Hoppa till sidans innehåll

2010


SKRATTA ELLER GRÅTA

Undrar vad övriga Skidstockholm håller på med ??

Är man så totalfixerade vid att seeda upp sig till led 7 i Vasaloppet eller vad handlar det om??

Säsongen 2010/2011 fram till och med den 30/12 visar följande antal tävlingsstarter för Stockholmsklubbarna:

Sundbybergs IK: 64 st
Nacka-Värmdö SK: 4 st
IK Jordbänningarna: 2 st

Skulle vi dessutom titta på antalet starter för damer, herrseniorer, juniorer och/eller ungdomar så är de föga smickrande siffrorna för våra kära distriktskollegor:

0
ZERO
Nothing

REXARACET

Emma fyllde på tjejernas mindre smickrande statistik över DNS och DNF denna säsong.

D.17-20

1. Maria Nordström, Gävle, 15.01
2. Emma Bergman, Månkarbo, 15.58
3. Cajsa Grape, Mora, 16.24
5. Anna Lindmark, SIK, 17.42

I seniorklassen fortsätter Edvin att visa upp sin nyvunna stabilitet då han ännu en gång blev bästa Stockholmare även om det nu var platt och lite mer rullskidvänligt. Sebbe gick kanske ut lite väl hårt men vi vet vad han normalt kan i skejt så han blir garanterat stentuff till DM och Jaktstarten.

H.21

1. Gustaf Nordström, Gävle. 26.53
2. David Frisk, Mora, 26.54
3. Jan Mattsson, Storvreta, 26.55
5. Edvin Lindmark, SIK, 29.30
8. Sebastian Jansson, SIK, 30.58″

SENIORDEBUT FÖR LINNEA

Linnea återvände till förra hemmabanan i Norberg och fick då både åka betydligt längre än vanligt, 8,8 km, samt kliva upp till de stora tjejerna i seniorklassen.

Dessutom var det på grund av det kraftiga snöfallet ganska tungfört i spåret men en nyttig inblick i vad som krävs blev det.

1. Nina Lintzén, Årsunda, 28.37
2. Karin Vemhäll, Rembo, 29.36
3. Linnea Björn, SIK, 32.22

STARK DEBUT AV SEBBE

SkejtSebbe imponerade i Tierp och Edvin gjorde nytt starkt lopp……” text=”
Sebbe visade ännu en gång att han är grym på flacka skejtbanor när han i Tierp t.ex slog en så meriterad kille som Adam Johansson från IFK Mora.
Resultat H.21
1. Jan Mattsson, Storvreta, 27.31
2. Jim Åhl, Boden, 28.10
3. Ronny Wedin, Norberg, 29.22
4. Sebastian Jansson, SIK, 29.55

En bra värdemätare på Sebbes prestation får vi om vi jämför tider med några andra Stockholmsgubbar, typ Magnus Andersson, NVSK 31.39, Ulf Tingström, IKJ 32.14 eller Peter Thunvall, IKJ 37.57.

I Vålådalens Skimarathon var det tuffa förhållanden med kyla, vind och lite snöfall samt ett riktigt starkt startfält.
Men Edvin gjorde återigen ett bra lopp som visar att han i år har en helt annan stabilitet.
Klas hängde med hyfsat i 3 mil men sedan så tog årets träningsuppehåll ut sin rätt och han tappade 6 minuter på Edvin sista milen….

Vålådalens SK är som vanligt inte särdeles duktiga med info typ resultat frånsett topp 3 men ungenfär så här gick det:

1. Martin Rosvall, Lycksele, 2.05.31
2. Fredrik Byström, Sollefteå, 2.05.34
3. Fredrik Uusitalo, Sollefteå, 2.05.44
20. Edvin Lindmark, SIK, 2.16
30. Klas Hasselgren, SIK, 2.24

LÅNGLOPPSPREMIÄR

Flera av våra åkare väljer att enbart träna kommande helg för det är inte så många som är anmälda till start.

På lördag planerar i alla fall vår skejtspecialist, Sebbe, att göra säsongspremiär i Tierp och just på 10 km skejt.
Sebbe är alltid bra i skejten och kan kanske vara med och fajtas om en pallplats i H.21 om han får till det.

I Vålådalen är det då långlopp med många duktiga åkare anmälda. Från SumpanElit har vi Edvin och Klas på plats. Ska bli spännande att se om Edvin även klivit fram på långloppen och då ska det inte vara omöjligt med en elitledstid. För Klas del så handlar det mest om att få tillbaka åkglädjen då han en längre tid haft problem med motivationen för träning och tävling.

I Norberg så återvänder Linnea till gamla hemtrakter för att köra Klackbergsspelen på söndag. Tyvärr lite tunna föranmälda startfält för damjuniorerna får kanske hoppas på en sammanslagning med damseniorerna.

ÅSARNA DAG 2 + ÄLVDALEN

Björnjakten i Älvdalen tvingades ställa in söndagens jaktstarter pga kylan men så här slutade lördagens inledande fristilsprologer:

D.19-20
1. Anna Lindmark, SIK, 8.27
2. Jenny Landberg, Storvreta, 8.43
3. Johanna Sarenmark, Leksand, 9.02

H.21
1. Jan Mattsson, Storvreta, 19.55
2. Andreas Argårds, Mora, 20.53
3. Patrik Lind, Torshälla, 20.54
5. Edvin Lindmark, SIK, 21.48

Med andra ord, Sumpan Elit räknar in årets första men långt ifrån sista seger genom Anna, SUPER !!!!

Även i Åsarna var det kallt dock inte värre än att tävlingarna (F) kunde genomföras.
Dock gick det betydligt tyngre för våra åkare, på de visserligen något stympade men ändock relativt tuffa banorna, än vad det gjorde på lördagens sprint.

D.17-18
1. Sofie Henriksson, Strömnäs, 14.20
2. Stina Nilsson, Malung, 14.26
3. Madeleine Thorn, Bengtsfors, 14.44
20. Linnea Björn, SIK, 16.20
31. Evelina Larsson, SIK, 17.06
Emma Bivstedt, DNF

H.17-18
1. Rasmus Hörnfeldt, Östersund, 24.45
2. Marcus Ruus, Gillberga, 25.22
3. Gabriel Thorn, Bengtsfors, 25.24
40. Leo Larsen, SIK, 28.07
78. Erik Bröte, SIK, 31.30

D.21
1. Li Hongxue, Kina, 26.52
2. Mia Eriksson, Tärendö, 27.08
3. Susanne Nyström, Laisvall, 27.10
30. Emilia Lindstedt, SIK, 30.45
Lisa Larsen, DNS

Intressant iakttagelse är att förra året var det killarna som radade upp DNS och DNF men i år verkar det vara tjejerna som levererar dessa bokstäver….

Åsarna

Nu är vi i åsarna på cup. Dagens tävling var sprint vilket passade oss väldigt bra med finfina resultat.
D17-18
Evelina Larsson 7a Vann B finalen
Emma Bivstedt 13de Gick vidare från prologen och åkte ut i kvarten
Linnea Björn: Gick vidare från prologen och åkte ut i kvarten

H17-18
Leo Larsen: 20de efter prologen men åkte ut i kvarten och kom 28 totalt
Erik Bröte: Ett bra lopp men gick ej vidare från prologen

D21
Emilia Lindstedt: 11a Kom 5a i B finalen
Lisa Larsen:14 efter prologen men åkte ut i kvarten och kom 16 totalt

Vi bor på en superstor men mysig bygdegård ca 5km från skidstadion. Ingrid lagar jättegod mat som ger oss mycket kraft och energi. Johan Bivstedt och Thomas Björn vallar våra skidor och ett par vallar star. Skidorna har varit perfekta och nu laddar vi inför morgondagens tävlingar med bastu, åsarnafrågesport och tårta.
Idag är det en historisk dag. eftersom vi har klarat tårtkravet utan att det var tjejstafett på programmet!! 3 junisar och 2 seniorer klarade tårtgränsen och ytterliggare en va bara 1 sekund ifrån.

Hälsningar sumpan elit i Åsarna :)

ANNA TILLBAKA !!

Kul att hitta Anna Lindmark i startlistan efter sin vådliga rullskidvurpa i månadsskiftet oktober/november.

Anna + Edvin tänker sig nämligen att köra Björnjakten i Älvdalen som är en tvådagarstävling med jaktstart dag 2.

Ska bli spännande att se om Edvin håller sin goda form från Idre.

I Åsarna blir det J-cups debut för vår nya unga juniortrupp bestående av Emma, Linnea, Evelina samt Leo.

Huvudmålet för junisarna är givetvis att klara tårtmålet dvs 3 st inom 10% efter segrartiden någon dag.

Klassisk sprint på lördag och skejtdistans på söndag står på schemat i ett relativt snöfattigt Åsarna.

Snöbristen påverkar kanske så tillvida att banorna blir lite lättare än brukligt men fortfarande är det knappast några ”NVSK-banor” som man brukar säga i Skidsverige, dvs i normalfallet stakar man inte många meter…..

Även Seniorcupen rullar på i Åsarna och här har vi Sparven och Emilia på plats.

Ska bli spännande att se om Sparvens formkurva sakta nu börjar gå uppåt med ytterligare en veckas träning.

SKELLEFTEÅ + RANKINGLIGAN

Kallt även i Skellefteå där damerna körde 10 km (K) i Team Sportia Cup.

1. Charlotte Kalla, Tärendö, 30.34
2. Sara Lindborg, Östersund, 31.28
3. Eva Svensson, Mora, 31.30
19. Lisa Larsen, SIK, 35.01
21. Emilia Lindstedt, SIK, 35.04

Ny stabil insats av Emilia och jättekul med Lisa.L tillbaka i tävlingsspåret efter sina låååånga sjukperiod !!!

Många distanslopp i helgen innebär en uppdatering av vår rankinglista så vi vet vem som egentligen är bäst:

Distans

1. Edvin Lindmark, 122,37
2. Märta Larsen, 132.71
3. Lisa Larsen, 145.84
4. Emilia Lindstedt, 147.54
5. Evelina Larsson, 159.35
6. Emma Bivstedt, 173.62
7. Linnea Björn, 176.87
8. Lisa Hallberg, 261.95

THE EAGLE LYFTER !!!!!

I ett kallt Idre avgjordes de klassiska Idre-/Särnatävlingarna. Lördagens rejs var i fristil och där prislistan i H.21 såg ut så här:

1. Patrik Karlsson, Garphyttan, 21.12
2. Per Jonsson, Dala-Järna, 21.16
3. Erik Andersson, Malung, 21.18
24. Edvin Lindmark, SIK, 23.29

Med andra ord ett kanonlopp av Edvin, verkligen superkul !!!

Kul också med lite Stockholms sällskap i prislistan då NVSK:s starke Magnus Andersson var med och blev 36:a på tiden 24.30

I D.17-18 blev prislistan så här:

1. Madeleine Thorn, Ulricehamn, 15.03
2. Stina Nilsson, Malung, 15.10
3. Julia Svan, Vansbro, 15.17
11. Linnea Björn, SIK, 16.40
14. Evelina Larsson, SIK, 16.46
18. Emma Bivstedt, SIK, 17.41

Klart godkända insatser i närheten av tårtmålen för våra unga tjejer.

Tävlingarna fortsatte på söndag med klassisk stil och då åkte Edvin ännu bättre, förmodligen det bäste racinglopp av en Sumpankille sedan Jörgen Melders dagar !!!!

1. Marcus Johansson, Ulricehamn, 24.02
2. Markus Jönsson, Tranemo, 24.06
3. Per Jonsson, Dala-Järna, 24.18
23. Edvin Lindmark, SIK, 25.47

I D.17-18 gick det så här

1. Stina Nilsson, Malung, 16.04
2. MadeleineThorn, Ulricehamn, 16.09
3. Julia Svan, Vansbro, 16.16
11. Evelina Larsson, SIK, 17.24
15. Emma Bivstedt, SIK, 17.46
17. Linnea Björn, SIK, 17.50

Nya stabila insatser av våra juniortjejer och nu med Evelina till och med på rätt sida om tårtgränsen !!

