Hoppa till sidans innehåll

MALIN SPURTVANN TJEJSKIDAN

2018-01-21 16:42
Malin Börjesjös 3:e seger i Tjejskidan blev den tuffaste efter stenhård kamp mot Kristina Roberto, Karlslund.
  • Uppdaterad: 2018-01-21 17:39

En extremt flack slinga på cirka 1,8 km som skulle avverkas drygt 8 ggr var det som presenterades för de 61 tjejerna i tävlingsklassen.

Innebär å ena sidan att verktygslådan vad gäller skidteknik etc inte behöver vara alltför stor men å andra sidan så får man inte en sekunds vila på en dylik bana.

Fästvalla var givetvis någonting som inte existerade för någon av topptjejerna frånsett på en av de duktiga unga Täbytjejerna men hon fick också betala ett ganska högt pris för det valet och hamnade tidigt rejaält på efterkälken.

Blev en topplista utan större överraskningar om vi bortser från en tjej som satte lite extra färg på tävlingen nämligen Vaxholms landslagskanotist, Linnea Stensils, som snabbt borrade sig upp i fältet från en lite undanskymd startposition.

Fältet sprack upp redan på första varvet då de fyra topptjejerna direkt stack iväg. Denna kvartet höll sedan ihop några varv innan Rullklubbens Elin McCallan tvingades släppa. 

Spurtpriset efter fyra varv innebar en kortare fartökning som Malin ganska klart erövrade.

Sedan hände inte så mycket förrän Malin drog i gång en långspurt som ett tag såg ut som en mindre bra idé då Kristina Roberto lyckas tugga ikapp och komma in i "vinnarhålet" bakom Malin men de sista 100 metrarna är väldigt snabba så Malin lyckades försvara sin tätposition och har därmed vunnit Tjejskidan, 2015, 2017 samt 2018 !!

Kul att se den höga nivån på Stockholms damveteraner och att tävlingen lyckas locka i princip hela Sthlmseliten, det var väl bara Sumpans Anna Svärdström och Täbys Olivia Lavén som saknades, annars var alla där !!

D.21, 15 km MK (61 delt)
1. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 43.55
2. Kristina Roberto, Karlslund, 43.56
3. Eleonora Olsmats, Sundbyberg, 44.00
4. Elin McCallan, Rullklubben, 45.19
5. Linnea Stensils, Vaxholm, 46.51
6. Ebba Karlsson, Täby, 46.52
7. Ingela Gahne, XC Sthlm, 47.35
8. Helena Zingmark, Rullklubben, 48.43
9. A-K Söderström, Sundbyberg, 48.45
10. Karin Arvelius, Västerås, 48.50

I övrigt oroväckande lugnt på tävlingsfronten, men Oskar Ahnbrink gjorde en liten minicomeback i Hedemora efter en förkylning och det såg absolut lovande ut.

H.17-18, 10 km K (12 st)
1. Emil Danielsson, Högbo, 27.21
2. Samuel Oskarsson, Leksand, 27.34
3. Martin Mickels, Bålsta, 28.04 
----
6. Oskar Ahnbrink, SIK, 30.19

Axel Aflodal bröt av den tunga träningen inför JVM med att köra Avestaloppet.

H.17-20, 9 km F (17 delt)
1. Alexander Karlsson, Mora, 21.56
2. Axel Aflodal, Sundbyberg, 22.57
3. Johan Ekberg, NVSK, 23.01

Eftersom det är långlopp som gäller på våra breddgrader så måste vi givetvis ha en löpande rankinglista över distriktstoppen och så här ser den ut 180121:

1. Adam Steen, Axa
2. Markus Bäck, XC Sthlm
3. Jonas Böhlmark, NVSK
4. Anders Boström, XC Sthlm
5. Stefan Johansson, XC Sthlm
6. Claes Steimert, Mälarö

Hmmm.....var är Sumpangrabbarna ????

Skribent: Jan Hasselgren
Epost: Adressen Gömd
  1. Det vet jag inget om.

    (Niclas 2018-01-22 kl 20:51) Anmäl
  2. Grabbarna som har kapacitet att slå sig in på denna lista har väl fria startavgifter ??

    (Janne 2018-01-22 kl 17:17) Anmäl
  3. Sumpangrabbarna satt väl i tidtagningshytten på Tjejskidan eller så har de inte råd att tävla långlopp. :)

    (Niclas 2018-01-22 kl 09:57) Anmäl

Externa länkar:

 Sundbybergs IK Skidor

 Köp & Sälj för medlemmar


Tävlingskalendern ❋ Skidresultat
Ursviks Motionsgård  Spårstatus


 Samarbetspartners:

Idre Fjäll

 

We & Sports


Köp marinoullprodukter genom Ullmax så stödjer du Sundbyberg IK Skidor. Läs mer och handla... 


Våra arrangemeng:



Konstsnöspåret:

 

Postadress:
Sundbybergs IK - Skidor
Stationsgatan 9
17268 Sundbyberg

Kontakt:
Tel: 08-281115
E-post: This is a mailto link