Hoppa till sidans innehåll

AXEL TILLBAKA PÅ SPRINT-TRONEN !!

2018-01-07 21:02
Axel Aflodal tog ännu en sprintseger i Östersund och J-cupen....
  • Uppdaterad: 2018-01-07 21:02

J-cupstävlingarna i Östersund tjuvstartade med JVM-tester på fredagen där ingen av våra åkare hade någon kanondag, även om Eleonora visade klart bättre form än vid J-cupen i Boden. Kul dock att förra Sumpanåkaren, Jacob Nystedt numera i Hudiksvallsdräkten, visade storform.

D.17-20, 10 km (MF) (65 delt)
1. Moa Lundgren, Umeå, 26.58
2. Maja Majbäck, Jukkasjärvi, 27.41
3. Johanna Hagström, Ulricehamn, 28.28
----
16. Eleonora Olsmats, SIK, 30.12

H.17-20, 20 KM (MF) (90 delt)
1. Jacob Nystedt, Hudiksvall, 50.46
2. Gustaf Berglund, Mora, 50.46
3. Leo Johansson, Skillingaryd, 50.48
----
25. Johan Ekberg, NVSK, 54.41
30. Axel Aflodal, SIK, 55.13

J-cupsrejsen inleddes sedan på lördag och här var det stora glädjeämnet förstaårsjunisen Alexander Melin som i sin debut på denna nivå slog till med ett riktigt starkt lopp !!

D.19-20, 5 km (K) (46 delt)
1. Moa Lundgren, Umeå, 13.05
2. Johanna Hagström, Ulricehamn, 13.23
3. Emma Larsson, Mora, 13.54
----
21. Eleonora Olsmats, SIK, 15.12

H.17-18, 10 km (K) (101 delt)
1. Gustav Kvarnbrink, Umeå, 24.36
2. Pål Jonsson, Strömnäs, 24.47
3. Jonathan Norder, Hallby, 24.53
----
33. Alexander Melin, SIK, 27.22
95. Johannes Josefsson, Täby, 31.15

Sedan avslutades då tävlingarna i Östersund med sprintloppen och där var då som sagt Axel tillbaka i vinnarspåret igen efter att ha imponerat redan från prologen.

H.17-18, Spr F (95 delt)
1. Pål Jonsson, Strömnäs
2. Ossian Rosenberg, Åsarna
3. Samuel Oskarsson, Leksand
----
17. Johan Ekberg, NVSK
57. Alexander Melin, SIK
92. Johannes Josefsson, Täby

D.19-20, Spr F (46 delt)
1. Moa Lundgren, Umeå
2. Johanna Hagström, Ulricehamn
3. Alicia Persson, Stockvik
----
33. Eleonora Olsmats, SIK

H.19-20, Spr F (64 delt)
1. Axel Aflodal, Sundbyberg
2. Gustaf Berglund, Mora
3. Simon Karlsson, Umeå

I Grönklitt där Axa Ski Marathon avgjordes, med ett riktigt vasst startfält, hade vi Gustav Aflodal på plats och han gjorde riktigt bra ifrån sig i drygt ett varv då han låg i samma klunga som Böhlmark och Britta Norgren sedan slog den beryktade "hammaren" till och Gustav fick släpa sig i mål.
Men många lärdomar kom med i bagaget och med lite mer rutin och  träning och kanske lite mindre yoga (!?) så bär det snart hela vägen för talangen och snabbheten finns där.

H.21, 42 km (MK) (152 delt)
1. Anton Karlsson, Sockertoppen, 1.49.58
2. Marcus Ottosson, Skellefteå, 1.50.57
3. Andreas Holmberg, Mora, 1.51.13
----
20. Adam Steen, Axa, 2.00.48
22. Jonas Böhlmark, NVSK, 2.02.32
37. Claes Steimert, Mälarö, 2.07.24
41. Jakob Hjelmåker, Axa, 2.09.34
47. Tobias Johansson, Axa, 2.11.30
51. Nils Svensson, Axa, 2.13.39
55. Gustav Aflodal, SIK, 2.16.19

Ska vi gissa att gränsen för elitledet hamnar på 2.02 och för led 1 på 2.12 ??

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

 


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:



Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08-281115
E-post: This is a mailto link