Skellefteå

Idag var det skate sprint som stod på programmet. banan var ca 1100m och man skulle uppför en jättebrant slalombacke där man fick passa sig för att inte ramla baklänges.
Emilia gjorde en jättebra prolog och och knep den 16e kvartsfinalplatsen. I kvarten matade hon på ordentligt och charlotte kalla och andra världscupsåkare fick lägga i sin högsta växel för att sno semifinalsbiljetterna precis före emilia. Hon var såklart nöjd ändå och slutade på en finfin 16e plats.

Imorron blir det tävlingspremiär för mej(lisa) tyvärr så kanske inte formen är på topp än men det ska bli väldigt roligt att äntligen få tävla:) Vi ska åka 10km klassiskt på en grymt backig bana, så det blir till att mata på!!

RANKINGLIGAN

Respektive persons bästa FIS-poäng under säsongen:

Sprint:

1. Emilia, 180.19
2. Klas, 248.30
3. Evelina, 287.40
4. Leo, 318.65

Distans:

1. Märta, 132.71
2. Emilia, 163.33
3. Edvin, 226.83
4. Lisa.H, 261.95

SPÄNNANDE HELG PÅ G

Hoppas inte kylan nu ställer till det utan att tävlingarna i Skellefteå och Idre kan genomföras.

I Skellefteå är det dags för första deltävlingen i Team Sportia Cup (Seniorcupen) och i startlistorna har vi två av våra damseniorer, Lisa.L och Emilia, Emilia kör både sprint (F) och distans (K) medan Lisa, efter sin sjukdomsfyllda period, i sin säsongspremiär väljer att bara köra distansloppet.

I Idre tävlas det också i dagarna två, bägge dagarna distanslopp (F+K).
I seniorklassen är det Edvin som ska försvara vår ära medan det i juniorklasserna är vår trio i D.17-18, Emma, Linnea och Evelina, som förhoppningsvis ska skaffa sina första FIS-distanspoäng.

WASSBERG HAR TALAT…..

http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.497895–det-finns-ingenting-att-gora-

STARK PREMIÄR AV MÄRTA

Svårt att bedöma konkurrensen ”over there” men det känns som om Märta fick på ett riktigt starkt lopp i premiärloppet över 10 km (F).

1. Kate Fitzgerald, 27.56
2. Holly Brooks, 27.58
3. Maria Gräfnings, 28.06
4. Kristina Strandberg, 28.10
16. Märta Larsen, 30.14

Vi hoppas givetvis på att få lite rapporter från Maerta om lopp och livet om hon fortfarande kommer ihåg svenskan.

Ytterligare en Sundbybergare på plats var Christina L-H som körde 5 km (K) och kom på en likaledes stark 15:e plats med tiden 17.40 att jämföra med 1.) Kristina Strandberg 16.13, 2.) Holly Brooks 16.19, 3.) Maria Gräfnings 16.30.

BARA EN ANMÄLD TILL HELGEN

Märta försöker smyga igång sin säsongspremiär i USA (Yellowstone) men inget undgår Sumpanelit…..

Både klassiskt och fritt står på helgmenyn, vi tror och hoppas att det kommer att gå undan.

Trodde annars vi skulle ha ett gäng seniortjejer på startlinjen i Arvidsjaur på deras FIS-tävling men av olika anledningar blir det inte så.

Kan också passa på att rätta Anders Blomqvist vad gäller anledningen till att Sparven inte tävlade i Bruks och Gällivare, hon är fortfarande lite halvmysko sjuk och inte i USA……..

Kul i alla fall att Niclas är på väg tillbaka efter en massa strul den senaste tiden.

Sebbe sprang (?) förra helgen någon sjuk tävling upp, ner och runt Hammarbybacken som efter en massa varv blev dryga 42 km….
Tiden blev cirka 5 timmar blankt vilket var dryga timmen efter NVSK:s före detta (?) stakfantom Mattias Ekstrand som äger en enorm förmåga att pina kroppen.

KOSTRÅD

Den här killen kommer att ta medalj på VM……

Kan dessutom komplettera med att han slutat att äta den för många skidåkare obligatoriska äckliga bukfyllan Havregrynsgröt…..

http://www.tv4play.se/nyheter_och_debatt/tv4nyheterna?title=os-medaljoren_mar_battre_-_utan_frukt&videoid=1140328

UK-MEDDELAR

En av årets höjdpunkter är, som vanligt, DM-stafetten, i vinter den 15/1 på Rudan !!

I år är det ovanligt många som känns aktuella för våra två topplag i klassen H.17-34 och ska vi ha någon chans mot NVSK:s hopvärvade gubblag måste vi vara på topp !!

Finns ju även en del andra giftiga lag som man aldrig vet vad som kan hända med typ Jordbävningarnas och Täbys gubblag och inte minst vårt egna veterantopplag där bland annat Jörgen Melder är lite sugen på en comeback och kompletterad med några starka åkare typ Mekanikern, Varanen, Palten, Mats eller kanske t.o.m någon från H.50-elit vet man aldrig…….

Så för att optimera förutsättningarna till förberedelser och en korrekt laguttagning så är det följande lopp som är huvudsakliga OBS-lopp:

31/12, Grängesberg
6/1, Brottby
8/1, Torsby
9/1, Öregrund

Ovanstående är uteslutande klassiska rejs då stafetten planeras att genomföras med enbart klassiska sträckor.

PREMIÄREN AVKLARAD

Nyttan av att komma igång med tävlandet kan märkas på många sätt från att de aktiva plötsligt får en mjölksyrachock av ovanan med riktigt hård belastning till att vallateamet inte har full koll på prylar och saknar leveranser etc.

Endast matlagningsteamet som presterade på topp direkt !!!

Ovanligt klent med snö men perfekta förhållanden i tävlingsbanorna även om det stundtals blev lite trångt under söndagens lopp med jättestora startfält och en kort slinga.

Helgens äventyr höll annars på att ta slut innan vi ens började då Edvin, Klas och vår gästarbetare, ”Rastamannen från Strömsberg”, hade åkt upp några dagar tidigare och då lyckats reta upp stugvärden genom att förvara skidorna inomhus samt ha vallaställ uppställda i köket vilket kunde indikera ”köksvallning” och detta innebar en kraftig varning om att bli utkastade……

Lördagens tävlingar var sprint (F), eller vad man nu ska kalla en bana som för killarna mätte 1650 m……
Följande placeringar uppnåddes av det fåtal som kom till start:
D.21: Emilia 55:a (av 67 startande)
H.21: Klas 127:a (132)
D.18: Evelina 16:e (26)
H.18: Leo 35:a (41)

På söndag var det sedan dags för distansloppen (F):
D.21: 58:a Emilia, 73:a Lisa.H (73)
H.21: 147:a Edvin (153)

För att träna in oss på kommande tårtmål (12,5 % efter segraren i seniorklass om de allra bästa är med annars 10% i såväl senior- som juniorklass) kan konstateras att av sju starter var det enbart Emilias sprintprolog som med ytterst knapp marginal kvalade in i tårtklassen…

Men nu tror jag inte vi ska bli utan tårtor ändå i vinter utan det ska nog finnas mer att plocka fram bara skidvanan etc blir större och det blir lite mindre sjukdomar i gruppen

EN VECKA KVAR TILL BRUKSTÄVLINGARNA

Då vi i år har ovanligt många som byter klass blir Vinterpremiären i Bruks nästa helg det största/tuffaste skidögonblicket för många.

Linnea, Evelina och Leo ska t.ex göra debut i juniorklassen efter att tidigare tävlat i barnklassen och det innebär till exempel för Leos del att distansen helt plötsligt blir betydligt längre.
Emma har visserligen varit med och vunnit JSM-guld i stafett men individuellt blir det även för henne debut bland junisarna.

Emilia och Lisa.H ska nu upp och åka bland Kalla, Haag m.fl efter att ha haft det mysigt bland junisarna i flera år.
Sparven har luktat krutrök förr både i Bruks och i Världscupen.

Edvin har visserligen tävlat i seniorklass i några år men inte ställts mot Hellner och Olsson…..
Klas har visserligen stått bland de breda grabbarna i starten på Birken men i racingsammanhang blir det debut.

För valla-teamet handlar det om att börja leta fram väskor, borstar, sladdar, vallaställ med mera med mera…. samt att få på takboxen, hitta motorvärmarsladden, leta fram vallaskorna osv, osv

För kläd-teamet handlar det om att riva runt i kartongerna med de nyanlända tävlingsdräkterna, överdragen med mera och sortera dessa så att våra åkare blir klädda som det anstår en medlem i ”the big green machine”.

För hus-teamet handlar det om att försöka få tag i husvärdarna och dubbelchecka att det verkligen är bokat, var nycklarna kan hämtas om man kommer sent, var ligger husen, hur ska betalningen ske, säga nej till de som inte tillhör välorganiserade klubbar och som därmed står utan boende osv, osv

För mat-teamet handlar det om att fundera på hur mycket äter egentligen 9 aktiva under 3 dygn, planera vilken mat som detta kök klarar av med hänsyn till spis, kastruller antal åkare med mera med mera.

Dessutom ska det bli spännande att se om några av de aktiva själva klarar av att få ihop sina transporter……

FERRY HAR TALAT

Det handlar om folk som är i vägen under träning:

Björn Ferry:

– Det är nyrika ryssar som åker runt på ”träningsläger”.

– Men det finns ju till exempel Vasaloppsträning för svenskar också; direktörer som åker till glaciären i Ramsau och tränar en vecka med personlig coach, säger Ferry.

– När vi var i Ramsau nyligen var Staffan Larsson och Mattias Svahn där med 36 stycken, bland annat han Rickard Olsson från tv.

Är ryssarna i vägen här?

– Alla som åker sakta är i vägen. För oss killar är alla i vägen, också damlandslaget. Men de flyttar sig lite snabbare för de förstår ju vad vi säger, skrattar Ferry.

INSTÄLLD DALAPREMIÄR

Det milda vädret börjar nu spöka för skidåkningen och vi får således vänta med tävlingspremiären till Bruksvallarna och helgen den 13-14/11.

Än så länge har vi 10 st anmälda till Bruks, bara att fortsätta laddningen !!!

LÖPARFUNDERINGAR

Måste man löpträna för att bli en bra skidåkare??

Varför bangar så många när det ska löptränas ??

Ja, man kan ju undra…..

Men, – Nej, jag tror inte man behöver löpträna för att bli en bra skidåkare.
Teoretiskt är det säkert bäst att bara åka skidor året om och därefter kommer rullskidor.

Men om vi utgår från att vi inte har den terräng som krävs för tillräcklig belastning på rullisar samt inte har det tålamodet och de armbågar/axlar som pallar bara rullisar så måste vi fixa motorn på något annat sätt.

Tror cykel, både lvg och MTB, funkar minst lika bra om man inte bara sitter och fisåker i 36 km/h i någon Hofvetklunga utan Du måste upp på tävlingsnivå för att få tillräcklig belastning och då pratar jag inte Vätternrundan utan lite mer kupering etc.
Rodd och kanot kan också funka men då krävs nog att Du är riktigt, riktigt bra för att få tillräcklig belastning på motorn.

Grundregeln är som vanligt, att går det så sakta etc så att en H.50 hänger med så ger det inte tillräckligt och det är H.60 med i täten på Vätternrundan…..

Löpning är dock klart enklast och tidseffektivast men också ganska skadeframkallande så varför har då så många löpning som ett ”måste” ??

Kör Du löpning och skadar Dig så är det en ganska lång period där Du är för kass på cykel, kanot etc innan det ger tillräcklig effekt.

En annan intressant undran är varför så många bangar löpning ”för att de har varit snuviga under veckan” men samma personer är utan tvekan med på stentuffa backintervaller på rullisar…. ??

Hjärtat är blint och det är testvärdet/syreupptagningen som är målet så varför fortsätter då skadebenägna personer löpträna med många och långa uppehåll som en följd ??

