AXEL 8:A PÅ JUNIOR-VM - Sundbybergs IK - Skidor - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

AXEL 8:A PÅ JUNIOR-VM

2018-01-28 17:42
Efter en andraplats i prologen och seger i kvartsfinalen blev det till slut en imponerande 8:e plats på JVM för Axel Aflodal
  • Uppdaterad: 2018-01-28 21:09

Tror inte vi var många som trodde att Axel idag skulle bli 8:a och bäste svensk på dagens JVM-sprint i Schweiz när vi såg Axels i dessa sammanhang mediokra insatser på t.ex Lidingöloppet och Rull-DM i höstas men Axel är en mästare på att prestera när det gäller !!

Det började alltså med en grym andraplats i prologen vilket följdes upp med en minst lika grym insats i kvartsfinalen som Axel vann.

Men sedan verkade det som om den tuffa banan och den höga höjden tog ut sin rätt även om Axel krigade på allt som gick i semifinalen var han här inte riktigt nära att följa upp sina tidigare succéer utan efter en 4:e plats i heatet blev det då till slut en 8:e plats och klart bäste svensk.

Noteras kan att näst bäste svensk var den tidigare Sundbybergsåkaren, Jacob Nystedt, numera Hudiksvall, så onekligen har våra ledare med kanske främst Henrik Aflodal i spetsen gjort ett och annat rätt under ungdoms- och junioråren för dessa och många andra duktiga åkare i den generationen !!

Axel kan med denna insats kanske även hoppas på att få åka en sträcka i stafetten och med ett år kvar som junior kommer det ytterligare en chans i sprinten. 
Med lite höjd lägsta nivå under barmarken så kan det nog bära ända fram till pallen då !!

H.17-20, Sprint (F) (98 delt)
1. Tom Mancini, Frankrike
2. Jörgen Lippert, Norge
3. Valerio Grund, Schweiz
----
8. Axel Aflodal, Sverige
17. Jacob Nystedt, Sverige

I övrigt har vi haft resultat på alla i elitgrupperna, utom Marcus, Eleonora och Paige, enligt nedan;

Valbergsrännet, H.17-18, 10 km, MF (7 st)
1. Jakob Tellsén, Vreta, 22.36
2. Thomas Fällgren, Arvika, 23.06
3. Alexander Melin, Sundbyberg, 23.21

Cooploppet, D.21, 10 km, F (6 delt)
1. Lovisa Modig, Sävast, 25.03
2. Emilia Lindstedt, Falun-Borlänge, 26.09
3. Lisa Dahl, Offerdal, 26.34
----
5. Malin Börjesjö, SIK, 27.08

Renrajden, H.21, 42 km, MK (108 delt)
1. Hannes Boström, Arvidsjaur, 2.01.42
2. Jonny Nilimaa, Axa, 2.03.46
3. Jesper Pettersson, Strömnäs, 2.09.03
----
8. Samuel Carlsson, SIK, 2.11.59

Tunaloppet, H.21, 10 km, F (7 delt)
1. Martin Herbert, Mora, 28.39
2. Adam Larsson, Falun-Borlänge, 28.47
3. Måns Sunesson, Sellnäs, 29.16
----
5. Gustav Aflodal, SIK, 31.10

H.17-18, 10 km, F (8 delt)
1. Alfred Eriksson, Dala-Järna, 29.27
2. Joel Andersson, Mora, 29.58
3. William Karlsson, Källbotten, 30.27
----
5. Oskar Ahnbrink, SIK, 33.21

Känns som om det är resultat ungenfär på den nivå dessa åkare presterat hittills i vinter, där vi väl nu kan säga att vi går in i andra halvlek av säsongen, så än återstår många chanser att få på fullträffen !!

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

 


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:



Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08-281115
E-post: This is a mailto link