banorna erbjuder backar, både uppför och utför, samt en himlans massa kurvor däremellan. Det ställde till en del problem för både Malin och Jens som fick smaka på snön. Men de tog sig ändå in topp 30 som 28a och 24a. Martin och Gustav upplevde båda att kroppen var en aning seg men resultatet var de ändå hyfsat nöjda med, de blev 10a och 16e.

För oss seniorer var det som sagt SM 30 km klassiskt som gällde. Emilia öppnade hårdast av oss två men orkade inte riktigt fullfölja loppet så bra som hon önskat. Som formen har varit de senaste tiden var det förståeligt att hon hade hoppats på lite mer. Jag själv kände att det var lite svårt att veta vilken fart jag kunde hålla från start och jag ska erkänna att jag hade respekt för distansen. Det gick lite upp och ner under hela loppet men det var hur som helst en bra erfarenhet att nu ha åkte en tremil med individuell start. Placeringarna för oss blev 23 och 20.

Igår (söndag) hade juniorerna sin cupavslutning med 10/15 km klassiskt jaktstart. Fyra tappra krigare från sumpan kom till start. Malin som var revanschsugen efter prologen åkte starkt under andra halvan av loppet och plockade 11 placeringar! Jens åkte även han upp sig i resultatlistan till en 20e plats. Martin öppnade offensivt men fick ge sig mot slutet och blev 15e kille. I yngre herrklassen hade vi även Oscar som gjorde sin första cuphelg och avslutade med att plocka 8 placeringar i jaktstarten. Killarna som tävlade mitt på dagen fick känna på riktigt vårföre mad gassande sol och lösa spår. Det verkade som att alla var nöjda med skidorna, så Klas skötte som alltid sitt jobb galant. Faktum är att vi nog aldrig har haft någon riktig vallamiss den här vintern, det är det nog inte många andra klubbar som kan stoltsera med!

Säsongen 2013/2014 närmar sig sitt slut. I och med helgens tävlingar i Åsarna har vi avklarat sista ”riktiga” tävlingarna för säsongen. Det återstår förstås ett par mindre tävlingar som många säkert kommer åka, men SM, cuper osv är nu avslutade. Vintern har rusat iväg och det känns inte alls som att det var fyra månader sedan vi stod på startlinjen i Bruksvallarna, nervösa och spända på hur den här säsongen skulle bli. Just nu känns det lite tomt att den redan är slut… Hur ska man kunna vänta tills november innan det drar igång igen om man längtar redan nu?!?

Vi tackar alla inblandade för stödet den här säsongen och ser fram emot en sommar fylld av mycket träning!

 

SM OCH CUPAVSLUTNINGAR….

Nu är det dags för säsongens avslutande SM-tävlingar i Åsarna som fick ta över arrangemanget från Hudiksvall pga det milda vädret.

På torsdag är det sprintstafett i fristil och vi har ett lag bestående av Emilia och Frida som vi faktiskt har lite förhoppningar på då bägge visat klart stigande form.
En finalplats är absolut rimligt och topp 10 bör det kunna bli och kanske till och med topp 6 en riktigt, riktigt bra dag !!

Sedan på lördag är det för damerna en klassisk 3-mil med individuell start vilket inte hör till vanligheterna.
Både Emilia och Frida har absolut kapacitet för topp 20 och kanske till och med någon kan sno åt sig en placering topp 15 om form och vallateamet visar sig från sina bästa sidor.

För juniorerna som också hamnar i Åsarna för sin cupavslutning har vi Linnea, Jens, Malin, Mathilda, Gustav och Martin i startlistorna.

Martin är den som ligger bäst till i cupsammandraget med en nuvarande 8:e plats och bland topp 20 har vi också Malin (15:e), Mathilda (17:e) samt Gustav (18:e).

Kul också att Oskar Bröte tar chansen att tävla mot de bästa i H.17-18.

För Bosa och Skalman blev det en ”långnäsa” i Norge då Birken ställdes in men tillsammans med Lövet så ställer man nu in siktet på att avsluta säsongen i Årefjällsloppet sista helgen i mars.

Vi kan också glädjas åt att vi fått med inte mindre än 5 åkare i ”Team Stockholm” (av totalt 6) som i år siktar på ett oktoberläger i Ramsau, med i detta gäng är Sparven, Frida, Emilia, Claes.T samt Bosa.

FIS-POINTS, ICKE-BRYTARE, MED MERA….

Vi har inte rapporterat de avslutande distanserna på JSM, Dubbeljakten och Stafetterna.

I Dubbeljakten så slog Linnea till med en 4:e plats i D.19-20 efter en sagolikt stark skejtavslutning, verkligen en kul slutpunkt för Linneas JSM:ande då hon nästa säsong kliver upp bland seniorerna.

I D.17-18 så kom Malin direkt från sjuksängen och plockade hem en 15:e plats och Mathilda var ännu en gång topp 20 då hon noterades för en 18:e plats.

Bland småkillarna i H.17-18 så kom Martin 17:e bland annat efter att ha inspekterat underlaget lite väl intensivt och bland de lite äldre killarna i H.19-20 så blev Jens 27:a.

De avslutande stafetterna gav en 8:a plats för tjejerna (Malin, Mathilda, Linnea) och en 9:e plats för killarna (Martin, Jens, Gustav) vilket är med beröm godkännt för bägge lagen !!

Faktum är att Sumpan tillsammans med Sollefteå var de enda klubbarna som mäktade med att få in lag topp 10 både i tjej- och killstafetten !!

Något som blivit mycket bättre i år är mängden DNS och DNF i samband med cuptävlingarna. Givetvis ska man kliva av etc om man är sjuk men att kliva av för att det är segt/jobbigt/tungt etc ger inga bra signaler för framtiden.

Kan i det sammanhanget nämna våra två klart bästa manliga skidåkare under 2000-talet, Jonas Larsson och Jörgen Melder och några Vasaloppsinsatser . Där Jonas var i toppform och hade siktet inställt på topp 10 men där belaget redan innan Smågan släppte på den ena skidan vilket gav ett uselt glid ”det mest pinsamma var att alla måste trott att jag var helt dum i huvudet som vallat så dåligt att jag var tvungen att staka i nedförbackarna” var kommentaren efteråt då Jonas kom in på för honom ytterst blygsamma 160:e plats typ, men han bröt inte….
Detsamma gällde Jörgen som med siktet inställt på topp 50 och efter en kanonstart helt plötsligt bara dog och föll som en sten genom fältet ned till typ 250:e plats i Evertsberg innan han lyckades få lite liv i kroppen och slet sig i mål på för honom också ytterst blygsamma cirka 130:e plats, men han bröt inte…..

Så här ser de aktuella FIS-pointsen ut för våra åkare just nu:

Distans
1. Lisa Larsen, 88.06 (33:a i Sverige)
2. Frida Erkers, 116.78 (50)
3. Martin Herbert, 126.31 (128)
4. Emilia Lindstedt, 146.32 (73)
5. Linnea Björn, 173.03 (89)
6. Mathilda Björn, 174.36 (92)
7. Jens Rönnols, 189.81 (220)
8. Gustav Aflodal, 192.92 (225)
9. Espen Hultgreen-Weltzien, 196.28 (232)
10. Joacim Lindstedt, 199.77 (233)
11. Malin Börjesjö, 205.44 (106)
12. Tobias Bjernulf, 207.18 (245)
13. Niclas Eklöw, 238.03 (269)

Sprint
1. Emilia Lindstedt, 143.81 (45)
2. Martin Herbert, 163.98 (102)
3. Frida Erkers, 169.68 (52)
4. Gustav Aflodal, 170.65 (116)
5. Lisa Larsen, 176.65 (57)
6. Linnea Björn, 202.34 (65)
7. Espen Hultgreen Weltzien, 213.22 (169)
8. Tobias Bjernulf, 223.56 (183)
9. Mathilda Björn, 236.88 (91)
10. Malin Börjesjö, 244.29 (95)
11. Jens Rönnols, 291.91 (247)

Vi avslutar med att gratulera Frida till några riktigt bra insatser i Skandinaviska Cupen i Estland/Lettland såväl i klassiskt som i skejt, där tidsavstånden till de allra bästa inte var långt och därmed har Frida fortsatt sin positiva trend denna säsong, kul !!!!!