Bra, fråga, förhoppningsvis för de tycker löpning är kul även om det innebär lite sämre skidresultat pga alla uppehåll och bangade pass…

Spänst och skidgång kan Du ju köra ändå även om Du bygger motor med cykel/rodd etc……

Vi var 20 pers på senaste helglägret mer än hälften bangade de två löpmomenten och det ger ingen träning……

DAG 2 SLUTFÖRD

Vi startade i ett väder som bäst kan beskrivas som ”väldigt hög luftfuktighet” och dagens första övning var rullintervaller (K) i backar.

Moment 1 var 3 drag råstakning uppför en backe som tog cirka 3 minuter att avverka, här fick vi se att barngruppens åkare har en bit kvar men konstigt vore det väl annars.
Moment 2 var 3 drag uppför den fruktade Hakungebacken med bilskjuts ned för att minska vilotiden och av säkerhetsskäl, här visade Klas upp god stakstyrka då han hängde väl med trots en ömmande höft som tvingade honom råstaka även här trots att detta är kanske Sthlms bästa diagonalbacke.
Moment 3 var 3 drag uppför den cirka 1,5 km långa Kyrkbacken och nu började det bli lite segt på vissa håll men fortfarande god fart.

Med på dessa intervaller från SumpanElit var Edvin, Klas, Emma och Linnea.

Sedan dusch och lunch på Össeby IP och med hotet hängande över sig att det skulle springas på eftermiddagen försvann större delen av truppen som från början var närmare 20 pers denna dag och nu återstod bara 8 pers……

Men de som visade prov på kroppens och sinnets hårdhet och fullföljde även detta moment var Edvin, Daniela, Hasse, Reino, Jens, Martin samt Erik alltså betydligt fler från Motion och Barngruppen…. hmm…..

FÖRSTA DAGEN AVKLARAD

Först och främst sänder vi en hälsning till Anna Lindmark som gick rejält i backen under rullskidpasset och fick en rejäl smäll på axeln, hoppas allt blir bra !!!!!!

Vi började ute på Bosön för traditionella styrke- och löptester och under tecknad blev väldigt imponerad över alla goda resultat från smågrabbarna Tobbe och Gustav till gubbarna Reino och Hasse.

Av de våra så var förutom Anna, Edvin, Klas, Linnea och Emma med, en inte helt kurant Niclas softade med att bara köra chins och lite rullskidor i medvind…. Edvin var den enda som rakt igenom klarade våra resultatmål, respekt !!!!

Efter en lunchbuffé på Bosön så körde vi upp till vargmarkerna i Brollsta där vi körde ett varv vilket tog cikra 2,30.

Frånsett Annas vurpa så var även detta ett mycket bra pass där många imponerade jättemycket, dagens slitvarg var nog Daniela som balanserade på ”bonkgränsen” större delen av passet men höll ihop det mycket, mycket bra.

Nu laddar vi med godis och ”laserturken” inför morgondagens övningar i Brottby……

NYA PRIORITERINGAR??

Då nu datum och plats för vinterns Veteran-SM äntligen är spikat till den 4-6 februari och Grängesberg och vissa mörka krafter börjat bedriva klassisk lobbyverksamhet för en omallokering av stora delar av klubbens resurser från SumpanElit till Veterangruppen….. detta bland annat för att särskilt klubbens ordförande talar om vikten av ädla medaljer till prisskåpet på Ursviksvägen 99.
I samband med detta diskuteras åter en förändring av klubbmärket till ett rött kors på vit bakgrund och/eller ett inköp av någon vårdcentral dels för att ta hand om alla sjuka och skadade i gruppen samt för att stötta Felippa Reinfeldts privatiseringsplaner.
Eventuellt kommer en spontan omröstning att äga rum under helgens träningsläger på hemmaplan och är det då inte tillräckligt många representanter från SumpanElit på plats så är sannolikheten att detta cupförsök går igenom även om en dylik omröstning ej är beslutande utan bara vägledande.
Däremot kungör en ålderstigen paragraf i stadgarna att veteranpisk för mer än 10 stycken i en junior-/seniorgrupp under tävling eller träningshelg är beslutande och att ej närvaro likställs med veteranpisk.

Alewalds Tour de Ski

RunnerStores rullskidcup blev ju lyckad så i samarbete med Sthlms Skidförbunds längdkommitté och Alewalds kommer det att bli en motsvarande cup i vinter i form av Alewalds Tour de Ski.

Deltävlingarna blir:

6/1, Brottbyloppet (K)

16/1, DM-Jaktstarten (F+K)

17/2, DM-Sprinten (K)

13/3, DM-30 km (K)

Samtliga 4 deltävlingar räknas
Minst 3 deltävlingar måste genomföras för att cupen”bli giltlig”

Poängberäkning som i Rullcupen dvs 100, 80, 60, 50 osv.

Reservorter/reservdatum finns i de flesta fall

Klasser precis som i rullcupen dvs H.17-44, H.45+ samt D.17+
(Respektive deltävling har dock oftast andra klasser)

Prissummor som i Rullcupen dvs,
H.17-44, 3 000 + 1 500 + 750
H.45+, 2 000 + 1 000 + 500
D.17+, 1 500 + 750 + 375

Inbjudan, mm kommer så småningom att finnas på Sthlms Skidförbunds hemsida, www.skidor.com/stockholm samt på Sumpans hemsida, www.sikskidor.se

STAFETTEN AVGJORD

Det blev en aningen längre bana än på Norrullen för att minimera risken för halkiga ställen.

Värre än halken blev dock vätan som bet sig genom märg och ben, har nog aldrig sett så många skaka så mycket……

Vad gäller rejset så hade vi fått två återbud från Niclas och Håkon vilket gav lite omflyttningar i lagen men lite förhoppningar hade vi ändå att Edvin och Klas skulle kunna bjuda NVSK:s båda toppar på en match.

Men den förhoppningen sprack redan på första sträckan där Edvins stavspets gick av och han tvingades släppa närmare halvminuten. Men även Sebbe som körde i par med Tomas Jelinek tvingades släppa cirka 15 sekunder.

Nu känns det i och för sig inte troligt att man kunnat hänga på ändå för NVSK-killarna såg klart starkare ut rakt igenom och inte minst på slutsträckan där Magnus Andersson mosade en så stark åkare som Johan Myhr och slog t.ex Klas med 1.20…..imponerande !! (?)

Resultatlista:

H.17-44

1. NVSK (Fochsen,Andersson), 47.50
2. NVSK (Ekberg, Myhr), 48.15
3. SIK (Lindmark, Hasselgren) 51.35
4. SIK (Jansson, Jelinek), 51.35
5. SIK (Ahnbrink, Swedberg), 54.50
6. Axa SC (Falk, Larsson) 55.20
7. NVSK (Furn, Ekman) 55.20
8. NVSK (Paulsson, Gulliksson) 57.55

H.45+

1. SIK (Jamell, Jansson) 53.05
2. IKJ (Lidman, Yttermo) 54.35
3. NVSK (Persson, Nordlöf) 60.15

SENT GRATTIS !!!

En av Stockholmsskidåkningens största, Ulf ”T.2″ Tingström har gått och lyckats bli gift på gamla dagar !!!

Som så ofta blir man ju lite förvånad över vad en så vacker och trevlig kvinna ser hos sin nyblivne make, möjligen att det är pengar, möjligen att det är hans skidmeriter, möjligen att det är något annat…..

Men jag tror jag snackar för hela SumpanElit och en massa andra skidtokar hos Gröna Jägarna när vi gratulerar till Ditt kap Uffe !!!

LISA HÖGT RANKAD

Så här Sverigerankingen ut för damer och distans:

1. Charlotte Kalla, IFK Tärendö
2. Anna Haag, IFK Mora
3. Anna Olsson, Åsarna IK
4. Lisa Larsen, Sundbybergs IK

Helt okey !!

Sammanfattning:

DAMSENIORER (Distans)

4. Lisa Larsen
48. Emilia Lindstedt
56. Märta Larsen
60. Lisa Hallberg

DAMSENIORER (Sprint)

19. Lisa Larsen
35. Lisa Hallberg
41. Emilia Lindstedt

HERRSENIORER (Distans)

137. Klas Hasselgren
188. Niclas Eklöw
196. Endre Stjernström

HERRSENIORER (Sprint)

114. Klas Hasselgren
155. Endre Stjernström
166. Niclas Eklöw

DAMJUNIORER (Distans)

21. Christina Lövald-Hellberg
103. Anna Lindmark

DAMJUNIORER (Sprint)

21. Christina Lövald-Hellberg
96. Anna Lindmark

SISTA LUGNA HELGEN

Nästa helg (24/10) är det dags för att med den unika DM-stafetten sätta punkt för årets rullskidtävlande, skulle inte sitta fel med en prestigeseger här men givetvis är NVSK storfavoriter.
På grund av sedvanliga skador och sjukdomar är lagsammansättningen givetvis fortfarande väldigt osäker men Niclas, Sebbe, Edvin och Klas har anmält intresse liksom Håkon och Erik.

Helgen därefter (30-31/10) är det då dags för den klubbgemensamma träningshelgen där vi kör lite tester på Bosön, kör rulldistans och rullintervaller samt springer ett distanspass i skogen.
Anmälda från vårt gäng är; Niclas, Edvin, Klas, Anna, Emma samt Leo. Sedan tror vi även på Håkon och Erik samt kanske även Evelina och Linnea.

Genomgående bangisar är alltså tantgänget, Lisa, Sparven och Emilia men de håller väl på med städning eller något sådant….

I november drar ju sedan tävlandet igång och först ut är Dalapremiären i Grönklitt (7/11) där Niclas, Edvin och Klas räknar med att pröva formen.

Helgen därefter (13-14/11) är det sedan fullt pådrag i Bruksvallarna där stora delar av Skidsverige möter upp och där tror vi på Niclas, Edvin, Lisa, Sparven, Emilia, Klas, Evelina, Linnea, Emma samt Leo på startlinjen.

Lite snöallergivarning på Sebbe och Anna men det går förhoppningsvis över….

GENERATIONSSKIFTE

Snacka om läge i det fall man är ung och sugen på att tillhöra skideliten om något år….

Svenskar topp 20 i Vasan 2010 (inom parantes åldersklass i år)

1. Jörgen Brink, -74 (H.35)
2. Daniel Tynell, -76 (H.35)
5. Fredrik Östberg, Lagt av
7. Oskar Svärd, -76 (H.35)
8. Erik Eriksson, Lagt av
9. Markus Jönsson, -81 (H.21)
10. Dan Moberg, -77 (H.21)
11. Kalle Gräfnings, -78 (H.21)
12. Martin Larsson, -79 (H.21)
13. Rikard Andreasson, -79 (H.21)
14. Markus Leijon, -84 (H.21) UNDER 30 ÅR !!!!!
15. Martin Rosvall, -78 (H.21)
16. Tobias Fredriksson, Lagt av
18. Mathias Fredriksson, -73 (H.35)
19. Martin Johansson, -84 (H.21) UNDER 30 ÅR !!!!!
20. Joakim Engström, 86 (H.21) UNDER 30 ÅR !!!!!

Eller tänkbara stafettåkare på VM (alla H.21)
Mats Larsson, -80
Daniel Rikardsson, -82 UNDER 30 ÅR !!!!!
Anders Södergren, -77
Marcus Hellner, -85 UNDER 30 ÅR !!!!!
Johan Olsson, -80
Tar det lång tid att bli en bra skidåkare ??
Var det en fantastisk generation innan ??
Dålig återväxt ??

RULLCUPEN AVSLUTAD

Toppsprinten, vilken bestod av två rejs uppför Högdalstoppen, följde mönstret från de tidigare cuptävlingarna dvs NVSK dominerade främst genom sina nyförvärvade gubbar medan våra killar inte riktigt hängde med. Stort grattis till NVSK och nu återstår bara en chans till asfaltsrevansch och det i rullstafetten den 24/10.

Arrangörsklubben, IK Jordbänningarna, ska ha ett stort tack för en kul tävling och ett proffsigt arrangemang samt för att de verkar vara på väg att få fram en ny ung spännande Stockholmskille i Tommy Batz (typ 18 år) som visade sig vara en rask gosse då han placerade sig som 9:a i dagens rejs.

