Hoppa till sidans innehåll

JSM-BRONS TILL AXEL + DM-HELGEN

19 FEB 2018 09:40
Axel Aflodal är svårtippad...nu slog han till med starka distanslopp och lite sämre lopp i sprinten......
  • Uppdaterad: 19 FEB 2018 09:49

JSM-veckan i småländska Hallby gav ännu en JSM-medalj till Sumpan då sprintspecialisten, Axel Aflodal, slog till med ett imponerande brons på 10 km (F) !!
Dessutom var Axel 6:a på 20 km klassisk masstart, medan sprinten (K) gav en 11:e plats.
Eleonora Olsmats var sedvanligt stabil i D.19-20 och verkar nu vara tillbaka på samma höga nivå som förra säsongen vilket främst hennes 10:e plats på 15 km (KM) och 11:e plats på 5 km (F) skvallrar om.
Alexander Melin gör det väldigt bra i H.17-18 som förstaårs junis med sina 37:e platser som topp. 
Oskar Ahnbrink hann med ett lopp innan han tyvärr blev sjuk vilket också tyvärr innebar att vi för första gången sedan 2007 inte hade något stafettlag på banan i dessa sammanhang.

På hemmaplan var givetvis DM-helgen på Täby Konstsnöspår höjdpunkten.
Lördagens individuella skejttävlingar gav följande toppresultat:

Damer, 10 km (F)
1. Kristina Strandberg, Täby, 32.32
2. Jessica Moverare, IKJ, 32.50
3. Anna Åberg, IKJ, 34.14
----
5. Ingela Prtic, SIK, 35.00

Herrar, 10 km (F)
1. Anders Böhlmark, XC Sthlm, 25.59
2. Markus Bäck, XC Sthlm, 26.55
3. Peter Thunvall, IKJ, 27.09
4. Johan Myhr, Bravura, 27.26
5. Peter Rune, Täby, 27.31
6. Nils Ohlsén, XC Sthlm, 27.37
----
19. Anders Wånell, SIK, 30.11

Således inte någon från Sumpan med i toppstriderna, första gången på åtminstone 20 år som det inträffat och med bästa herråkare på 19:e plats...hmm......
Att det kanske inte var den grymmaste nivån på startfältet märks dock t.ex på att de snabbaste varvtiderna hade vi inte i seniorklasserna utan i ungdomsklasserna genom Sumpans Gustav Karlsson och Täbys Ebba Karlsson....

Söndagens stafetter blev klart bättre för oss i Sumpan, främst då genom våra damer Daniela Profir och Eleonora Olsmats som klart sopade hem damklassen bland annat efter en överlägsen slutsträcka av Eleo nyss hemkommen från JSM.
Däremot fortfarande väldigt tungt för våra herrar trots att starka klubbar som XC Sthlm, Tureberg och Rullklubben lös med sin frånvaro.

Damer, 2x7,5 km (K)
1. Sundbybergs IK, 55.20 (Profir, Olsmats)
2. IKJ, 56.34 (Lindmark, Åberg)
3. Sundbybergs IK, 56.56 (Söderström, Marell)

Herrar, 3x7,5 km (K)
1. Nacka-Värmdö SK, 1.07.13 (Ekberg, Lystedt, Karlsson)
2. IKJ Haninge, 1.08.15 (Henningsson, Moverare, Thunvall)
3. IKJ Haninge, 1.10.50 (Kampegård, Niper, Eriksson)
4. Sundbybergs IK, 1.12.34 (Studeny, Höglund, Wånell)
5. Huddinge SK, 1.14.45
6. Täby IS, 1.15.48

Även i herrstafetten fick vi se klasskillnaden när en av distriktets toppåkare, NVSK:s Johan Ekberg, dök upp och punkterade tävlingen redan på startsträckan.

I övrigt kan noteras att såväl Malin Börjesjö som Gustav Aflodal gjorde väldigt bra ifrån sig i Umeå Stadssprint (K) i väldigt tuff konkurrens.

Till exempel så har Malin åkare som Emilia Lindstedt, Falun-Borlänge och Mia Eriksson, Piteå Elit bakom sig och Gustav läxar upp killar som Karl-Johan Dyvik, Mora och Gustav Nordström, Borås !!

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:

Tjejskidan

 


Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08281115
E-post: This is a mailto link