Kommande helg är det dags för storlopp igen för våra långloppsåkare denna gång i form av Birken där vi har Bosa och Skalman i startlistorna, vågar vi tro på att Bosa fortsätter att visa god form ??

JSM: 5/10km skate & klassisk sprint

Tjenare!

Vi tänkte sammanfatta de inledande dagarna av JSM i Lycksele. Redan på måndagen kom vi upp efter en ganska lång och seg resa och inkvarterade oss på kontoret där vi bor på tältsängar. Boendet är bra och ligger nära stadion. Det är bara Gustav som vill klaga lite men att hålla honom gnällfri verkar vara en omöjlighet.

Efter lite test av banor och skidor under tisdagen så var det då dags för mästerskapets första tävling – 10 respektive 5km skate stod på programmet. Banorna gav inget utrymme för återhämtningen då det gällde att stå på i de tekniska utförslöporna. Ett riktigt kraftprov som verkligen skulle skilja agnarna från vetet. En rolig och utslagsgivande bana!

Först ut i spåret då, som vanligt, D17-18. En klass där endast en Sumpan-åkare kom till start – Mathilda Björn… Vad gjorde Malin då? Jo hon kände av lite sjukdomssymptom och flyttade (med sin vilja) till ett rum på hotellet… Genom att säga att hon var sjuk fick hon sin vilja igenom. Det är därför hon inte har åkt något av de två inledande loppen. Men hon verkar ha kryat på sig och förhoppningsvis kan hon åka både skiathlonen och den avslutande stafetten.

Mathilda gjorde inget topplopp men gled ändå in på en stabil 20:e plats.

Sedan var det dags för Linnea som gick in på en 11:e plats trots att hon själv inte tyckte att det kändes så bra. Hon var ändå helt OK nöjd och konstaterade att det kanske inte är meningen att det ska kännas bra på en distans som 5km. Distansen som är 5km för damjuniorer kan vi jämföra med 7,5km som är distansen för de äldsta ungdomarna på USM årligen. Lite konstigt kan det tyckas att distansen blir kortare, borde det inte vara tvärtom?

Därefter var det dags för H17-18 och då handlade det om 10km. Gustav startade bland de allra första och gjorde ett helt okay lopp och var tillslut inte mer än ca 50 sek från en topp tio placering. Strax före det seedade fältet gick Tobbe ut och gjorde även han ett stabilt lopp och kom 32:a inte allt för långt efter Gustav. Sist ut av sumpanåkarna var Martin som gick ut bland de allra första av de seedade åkarna och ledde genom i stort sett hela loppet. Det blev sedan en ganska lång och nervös väntan på favoriterna för att se hur medaljerna skulle fördelas. Tillslut stod det klart att det blev en fjärdeplats tio sekunder från pallen. Martin var nöjd med prestationen även om det kändes surt att missa medalj. Han kunde i alla fall känna att han tagit ut allt och kunde inte ha åkt tio sekunder fortare.

Det var en stark laginsats i H17-18, så stark att det räckte till ett JSM-silver i lagtävlingen, vilket var kul!

I H19-20 hade vi Jens som ensam deltagare. Jens åkte in på en stark 25:e plats i den tuffa klassen. Jens var den ända som hörts klaga på att backarna kunde varit lite brantare och längre, på de banor som många såg som riktigt tuffa. Mer växel 2 och inget nerför hade passat bättre.

Med dessa önskningar om banan så kommer förmodligen skiathlonen passa väldigt bra där det bjuds på riktigt kuperade banor framförallt på skatedelen. Den längre distansen, 20 respektive 10km, och rejält blidväder kommer att göra morgondagens tävling till ett riktigt kraftprov. Vi ser fram emot detta och även mot stafetten.

Nu börjar motivationen för att skriva ta slut och vi kom på att vi inte skrivit om sprinten än…………

Vi kan i alla fall sammanfatta den med att Gustav åkte bra och ledde bland annat sin semi före alla blivande medaljörer länge, men halkade bak lite mot slutet och blev tillslut nia och var bästa 97:a. Vilket ger goda hopp inför nästa år för hans del!

/Martin och Gustav

DAX FÖR JSM….

Racingseniorerna har haft sin examen i form av SM i Umeå, Långloppsåkarna i form av Vasaloppet och nu är det dags för junisarna att visa vad de går för på JSM i Lycksele.

Banprofilerna indikerar ”rejäla” banor som det ofta är i Norrland i detta fall till exempel med cirka 376 höjdmeter på en milbana, dvs lite mer än 3 ggr så mycket som en mil runt Rudan.

Våra gladiatorer denna gång är Mathilda och Malin i D.17-18, Tobbe, Gustav och Herbert i H.17-18, Linnea i D.19-20 samt Jens i H.19-20.
Totalt 7 åkare vilket gör att vi är en av de största klubbarna i tävlingen.

Programmet ser ut enligt följande:

Onsdag: 5/10 km, individuell start (F)
Torsdag: Sprint (K)
Lördag: 10/20 km Skiathlon
Söndag: Stafetter (F)

Störst medaljchans har vi tveklöst i lagtävlingarna i H.17-18 där vi har en stark trio, sedan har vi två bra stafettlag som kanske en riktigt bra dag kan vara med ganska högt upp och individuellt är nog Martin Herbert vår största förhoppning.

Men bäst/viktigast av allt, vi har en bra bredd i dessa sammanhang där i princip alla åkarna kan kliva in topp 20 en dag när åkningen sitter där !!!!!

Som det tidigare gnällts på så imponerar inte bredden på startfälten men JVM visade i alla fall att vi har en vass topp bland våra svenska junisar inte minst på tjejsidan.

Spännande blir det……

THEANDER KING OF STOCKHOLM….

För andra året i rad så visade Claes Theander samtliga stockholmare ryggen i Vasaloppet och denna gång dessutom på en tid som kvalade in honom i nästa års elitled !!

Tyvärr så visade det sig ännu en gång att vi har lite för mycket sjukdomar och för dålig bredd för att kunna plocka hem Vasatrofén som denna gång i säker stil hemfördes av IKJ som ännu en gång visade sig ytterst stabila.

Kul också att även Turebergs Mikael Andersson stakade sig i mål på en placering som kvalade in till nästa års elitled.

Imponerade gjorde också Bosa med sin åkning med tanke på att han i augusti bröt nyckelbenet, nästa år blir det elitledet !!

Niclas, utan fästvalla, var fortfarande dock lite seg efter sin semesterförkylning och landade på 4.50.18 och placering 391 och Wånell kastade in handduken innan start pga sin sega förkylning.
Kul att Anders Hübinette, SIK, åkte så starkt att han blev 3:a i klubben på tiden 4.49.26 som gav en 372:a plats !!

1. Jon Kristian Dahl, Norge, 4.14.33
2. Johan Kjölstad, Norge, 4.14.36
3. Jörgen Brink, Hudiksvall, 4.14.38

Topp 10 Stockholm

139. Claes Theander, SIK, 4.30.22
147. Mikael Andersson, Tureberg, 4.32.44
216. Anders Boström, SIK, 4.39.28
218. Carl-Henrik Niper, IKJ, 4.39.39
231. Johan Myhr, NVSK, 4.40.58
241. Ulf Tingström, IKJ, 4.41.46
258. Peter Thunvall, IKJ, 4.42.27
262. Kenneth Löfman, IKJ, 4.42.34
278. Anders Söderlund, NVSK, 4.43.41
314. Ola Warrén, Tureberg, 4.46.16

Vasatrofén 2014

1. IKJ (Niper, Tingström, Thunvall, Löfman, Henningsson), 23.43.55
2. SIK (Theander, Boström, Hübinette, Eklöw, Jansson), 23.52.46
3. NVSK (Myhr, Söderlund, Karlsson, Attemark, Ytterman), 24.07.42

Snittplaceringen för att vinna trofén blev 298 och för att komma på pallen 384.

Någon som kommer ihåg tipset angående vilka som skulle bli Sthlms topp 3 ??!!

INFÖR VASAN…

Det senaste budet är att det blir en Vasa även i år. Dock kan det bli en spännande start då det enligt uppgift kommer att bli bara hälften så många spår som vanligt ganska kort efter start med andra ord läge för många krascher…..

Dessutom ett speciellt år då det blev fullt bara på några minuter och de mer rutinerade åkarna var ofta inte riktigt med på det och finns därför inte i startlistorna utan får förlita sig på andrahandsmarknaden.