Dagens resultat:

H.17-44

1. Erik Fochsen, NVSK, 4.50.2
2, Johan Myhr, NVSK, 4.53.6
3. Magnus Andersson, NVSK, 4.58.1
4. Klas Hasselgren, SIK, 5.06.6
5. Håkon Breistrand, SIK, 5.08.0
6. Niclas Eklöw, SIK, 5.08.8
7. Sebastian Jansson, SIK, 5.10.1
16. Tomas Jelinek, SIK, 5.41.4
17. Rikard Swedberg, SIK, 5.48.9

H.45+

2. Peter Jamell, SIK, 5.52.1
3. Mats Jansson, SIK, 6.00.9

D.17+

1. Emma Jansson, SIK, 6.40.6
2. Daniela Profir, SIK, 7.50.5
3. Susanne Jansson, SIK, 8.16.1

STRUL I TÄLJE…..

Våra killar kom iväg hyfsat trots att Mälarömannen, Widegren, tilläts tjuvstarta ganska rejält…..

Men redan i första kurvan hamnade Klas utanför en kille som hade stor svängradie så det blev raka vägen ut i skogen och sedan var den dagen förstörd.

Håkon knäckte stavspetsen efter någon kilometer så var det slut på det roliga för honom.

Mathias Fredriksson bestämde sig för på andra varvet att öka farten så var han solo resten av loppet.

Han följdes närmast av en 6-mannaklunga med hela det stabila och starka NVSK-gänget plus Widegren och Graas.

Våra killar, Sebbe, som äntligen tillfrisknat efter en seg förkylning, Niclas samt Klas, som jagat ikapp efter sitt skogsbesök, samt MoraEriksson och Strängnäsmannen utgjorde klunga två på behörigt avstånd från framförvarande.

Men vi hoppas på bättre lycka i morgondagens sprintrejs !!

Bra arrangemang och grymt snabb resultatservice, vi tackar Axa SC för detta !!

H.17-44

1. Mathias Fredriksson, Axa SC, 59.30
2. Anders Widegren, Mälarö SoK, 1.01.36
3. Magnus Andersson, NVSK, 1.01.37
7. Klas Hasselgren, SIK, 1.03.17
8. Niclas Eklöw, SIK, 1.03.18
9. Sebastian Jansson, SIK, 1.03.19
12. Tomas Jelinek, SIK, 1.05.44
19. Håkon Breisand, SIK, 1.08.50
22. Rikard Swedberg, SIK, 1.12.01
24. Erik Bröte, SIK, 1.12.03

H.45+

3. Mats Jansson, SIK, 1.05.46

D.17+

1. Emma Jansson, SIK, 1.22.42
2. Daniela Profir, SIK, 1.29.48

CUPFINAL

Med en masstart i Södertälje över 30 km med många tvära kurvor, konstigt att ingen har problem med dessa….., samt en backsprint i Högdalen avslutas RunnersStore Rullskidcup.

Masstarten i Södertälje blir lite speciell eftersom Mathias Fredriksson finns med i startlistan så frågan är hur han tänker avgöra loppet och vilka konsekvenser det får.
Annars är det det vanliga gänget med en samling starka gubbar från NVSK i spetsen.

Backsprinten i Högdalen är enligt uppgift lite klen vilket förmodligen innebär att de starkaste kommer att staka hela vägen vilket är lite trist det vore kul att få testa lite andra egenskaper även på rullisar.

Den enda av våra åkare som har en reell chans att vinna cupen är Klas men då måste han lyfta sig jämfört med tidigare lopp samt ha lite flyt.

Niclas har väl inte riktigt fått ut max i de två tidigare loppen och Sebbe gör ett tredje försök att komma till start efter att ha fått kasta in handduken i sista stund pga förkylningar tidigare.

Edvin har fortsatta ryggproblem medan övriga lite klent väljer att stanna hemma och titta på TV……

DÅLIGT SJÄLVFÖRTROENDE + HÖJDHOPP

Är så gammal nu att jag kan med att ta ytterligare en sväng på temat ”det var bättre förr”…….

Rubriker i någon kvällstidning och stor uppmärksamhet för att Hellner var nära Per Elofssons gamla rullskidrekord !!

Jaha….. har inte stavar, pjäxor och övrigt material utvecklats på 10 år ??

Jaha… bygger inte träningsutveckling på att lära sig av tidigare generationer dvs ta bort det dåliga och ta med sig det bra ??

Med andra ord, känns som om dagens generation har grymt dåligt självförtroende om de tycker det är en bra prestation att nästan vara lika bra som man var på gammeltiden för man borde ju vara bättre !!!!

För det kan väl inte vara så att alla pulsklockor och träningsintelligens plus fokus på stakning gjort att man blivit sämre än på tiden då det mer handlade om ”att ta i” på träningen ??

Nästa tes är att höjdhopp måste vara en av de idrotter som har sämst konkurrens och där det är lättast att nå världseliten !!!

Ta t.ex Superstars där en 42-årig fd fotbollsspelare med lätt övervikt klarar 1.70 i höjd som är en extrem tekniksport dvs kräver specialträning vilket inte fotbollsspelaren sysslat med men ökar han sin kapacitet med 35% tillhör han världseliten.
Samma fd fotbollsspelare eller genomsnittliga fd 42-årige fotbollsspelare klarar i bästa fall att springa 10 km på säg 42 min och det då i en idrott som han tränat 6 dagar i veckan i 15 års tid etc och som inte är en tekniksport men här behöver han öka sin kapacitet med 55% för att tillhöra världseliten…..

Hur många i världen satsar på höjdhopp, 20 st ??, inte konstigt att resultatnivån då blir därefter……

NY STARK ÅKARE

Håkon Breistrand född 1979 är ett nytillskott som har goda förutsättningar att bli en av distriktets ”värstingar”.

Håkon är bördig från Norge där han med framgång tävlade som junior sedan hindrade en krånglande rygg en fortsatt satsning som senior.

Men träning på hyfsad nivå har det blivit hela tiden, har t.ex en ruggig precision på Lidingöloppet kring 2.15.

I vintras blev det en liten skidcomeback utan ryggproblem och med goda resultat typ 15:e man i Hornbergsloppet på 2.22.11 vilket var 1 sekund bakom NVSK:s Magnus Andersson och 1.13 före vår Sebbe.

I Värmdöloppet blev det en 4:e plats på 2.22.44 vilket var 1.06 före Niclas och 5.23 före Sebbe.

Till vintern blir det lite mer satsning vilket låter spännande och kul !!

Kanske till och med en kille som inte bara vill dunka långlopp !!

TIO SMÅ…….

Lidingöloppet förlängde trenden med att vi har väldigt, väldigt mycket sjukdomar och skador…..

Det var bara Evelina som till sist tog sig i mål och det i D.17 där hon blev 11:a över 10 km med tiden 45.38.

Annars var det onda ben, förkylningar mm som gav DNF:er och DNS:er i sedvanlig utsträckning.

Inga resultat av klubbmedlemmar som skrämmer slag på konkurrenterna, bäst lyckades, Anders Wigzell som blev 221:a med 2.10.55 och Håkon Breistrand som blev 399:a med 2.15.19.

DAGS FÖR ETT NYTT PARTI

I Riksdagen har vi nu eländet Sverigedemokraterna men frågan är om det inte är dags att även bilda Löpardemokraterna…..

Lite fakta från årets Lidingölopp i jämförelse med hur det var för 25 år sedan….

Nu 63 st som var under 2 timmar, då 320 st…..

Nu 389 st som klarade 2.15, då 1 372 st…..

Nu hade bästa H.50 blivit 16:e i H.22, då blev bästa H.50 62:a i H.20…..

Eller vad sägs om nedanstående siffror som är pinsamma:

33 st klarade 40.00 på 10 km i H.19
26 st klarade 40.00 på 10 km i H.17
4 st klarade 40.00 på 10 km i D.22
1 st klarade 40.00 på 10 km i D.19
1 st klarade 40,00 på 10 km i D.17

När jag gick på högstadiet var vi fan i mej fler bara på min skola som sprang under 40 på milen än vad det var i H.17 på Lidingöloppet……

INFÖR LIDINGÖ

Glädjande nog verkar det vara gott gry i vårt yngre garde eftersom inte mindre än 3 stycken av ”fjunisarna” kliver upp till F/P.17 för att få springa 10 km, Emma, Evelina och Leo är dessa.

Ska vi gissa att tjejerna gör 43.45 och Leo 40.01 ??

Bland de mer rutinerade är det lite klenare med löpviljan för här hittar vi bara Niclas på 3-milen, här är tipset att Niclas som haft lite skadeproblem under hösten landar på 2.08.

Givetvis inte som på gammeltiden men en del skidåkare hittar vi på 3-milen och tipset är att Oskar Svärd blir klart bäst av dessa och att han på behörigt avstånd närmast följs av Bill Impola och Lars Suther.

Bland Stockholmsåkare verkar stakning vara betydligt mer intressant för en snabbkoll hittar bara Olof Ekberg, NVSK och Håkon Breistrand, SIK och vi som tänkt köra DM-jaktstarten på den för att vara i Stockholm kuperade 2,5:an i Ursvik…… Lisa Larsen verkar bli favorit…..

UNIK TILLDRAGELSE ?!

Undrar om det någonsin ägt rum en rullskidstafett i Sverige tidigare ??

Men den 24/10 kör vi alltså en utmaning i Rosersberg med 2-mannalag och sprintupplägg dvs man kör ett varv och växlar, 3-sträckor per åkare.

Vi drar igång 10.00 så butiksanställda som Edvin och Klas hinner vara med eftersom vi håller med skjuts in till stan direkt efter rejset !!

Som jag ser det just nu skulle jag i första hand vilja ha klartecken från följande 8 åkare:

Henrik Ahnbrink, Håkon Breistrand, Niclas Eklöw, Klas Hasselgren, Mats Jansson, Sebastian Jansson, Tomas Jelinek samt Edvin Lindmark.

Kanske vi lägger DM-status på det hela annars handlar det om ära, berömmelse och sjukt mycket prestige !!!!

Givetvis vill vi även ha en damklass men med tanke på uppslutningen hittills i Rullcupen känns det tyvärr ganska iskallt…..

KLAS PÅ PALLEN

Vi börjar med att tacka NVSK för ett lysande arrangemang och en utslagsgivande tävling !!

Vi fick till slut med på startlinjen Niclas, Klas, Leo och Erik medan Sebbe och Edvin tyvärr stod bredvid med en förkylning respektive en krånglande rygg.

Loppet inleddes lite lusigt men efter några kilometer skruvades farten upp och då var det bara Niclas och Klas som hängde med.

Leo fick problem direkt med stavarna så han klev av på andra varvet och Erik fick en påminnelse om vikten av överkroppstyrka och flitig rullskidträning så de gossarna bryter ihop och kommer raskt igen.

Det bildades en tätklunga om 6 man (med Niclas och Klas) där NVSK:s starke Magnus Andersson kanske lite lättvindigt fick en lucka som han utan alltför allvarliga attacker ganska lugnt kunde bevaka.

Niclas fick släppa en bit in på andra varvet och blev 6:a medan Klas kunde ta hem klungspurten efter en hård kamp med NVSK:s alltid grymme Olof Ekberg.

Resultat i klassen H.17-44:

1. Magnus Andersson, NVSK, 1.07.55
2. Klas Hasselgren, SIK, 1.08.06
3. Olof Ekberg, NVSK, 1.08.07
6. Niclas Eklöw, SIK, 1.09.27
22. Erik Bröte, SIK, 1.23.41
Leo Larsen, SIK, DNF
Sebastian Jansson, SIK, DNS
Edvin Lindmark, SIK, DNS

Fullständig resultatlista på www.rullskidcup.se

REJS PÅ SÖNDAG

På startlinjen räknar vi med att ha Niclas, Sebbe, Edvin, Klas och Erik.

Rapporterna från den senaste veckan är ganska positiva inga kända förkylningar som spökar denna gång ,det enda orosmomentet är Edvins rygg som inte alltid vill vara med.

