Hoppa till sidans innehåll

SM MED MERA

2018-03-26 10:35
För de av våra seniorer som inte satsar långlopp har då säsongens huvudmål, SM, avgjorts.
  • Uppdaterad: 2018-03-26 10:35

Årets SM ingen riktig höjdare för våra deltagare, tuff konkurrens och alltför mycket strul med sjukdomar och vallning satte tyvärr stopp för det.
Tyvärr känns det som om Stockholm överhuvudtaget kraftigt tappat fart vad gäller seniorverksamhet på denna nivå. 
Till exempel inget stafettlag medan ett distrikt som Göteborg har två lag i herrstafetten.
Här gäller det att klubbar och förbund tar tag i detta för det är viktigt att vi finns med på skidkartan.
Lite trist att vi har så pass många hyfsade Vasaloppsåkare men att inga av dessa vill utveckla sin skidkompetens.

Ännu en gång blir man dessutom väldigt tveksam till återväxten på herrsidan eller vad ska man säga efter t.ex herrarnas 15 km (F) som verkligen är distansen där junisarna ska visa sig men där det endast finns en junior före långloppskillar som Jörgen Brink (44 år), Markus Ottosson och Oskar Kardin som knappt ens tränar skejt...... kanske dax att prioritera upp syreupptaget före SkiCross och allmänt mys....

Damer, 15 km (MF), 50 delt
1. Charlotte Kalla, Piteå, 37.18
2. Stina Nilsson, Mora, 37.38
3. Jonna Sundling, Umeå, 37.44
----
42. Malin Börjesjö, SIK, 47.01

Damer, Sprint (K), 60 delt
1. Stina Nilsson, Mora
2. Jonna Sundling, Umeå
3. Maria Nordström, Ulricehamn
----
35. Malin Börjesjö, SIK

Herrar, Sprint (K), 91 delt
1. Calle Halfvarsson, Sågmyra
2. Viktor Thorn, Ulricehamn
3. Oskar Svensson, Falun-Borlänge
----
53. Gustav Aflodal, SIK
61. Axel Aflodal, SIK

Herrar, 15 km (F), 123 delt
1. Marcus Hellner, Gellivare, 36.48
2. Oskar Svensson, Falun-Borlänge, 37.10
3. Daniel Richardsson, Hudiksvall, 37.12
----
51. Axel Aflodal, SIK, 41.17
113. Gustav Aflodal, SIK, 46.55

Helgens starkaste seniorprestation tillsammans med Axels klart godkända SM-lopp på 15 km, stod vår långloppsåkare, Samuel Carlsson, för när han visade att farten från Vasaloppsavslutningen fanns kvar i Tornedalsloppet.

Herrar, 45 km (MK), 68 delt
1. Viktor Mäenpää, Finland, 2.02.45
2. Jonny Nilimaa, Axa, 2.03.54
3. Tuomas Myllikoski, Finland, 2.05.08
----
5. Samuel Carlsson, SIK, 2.06.16

I Falun kördes den stora ungdomstävlingen, Lilla-SS, och i juniorklasserna hade vi representation i form av Oskar Ahnbrink som blev 25:a i H.17-18 samt Eleonora Olsmats som blev 3:a i D.19-20.

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

 


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:



Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08-281115
E-post: This is a mailto link