Detta har bland annat inneburit att det, enligt nuvarande startlistor, är ganska tomt i de främre leden och det har fått effekten att det i år har varit betydligt enklare än tidigare att seeda sig i vissa lopp typ Evertsberg, Bessemer, Grönklitt etc.

Så det gör det lite svårare än vanligt att tippa utgången bland våra lokala förmågor då man inte riktigt vet vilka som räknas komma till start.

Men vi kan ju börja med lite säkra kort i form av historia….

Distriktstoppen under 2000-talet

14:e, Jonas Larsson, SIK, 2000
39:a, Jörgen Melder, SIK, 2006
94:a, Peter Rune, Vasastan, 2003
118:e, Hans Carlsson, Väsby, 2007
129:a, Andreas Johansson, NVSK, 2005
149:a, Tobias Nylander, Yuppie, 2012

Distriktstoppen 2013

156:a, Claes Theander, SIK
163:a, Mikael Andersson, Tureberg
233:a, Pontus Karlsson, Tureberg
253:a, Christoffer Eskilsson, Haninge
260:e, Johan Myhr, NVSK
276:a, Viktor Larsson, IKJ

Vasatrofén 2013

1. NVSK
2. IKJ
3. SIK

Som sagt väldigt svårtippat detta år men för topp 3 i distriktet får det bli:

110. Mikael Andersson, Tureberg
147. Claes Theander, SIK
238. Anders Boström, SIK

Sedan när det gäller det mest prestigefyllda av allt nämligen Vasatrofén (5-mannalag) tror jag att de hittillsvarande dominanterna NVSK kan få det ganska svårt i år med så starka killar som Magnus Andersson och Tomas Karlberg på bänken men de har ändå ett starkt lag som är med i matchen särskilt om den starke gamle räven Johan Myhr ännu en gång orkar leverera.
IKJ kommer enligt uppgift att sakna sin kanske starkaste kille, Viktor ”Hulken” Larsson, men har ändå ett bra och förmodligen ganska jämnt gäng dock kanske utan den där riktiga spetsen.
Yuppie är alltid sugna och skrammlar mycket men vi får se vad det blir av det men absolut med alla på plats så blir de giftiga.
Även Rullskidklubben börjar få ihop ett bra gäng även om de knappast räcker till då det nog fortfarande är lite för ihåligt.

Favoriter blir väl lite som vanligt SIK med en grundstomme bestående av Claes.T, Bosa, Lövet och Skalman sedan är väl ”världens jämnaste Vasaloppsåkare”, Anders Hübinette (alltid mellan 480-520) det mest troliga komplementet och sedan finns ju också killar som Hugo Hultqvist, Sebbe Jansson och Henrik Granström m.fl där bakom.

Men än så länge har inte Sumpankillarna lyckats infria favoritskapet någon gång pga sjukdomar, skador, vallamissar och annat som dock hör till det som måste bemästras om man ska vinna Trofén, så fan vet…..
Ett orosmoment just nu är t.ex att varken Niclas eller Wånell ännu fått tag i någon startplats….. (man har ju bara haft 11 månader på sig…)

Ska vi gissa att det i år krävs en snittplacering på 350 för att vinna och 400 för att bli topp 3 ??

1. SIK
2. IKJ
3. NVSK

EMILIA 9:A I TJEJVASAN !!!!!

Snacka om genombrott, en 9:e plats på Tjejvasan är riktigt, riktigt bra !!!

Kanske inte så där helt överraskande med tanke på Emilias resultat förra helgen i Borås och hennes sedan tidigare fruktade långloppskapacitet men jobbet ska göras och som det gjordes från början till slut !!

Många upplevde vallningssvårigheter under loppet men det löste Emilias vallateam väl med att gå på burk (Racing Red) vilket gav tillräckligt med fäste i de inledande stigningarna och sedan var det bara stakning som gällde.

I och för sig lite synd att så många starka tjejer är så fega så att de inte vågar lita på sin stakförmåga utan ska förstöra dagen med klister under skidorna.

Kul också att Sumpan tog en ny överlägsen seger i Tjejvasa-trofén där Malin, som blev 48:e tjej, och Anne-Li Widén, som blev 74:a kompletterade väl.

1. Sofia Bleckur, Mora, 1.22.30
2. Britta Norgren-Johansson, Sollefteå, 1.22.31
3. Annika Löfström, Årsunda, 1.24.20
9. Emilia Lindstedt, SIK, 1.24.34
27. Elin Karlsson, Tureberg, 1.29.27
48. Malin Börjesjö, SIK, 1.33.45
74. Anne-Li Widén, SIK, 1.37.38
102. Sandra Norén, Yuppie, 1.40.52
109. Ingela Gahne, Enebyberg, 1.41.22
114. Frida Börjesson, Rullklubben, 1.41.52
129. Maria Backe, Rullklubben, 1.43.02
131. Anna Åberg, IKJ, 1.43.21
163. Jessica Moverare, IKJ, 1.46.01

Tjejvasa-Trofen, 2014

1. Sundbybergs IK (Lindstedt, Börjesjö, Widén), 4.35.43
2. Stockholms RK (Börjesson, Backe, Nilsson), 5.12.55
3. IKJ (Åberg, Moverare, Hallman), 5.23.23

TJEJSPECIAL…..

Som en extra slutkläm på Cuphelgen i Borås finns det anledning att särskilt lyfta fram några av tjejernas prestationer.

Först och främst hoppas vi att alla verkligen noterade vilka grymma insatser Emilia gjorde både på sprinten och framförallt på distansloppet.
Att i dessa sammanhang bli 8:a respektive 9:a är absolut toppklass och extra kul eftersom Emilia har haft en trög säsong hittills där hon inte alls nått upp till sin kapacitet men nu dunkade hon till, kul !!

Fridas 13:e plats på distansloppet var också en riktigt höjdare med tanke på att Frida tidigare varit en bra bit efter när det handlat om klassisk åkning men hon har krigat på och bland annat utbildat sig via två långlopp och plötsligt så funkade det, kul !!

Malins 8:e plats på sprinten och 9:e plats på distansen i den yngre damjuniorklassen var också en höjdarprestation då även Malin haft en ganska seg säsong hittills bl.a med lite förmodade astmaproblem men nu fick hon visa vad hon verkligen kan, kul !!

Till helgen är det nu då dax för Tjejvasan där vi bland annat har trippeln från fjolårets Tjejvasatrofé att försvara.

Då bestod segrartrion av Emilia (20:e), Frida (39:a) samt Anne-Li (51:a).

Som vanligt i dessa sammanhang en massa ”hit och dit” om vem/vilka som ska köra men just nu så tror vi i alla fall att Emilia ska köra och med den form hon visade i helgen så kanske det inte är helt omöjligt med en topp 10 placering !!
Frida kör Skandinavisk Cup i Lettland och Sparven är fortfarande sjuk men Malin har flaggat för deltagande och med den även där nyfunna formen kanske en topp 35-placering ligger inom räckhåll.
Vår starka veteran Anne-Li (D.40) hoppas vi också ska kunna upprepa fjolårets jätteprestation och kanske kunna slåss om en placering bland topp 50.

Har svårt att se att någon klubb ska kunna utmana oss om årets Trofé men det räcker med några återbud på ”fel” åkare så är det raskt en mer öppen historia.

Med tanke på det före som förespeglas kan det bli lite intressant att se om det är några av tjejerna som vågar sig på att gå utan fästvalla, kan ju lugnt säga att Annika Löfström imponerade något grymt i Skinnarloppet på blanka skidor och Susanne Nyström har ju tidigare visad stakpower så det blir mer och mer av den varan även bland tjejerna.

SKINNARLOPPET….

Långloppsgrabbarna samlade ihop sig och drog till Malung för att köra det tungt stjärnbestyckade Skinnarloppet.

Claes.T var den enda av killarna som fick ta plats i elitledet men där hade han i stället sällskap av t.ex Anders och Jörgen Aukland, Oskar Svärd m.fl….

Långloppskillarna är ju inte lika bortskämda som racinggänget vad gäller boende och matlagningsservice etc och fick denna gång trycka in sig i några campingstugor utan såväl vatten som toalett/dusch etc….

Ute vräkte blötsnön ned under lördagen och oron började sprida sig för hur spår o.dyl skulle vara på den mycket fina slingan som skulle åkas 2 gånger.