Vi hoppas på lite mer framskjutna placeringar än vad fallet var på Norrullen men konkurrensen är säkerligen tuff, i skrivandets stund föreligger inga startlistor men det finns väl skäl att anta att det är i stort sett samma gäng som i Rosersberg.

Således återstår t.ex för våra seniorer att rå på den starka H.45:an från OK Linné, Magnus Graas, som både i Alliansloppet och Norrullen vägrat ta Sumpanpisk….

Sedan blir det säkert tufft att hänga med när NVSK-gubbarna trycker på men hoppas kan vi ju.

För Erik blir det debut bland de stora grabbarna och på en tävlingstid över 25 minuter……

NOSTALGI

Hittade en massa gamla Svensk Skidsport från slutet av 70-talet och början av 80-talet.

Ganska kul läsning inte minst resultatlistorna och det jag slogs av var vilken brutal konkurrens det var på den tiden t.ex på ett SM.

Vi hade ett väldigt bra landslag då (i alla fall på herrsidan) men var Du lika långt efter Lundbäck eller Wassberg på SM som 10:an idag är efter Södergren så var Du inte 10:a utan typ 30:e…..

Arthur Forsberg forskade och hade gjort tester på landslaget och hittat ett i princip rätlinjigt samband mellan max muskelstyrka i berörda muskelgrupper och stakhastighet bland landslagsåkarna utom för Thomas Eriksson som var svagast men hade så bra teknik att han var nästan snabbast ändå…..

S-Å Lundbäck gav inte mycket för långa lugna pass och annan vetenskap enligt dagens 2015-landslag utan körde aldrig pass längre än 1,5 – 2 timmar men med hög fart och fortfarande står sig hans testvärden……

Det var också insändare om hur man skulle begränsa antalet deltagare på JSM samt givetvis listor över hur många platser respektive distrikt hade på SM, ingen fri anmälan då inte för då hade det varit 350 pers i startlistan….

Skidlandslaget var med och sprang Lidingöloppet och tiderna låg väl mellan 1.45 och 1.48 typ

VINTERN NÄRMAR SIG

Helst vill vi ha en dubbeljakt dvs en jaktstart med skidbyte utan uppehåll men det förutsätter två helt olika slingor så det kan också bli en jaktstart med uppehåll och om skejten kommer först eller sist får vi se…
Till stafetten är det i år utlovat tider och start på utsatt tid…..

Som en liten stimulans kommer här DM-toppen de senaste två åren:

2009 (K)

1. Klas Hasselgren, SIK
2. Ulf Tingström, IKJ
3. David Bejmer, SIK
4. Olle Yttermo, IKJ
5. Anders Svensson, SIK
6. Edvin Lindmark, SIK
7. Peter Henningsson, IKJ
8. Peter Thunvall, IKJ
9. Olle Ekberg, NVSK
10. Jan Hasselgren, SIK

2009 (Stafett)

1. SIK, H.21
2. IKJ, H.35
3. SIK, H.21
4. SIK, H.35
5. TIS, H.35
6. SIK, H.21

2010 (F)

1. Niclas Eklöw, SIK
2. Sebastian Jansson, SIK
3. Lisa Larsen, SIK
4. Peter Rune, TIS
5. Ulf Tingström, IKJ
6. Edvin Lindmark, SIK
7. Jimmy Seger, SIK
8. Peter Thunvall, IKJ
9. Henrik Ahnbrink, SIK
10. Sten Gran, TIS

2010 (Stafett)

1. SIK, H.21
2. SIK, H.21
3. IKJ, H.35
4. VSK
5. NVSK
6. SIK, H.35

VETERANERNA JUBLAR

Ingen som klara Rikus-pris i år innebär givetvis att veteranerna välförtjänt tillförs den budgetposten från SumpanElit !!!

Verkar bli en riktig veteransäsong i år eller vad sägs om följande Trackrecord hittills:

Vålarullen: Mats.J tokdominerar övriga ”elitåkare”, sjuka, på Mallis eller upptagna med att parta…

Multisporten: Heltidssatsande damseniorer blir utklassade av heltidsarbetande ledare tävlandes i H.50 som dessutom stressar herr-seniorer och juniorer.

Sommartävlingar: Det är väl bara LillSparvens seger i Fjällorienteringen och en hyfsad insats på JSM i OL som sticker ut lite i övrigt lutar vi oss mot Kapten Z:s triathlonresultat och Paltens cykelresultat.

Xtremeserien: Ingen kille har klarat Rikus tid som H.60 eller ingen tjej har klarat Danielas tid som D.40

Norrullen: Hur många vets som helst före seniorerna

På måndag är det styrelsemöte och då kommer givetvis frågan upp om det inte är dags att göra en rejäl satsning på VSM i Grängesberg med boende och mat på ståndsmässiga Stadshotellet etc.

Bifogar några fruktade Björn Dähli citat:

När jag körde intervaller var varje drag så hårt att jag föll ned på knä efter varje drag…

Jelena Välbe slog följe med mig och Vegard Ulvang på en 3-timmars löptur, vi sprang inte sakta och vi var tvungna att på slutet nästan bära henne men hon gav inte upp utan ”gav blaffen i” att det i hennes träningplan stod att hon skulle träna lugnt denna dag för hon ville verkligen…..

Under min ungdom fanns inga pulsklockor och intensitetszoner vi tränade hårt på varje pass….
(Björn Dähli är född 1967)”

XTREMEFINALEN…..

Inte verkar våra åkare tro på tuff löpning som träningsmetod för hur ska vi annars förklara det klena deltagandet inte minst på damsidan under året.

De slutgiltliga klubbtopplistorna blev:

HERRAR

1. Anders Wigzell, 60.43
2. Mikael Videfors, 61.29
3. Fredrik Bjernulf, 63.25
4. Niclas Eklöw, 63.33
5. Hugo Hultqvist, 64.02
6. Edvin Lindmark, 64.53

DAMER
1. Kristina Lund, 75.51
2. Daniela Profir, 81.58
3. Linda Forsström, 82.31

NORRULLEN-ANALYS

Inte mindre än 16 åkare från Sumpan imponerar. Tittar vi på genomsnittliga varvtider för klubbens åkare ser det ut så här:

Klas,.19-20, 6.53 (5 varv)
Edvin, H.21, 6.55 (5 varv)
Mats, H.45, 7.04 (5 varv)
Niclas, H.21, 7.16 (5 varv)
Jamell, H.50, 7.26 (5 varv)
Swedberg, H.40, 7.36 (5 varv)
Erik, H.15-16, 7.53 (3 varv)
Gustav.B, H.13-14, 8.14 (3 varv)
Tobias.B H.13-14, 8.28 (3 varv)
Emma.J, D.21, 8.17 (3 varv)
Axel, H.11-12, 9.02 (1 varv)
Gustav.A, H.13-14, 9.08 (3 varv)
Daniela, D.40, 9.21 (3 varv)
Oscar, H.11-12, 10.35 (1 varv)
Sussi, D.45, 11.29 (3 varv)
Eleonora, D.11-12, 12.13 (1 varv)

Dagens snabbaste åkare hade 6.27 (5 varv) i snitt.”

NORRULLEN AVGJORD

Segrade i klassen H.17-44 gjorde som väntat Stockviks, klassåkare, Magnus Engström och det på tiden 32.15 över 5 varv och cirka 15 km.

Sedan radade ett antal gubbar upp sig bland annat med inte mindre än 3 stycken tävlande för Nacka Värmdö SK med Olof Ekberg som tvåa med 33.01.

Först på 9:e plats hittar vi den bäste av våra åkare i form av Klas med tiden 34.25 och på 11:e plats hade vi Edvin med 34.35 och på 14:e plats rullade Niclas in med 36.21 efter att ha tagit fel på antalet varv och kört in i målet lite för tidigt…..

Vi saknade Sebbe som fortfarande var sjuk efter Alliansloppet men förmodligen hade Sebbe legat i nivå med Klas och Edvin så det är bara att bryta ihop och komma igen för våra seniorer för gubbpisk ska det väl inte behöva bli och definitivt inte av 6 stycken även om det bara handlar om stakning….

Erik försvarade våra färger väl i äldsta ungdomsklassen, H.14-16, där han efter tre varv segrade ganska överlägset på tiden 23.50.

I damklassen hade vi vår andra sjukling i form av Anna.

SUPERMAN

Ibland framförs det ju synpunkter om att man inte kan kombinera cykel och löpning.
Jag hävdar att är Du genomtränad är det inga problem och lättast är det för en god genomtränad löpare att kliva över till cykel typ Södergren och Hellner dunkade 30 km tempo (dvs individuell start med vändpunkt) med en snittfart på cirka 40 km/h utan särskilt många cykelmil i kroppen, ryktet säger dessutom att Hellner körde i jympadojjor men det låter kanske lite för bra…. givetvis är deras skejtträning en av orsakerna till de goda resultaten, på den tiden vi hade skridskoåkare så tränade de massor av cykel sommartid.
Triathleter tränar mer cykel för att bli bättre löpare dvs inte bli för stum efter cyklingen.

Men rubriken var ”Superman” och det är en H.70 från Väsby som tog medalj på VSM i cykel där han klämde de 3-milen med en snittfart på över 36 km/h och sedan tog två guld och ett silver på VSM i löpning med bl.a 45.34 på 10 000 m (motsv en H.21-tid på 33.00) och givetvis tog han också DM-guld på skidor i vintras….

Fy fan nästan så man blir orolig över att någon i Sumpanelit (inklusive ledare…) skulle få spö av en H.70….

PLANERINGSDAX

Ett av momenten på barmarkslägret är att vi ska planera upp säsongen 2010/2011, vilka tävlingar ska vi satsa på, vem ska åka vad, vilka ledare var etc, etc.

Ska vi satsa på gemensamma tävlingsinsatser med langning, vallning, kost- och logistöd etc eller ska vi köra egna rejs etc, etc ??

Börja fundera redan nu på hur Du vill ha det och vad Du tycker !!!!!!!!

Ett exempel på hur en plan för en senior på hemmaplan skulle kunna se ut för början av säsongen:

28/8, Alliansloppet i Trollhättan
5/9, Norrullen
19/9, Ingarörullen
2/10, Södertäljerullen
>3/10, Högdalsrullen
30-31/10, Barmarkshelg på hemmaplan
6-7/11, Snöhelg i Grönklitt med Dalapremiären (K) på söndag
12-14/11, Snöhelg i Bruks med rejs (SprF) på lördag
3-5/12, Snöhelg i Grönklitt
8-12/12, Klubblägret i Bruks
17-19/12, Snöhelg i Vålådalen med Skimarathon (K) på lördag

SOMMARSTILJTE

Provåkning av banan inför rullskidtävlingen den 5/9 i Rosersberg igår, den har några tekniska kurvor och det går snabbast att diagonala i backen och det blir utslagsgivande med 4 varv…. snabbaste varvtid igår var 9.48 så förmodligen hamnar segrartiden på strax under 40 minuter.

En reflektion från Torsby var att allt som ser ut som avgasrör är inte avgasrör…..

En annan reflektion var att Mr.Burns var ett genialt arbetsnamn….

Flera duktiga skidåkare åkte Mörksuggan (MTB) dock fortsätter Stockholmsåkarna att vara lite tävlingsrädda….

Johan Olsson sprang Offerdalsmilen på cirka 31.45, Södergren och Ahrlin dryga minuten efter, tjockjuniorerna långt efter….

SIFFERLEK OCH MULTISPORT

Som vanligt svårt att jämföra prestationer när det handlar om olika åldrar och kön men vi har WMA:s tabell med ålderskoefficienter så om vi smackar på den på Multisporttiderna får vi följande resultat:

(Har tagit snittet per patrull vilket kan diskuteras , kanske mer rätt att ta värdet för den som har sämst koefficient för det är ju mest den personens fart som styr)

Janne/Henrik; 3.30.05
Klas/Leo: 3.34.05
Niclas/Endre: 3.34.20
Märta(Lisa.H: 3.37.50
Daniela/Emma: 5.42.55

Lika bra att ta resultatet med koefficienten för den ”sämsta” i varje patrull:

Janne/Henrik: 3.22.00

Klas/Leo: 3.27.55
Niclas/Endre: 3.33.45
Märta/Lisa.H: 3.37.15
Daniela/Emma: 5.35.15

Med andra ord, hur man än vrider och vänder på det så ska Märta och Lisa.H diska…..”