Men ett visst lugn spred sig i alla fall sedan den egenhändigt tillagade middagen bestående av kokt spaghetti, chili-ketchup och Mamma Scans-köttbullar hade intagits. Dessutom toppad med ICA-semlor med lingongrädde !!

Till skillnad från pannkaksrejsen i Grönklitt och Harsa etc som inte kräver någon fästvalla blev det här att leta fram klistertuberna som i sann långloppsanda givetvis inte lades på i några flådiga vallabodar av särskilda vallare utan här var det rumsvallning på egen hand som gällde.

På tävlingsdagen hade det blivit några plusgrader och snöfallet hade övergått i lätt regn men spåren höll ändå ihop grymt bra så det blev en tuff och rättvis tävling på alla sätt och vis.

Loppet blev sedan en rejäl genomkörare då det direkt drogs upp ett grymt tempo främst av Oskar Svärd som flög fram de första 3-milen på sina blanka skidor (max en handfull åkare som körde utan fäste) innan han blev uppåkt av en mycket stark Jens Eriksson som nog blir riktigt, riktigt giftig på Vasan.

1. Jens Eriksson, Dala-Floda, 1.55.16
2. Jon-Kristian Dahl, Norge, 1.56.10
3. Oskar Svärd, Försvarsmakten, 1.56.26
24. Claes Theander, SIK, 2.12.42
32. Markus Bäck, Yuppie, 2.17.20
33. Anders Boström, SIK, 2.17.21
39. Anders Söderlund, NVSK, 2.18.56
58. Anders Wånell, SIK, 2.23.32

Tyvärr stod Niclas på sidan av spåret och langade dricka denna gång, detta pga en förkylning.

Kommande helg blir det sedan en formtoppningshelg i Grönklitt inför Vasan 2014.

Junior/seniorcup i Borås 15-16 februari

Lördag, sprint

Helgen började bra då vi fick se helgens boende, scoutstuga, svinkall. Och då mannen som lämnade nyckeln till huset uttryckt sin osäkerhet om duschens funktion och värme, vilken vi märkte var ca 0 grader fick vi duscha på stadion. Men till Martin, Tobias och Gustavs lycka hade scouterna bunkrat upp stugan med skumtomtar, blockchoklad och cola, dessa finns inte kvar länge. Men med mamma Linnea och Ingrid höjdes mysfaktorn direkt!

Lördagens sprint var inte den mest lyckade från arrangörens sida då hela sprintdagen från första prolog till sista final tog ca 10 timmar. Det var inte bara det som ställde till det, föret var ett problem för många med regnsnö och +3 grader men det var inget våra mästervallare Klas Hasselgren och nyvärvade junior/seniorvallaren Henrik Ahnbrink. Trotts en mycket lång dag i vallaboden med klister på telefoner, väggar, jackor och ett antal fejkade feglager från Klas sida så presterade de på topp!

Hela sumpangänget presterade på prologen, nästan alla gick vidare till kvartsfinalerna!

I tjejernas kvartar så lyckades jag, för första gången, att inte gå vidare som lucky looser utan som 2a :) . Sedan i min semifinal kom jag en tåspets från att gå vidare till A-final. Mathilda, vars kvart drog ut på tiden, spurtade om 3e platsen men förlorade med en hårsmån och slutade som 5a och totalt 19. Linnea som sa att hon inte hade riktigt farten i kroppen än efter sjukdomen slutade som totalt 23a vilket är helt godkänt med förutsättningarna. Seniortjejerna Lisa och Frida kom 5a i respektive kvartsfinal, Frida kände att tekniken tröt med orken och tappade därför på de tjejerna längre fram och Lisa kände i bröst och luftrör när hon körde på maxkapacitet, vilket är jättetrist! Men Emilia orkade hela vägen och körde in som 2a i sin kvartsfinal, sedan i semifinalen kom hon 5a. Väldigt bra av henne!

Killarnas sprinter blev lite annorlunda då de för det första startade 1,5h senare än planerat, de fick köra ”tjejbanan” istället för ”killbanan” och även att lucky loosertiderna skulle utses baserat på prologtiden och inte heat-tiden pågrund av fel i tidtagarsystemet. Detta gjorde att Martin missade semifinal då han blev trea i sin kvart, men prologtiden var inte tillräckligt bra, vilket jag tycker är helt fel. Men det är min åsikt. Förstaårs juniorerna Tobbe, Thor, Bjernulf och Gustav körde som dopade ryssar i prologen och kom in som 17 resp 4a i den tajta herrklassen. Gustav och Tobbe som, somvanligt, kom i samma kvart så hade Tobbe inte riktigt ork hela vägen medan Gustav tog sig vidare på lucky loosertid. Sedan i semifinalen sa han att energin tröt helt då det hade vart 4h mellan prolog och semi utan ett riktigt mål mat. Ännu en gång, dåligt av arrangör.

Jens, som inte är riktigt känd för att vara sprinter presterade en 41a plats i prologen av 58 killar, jag tror att Jens hade tjänat på en tuffare bana, så som den de skulle åkt egentligen, men det är som det är. Bra kämpat!

Ja, HELA gänget gjorde bra ifrån sig med tanke på förutsättningarna och nu ser man att om alla är på sin topp kan hela gänget vara bland de främsta i landet!

Men inget av detta skulle ju kunna hända om vi inte haft vår kock, Ingrid och vår visekock, Katarina Björn med oss. De försåg oss med högklassig mat, frukt, kanel, kokos och allt vad det var hela helgen. Och såklart vår maskot och första hejare, Josefin Ahnbrink, det var hennes vrål som gjorde att vi flög fram i spåret.

/Malin Börjesjö

Söndag masstart
Helgen i Borås avslutades med en masstart över 10/15 km klassiskt. Fortsatt regn och idag passerades till och med vattenpölar utefter spåret. Men arrangörerna hade gjort vad de kunnat för att få till en bra bana som trots inte allt för många och långa backar verkligen tog ut sin rätt.
Först ut var juniortjejerna och där visade Malin återigen att hon trivs bra i klassiskt och behärskar riktigt grisföre, hon slutade 9a! Även Linnea visade att hon är på väg tillbaka, med en stark slutforcering åkte hon till sig en 13e plats. Mathilda hade en lite tyngre dag idag och laddar om för revansch på JSM där dessa tre tjejer absolut kan slåss om en framskjuten placering i stafetten.
Bland killarna lyckades Martin efter en spurtstrid åka till sig en 9e plats. Gustav hade även han länge chans på topp 10, men kände att han inte riktigt orkade hela loppet och slutade till sist på en 12e plats, vilket är riktigt bra i den tuffa klassen. Tobbe kände av en skada i tån och bröt efter en liten incident. I H 19-20 hade vi Jens på startlinjen. Från en startposition långt bak i fältet krigade han sig framåt. Efter många omkörningar och mycket solokörning blev det en stark 22a plats för honom.
Dagens bästa placering bland oss sumpanåkare fixade Emilia. Hon följde upp sin starka körning på sprinten med ett riktigt kanonlopp och blev 8a! Jag själv fastnade lite i den något tajta startbacken och hamnade på efterkälken men kunde sen göra ett av mina bästa klassiska lopp och åka upp mig till en 13e plats. Tyvärr kände sig inte Lisa helt hundra och fick lov att avstå dagens lopp.
Det blev alltså tre topp-10 placeringar i söndagens lopp och det visar väl verkligen på att både åkare och vallare presterat på topp. Det är bara att stämma in i Malins tidigare hyllningar till serviceteamet som gjort ett kanonjobb i helgen. Ingrid och Katarina fixade utan problem logistik och matlagning trots förseningar i starttider och åkare utspridda i olika klasser. Klas och Henrik hade alltså hela 9 åkare att valla till den här helgen men utan stress kunde de leverera skidor som gick riktigt fort!
I lördags hade vi enligt tradition Boråsquiz där det den är gången blev en hård fight. Till skillnad mot många andra platser vi besökt hade vi riktigt bra koll på Borås/Västergötland och dess landskapsblomma, antal kommuninvånare, fotbollslag mm. Tjejlaget tog hem segern med en poäng mot killarna (med förstärkning av Emilia).
Tack alla för en kul helg :D

/Frida

LUGN HELG….

Väldigt lite tävlande denna helg, alla laddar väl för cuprejsen i Borås nästa helg samt Vasagenrepet, Skinnarloppet.