VILKEN TÅRTA OCH VAR ÄR BILDERNA ?

Vecka 24 och den 14-17/6 kör vi ju sommarskidskolan, ryktet pratar om 22 anmälda just nu.

Själv är jag mest intresserad av vilken tårta åskådarna vill ha efter min, 6-0, 6-0, seger över Märta i tennis…..

Denna gång tycker jag inte hon ska klara sig undan utan denna veckan bör det ske.

Dealen är alltså att Märta får 100 kr per vunnet game men blir hon nollad så ska hon bjuda samtliga närvarande åskådare på tårta i omedelbar anslutning till matchen.

Sedan undrar man ju var bilderna är från skoldagen i den, med rosa inslag, gamla hela tävlingsdräkten, mycket snack……..

SNART FÖRBUNDSKAPTEN…..

Som vanligt lite reaktioner när man skriver om orientering….. denna gång inte ”hur gör djur” utan ”hur gör utlänningarna”… detta appråpå nödvändig löpstyrka:

Schweizarna som med långt färre orienterare än Sverige når goda framgångar kör enligt uppgift 5000-meters lopp på sina läger och klarar Du då som herrsenior inte 15.00 blir det en varning och nästa gång sparken….

Ryssarna som också är långt färre orienterare än Sverige men framgångsrika kör enligt uppgift som uttagning dels ett 5000-meters lopp och dels en vanlig ”skogsorientering” sedan vägs detta samman och uttagning sker….

Så 5000-meters lopp är testet, 15.00 för herrseniorer och säg 16.50 för damseniorer och säg 15.45 för herrjuniorer och 17.40 för damjuniorer….. enligt uppgift alltså….

Men i Stockholm har vi fler hockeyspelare och skidåkare (?) än orienterare med på Xtremen etc, etc……

ORIENTERARE (IGEN….)

Med risk för att vara tjatig måste jag ännu en gång ta upp temat svenska orienterare som fortfarande är ett obegripligt släkte för undertecknad….

Svenska orienterare på mästerskap utomlands torskar alltid pga att det inte är ”riktig” orientering utan ”terränglöpning”.

Men hur var det med svenska herrlag i topp på 10-mila där det var ”riktig” orientering ???

Även damernas 10-mila innehåller många utländska namn om än i svenska lag…..

Hur många svenska killar var det som sprang slutsträckan bland topplagen ??

De utländska killarna har sällan orienterat sedan barnsben utan värvats i senare ålder från löpning, fått en karta i handen och dragit iväg fort som satan.

Om man en gång lyckas få en orienterare att springa ett terränglopp och det kanske inte går så bra så ”spelar det ingen roll för det är en helt annan sak att springa i skogen…..”

Men de här utländska killarna springer trots allt terrängmilen på typ 31-32 minuter….

Tänk om undertecknad har rätt och orienterarna har fel nämligen att orientering är en löpsport och att det är viktigt att träna löpning och att springa fort……. och att kunna springa terrängmilen fort är en förutsättning för att kunna springa fort även i skogen……

Då skulle vi t.ex ha fler orienterare med på XtremeRunning än hockeyspelare vilket inte är fallet nu……

Förstår heller inte varför orienterare har pannband etc medan löpare inte har det, fartvinden borde väl hålla svetten borta från ögonen ??

HEMMAPREMIÄR

Lyssna, titta på bilderna, sjung med och njut !!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.hammarbyfotboll.se/bajen-karaoke/

INFÖR XTREME

På onsdag den 21/4 är det säsongspremiär för årets serie av XtremeRunning.

Givetvis kan våra medlemmar även i år tjäna en 1000-lapp och då ska man greja det på 1.02.30 som kille och 1.10.30 som tjej plus att killarna ska göra 13 chins och 22 dips medan tjejerna ska greja 8 chins och 13 dips.

Egentligen alldeles för få skidåkare som testar sig på Xtremebanan men de bästa tiderna från i fjol bland de åkare i distriktet som sedan i alla fall körde någon tävling värd namnet var:

Killar:

Niclas Eklöw – 59.24
Andreas Johansson – 60.13
Olof Ekberg – 62.41
Henrik Ahnbrink – 63.59
Micael Nilsson – 65.53
Ulf Tingström – 66.36
Leo Larsen – 68.19

Tjejer:

Lisa Larsen – 60.49
Daniela Profir – 76.28

Kommer vi i år få även få se t.ex, Sebbe, Emma, Edvin, Märta, Klas, Endre, Anna och LillEmma springa ??

Hoppas det för det är få som levererar i skidspåret utan att göra bra ifrån sig på typ Xtremen, ska vara om man rejsar bra på cykel då……

FUNDERING

Två av säsongens positiva inhemska överraskningar på nationell nivå är IFK Mora:s Joakim Engström och Stockvik:s Andreas Svanebo.
Finns en gemensam nämnare för dessa två…. och det är att bägge två förra året fick för sig att de skulle börja rejsa på rullisar och de var med i rulllandslaget.

Av detta skulle man kunna dra flera intressanta slutsatser typ att man blir en bättre skidåkare av att åka mer rullisar, att man blir en bättre skidåkare av att tävla på rullisar, att man blir en bättre skidåkare av att överhuvudtaget tävla under barmarken, att man blir en bättre skidåkare om man får lite uppmärksamhet etc, etc.

Två flugor gör ingen sommar men jag har för mig att både Majbäck och Niklas Jonsson gjorde riktigt bra skidsäsonger efter att pga skador i princip bara kunnat träna rullisar under barmarken.

Cyklister cyklar, simmare simmar, springare springer men skidåkare springer eller möjligen cyklar ???????

Har skidåkarna rätt och de andra fel, eller ??”

RACERPREMIÄR

Ahh… äntligen….. skönt att få glida runt i 1,5 timme i vårsolen.

Lagom stel i ryggen och stum i låren eftersom man inte cyklar inomhus.

Självklart såg man tussilago och fick årets första finger från glada och positiva bilister…..

Åkte ett tag med en så kallad snabbklunga från Fredrikshof och kom då att tänka på att våra skidbröder i NVSK och IKJ har onekligen sina motsvarigheter i cykelstockholm.

NVSK i form av Fredrikshof både vad gäller klubbfärger och fokus på det stora motionsloppet i respektive sport, Vasan och Vättern. (Ja, ja Vasan är även en elittävling men för det stora flertalet ett motionslopp)

IKJ i form av ECI som också består av en handfull jätteduktiga veteraner som gör bra i från sig i H.35 och uppåt.

DAMERNAS TUR….

Liksom på herrsidan var det häpnadsväckande klena startfält och enorma tidsdifferenser på damernas långdistans, 30 km (F), på SM.

Med Anna Olsson ute ur leken känns det som om medaljerna är långt borta på stafetterna så länge hoppet är så stort mellan våra bästa åkare.

Men typ 10 km (K)

1. Anna Haag
2. Charlotte Kalla
3. Sara Lindborg
4. Ida Ingmarsdotter
5. Lina Andersson
6. Hanna Brodin
7. Magdalena Pajala
8. Lisa Larsen
9. Britta Norgren-Johansson
10. Emma Wikén

och typ 10 km (F)

1. Charlotte Kalla
2. Anna Haag
3. Sara Lindborg
4. Ida Ingmarsdotter
5. Emma Wikén
6. Hanna Brodin
7. Magdalena Pajala
8. Lisa Larsen
9. Britta Norgren-Johansson
10. Hanna Seppas

Men nästa år då jävlar blir det många från Sumpan med på SM !!!!

Har noterat att rullskidklubben redan skrivit och planerat mycket mer för rullskidåkandet än de gjorde om skidor på hela skidsäsongen…..

OS-GULD MEN……..

Detta handlar bara om herrar, damerna tar vi sedan.

Vi har en grymt bra topp i Sverige men bakom denna är det skrämmande tomt, till exempel var det bara drygt 40 st !!!! som fullföljde SM 5-milen, skrämmande…….. som jag får det till var det bara två stycken 21 åringar och tre stycken 22 åringar i resultatlistan….

Risken finns ju, om man ska vara negativ, att våra stora framgångar på OS döljer det faktum att det är tomt som i en AIK-skalle där bakom.

Min topp 10-lista i klassiskt typ 30 km:

1. Johan Olsson
2. Daniel Richardsson
3. Anders Södergren
4. Mats Larsson
5. Marcus Hellner
6. Mathias Fredriksson
7. Jesper Modin
8. Jens Eriksson
9. Emil Jönsson
10. Oskar Svärd

och i skejt:

1. Marcus Hellner
2. Johan Olsson
3. Anders Södergren
4. Rickard Andreasson
5. Mathias Fredriksson
6. Jörgen Brink
7. Emil Jönsson
8. Daniel Richardsson
9. Fredrik Östberg
10. Fredrik Karlsson

Ingen låg medelålder på dessa killar inte…..

Varför åker man inte SM ??

På gammeltiden var man tvungen att ha spärrar så att varje distrikt bara fick ett visst antal platser för annars blev det för många deltagare..

Som man skrev på skidsport.com, i orienteringen är det 100-tals som är med men skidåkarna bangar, varför ?????

NORGE !!!!

Blev klart inspirerad av Birken och i kombination att alla i princip bara vill åka rullskidor trots att det finns en del fantastiskt fina tävlingar som är perfekta att samla inspiration på därför några förslag:

http://www.trollski.no/default.asp

http://www.skarverennet.no/

STAFETT

Alla våra deltagare gjorde bra ifrån sig på JSM i Hudiksvall men en stafett är en stafett och ett JSM-guld i just stafett är inte fel…..

Lite backstage info:

Klockan 22.30 kvällen innan stafetten var det bara Lisa som var på plats i Hudik…. Emma.B var på väg från Örnsköldsvik, där hon för att vara Emma gjorde en inte helt lyckad insats på Folksam, och Christina låg och sov i Ånn där hon laddat upp med en Skidorienteringstävling och valde istället att lämna sängen 04.00 på söndagmorgon för att sätta sig i bilen…

Ursprungsplanen var att starta med Emma men då seedningen baserades på onsdagens 5 km (F) så hamnade vi som lag nummer 18 och med tanke på det handlade om 3,3 km, skejt, 21 lag och ett mycket snabbt före ändrade vi till den mer rutinerade Christina.

Speakern sa inte ett ord om Sumpan när han innan start pratade om alla starka favoritlag.

Christina var iskall och låg med i andraklungan som bestod av 8 tjejer och växlade 14 sekunder efter tätgruppen som bestod av 4 tjejer, placeringen här var 10:a.

Lite nervös var man när Emma gjorde juniordebut men Emma följde med i klungan trots det höga tempot men hon såg rejält sliten ut när hon hängde som sista vagn när andraklungan som fortfarande bestod av 8 tjejer visade sig för stadionpubliken med cirka 1 km kvar. Avståndet till tätduon Graningealliansen och Domnarvet var nu cirka 20 sekunder, men Emma bet ihop och hängde med in till växlingen där hon låg sjua 22 sekunder efter täten.

Emma åkte på ett par av Lisas skidor som enligt pappa Johan var vallade med helt fel valla för dagens förhållanden….

Fortfarande nämndes inte Sumpan av speakern som något lag med chans på framskjutna placeringar…

Lisa kopplade direkt på jaktdressen det vill säga uppspärrade ögon, hårt sammanbitna tänder, högt uppdragna axlar och stavarna i ett stenhårt grepp….

Lisa satte högsta fart direkt och tog nästan direkt täten i den jagande gruppen.

Nästa lika hög fart hade den i vallateamet som 10 minuter innan Lisa skulle starta fick springa med skidorna som Lisa inte hittade i vallaboden….

(Lisa vill dessutom gärna här att det nämns att hon överlägset segrade i tävlingen Sumpans intelligentaste junis… bland annat visste hon att Hälsingslands landskapsfågel är, Slaguggla…)

Vid rapporteringen från halva slutsträckan nämnde nu speakern Sumpan som ett lag som var med i bronsstriden men fortfarande en bit efter toppduon Domnarvet och Graningealliansen.

Men först in på stadion med knappa kilometern kvar var Lisa men det dröjde ytterligare en stund innan speakern fattat vad som hade hänt och kunde följa Sumpans triumffärd in mot målet !!

Sedan skulle man kunna skriva något töntigt om att tjejerna stod i målfållan och strålade ikapp med vårsolen samtidigt som mottog hyllningar från alla håll och kanter…….

INGA FÖRÄNDRINGAR

Det blev inga förändringar på vår topp 6-lista under 2000-talet i Vasan med årets insatser utan fortfarande har vi följande killar som varit topp 300 i ”modern tid”:

14. Jonas Larsson, 2000 (25 år)
39. Jörgen Melder, 2006 (35 år)
198. Bengt Ring, 2000 (37 år)
215. Hugo Hultqvist, 2008 (24 år)
265. Bengt-Erik Andersson, 2005 (40 år)
268. Henrik Ahnbrink, 2008 (38 år)

SISTA STRIDEN + STHLMSTOPPEN

Måste som vanligt få sista ordet och nu gällande Vasaloppsseedningen…..

Stråkenloppet:

Här sätter man elitledsgränsen på 2.08
Killar som missar är bl.a
Peter Arnesson – 2.10.05 som sedan blir 39:a på Vasan
Christian Olsson – 2.10.36 som sedan blir 91:a på Vasan
Marcus Johansson – 2.10.33 som sedan blir 127:a på Vasan

Wadköpingsloppet:

Här sätter man elitledsgränsen på 2.03
Killar som missar är bl.a
Olle Sjöström – 2.12.23 som sedan blir 126:a på Vasan
Tobias Johansson – 2.07.26 som sedan blir 134:a på Vasan
Andreas Karlsson – 2.09.59 som sedan blir 141:a på Vasan

Med andra ord, jag hade rätt och de hade fel……

Stockholmstoppen 2010:

176. Hans Carlsson, Väsby, 4.35.58
224. Henric Malmqvist, Saltsjöbaden, 4.41.15
264. Ulf Tingström, Jordbänningarna, 4.44.52
304. Peter Henningsson, Jordbänningarna, 4.48.02
312. Olle Hjerne, Tumba, 4.48.34
369. Patrik Attermark, NVSK, 4.53.04
382. Clas Björling, NVSK, 4.53.49
412. Sebastian Jansson, Sundbyberg, 4.55.29
435. Jerker Åberg, Hammarby, 4.57.28
463. Stefan Jeleby, Linden, 4.58.50

Mycket veteraner är det……

DOKTORN I VASASPÅRET !!!

Vi noterar och analyserar det faktum att IKJ med en viss Olle Yttermo på 3:e sträckan mellan Evertsberg och Oxberg åkte in på en stark 6:e plats i Vasastafetten med tiden 4.36.32 att jämföra med segrarna, Fiskarhedenvillan, som var ett lag bestående av ytterst kompetenta IFK Moraåkare och som noterades för 4.03.35.

Vi kan också analysera vidare och konstatera att förhållandena var tämligen lika från tisdagens Halvvasa och att då grabbarna på sträckorna 4 och 5, dvs Oxberg-Hökberg samt Hökberg-Mora, Peter Thunvall och Ulf Tingström tillsammans noterades för nästan på sekunden samma tid som Klas avslutade sitt lopp på.

Stafett är kul och det vore onekligen skoj om vi fick till en Stockholmsutmaning någon gång i framtiden.

INFÖR VASAN

Börjar närma sig, några av de våra ska åka Skejtvasan dock inget lag i Vasastafetten vilket är lite synd kunde säkert varit kul.

Tittar vi på historien (dvs sedan 2001) har vi haft 13 fördömda män som klarat ”skamgränsen” för motionärer dvs topp 500 dock ingen kvinna som klarat motsvarande gräns som väl hamnar kring placering 35-40.

De åkare vi pratar om är:

Henrik Ahnbrink
Bengt-Erik Ande <rsson
Niclas Eklöw
Jan Hasselgren
Henrik Holmberg
Martin Holmberg
Hugo Hultqvist
Odd-Roar Jakobsen
Niklas Johnsson
Jonas Larsson
Jörgen Melder
Bengt Ring
Anders Svensson

Vad kan vi hoppas på i år då ??

Mitt tips är att på killsidan får vi följande Stockholmstopp,

149. Hans Carlsson, Väsby SK
150. Niclas Eklöw, Sundbybergs IK
187. Ulf Tingström, IK Jordbänningarna

Sedan är jag ganska övertygad om att Sebbe tar sig in under skamgränsen topp 500, kanske 398:a ??

På tjejsidan är det lite svårare att tippa men följande Stockholmstopp tror jag på,

32. Karin Rådström, Nynäshamn
50. Emma Jansson, Sundbybergs IK

DET ONÄMNBARA + TEAM STHLM

Doktorn har visserligen ordinerat slutsnackat om Vasaloppsseedning men vi kan väl i alla fall konstatera att de in i det sista är en aning inkonsekventa, tror det kommer att vara väldigt många som satsar på HalvVasan nästa år…..

Till Team Stockholm har följande av våra åkare nominerats, Niclas, Sebbe, Edvin, Jimmy, Klas, Lisa samt Emma.

Övriga från Sumpan: Henrik Ahnbrink, Mats Jansson, Leo Larsen samt Jan Hasselgren.

Övriga nominerade: Peter Rune, TIS, Ulf Tingström, IKJ, Peter Thunvall, IKJ, Sten Grahn, TIS, Klas-Håkan Bejmer, VIF, Olle Yttermo, IKJ, Hans Carlsson, VSK, Björn Lidman, IKJ, David Holmberg, VSK, Olof Ekberg, NVSK samt Anna Evaldsson, IKJ.

Många fantastiska planer finns för aktiviteter för detta celebra sällskap…..”

VASATROFÉN

Förra säsongen blev vi inte bättre än 3:a i Stockholms Skidförbunds nyinstiftade Vandringspris, Vasatrofén.
Priset består framförallt av äran att vara Stockholms bästa 5-mannalag i Vasaloppet men också en vandringspokal samt 2 500 kr.

Ingen förhandsnominering till laget utan de fem bästa tiderna i respektive klubb gäller.

Förra året var vi starkt decimerade då flertalet av våra normalt sett starkaste åkare bangade.

I år är det bara Edvin än så länge som bangar, Klas har från början prioriterat JSM före Vasan så det är ingen överraskning och Endre lumpar och då blir det som bekant inte så mycket tid och ork över till träning.

Så vi får främst förlita oss på klubbens led 1 killar Niclas samt Anders Hübinette och i led 2 har vi Sebbe samt Henrik och Martin Holmberg plus Micael Nilsson, Gunnar Lindahl och inte minst Henrik Ahnbrink.

Tror att tuffast konkurrens får vi från IK Jordbänningarna som har en urstark trio i Peter Henningsson, Peter Thunvall och Uffe Tingström samt goda komplement i t.ex Richard Hallin och Thomas Johansson.

Fjolårsvinnarna NVSK känns inte så heta då de inte har särdeles många åkare i led 3 eller bättre detta år.

ADELSKALENDERN

Våra 10 bästa placeringar i Tjejvasan 2001-2009:

25:a, Christina Lövald-Hellberg, 2009
51:a, Emma Jansson, 2008
58:a, Lisa Larsen, 2007
63:a, Märta Larsen, 2007
80:e, Anna Bachman, 2007
92:a, Anna Lindmark, 2009
106:a, Helena Carlsson, 2005
143:a, Judif Lofur, 2007
195:a, Jonna Jamell, 2008
219:e, Anna Holmström, 2003

MER TOKIGHETER

Kan inte sluta irriteras över seedningsgruppens inkonsekvens…

Vi har tidigare konstaterat att det i Vasan i snitt skiljer 10% mellan segraren och sista gubbe in i elitledet och 21 % mellan segraren och sista gubben in i 1:an.

I Bessemerloppet släppte man in folk i elitledet som var 13,5 % efter segraren (Thynell) och 22% efter räckte för led 1…..

Anders Palmér var tvåa i Bessemer och tvåa i Wadköping, i Bessemer kunde Du vara 13 % efter honom för elitledet men i Wadköping var gränsen 0,8% efter honom för elitledet…

I Skinnarloppet vann Joakim Engström som inte är så tungt meriterad men han slår ändock Erik Eriksson och Tobias Fredriksson m.fl men här var gränsen 5,5 % efter segraren för elitled och 13,5% för led 1…

Bingolotto var ordet…..

LÅNGLOPPSFACIT

Då var det slut på säsongens seedningslopp inför Vasan och hur har det då gått för främst våra seniorer som har siktet inställt just på långlopp ??

Vålådalen:
Niclas startade inte

Maserloppet:
Edvin bröt

Stråkenloppet:
1. Dan Moberg, 2.04.23
2. Peo Svahn, 2.04.26
3. Peter Arnesson, 2.10.05
8. Klas, 2.16.56
23. Niclas, 2.23.32
34. Sebbe, 2.26.14

1. Madeleine Bergqvist, 2.41.54
2. Kristin Lundgren, 2.52.44
3. Emma, 2.56.58

Norrbärke:
1. Erik Eriksson, 1.54.34
2. Ronnie Löf, 1.56.48
3. Kalle Gräfnings, 1.56.51
34. Edvin, 2.10.34

Harsa:
1. Niclas Bärj, 2.13.09
2. Patrik Karlsson, 2.14.13
3. Tobias Engblom, 2.14.51
9. Edvin, 2.20.49

Hornberg:
1. Kalle Gräfnings, 2.11.55
2. Mikael Östberg, 2.13.01
3. Henrik Alm, 2.14.17
19. Sebbe, 2.23.24

Värmdö:
1. Lars Suther, 2.11.57
2. Magnus Andersson, 2.19.18
3. Hans Carlsson, 2.22.38
4. Niclas, 2.23.50
8. Sebbe, 2.28.07
Edvin bröt

Wadköping:
1. Håkan Löfström, 2.01.55
2. Anders Palmér, 2.01.56
3. Peo Svahn, 2.02.07
15. Klas, 2.14.09

Skinnarloppet:
Niclas och Edvin bröt
Sebbe och Emma startade inte

Nu återstår att se hur det går i Vasaloppet, målen innan säsongen var 3 st i elitledet, topp 20 i lagtävlingen samt seger i Sthlms Skidförbunds Vasatrofé !!!

Blir tufft men inte omöjligt tror det viktigaste är att det mentala är på plats, det gör ont att leverera på Vasan.

Kan också bli tufft att bli bästa Stockholmare främst ElitledsHasse och Tingström har imponerat under säsongen….

KLEN ÅTERVÄXT….

Tittade in på hemsidan för USM i Borlänge och blev inte direkt upprymd, antalet fullföljande i H.16 var 51 st……. 51 st i H.16 på ett USM i Borlänge….. det är ju fan i mig skandal !!!!!

Av någon anledning har jag koll på t.ex USM i Åsarna 2006 och då var det 96 st fullföljande i H.16……

På gammeltiden var det mellan 200 – 300 st…..

Blev Du i år typ 30:e:a på USM i just H.16 var Du 15 % efter segraren, 30:e man 2006 var 8,5 % efter segraren…..

Var Du 15 % efter 2006 blev Du inte 30:e utan 70:e man,,,,, och det känns inte som om det finns anledning att tro att toppen 2006 var särdeles mycket sämre än 2010….

För att minska risken för sedvanliga missförstånd är det bäst att tillägga att det även 2010 är en grym prestation att bli 30:e på USM i H.16 men pointen är att det tidigare år funnits ännu många fler grymma skidåkare i den åldern !!!!

Anders Gärderud sa en gång appråpå svensk löpning att ”vi har aldrig haft så många som springer så långsamt” och nu är vi där även på skidor då varje långlopp är överfyllt av personer som inte ens kommer under 3 timmar på de 4 milen samtidigt som det är 51 st på USM i H.16,….