Men i lördags var det i alla fall några som körde Grönklitt SkiMarathon.
Bosa, som körde riktigt bra i cirka 3 mil innan han bonkade blev bäst av våra åkare, Wånell är fortfarande lite seg och letar efter ”piggkänslan” medan Espen DNS:ade, ”för dåligt fäste” förklarade Espen det med medan andra förklarade det med ”för dålig att staka”….

1. Jens Eriksson, Dala-Floda, 1.53.46
2. Jimmie Johnsson, Axa, 1.53.50
3. Fredrik Byström, Sollefteå, 1.53.57
39. John Wiklund, Rullskidklubben, 2.10.56
40. Anders Boström, SIK, 2.11.19
41. Magnus Karlsson, NVSK, 2.11.29
44. Magnus Svensson, TIS, 2.11.43 (H.50)
49. Anders Wånell, SIK, 2.14.31

Ett annat gäng var också i Dalarna och körde Tunaloppet.

Herbert fortfande fantastiskt stabil och jättekul att se Linnea tillbaka i tävlingsspåren igen efter en kortare ”timout” + en rejäl ”Kinaförkylning”, spöade trots detta t.ex lillasyster….

D.17-18
1. Moa Olsson, Vansbro, 16.37
1. Sara Wadman, Mora, 16.37
3. Evelina Sutro, Mora, 17.25
4. Mathilda Björn, SIK, 18.07

D.20
1. Linnea Björn, SIK, 17.36

H.17-18
1. Jonas Eriksson, Falun-Borlänge, 31.01
2. Martin Herbert, SIK, 31.35
3. Nils Augustsson, Mora, 32.29

Som sagt cuprejs i Borås nästa helg, dit vi åker med en stor trupp bestående av, Malin, Mathilda, Linnea, Gustav, Tobbe, Herbert, Jens, Frida, Lisa samt Emilia.

Långloppsgänget, Niclas, Bosa och Theander kör Skinnarloppet medan Wånell fortfarande siktar på Tjejskidan.

Slutligen blev undertecknad verkligen mörkrädd när jag kollade anmälningarna till kommande helgs USM…. på den gamla goda stormaktstiden dvs i mitten på 70-talet så hade killklasserna på USM uppåt 300 åkare nu ligger det på 50-60 stycken….. givetvis minskar därmed konkurrensen och nivån riskerar att sjunka rejält, så sent som för 7-8 år sedan var det fortfarande över 100 åkare i dessa klasser.
Innebär t.ex att typ hälften av killarna i startlistan kommer in på någon form av skidgym och förmodligen nästan alla tjejer….. fast det är ju bra på sitt sätt om vi får fler sådana här ”vintrar” som verkligen tär på psyket.

J-LANDSKAMP + LÅNGLOPP….

Helgens höjdare var givetvis Martin Herberts debut i landslagstrikåerna i samband med den Nordiska J-landskampen i ett Rovaniemi som bjöd på riktiga vinterförhållanden.

Herbert visade att han stabila form håller i sig och att han även hänger med bra på denna nivå !!

Distans (K)
1. Mattis Stenshagen, NOR, 27.47
2. Filip Danielsson, SWE, 28.18
3. Jonas Arastad, NOR, 28.19
17. Martin Herbert, SWE, 29.44

Sprint (F)
1. Johannes Hösflot Kläbo, NOR
2. Marcus Grate, SWE
3. Mattis Stenshagen, NOR
19. Martin Herbert, SWE

Bland alla långloppsinsatser så utnämner vi Emilias lopp i Vildmannaloppet i Umeå till helgens höjdare då hon inte var långt bakom Linn Sömskar och inte heller långt bakom många starka killar, men som skrivits tidigare, Emilia är grym på långlopp så detta var ingen överraskning !!

1. Linn Sömskar, Umeå, 2.05.17
2. Emilia Lindstedt, SIK, 2.06.50
3. Lovisa Modig, Sävast, 2.13.05

Lisa var nere i Ulricehamn och åkte på lördagen damvarianten av Västgötaloppet över 21 km och hängde inledningsvis med Hanna Falk och Jennie Öberg men fick ge sig under andra halvan av loppet men gjorde ändå kanske säsongens hittills bästa lopp här.
Sedan på söndagen så testade Lisa på den fulla Marathondistansen och fick då i alla fall valuta för startavgiften…..

1. Hanna Falk, Ulricehamn, 52.53
2. Jennie Öberg, Piteå, 52.59
3. Lisa Larsen, SIK, 54.22

1. Karin Nilsson, Umeå, 2.21.57
2. Catharina Ramhult, Borås, 2.28.12
3. Signe Schlör, Danmark, 2.32.05
4. Lisa Larsen, SIK, 2.34.04

Frida fortsätter att kriga med sin klassiska åkning och körde Eversbergsrännet där hon blev tvåa efter en gammal långloppsräv.

1. Anna Carin Söderström, Malung, 2.14.19
2. Frida Erkers, SIK, 2.15.58
3. Elin Karlsson, Tureberg, 2.22.23

I Ånnaboda och Wadköpingsloppet visade en höghöjdsladdad Jens att han precis som Emilia har jättefina förutsättningar för att bli en grym långloppsåkare.
På tal om långloppsrävar så kan nämnas, som ett mått på 19-årige Jens insats, att han slår NVSK:s duktige Johan Myhr med cirka 5 minuter här.

1. Stefan Sunnerberg, Ringen, 1.51.49
2. P-O Svahn, Boxholm, 1.53.23
3. Robert Eriksson,Björkfors, 1.55.55
6. Jens Rönnols, SIK, 2.00.35

Flest åkare hade vi på plats i Norrtälje för att köra deras tungförda lopp, där Claes.T genom en grym avslutning tog en klar seger och Bosa gjorde honom sällskap på pallen, Wånell var lite seg efter en förkylningsvecka.

1. Claes Theander, SIK, 2.11.47
2. Jonas Henningsson, Roslagsbro, 2.14.23
3. Anders Boström, SIK, 2.14.24
4. Claes Steimert, Rullskidklubben, 2.19.51
6. Anders Wånell, SIK, 2.23.17

EN MASSA RESULTAT BLIR DET…..

I Harsa var det dags för det traditionsrika Ski Marathon med 3 av våra stakgossar på plats. Niclas var snabbast av våra åkare men var klart sliten i detta 3:e långlopp på lika många helger, Wånell gjorde ytterligare ett lopp på den nivå han känns stabil på medan Bosa hade en riktigt tung dag och kommenterade det med att ”det kändes som om jag satt kvar på jobbet”… (undrar hur produktiv han är på jobbet…)

1. Axel Bergsten, Axa, 2.06.19
2. Stefan Sunnerberg, Ringen, 2.06.21
3. Tom Ankarståhl, Rehn, 2.06.33
16. Niclas Eklöw, SIK, 2.18.08
17. Anders Wånell, SIK, 2.18.09
23. Fredrik Larsson, NVSK, 2.23.28
29. Anders Boström, SIK, 2.26.10

I Skellefteåspelen så gjorde Emilia i tuff konkurrens ett lopp som känns som ett litet steg framåt så formen börjar nog komma smygande där.

1. Linn Sömskar, Umeå, 11.47
2. Clara Auland, Sävast, 12.05
3. Lovisa Modig, Sävast, 12.34
4. Emilia Lindstedt, SIK, 12.39

I Hedemora kördes Matsboloppet med starka insatser av våra junisar

1. Mathilda Björn, SIK, 17.17
2. Hanna Fors, Domnarvet, 18.14
3. Linnea Nyström, Älvdalen, 18.31

1. Jonathan Engström, Borås, 29.37
2. Martin Herbert, SIK, 30.10
3. Gustav Aflodal, SIK, 30.37

Även i Tierp hade vi en av våra junisar på plats, Malin som sliter lite med att få till astmamedicineringen.

1. Elin Karlsson, Borgen, 16.59
2. Malin Börjesjö, SIK, 17.01
3. Clara Sporrong, Storvreta, 19.36

Sedan på söndag hade vi åkare på plats i Borlänge för Bergebo Skimarathon och här visade Claes.T att han raskt är på väg uppåt formmässigt medan Fridas debut i långloppsvärlden nog visade en viss förbättringspotential i stakningen men med samma utveckling där som i övrigt blir det nog snart racertakter där oxå.
Nytt imponerande lopp av SthlmsKingen från Tureberg.

1. Jesper Nyström, Falun-Borlänge, 2.01.34
2. Patrik Karlsson, Karlslund, 2.01.36
3. Tobias Hansson, Mora, 2.01.38
5. Mikael Andersson, Tureberg, 2.02.33
10. Claes Theander, SIK, 2.06.46

1. Maria Rydqvist, Älvdalen, 2.10.47
2. Emma Eriksson,Falun-Borlänge, 2.17.04
3. Karin Vemhäll, Rembo, 2.19.44
4. Frida Erkers, SIK, 2.24.30

I Storvreta så fick Espen juniorpisk av Månkarbokillen, Jakob Jansson, som liksom Gustav tagit klivet upp till de stora killarna.

1. Jakob Jansson, Månkarbo, 52.32
2. Espen Hultgreen, Weltzien, SIK, 52.37
3. Gustav Aflodal, SIK, 52.51

I damjuniorklassen var Malin idag helt överlägsen.

1. Malin Börjesjö, SIK, 30.23
2. Elin Karlsson, Borgen, 33.56
3. Clara Sporrong, Storvreta, 38.15

Tobbe fanns i startlistan för Grängesbergsloppet men de är inte så snabba med resultaten så där får vi återkomma.

På tal om snabba resultat, Söderskidan håller traditionerna vid liv på många sätt, fortfarande inga officiella resultat från rejset i tisdags……

BLANDAD HELG…….

Dags för en helg med diverse starter i lite mindre tävlingar.

På lördag har vi preliminärt Emilia med i Skellefteåspelen, Bosa, Skalman och Lövet dunkar ett nytt långlopp utan fästvalla denna gång i Harsa, medan Gustav, Herbert och Mathilda kör Matsboloppet i Hedemora plus att vi har Malin anmäld till Tierp.

På söndag så har vi då långloppspremiär för Frida i Bergebo, nyttigt och utvecklande med lite stakning för henne eller blir det diagonal och frånskjut hela vägen ?, här tror vi också att Claes.T ska dyka upp medan Tobbe kör Grängesbergsloppet.
Espen laddar för skejt och masstarten i Storvreta.

Kan hända att jag missat någon men det får resultatlistorna utvisa i så fall.

Får lite frågor angående var Jocke, Linnea och Jens har tagit vägen och där är det så att Jocke och Linnea ”timeoutar” sin skidåkning tills vidare, medan Jens haft en del förkylningar plus problem att få bra träning denna snöfattiga vinter.

I övrigt så gratulerar vi Turebergskillen, Micke Andersson, till att via sin starka insats i Intersportloppet ha kvalat in i Elitledet !!

Intressant reflektion är att det idag finns cirka 6 km konstsnöspår i Stockholmsdistriktet men inte en enda meter konstsnöbelagd åkbacke….. platt verkar vara kul……

För att minska risken för missförstånd ska vi givetvis vara grymt tacksamma för varje meter konstsnöspår som finns, platt eller kuperat.

För det är trots allt någon stackars sate som ska finnas där och fixa allt och varje meter är ett slitjobb, snacka om hjältar !!

Det man kan tycka är lite synd är när det dyker upp kommersiella aktörer med ganska stora muskler och man väljer, utan föregående dialog, att lägga pannkakor allt för att tillfredställa Vasaloppsstakarna.

Slutord från SM i Umeå

De två sista tävlingsdagarna som genomfördes på SM här i Umeå bestod av klassisk intervallstart, 10 km för tjejerna och 15 km för killarna och skate sprint på Söndagen.

Först ut på Lördagens klassiska tävling var Espen. Han gjorde ett bra lopp, samlade lite TV-tid och slutade till slut på en 62:a plats.

Sen var det dags för oss tre tjejer att köra, bäst placering fick Lisa som blev 23:a därefter kom Frida på en 27:e plats och jag (Emilia) slutade 31:a. Det absolut bästa med den här dagen var det stora publikstöd som fanns längs med hela banan och det var väldigt kul att åka i, nästan så man trodde att man befann sig på WC avslutningen i Falun!

På Söndagen var det sedan dags att avsluta detta års SM med sprinten som gick i fristil. Av tjejerna gick Frida som 29:e och jag som 18:e vidare från prologen och Lisa blev 31:a 6 hundradelar från att gå vidare… Därefter åkte både jag och Frida ur i våra heat.

Espen körde in på en 55:e plats 9 sekunder från avancemang på den långa herr-sprint-banan.

Sammanfattningvis var det en vecka med blandade resultat och prestationer, men kanske ändå ett steg framåt utifrån hur säsongen sett ut innan, så nu ser vi fram emot resten av säsongen som äntligen verkar innebära lite minusgrader och snö och förhoppningsvis är det färdig snurrat på korta konstsnö banor i mörker och spöregn.

HERBERT UTTAGEN TILL J-LANDSKAMPEN !!

Vi gratulerar lite i efterskott Martin Herbert som blivit uttagen, som en av sex svenskar, att representera fosterlandet i den Nordiska Juniorlandskampen som avgörs i finska Rovaniemi 31/1-2/2.

Den utveckling som Herbert haft under det senaste året är helt enorm, förra året var killen till exempel kring 15:e plats på DM och i år skulle han förmodligen åka åttor runt konkurrenterna.

Skitkul och jätteinspirerande för övriga yngre åkare i klubben/distriktet !!

Herbert är därmed vår 4:e åkare som får dra på sig Juniorlandslagströjan under de senaste åren då vi även haft Lisa Larsen, Christina Lövald-Hellberg samt Linnea Björn i den dräkten, stort, kanske gör vi ändå något rätt…..

Ett annat glädjeämne är att Niclas nu äntligen visar stabilitet och resultat på den nivå han har kapacitet för.
Denna gång i stjärnfyllda Intersportloppet, som givetvis avgjordes i Grönklitt…..
Konstateras kan till exempel att Niclas är närmare långloppsvärldseliten än vad våra åkare på SM är nära racingvärldseliten !!
Här fick vi även en säsongsdebut på Claes.T, som gjorde ett riktigt bra lopp med tanke på de klena förberedelser som han har gett sig själv. Men det är ju Vasan som är huvudmålet och dit är det en bra stund kvar.
En kille som dock verkar ha gett sig själv seriösa förberedelser är Turebergs, Mikael Andersson, som visade att han är Stockholms långloppsking just nu med en grym insats.

1. Jimmie Johnsson, Axa, 1.38.49
2. Daniel Tynell, Grycksbo, 1.38.49
3. Fredrik Byström, Sollefteå, 1.38.54
18. Mikael Andersson,Tureberg, 1.45.27
27. Niclas Eklöw, SIK, 1.48.53
38. Claes Theander, SIK, 1.52.03
50. Carl-Henrik Niper, IKJ, 1.55.06
56. John Wiklund, Rullklubben, 1.56.17
65. Christoffer Eskilsson, Haninge, 1.57.58

SM-åkarna har ju rapporterat en del själva och det som framförallt är lite kul är hur pass jämna våra fyra åkare här är.

Tittar man på marginalerna till segrarna och FIS-points så ligger alla fyra (Espen, Frida, Emilia, Lisa) i det närmsta exakt lika.

På sitt sätt mest imponerande av Espen som verkligen inte ger sig själv förutsättningar att åka så bra som han har förutsättningar för men ändå kan matcha våra i princip heltidsåkande tjejer.

Sedan är givetvis de framsteg Frida gjort till denna säsong jättekul och imponerande !!

Mycket TV-tid har det också blivit, vilket alltid är kul satan.

I några fall bör man nog också som åkare ta chansen att studera dessa sekvenser och fundera lite över tekniken, nämner inga namn men det är inte alltid fysiken som är den stora begränsningen…..

Sedan var det givetvis sjukt spännande för oss framför TV:n långt in i stafetten när vi var med i medaljstriden och som tjejerna själva skriver, ”det fattades bara en minut till pallen”, och är inte det tändvätska inför nästa års SM-stafett så kan man ju undra vad som behövs ??