Nationalidrotten som skiljer män från muppar, var är Du på väg ???

RIKUS PRIS

Givetvis ska vi belöna goda prestationer även i år och för att ingen ska kunna skylla på för lite tid till förberedelser kommer här kravbilden för att få 1 000 kr i samband med Extreme Running:

Löptid som förut: 1.02.30 för herrar och 1.10.45 för damer
Dips: 25 för herrar och 15 för damer
Chins: 15 för herrar och 10 för damer

===

Kan även flagga för att Multisporttävlingen, STAR, kommer att avgöras den 19/6 och det känns som något vi borde vara med på för att kolla av att vi ligger rätt i träningen. Förra gången vi var med på STAR vill jag minnas att det var två veteraner som hade bäst kilometertid…..

SPEKULATIONER

I kväll är det dags för sprinten på OS men i morgon är det dags för DM-sprinten så vi fokuserar på den i stället….

En skillnad mot de senaste årens sprintar är att det i år blir en relativt kort och mer teknisk bana än de senaste åren.

Regerande mästare på herrsidan är Peter Henningsson från IKJ och han klarar nog av den här typen av bana också så han blir säkert tuff liksom alltid starke klubbkompisen Uffe Tingström.
David Holmberg från Väsby vet man aldrig riktigt var man har men nog är han med och slåss om finalplatserna.
Edvin och Niclas är grabbarna som ska försvara vår ära och jag sticker nog ut hakan och säger att en av dessa kommer att vinna guldet kanske med lite fördel för Edvin som är riktigt snabb ibland.
Sebbe jobbar, Jimmy är kvar i Torsby och Klas strök sig i sista stund pga av sviterna av sin senaste förkylning.

På damsidan har vi ingen titelförsvarare men här känns det som om Emma bör ha en god chans att sopa hem det hela, dock får hon passa sig främst för IKJ:s superveteran Anna Evaldsson.
Lisa håller sig i Mora liksom Christina och bägge dessa har förkylningar att kurera och Anna är kvar uppe i Ljusdal.

Liksom tidigare under vinterns DM-tour känns det som om vi mer och mer går mot ett tvåklubbssystem i Stockholm där det är en stor dominans av Sumpan och IKJ i startlistorna vilket är skitkul efter många år med total Sumpandominans men det gäller att spöa ”Di blåe” oxå…..

FORTSATTA GISSNINGAR

Egentligen helt meningslöst med tanke på svajigheten i kvaliteten på seedningstiderna till Vasaloppet men jag prövar ändå att gissa helgens övningar:

Värmdöloppet:

Elit: 2.15
Led 1: 2.25

Wadköpingsloppet:

Elit: 2.10
Led 1: 2.20

NYA FIS-LISTOR

Dax igen för lite ranking:

Distans:

1. Lisa, 37.00
2. Christina, 157.61
3. Märta, 164.11
4. Klas, 182.53
5. Hugo, 250.50
6. Jimmy, 265.87
7. Niclas, 284.42
8, Anna, 351.39
9. Endre, 355.94

Sprint:

1. Lisa, 132.16
2. Klas, 232.87
3. Christina, 233.56
4. Endre, 371.30
5. Anna, 394.86
6. Märta, 427.68
7. Jimmy, 469.18
8. Niclas, 476.75
9. Hugo, 539.33

Skidåkarsnitt:

1. Lisa, 84,58
2. Christina, 195,58
3. Klas, 207,70
4. Märta, 295,89
5. Endre, 363.62
6. Jimmy, 367.52
7. Anna, 373.12
8. Niclas, 380.59
9. Hugo, 394.91

PANNKAKOR….

Det var ju lite snack för ett tag sedan om pannkaksbanor etc och med info från Niclas och hans klocka kommer här lite höjdmeter som gäller för 10 km på några olika banor:

Lida, Söderskidan, 115 m
Rudan, DM-stafetten, 130 m
Runby, DM-Åldersjakten, 140 m
Ursvik, DM-skejten, 245 m
Åsarna, Juniorcupen, 344 m

Med andra ord stakningens betydelse varierar, starkt gjort av de som är programmerade för typ Åsarna att hänga med på Rudan, jag tror det är svårare tvärtom….. man blir bra på det man tränar…..

Är t.ex Doktorerna Olof och Olle dåliga skejtare eller extremt duktiga stakare ??

STOCKHOLMS KLUBBRANKING

Efter den senaste DM-tävlingen, Åldersjakten i Väsby som vi fortfarande inte sett någon resultatlista ifrån…., så ser medaljfördelningen ut enligt nedan.

1. Sundbybergs IK – 11 Guld, 7 Silver, 7 Brons
2. IK Jordbänningarna – 2 Guld, 4 Silver
3. Väsby SK – 3 Silver, 1 Brons
4. IF Linden – 2 Guld
5. Nacka-Värmdö SK – 2 Silver, 1 Brons
6. IF Telia – 1 Silver, 2 Brons
7. Södertörn – 1 Guld
7. Täby IS – 1 Guld
7. Vattenfalls IF – 1 Guld
10. Bromma-Vällingby OK – 1 Silver
10. Hammarby IF – 2 Brons
10. Järla IF – 2 Brons
13. Spårvägens IF – 1 Brons

VASALOPPSSTATISTIK 2

Missade att det fanns en sida 2……

För att komma topp 150 i herrklassen under åren 2005-2009 (med samma rensning för kokoåret 2007) så får man i snitt vara 11,25 % efter segraren.

Samma tidmarginal i damklassen ger snittplaceringen 11 och en tid som kvalar in tjejerna i led 2.

Så nu vet vi ännu mer……

VASALOPPSSTATISTIK

Tur att man har arbetslösa bekanta som kan förse en med intressanta siffror !!

Vad krävs för att komma topp 500 sedan 2005 (med rensning för ”Följa John-året 2007) ??

Jo, att man är i snitt max 20,8% efter segraren.

Med antagandet att damsegrarinnan är lika bra som herrsegraren (vilket är lite tveksamt eftersom jag tror världens bästa Vasaloppsåkare vinner herrklassen medan jag tror det finns bättre Vasaloppsåkare på damsidan som inte deltar) så motsvarar detta en snittplacering i damklassen på 30.

Finns ju en massa annat att ta hänsyn till också om man vill finlira typ att damsegraren alltid har draghjälp och/eller att herrsegraren kanske kör lite mer taktiskt etc, men skit samma.

En placering på 30 i damklassen innebär en total placering på cirka 1600 vilket innebär att Led 1 för herrar motsvaras av Led 3 för tjejer.

Så nu vet vi det……..

SKÄMTSAM SEEDNING

Ja, man kan som vanligt undra hur seedningsgubbarna tänker….

2.01 för elitledet i Norrbärke känns betydligt lättare än 2.08 i Stråken.

Undrar t.ex vad 5:an i Årets Stråkenlopp som blev 101:a i Vasan tycker om det, eller landslagsskidorienteraren som blev 3:a och med många tunga skidmeriter……

2.11 som sagt helt okey men 2.08 är löjligt…..

Däremot så känns 2.25 för led 1 i Stråken lättare än 2.09 i Norrbärke…

Blandar man dessutom in hur resultaten i Norrbärke bedömdes förra året blir skämtet ännu större, då hade man elitledsgräns som väl skulle motsvara 1.57 i år och en led 1 gräns på typ 2.03……

Men i vilket fall så klarade i alla fall Niclas, bland de våra som ska åka Vasan, led 1 och det är skönt !!!!

SEEDNING

Tyvärr är väl den största snackisen i dagens Skidsverige seedningstider till Vasan men en miljard flugor kan ju inte ha fel (skit är gott…) så här kommer mina tips för helgens lopp:

Observera att det är mina tips inte vad jag tycker det borde vara…..

STRÅKEN

Elit: 2.11
Led 1: 2.22
Led 2: 2.33
Led 3: 2.44
Led 4: 2.55
Led 5: 3.06

NORRBÄRKE

Elit: 2.00
Led 1: 2.10
Led 2: 2.20
Led 3: 2.30
Led 4: 2.40
Led 5: 2.50

DM-REFLEKTIONER

Vad är tystast i Stockholm ??

- NVSK:s hemsida efter DM-tävlingar……

Vad är tystast i Stockholm 2 ??

- IKJ:s resultatrapportering efter DM-stafetten……

Vem är Terminator ??

- Den 19-åriga flickscouten som trots att hon åkt ett varv mer drar hela tiden eller den 39-årige killen som hela tiden hängåker…..

Årets pridevarning:

- Fortfarande NVSK:s tävlingsklädsel

Snart är det dax för DM i Åldersjakt och Sprintstafett !!!!

TOPP 10 I STOCKHOLM

Större delen av Stockholmseliten i skejt var med i Ursvik, de åkare som möjligen skulle ha kunnat slå sig in på nedanstående topp 10-lista men som av olika anledningar saknades var, David Bejmer, Sundbyberg, Klas Hasselgren, Sundbyberg, Andreas Johansson, Nacka-Värmdö samt David Holmberg, Väsby.

1. Niclas Eklöw, Sundbybergs IK, 29.51
2. Sebastian Jansson, Sundbybergs IK, 30.05
3. Lisa Larsen, Sundbybergs IK, 30.14
4. Peter Rune, Täby IS, 30.40
5. Ulf Tingström, IK Jordbänningarna, 30.48
6. Edvin Lindmark, Sundbybergs IK, 31.03
7. Jimmy Seger, Sundbybergs IK, 31.40
8. Peter Thunvall, IK Jordbänningarna, 31.51
9. Henrik Ahnbrink, Sundbybergs IK, 32.03
10. Sten Grahn, Täby IS, 33.07

UPPSNACK DM

Snart dax för årets höjdpunkt i Skidstockholm, DM-helgen !!!

Stafetten:

Ryktet gör gällande att det blir en ganska tuff 5 km:ers slinga som delvis utgörs av de gamla SM-banorna.
Förra året toppade vi på herrsidan med Edvin, David, Klas för IKJ H.35-elit och med Lisa, Niclas Hugo på 3:e plats strax före Sumpans H.35-elit.
På damsidan så ingick Anna i det segrande laget.
I år är alla, utom Mekonomen som hellre kör Skidbingo samt Menige Endre som inte vågar ta permis, med vilket innebär att på killsidan väljer vi mellan Niclas, Sebbe, Edvin, Lisa, Klas och Jimmy och på damsidan har vi Emma och Anna.
Efter fjolårets fiasko är säkert NVSK revanschsugna, om de nu inte tycker det är otäckt med klassificering av folk i form av resultatlistor etc, samt alltid starka och stabila IKJ som dessutom har hemmaplan vilket de utnyttjar maximalt med egna uppvärmda vallautrymmen etc.

Skejten

Förberedelser pågår för att köra 4 varv på 2,5:an i Ursvik. Detta har förutsättningar att bli det mest spännande och ovissa loppet i Stockholm på många, många år.
För två månader sedan var Klas, som är obesegrad på DM sedan han var 16 år, storfavorit men hans form, särskilt i skejt, har vacklat betänkligt under säsongsinledningen vilket innebär att i dagsläget känns Sebbe och Lisa som de hetaste segerkandidaterna men de utmanas av Niclas, Edvin, Klas och Jimmy men också av NVSK:s alltid duktige Andreas Johansson samt givetvis av mannen med hålskidorna Uffe Tingström från IKJ plus givetvis Täby IS-åkarna Peter Rune och Sten Grahn om de kommer ihåg att anmäla sig, kan säkert dyka upp ytterligare någon ”gubbe i lådan”.
På tjejsidan så är nog Emma och Anna de hetaste segerkandidaterna eftersom ”LillEmma” tillbringat två veckor i USA utan skidträning.
Ett hett rykte inför dessa tävlingar är också att speakern har god detaljkännedom om flertalet av åkarna samt är mutbar för att inte offentliggöra vissa detaljer…..

Uppdaterad: 30 SEP 2016 10:15 Skribent: Anders Wånell
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård ❋ Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


SUNDBYBERGS KONSTSNÖSPÅR

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link