I Dala-Järna hade vi några junisar på plats för att rejsa klassiskt och det gjorde de med den äran och följande resultat:

D.17-20
1. Moa Olsson, Vansbro, 15.28
2. Sara Wadman, Mora, 16.19
3. Sandra Olsson, Malung, 16.28
6. Mathilda Björn, SIK, 16.55

H.17-20
1. Marcus Ruus, Gillberga, 27.24
2. Filip Danielsson, Garphyttan, 28.02
3. Marcus Johansson, Gillberga, 29.59
7. Gustav Aflodal, SIK, 31.18
12. Tobias Bjernulf, SIK, 32.30

kosthållning på SM

Efter att ha vallat förtjänstfullt hela veckan i Umeå var Klas värd den största av alla menyer på max. Slut på dubbla morsor som tjatar om vikten av grönsaker och annat trist. Klas myser i sin BMW”med sin Coca Cola hållare Ingrid

Halvtid på SM i Umeå

Nu har vi klarat av två distanser här på SM i Umeå. 15/30 km skiathlon igår och stafett idag.

På den inledande distansen, skiathlon ställde Sumpan upp med 3 åkare, Frida, Emilia och Espen. En ganska kylig morgon med start kl 10 för oss tjejer. Emilia kom iväg bra på den klassiska delen och hade ett litet försprång mot Frida när vi kom in till skidbytet. Under skate-delen körde vi ganska jämt och det skiljde till slut bara några sekunder i mål. Placeringarna blev 24 för Frida och 28 för Emilia. Vi både var hyfsat nöjda med våra lopp men som vanligt tyckte vi båda att det är lite extra svårt att åka klassiskt i skiathlon-pjäxor. Något att öva mer på! Espen hade lite svårt men fästet men bet ändå i bra på den klassiska delen, men det vart tufft att staka 4 varv och krafterna tröt till skate delen. Placeringen blev 52, så topp 50 var inte så långt borta

Idag var det dags för stafett och vi testade en ny ordning i år genom att sätta lisa på första sträckan Frida på andra och Emilia på sista. Det visade sig vara ett bra drag och efter sträcka ett låg vi på en 6e plats bara några sekunder efter. Frida förvaltade det utgångsläget på bästa sätt och gjorde ett av sina bäst lopp och förde upp oss till fjärde plats med häng på medaljlagen. På sista sträckan blev det dock lite tufft att hålla sig kvar däruppe när topplagen satte in sina OS-åkare men Emilia gjorde ett bra lopp och vi kom tillslut in på en nionde plats. Totalt ca 2 min efter på 3 sträckor och mindre än minuten upp till pallen är vi väldigt nöjda med. Även kul att bredden är så stor med så många jämna lag i toppen! I herrklassen hade vi tyvärr inget lag i år så Espen fick agera cheerleader istället:

Vallarna och kökschefen har skött sina uppgifter på bästa sätt och nu laddar vi för 10/15km klassiskt imorron! Håll utkik efter oss i direktsändningen och missa inte heller våran hejjarklack som springer fram och tillbaka mellan tvpositionerna. Idag räknade vi ut att bara Ingrid och Evalena hejjade på 36 ställen under stafettens gång!!

/Frida och Lisa

GABARDINBYXOR, SM och JUNIORER SOM FÖRSVANN….

Jaha, då har svenska folket sagt sitt….. en snubbe som tävlar och tränar i gabardinbyxor har röstats fram som Jerringprisvinnare….. undertecknad trodde det handlade om idrott…..vad ska det bli nästa gång, en kock, en operasångare, en skådespelare, en sjuksköterska, en biljardspelare eller vad ???

På tal om idrott så är det nu snart dags för en av säsongens största skidhändelser på hemmaplan, SM, denna gång i Umeå och med start på torsdag.

Programmet ser ut enligt nedan:

To: Dubbeljakt (Frida, Emilia, Espen)
Fr: Stafett (F) (Frida, Lisa, Emilia)
Lö: 10/15 km (K) (Frida, Lisa, Emilia, Espen)
Sö: Sprint (F) (Frida, Lisa, Emilia)

Störst förhoppningar om en framskjuten placering har vi givetvis i fredagens damstafett, där vi har förhoppningar om kanske en 5:e plats men det är många om budet främst: Piteå, Åsarna, Mora, Falun/Borlänge, Sollefteå, Umeå, Ulricehamn, Offerdal och kanske Hudiksvall men en ballongdans är utlovad om det blir medalj så motivationen bland de aktiva är på topp !!

Förra året toppade Emilia med en 11:e plats i sprinten och vår bästa placering på ett SM är om undertecknad kommer ihåg rätt en 10:e placering av Lisa för några år sedan.

Så säg att en realistisk målsättning är en topp 15:e plats i något damlopp och en topp 50 placering i något av herrloppen.

Hur vi ska få fram nya åkare ur de egna leden för framtida SM är ingen lätt fråga att besvara, konstateras kan att det bara är Lisa som tävlat för Sumpan som junior av våra SM-åkare i år och överhuvudtaget är Lisa den enda någorlunda aktiva senioren som tävlat ordentligt som junior för Sumpan.

Nedan en lista över åkare som tävlat J-cup för Sumpan de senaste åren och som redan försvunnit:

Märta Larsen: Lagt av
Emma Jansson: Lagt av
Christina Lövald-Hellberg: Lagt av
Anna Lindmark: Lagt av/Motionerar i IKJ
Joacim Carlsson: Lagt av
Edvin Lindmark: Lagt av/Motionerar i IKJ
Klas Hasselgren: Lagt av
Endre Stjernström: Lagt av
Fredrik Carlsson: Lagt av

I listan ovan finns det både åkare med jätteframgångar som juniorer och de med mindre framgångar så det verkar inte göra någon skillnad.

Så frågan är vad vi ska göra framöver om vi vill ha goda senioråkare, skippa juniorverksamheten och lägga resurserna på att köpa in färdiga/aktiva seniorer eller vad ??

Nytt Sumpanordspråk: ”Feta fälgar på en Mazda är som pulver på en led 5-åkares skidor…”

HETA RESULTAT I KALLT IDRE…..

När kylan väl kom så kom den rejält och höll på att omintegöra helgens, till Idre från Ånnaboda, flyttade J-cupstävlingar.

Men rejs blev det och Sumpanåkarna var heta !!

Det hela inleddes med JVM-tester i klassisk stil och är det någonstans i princip alla våra åkare har en hel del att jobba med så är det den klassiska åkningen så det var bara Herbert som kröp under gränsen ”mindre än 10% efter segraren”.

D.17-20
1. Sofia Henriksson, Strömnäs, 12.59
2. Maja Dahlqvist, Domnarvet, 13.15
3. Anna Dyvik, Falun/Borlänge, 13.24
36. Mathilda Björn, SIK, 14.45
65. Malin Börjesjö, SIK, 15.36

H.17-20
1. Oskar Svensson,Falun/Borlänge, 24.06
2. Simon Lagesson, Åsarna, 24.15
3. Jens Burman, Åsarna, 24.24
24. Martin Herbert, SIK, 26.16
73. Tobias Bjernulf, SIK, 28.41

Sedan på lördag var det dags för ett av våra starkare moment, skejtsprint, och imponerande nog så tog sig alla våra fem åkare vidare till kvartsfinal där dock det roliga tog slut, men en mycket stark laginsats var det.

D.17-18
1. Elina Rönnlund, Umeå
2. Moa Olsson, Vansbro
3. Ida Dahl, Östersund
14. Mathilda Björn, SIK
29. Malin Börjesjö, SIK

H.17-18
1. Marcus Grate, Täfteå
2. Viktor Thorn, Ulricehamn
3. Marcus Fredriksson,Lycksele
13. Martin Herbert, SIK
21. Gustav Aflodal, SIK
30. Tobias Bjernulf, SIK

Avslutningsdagen var det sedan dags för masstarter i skejt i stället för de tilltänkta Skiathlonrejsen. Rockaden berodde på att banorna och stadion i Idre inte bedömdes hålla måtten för en Skiathlon.
Men ska vi vara riktigt ärliga kan vi undra om banorna höll måttet överhuvudtaget för så platta banor, så kallad Rudanklass, borde inte få förekomma i dylika sammanhang.

Men när det är skejt då trivs våra åkare och bäst av alla trivdes Herbert som dunkade till med en grym andraplats !!
Detta efter att tidigt ha gått loss med den blivande segraren och genom en grym fajterinsats hålla undan för de jagande vargarna ända in i mål.
Men även Mathilda gjorde lite av sitt livs lopp när hon gled in på en 7:e plats efter en mycket stark avslutning.
Stort beröm också till Malin och Tobbe för deras 18:e platser vilket är väldigt starkt i dessa sammanhang !!

D.17-18
1. Ebba Andersson, Sollefteå, 29.41
2. Jenny Solin, Sollefteå, 30.17
3. Ida Dahl, Östersund, 30.18
7. Mathilda Björn, SIK, 32.18
18.Malin Börjesjö, 33.33

H.17-18
1. Jonas Eriksson, Falun/Borlänge, 54.03
2. Martin Herbert, SIK, 54.08
3. Viktor Thorn, Ulricehamn, 54.13
18.Tobias Bjernulf, SIK, 57.49

Vi har nu också fått hem Linnea efter hennes Tour the Ski China där lite blandade insatser till slut gav en 9:e plats och framförallt antagligen en väldans massa intryck och upplevelser.

Damer
1. Ida Lindqvist, SWE
2. Astrid Bruland, NOR
3. Lisa K Svensson, SWE
9. Linnea Björn, SIK

På agendan nu är främst SM i Umeå, 16-19/1, där vi har fyra åkare, Emilia, Sparven, Frida samt Espen i startlistorna.
Störst förhoppningar på en framskjuten placering har vi givetvis i damstafetten där vi har tårtkravet på en 5:e plats vilket absolut är möjligt om alla i laget hittar tillbaka till den kapacitet vi vet att de har.

Vi har även Niclas och Claes.T i startlistan för Intersportloppet den 18/1, givetvis flyttat till Grönklitt…..

Avslutningsvis gratulerar vi en riktig hjälte, Rikard Tynell, till sin mycket överraskande seger i premiären av Swix Ski Classic, hoppas den framgången inspirerar några till att inte ge upp även om inte framgångarna trillar in direkt/hela tiden !!


Herbert hejas fram mot sin andraplats i masstarten

Film från Grönklitt


Bakom kameran: Janne

STARK JULAVSLUTNING !!

Nu börjar formen komma på plats för flera av våra åkare vilket gav ett helt gäng starka resultat under trettonhelgen.

Med början uppifrån i flera avseenden så har vi redan fått bra rapporter från Skandinaviska Cupen i Skellefteå/Piteå vad som dock inte framgått är vilket fantastiskt lopp Frida fick på i söndagens skejt när hon blev 33:a vilket innebar att hon var 13:e bästa svenska dam !!

Detta resultat är, kanske tillsammans med Herberts pallplats i J-cupen och Lisas framträdande i Bruks, vårt starkaste resultat hittills denna säsong !!

I Grönklitt var det återigen dags för ett ditflyttat långlopp, denna gång i form av Norrbärke Ski Marathon.

Här fick nu äntligen Niclas visa, främst sig själv men också eventuellt andra som tvivlat på hans kapacitet, att han verkligen kan åka fort i dessa sammanhang.

Kul också att Bosa visade att han redan är i god form efter sitt nyckelbensbrott i höstas och att Wånell fortsätter att hålla en ytterst stabil och hög Stockholmsnivå.

Loppet gick riktigt fort redan från början och hade ett riktigt stark startfält och glädjande nog med ett flertal starka Stockholmare i startlistan.

1. Jimmie Johnsson, Axa, 1.42.09
2. Daniel Tynell, Grycksbo, 1.42.09
3. Rikard Tynell, Gryksbo, 1.42.10
32. Niclas Eklöw, SIK, 1.54.16
38. Anders Boström, SIK, 1.57.55
42. C-H Niper, IKJ, 1.58.39
48. Peter Thunvall, IKJ, 2.00.05
49. Anders Wånell, SIK, 2.00.13
53. Kenneth Löfman, IKJ, 2.02.11

Men åkaren som verkligen känns som Stockholmskingen just nu, i alla fall vad gäller sprint och racing, är Herbert, som gjorde ett riktigt grymt lopp i Avesta i klassisk stil där han överlägset vann yngre juniorklassen på en tid som räckt till en andra plats i seniorklassen och var till exempel cirka 3,5 minut före DM-kingen Peter Thunvall…..

Riktigt starkt åkte även Tobbe som mer och mer börjar hitta in i juniorklassen och Mathilda som slog till med en mycket stark pallplats i bra konkurrens den yngre damjuniorklassen.

1. Martin Herbert, SIK, 29.49
2. Hugo Jacobsson, Falun/Borlänge, 30.44
3. Emil Danielsson, Dala-Järna, 32.10
4. Tobias Bjernulf, SIK, 32.32

1. Sara Wadman, Mora, 23.05
2. Ida Kihlén, Malung, 23.23
3. Mathilda Björn, SIK, 23.43

Uppe i Jämtland hade vi Malin på plats för att köra flerdagstävlingen, Tour de Fyrfasen.

Malin åkte som vanligt väldigt jämnt under denna tävlings 4 delrace men nu dessutom på minst ett snäpp högre nivå än tidigare under säsongen !!

1. Filippa Lindman, Stockvik
2. Malin Börjesjö, SIK
3. Signe Rosenberg, Duved

Med en tyvärr inställd DM-helg så laddar vi i stället närmast främst för kommande helgs J-cupstävlingar i Idre.

10 km fritt Skandinavisk cup Piteå

Idag var det dags att avsluta helgen här uppe i norr. Från början var det tänkt att vi skulle köra 15 km (f) masstart, men i och med flytten till Piteå ändrades distansen till 10 km (f) med individuell start. Med tanke på att vi hade lite svårt att hitta farten igår hade vi både gärna åkt en masstart, där man får chansen att känna på hur snabbt de bästa verkligen åker. Men vädrets makter kan man ju tyvärr inte rå på.

Planen för oss båda var att öppna hårt. Vi satt som mål att köra ikapp åkaren framför innan vi nådde längsta backen, efter knapp ett varv. Emilia öppnade stark och var faktiskt ikapp tjejen framför innan de nådde backen. Det kanske var en lite väl optimistisk öppning för Emilia som inte riktigt orkade hålla samma fart resterande 8 km… men man måste våga för att vinna! Jag (Frida) gjorde inte riktigt samma rusning ut från start, men kunde istället hålla en ganska jämn fart loppet igenom och plocka några placeringar för varje varv. Känsla var betydligt bättre än igår. Även idag hade vi snabba skidor och Klas kan vara nöjd med sitt jobb!


Avslutar med en grumlig bild som beskriver helgens gråa väder rätt så bra. Nu laddar vi för SM och hoppas på mer snö och massor av minusgrader i Umeå tills nästa vecka!

/Frida

Skandinaviska cupen i Piteå

I ett annars snötomt Sverige har vi idag och igår tävlat i skandinaviska cupen i Piteå och Skellefteå. Gårdagens sprint gick i Skellefteå på väldigt lösa och blöta spår, i det stora startfältet med 85 st åkare,med till stor del, nästan hälften utländska åkare lyckades vi inte så bra då ingen av oss gick vidare från prologen.

Idag var det 10 km klassiskt i Piteå, tävlingen kördes på en 3,3 km slinga, som trots plusgraderna höll riktigt bra. Placeringsmässigt blev resultataten inte så mycket bättre idag men vi slutade placeringarna efter varandra, jag som 69 och Frida som 70 och bland svenskorna blev vi 31 och 32. Trots att resultaten inte var de bästa tyckte vi båda att det ändå kändes rätt så bra men att den höga farten saknades!

Så därför har vi bestämt oss för att inför morgondagens 10 km skate göra en mycket hårdare öppning som ska räcka hela vägen och ge bättre placeringar i resultatlistan!

För övrigt kan rapporteras att Klas gjorde ett bra jobb med skidorna idag trots allt tittande på norskona, Ingrid Erkers sköter sig utmärkt som kökschef men har lite sämre koll på landskapet då hon trodde att åkrarna utanför huset var en havsvik… och till slut kan säkerheten på tävlingsarenan ifrågasättas då barn från slalombacken lyckas ta sig från slalom nedfarten, över ett isfält på 20 meter, upp på skidspåret, vilket innebär en kant på 40cm, nedför skidspåret, ytterliggare en kant på 40 cm, för att sedan köra rakt ut på parkeringen där han undviker våran bil i sista sekund och husväggen i nästa halvsekund för att sedan tillslut få stopp på skidorna som slår gnistor när stålkanterna slipas mot gruset!

//Emilia

Uppdaterad: 30 SEP 2016 10:12 Skribent: Anders Wånell
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård ❋ Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


SUNDBYBERGS KONSTSNÖSPÅR

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link